Sizce Twitter.com.tr'nin Ömrü Ne Kadar?
Genel

Sizce Twitter.com.tr'nin Ömrü Ne Kadar?

Biraz önce Twitter.com.tr alan adı üzerinde bir Twitter klonu ile yayın yapıldığını öğrendim. Malesef büyük çoğunluk tarafından internetin kısa yoldan köşeyi dönmek olarak algılandığı ülkemizde bu ve bunun gibi girişimlerin, sahiplerine nasıl bir duygu verdiğini merak ediyorum. Alan adının boş olduğunun farkedilmesiyle önemli bir başarı yakalanmış gibi sevinildiğini tahmin ettiğim o anda, harcadıkları emeğin kısa süre sonra çöpe gitmek zorunda kalacağını düşünmüyor olamazlar.

Servisi denemedik ancak SMS ile mesaj gönderilebildiği belirtilen twitter.com.tr de eğer bu özellik çalışıyorsa durum iyice kötü oluyor çünkü bahsettiğim boşa emek harcama durumu fazlasıyla güçleniyor.

Sözü çok fazla uzatmaya gerek yok aslında. Merak edenler twitter.com.tr üzerinde çalışmakta olan uygulamayı henüz ömrü varken dilerlerse inceleyebilirler. Çünkü marka hakları ile ilgili sanıyorum ki çok kısa bir süre için kendilerine bir uyarı gidecektir. Kaldı ki, Twitter yönetimi bugünlerde API ile servise uygulama geliştiren yazılımcılara bile isim bulurken "Twitter" değil "Tweet" kelimesini kullanmalarını söylüyor.

- Evet şu anda acaba kaç kişi tweet.com.tr için sorgu yapmaya başlayacak merak ediyorum. :)

WhoIs bilgilerinde Bursa adresli Medyabim Bilgisayar ve Internet Hizmetleri adına kayıtlı gözüken twitter.com.tr'nin sizce ne kadar ömrü var?

Yorumlar (57)
 1. Önder Eren Önder Eren

  Görmemle kapatmam bir olmuştu. Sadece marka tescili için en az 500-1000 TL para harcadıklarını düşününce... Bu domain işlerinin türkiyede işten anlamayanların elinde olduğunu yıllardır herkes haykırıyor. Güzel bir örnek olmuş bu durum da.

 2. Hüseyin Çelik Hüseyin Çelik

  Çok gereksiz bir çalışma.Twitter'ın marka ismini kullanmalarının yanında logoları bile kopya :) Hadi diyelimki birkaç ay hit aldılar ya sonra? Friendfeed gibi twitter ekibinin servisi türkçeleştirmesiyle bütün o harcanan zaman ve para boşa gidecek.Özgün bir projeyle başlamak yerine işi sadece para olarak görüp böyle şeyler yapmak bence tatsız.Aslında bu konu hakkında çok şey yazılabilir,ozaman yazıyorum...

 3. İbrahim İbrahim

  Şahsen ben ömrünün olduğunu zannetmiyorum ... Sonuçta birebir, ismi dahi kopyalanarak oluşturulmuş bir site :)

 4. herşey iyi güzelde neden başka bir isimler bu servisi kullanmamışlar o çok ilginç. amatör diycem değil acemi girişimcilik bu oluyor heralde. o kadar uğraşmısın adını cikcikcik falan koysan bile daha iyi. bakalım görücez neler olucak...

  1. Mustafa Mustafa

   cikcikcik evet bu komik. :)

 5. Ibrahim Ibrahim

  Sizi fırsatçılar sizii. O kadar emeğe yazık olacak, muhtemelen yazılım ve tasarımı gariban bir tasarımcıya yaptırmışlardır. Bekleyelim, görelim...

 6. Yedincisenol Yedincisenol

  Bence ömrünün bi'önemi yok. Site yapan kişise kayde değer bir kazanç sağlamayacaktır.

 7. Ben o adamların yerinde olsam Twitter ile anlaşmaya çalışır yine aynı Twitter'ın Türkçe dil desteğine erişimi için kullanılacak bir adres yapardım.Bildiğim kadarıyla şuan Twitter Türkçe destek vermiyor... :)

 8. Murat Turan Murat Turan

  İsmin kopyalanması yanlış birşey kesinlikle, bana sorarsanızda tasarım ve kodlama olarakda iş yapacak bir uygulama değil. Gelelim "kopyalama" olayına, yurtdışındaki bir modeli Türkiye'ye getirmek son derece doğru. Getirmekten kastım ayınısı yapmak değil Türkiye şartlarına uyarlayıp startup'ı başlatmak. Etrafınıza bakın Türkiye'deki başarılı olan tüm girişimlerin aslında yurtdışından örnek alınıp Türkiye şartlarına uyarlandığını ve başarılı olduğunu göreceksiniz.

 9. Herhangi bir yasal işlem yapılmasa dahi bu siteden bence hiçbirşey olmaz ,twitter yetkilileri de hiç uğraşmasın bence:) madem ki bir marka bir konsept taklit edilcek her yönüyle kalite konusunda bir değer yaratılmalı:) kopyalamakta bir meziyettir anlıycağınız :)biras düşünülse ve türkiye internet pazarında ne gibi ihtiyaçların olabilceği konusunda en azından bir araştırma içine girilse çok inovatif değer yaratacak projelerin hayata geçirilebileceği kanısındayım ,,artık avrupadan örneklemeler de yapılmasın elbette gelişmiş ülkelerde teknoloji ile doğru orantılı olarak çok ii projeler var ama bi kere de biz öncü olalım kopyalanan olalım

 10. Yasal işlemlik ne varki. Twitter markasının uluslararası patenti mi alınmış Türkiye'de gelip hak iddia edecekler. Logo taklidi yapmaları kötü olmuş ama sonuçta ortada bir marka patenti olduğu varsamına göre uzun sürecek bir dava sonunda %0.01 ihtimalle alan adını alabilirler. Twitter'ın bu siteden nasıl haberi olacak yasal işlem başlatacak o da ayrı bir konu. Akşama kadar uluslararası domain sorgulayan ekipleri mi var ? :)

  1. Örnek olarak Google için bu işler şöyle yürüyor:

   http://www.markmonitor.com

   Türkiye'de MarkMonitor domain tarafındaki operasyonda kiminle çalışıyor dersiniz?

   http://www.dns.com.tr/whois/?domain=google.com.tr

  2. Murat Kavas Murat Kavas

   Uluslararası patent diye birşey olmaz. Ülkelerin kendi aralarında yaptığı özel anlaşmalar neticesinde patentiniz diğer ülkede de korunabilir fakat bunun uluslararası geçerli olması söz konusu değildir. Kaldı ki, kişilerin bu domaini kullanmaya başlamış olması marka-patent işleminin bitmiş olduğunun değil başlamış olduğunun göstergesidir. Rekabet kuralları gereğince Twitter bu domaini kasmadan alabilecek. Gelelim bizim Türk Twitter girişimcilerine. Yurtdışı menşeili bir iş modelini Türkiye' de uygulamak gayet mantıklı. Ama arkadaşların patent işlemini başlatmış ve yaklaşık olarak harcadıkları 1000 liraya üzüldüm. Bazı modeller Türkiye' de doğrudan uygulanabilir bazıları ise Türklere göre uyarlanmalıdır. Bulunduğumuz dönemde Twitter Türk kullanıcı profiline göre uyarlanmalıdır. Kullancıların sosyal ağlardaki amacına uygun bol bol spam gerektirmektedir:)

   1. "Uluslararası patent" olarak arama yapmaya başlayıp sonra yorum yaparsanız daha faydalı olur. Dünya devi marka şirketler bu iş için bedava para harcıyor sizin mantığınızla. Rekabet kuralları dediğiniz şey TPE için pek önem taşımıyor. Daha çok firmanın çalıştığı sektör, sektördeki çalışma yılı vs. gibi kavramlar önemli.

    Hatta 3 sıra alttaki yorumda arkadaşın yazdığı güzel bir örnek var.

    11.06.2007 de kaydedilmiş ve halen çalışan bir site. Değerli küresel sermaye hukukçularının yorumlarını bekliyorum. :)

    http://whois.domaintools.com/godaddy.com.tr

 11. Sağlim Sağlim

  çok uzun kalacağını zannetmiyorum. Mutlaka uyarı alıp kapatmak zorunda kalacaklardır.

 12. Bence devam eder bu site bayağa giren var ilgi çekmek için sms hizmeti felan da koymuş... Birde artı bi düşünce olarak Golden in dediği gibide olabilirdi twitter le anlaşım tr sini yapabilirdi...

 13. Tarık Kara Tarık Kara

  http://kolaygele.com/break.php

  http://www.nbrsin.com/

  http://zoptik.com/

  Twitter.COM.TR ( Hani ismi değişseydiniz bari...)

  Micro Blog ölmedi... Yeni başlıyor!

  Twitter neden Türkçe destek versin ki?

  Yeterince desteklenmiyor mu?

  Bu godaddy.com.tr beni hayretlerden hayretlere düşürürdü, Bu daha etkileyici.

  Aynı alan adinin com.tr uzantisi ciddi anlamda soğutuyor beni..

  Odtü ne yapsın..

  Ama yine de DÜŞÜNMÜŞLER(!)

 14. Hüseyin Çelik Hüseyin Çelik

  Başlamadan bitmiş bir proje örneği,kapatma nedenlerini yazmışlar: http://www.sosyolik.com/

  1. Mustafa Mustafa

   Bunu daha önce fark etmemiştim. Ama hatayı türk kullanıcılarına yıkmaları kötü olmuş. 5 ayda ne olmasını bekliyordunuz. Size maliyeti neydi ki kapattınız. Ne kazanmak istiyordunuz ki kapattınız.

 15. sizin verdiğiniz link olmasa tıklamazdım... gayet kopya ve gereksiz bir site olmuş, yazık!

 16. Mustafa Mustafa

  Site açılmıyor bende.

 17. logodaki kuş üzgün mü bana mı öyle geliyor. galiba kuş da sonunun ne olacağını biliyor gibi geldi bana. gereksiz ve boşuna zahmet edilen işler bunlar.

 18. Bunu yerin dibine batırıp tasarti.com'u beğenen arkadaşları anlayamıyorum. Tasarti.com'un adresi Threadless.com.tr olsaydı o zaman farklı mı olacaktı? Hakikaten anlamakta güçlük çekiyorum.

  1. Tarık Kara Tarık Kara

   Arkadaşım, tasarti.com ile threasless'in ne alakası var? e-ticaret sitesi olarak istedikleri tasarımla konsepti ekleyebilir. Birebir bariz bi benzerlik ben göremedim.

   Twitter.com.tr ( XXXX.com.tr) adi altinda micro-bloglama yazsaydi eğer kimse bunu irdelemezdi.

   Örnekleri: Yukarıda ki yazımda belirttim.

   Burada ki olay şu, birebir marka'nin kullanilmasi,logo'nun benzeri yapilmasi v.b

   Senin soylemek istedigin şu,

   gittigidiyor.com = hepsiburada.com iliskisi,

   Amac aynı, Konsept aynı, Tasarım farklı, sistem aynı, ürünlerde aynı. ( eeee e-ticaret )

   Tasarti.com ile Threadless'i de böyle düşünürsen anlamakta güçlük çekmeyeceğini umuyorum.

  2. Evet, Tasarti.com'un Adresi Threadless.com.tr Olsaydı Farklı Olacaktı.

   Ama Değil.

   Ayrıca Dünyada Threadless İle Aynı Konsepti Kullanan Dünya! Kadar Site Vardır Muhtemelen.

   " Dünyanın Bilmemneresinde Biri Bunu Yapmış Zaten, Biz Burda Yapmayalım" Mı Deseydiler ?

   Bende Bunu Anlamadım, Anlayan Beri Gelsin Görüşelim.

 19. Turan Gürler Turan Gürler

  Birilerini kullanarak bir şeyler kazanmak ne zaman kabul edilebilir bir davranış oldu ki :)

 20. Ibrahim Ibrahim

  İsim ve sistemde biraz değişikli iyi olurdu aslında , fakat bu yapılan çok yanlış. Şu durumda var birşeyler denenmeli yanlış veya doğru ziyan olan onların parası :)

 21. Alper Kılıç Alper Kılıç

  logodaki kuş da durumdan rahatsız gibi çok üzgün duruyor :D

  1. Caner Öncel Caner Öncel

   Üzgünden ziyade mahçup gibi duruyor "yahu bunlar böyle bi işe giriştiler ama ayıp olmasın" gibi :)

 22. Vedat Erol Vedat Erol

  Böyle bir şeyi tasvip etmek tabiki mümkün değil. Mesela biri kalkıp Webrazzi.com.tr diye bir çalışma yaparsa ne olur ? Veya yapıldı mı ? Sonuçta Webrazzinin marka tescilinin olduğunu sanmıyorum (daha doğrusu bilmiyorum )aslında sadece konu Webrazzi değil uzun süre emek verilmiş bir internet projesine uyanığın biri çıkıp böyle bir şeyler yapsa nasıl bir prosedür uygulanır. Sonuçta her açtığımız site için marka tescili delilik olabilir. Veya gitti uzun süredir yayında olan bir siteyi beğendi ve marka tescili yaptı Amerika'da dava açıp domainin üzerine konmak istedi ? Bilgisi olan varsa, merakımı gidereyim.

 23. İbrahim Önder Koçakgül İbrahim Önder Koçakgül

  aslında emek harcamak demekte yanlış böyle uyanıklar hayatımızda herzaman olacak yapacak bişey yok hazır scripti kurup (x10media'nın scripti ) logo yap dil ekle bitti.buna emek denmez emek hırsızlığı denir saygılar...

 24. Bana da az önce twitter hesabımdan bir "spam" geldi. "..." is following you on twitter diyor. Kimdir diye baktım, "... arkadaşlarınız, aileniz ve çalışma arkadaşlarınızla, o anda ne yaptığınızı 140 karakterle, gerçek zamanlı paylaştığınız bir sosyal mikroblog ağıdır." Allah allah pek tanıdık geldi dedim. Lokalizasyon ama nereye kadar, bari aslını yayılma için kullanmaya kalkmasalar. Yani, aslı yaygın bir şekilde kullanılır hale gelmişse, kopyasını kim ne yapsın artık. Hakkında bir şey var mı, kim yapmış diye webrazzi'ye bir göz atayım dedim, bu haberi gördüm. Haberin iyisi kötüsü olmaz diye yazmayayım bari adını dedim.

 25. Ömer Hendem Ömer Hendem

  Com.tr uzantısında sahip olabilmek için şirket kurmak gerekiyor..Bu sıteyı yapanlar zaten bir ltd'ye sahiptir..Eğer marka tescilide yaparlarsa turkiye içinde siteye hiç birşey olmaz..diye düşünüyorum çok emin olmasamda.

 26. Hidayet Doğan Hidayet Doğan

  Benim düşünceme göre çok kişisel bir yazı (eleştiri) olmuş. Tutabilir veya tutmayabilir, hatta yurtdışı kopyası (clone) olabilir, zaten şu anda günde milyonlarca kişinin girdiği Türkiye merkezli sistemlerin çoğu yurtdışı kopyası değil mi? (blogcu = blogger, izlesene = youtube, webrazzi = techcrunch bunlardan bir kaç tanesi). Acaba webrazzi kişisel (personal) bir blog mu? Bence daha kişiselleştirmeden bir değerlendirme yapılmalıydı. Diğer (adını şu anda anımsamıyorum) twitter kopyası için de bu tür (daha hafif) bir eleştiri yapılmıştı. Yazının başlığı "Sizce" değil "Bence" olmalıydı (sadece anket kısmı "Sizce")

  Not: Benim görüşüme göre de twitter kopyaları Türkiye'de tutmayacaktır.

  1. Çok güzel demişsin. Bu site bile bir kopya fikir üzerine kurulmuş. Twitter.com.tr'nin de tek farkı fikir+site kopya. Kendinizden çıkartın bir ptoje de böyle ahkâm kesin.

 27. Ekin Özçelik Ekin Özçelik

  Böylesine çakma bir model izleyeceklerine, emeklerini sıfırdan bir domaine harcasalardı, daha iyi olurdu.

 28. Ilyas Tingir Ilyas Tingir

  Twitter şu anda başta Amerika olmak üzere birçok ülkede tutmuş durumda. Tğrkiye'de klonlarının tutup tutmamasını zaman gösterecek ama biz bu ulkede daha yeni fikirleri ortaya çıkarabilir ve gece gündüz ekip ruhu oluşturup çalışabilirsek gerçekten bizde güzel siteler yapabiliriz diyorum.

  Saygılarımla

  Ilyas

 29. Aydin Sofuince Aydin Sofuince

  techcrunh cakmasi webrazzinin omru nekadarsa onunda okadardir diye dusunuyorum

  1. Canan Seven Canan Seven

   Aynı fikirdeyim. İsim farklı olunca mübah olmasını gerektirir nedirki? Sahte olan sahtedir!

   1. Bence bu düşüncelerde yanlış o zaman ilk arabayı ford buldu diye başka markada olmasın bmw,mersedes'de olmasın bence çeşitliğin bol olması kullanıcıların lehinedir fakat bire bir kopyalamamak şartıyla.bişeyde su götürmez bir gerçk var oda webrazzinin başkalarını kısa yoldan köşeyi dönmekle suçlarken aynı şeyi kendi sitesinde yapmaması gerekirdi burda Limongo diye bir yazı vardı okuyaanlar bilir bir link veriliyordu tıkladığınızda üye olmanızı isteyen bir site açılıyordu bu linke her tıklanıldığında 10 milyon alan webrazzi aldığı paradan hiç söz etmiyordu sanki yeni bir uygulamayı tanıtıyormuş gibi okuyucularını keriz yerine koymaktan hiç çekinmiyordu ..yüzsüzlüğün bu kadarı olur ya birde başkalarını para hırsıyla suçlamaktan geri kalmıyor..

   2. @Tayfun

    Webrazzi'nin verdiği limango davetiyeleri keşke senin dediğin gibi olsaydı ancak malesef biz affiliate davetiyeleri dağıtmıyoruz ve böyle ucuz numaralarla kazanç elde etmek için de uğraşmıyoruz.

    Yani, sözünü ettiğin linkler 10 TL kazandırmıyordu, okuyucularımız hemen üye olabilsin diye özel olarak rica etmiştik, limango yetkilileri de bizi kırmadılar verdiler.

    Kısacası, tamamen kendi kendine kurguladığın bir senaryoyu anlatmışsın.

   3. Bu benim senaryom değil eğer dediğin gibiyse bildirgeçte sana haksızlık yapılıyor orda cevabını vere bilirisin şu an linki bulamıyorum bulursam atıyim yanlız onunda tamamen bildirgeçle ilgisi olduğunu sanmıyorum .kişisel bie yorum du.yanlız seninde bu çelişkili ifdelerin( Webrazzi’nin verdiği limango davetiyeleri keşke senin dediğin gibi olsaydı...böyle ucuz numaralarla kazanç elde etmek için de uğraşmıyoruz.

    Yani, sözünü ettiğin linkler 10 TL kazandırmıyordu) bu senaryoya pekte soğuk bakmadığını çağrıştırdı bende ..

   4. Son birşey eklemek istiyorum Ayrıca eleştiriyede açık olduğunuz için Teşekkürler..

  2. Alper R Alper R

   "techcrunh cakmasi webrazzinin omru nekadarsa onunda okadardir diye dusunuyorum"

   +1

   Ayrıca adamlar uğraşmış o kadar, twitter'ın da TR dil seçeneğinin olmamasını avatantaja çevirmişler. Marka olayına gelince twitter'ın nic.tr ye yaptırım yapmasına ihtimal yok. DMCA yı bile iplemeyen avrupa hostlar varken, bu iddia komik olmuş

 30. Bence Twitter bunu hak etti. Bu kadar Türk kullanıcısı olmasına rağmen bırakın TR uzantırlı domain almasını mevcut sitesinde TR bile yok!.. Türkiye yokmuş gibi davranması biraz insanı rencide etmiyor değil. Twitter.com.tr projesini uygulayanlara hak veriyorum diye düşünmeyin. Sadece Twitter Türkiyeye gereken değeri vermiyor gibi geliyor.

 31. Hala bu sitenin nasıl tuttuguna şaşırıyorum fakat en fazla bir kaç ay daha ayakta kalabilir sonra oda silinip gider..Sadece merak için üye olunuyor birşeyler yazılıyor ve cıkılıyor..

 32. Bir filozof ile bir bilimadaminin arasindaki fark nedir?

 33. Vedat Erol Vedat Erol

  Herkes süpermarket açabilir ama ismini Öz Migros, Figros, Dikros, Mikros yapmak zorunda değil. Burada direkt Migros koymuş gibi olmuş.

 34. Turklerklani Turklerklani

  Para hırsı insanları çok kötü etkilemiş interneti her öğrenen azcıkda internetten para kazanmayı başarabilenler 2-3 de api yöntemini öğrenince tamam açarlar böyle klon siteler acaba kaç kişi twitter.com kadar uğrayacak o siteye uyarı yazısı gelince en fazla 1-2 ay durabilirler sonra site ya mahkeme kararı ile kapatılabilir ya da birşeyler olur bu sitenin ömrü yetmez ki ben bu siteyi zaten şikayet ettim twitter yönetiminden dönüş olmadı çünkü bu yaptıkları internet etiğine aykırı benden aldıkları not 0 girişimciliginde belli başlı kuralları olmalı.

 35. Metehan Karaca Metehan Karaca

  Birileri interneti bedava para kazanma olayı olarak görüyor.Sayın Arda Kutsal ve ekibi böyle çetelerin üzerine siyah bir gölge gibi çökerek onların gerçek kimliklerini su yüzüne çıkaracaktır.Pek yakında Sayın Arda Kutsal ve ekibine ciddi bir iş teklifi gelebilir televizyon ekranlarından.Çalıştığım kanaldan öyle bir duyum aldım.Du bakalım ne olacak.

 36. ayni ismi kullanmalari cok kotu olmus.bu arada civilcivil.com isimli sitede direk twitterin birebir aynisi.hazir script olamaz herhalde civilcivil.com cunku twitterin birebir aynisinin hazir scripti yoktur herhalde.

 37. Bence kısa sürmez kapatılır.

 38. İğrenç bir site bence twitter.com gibi kocaman bir firmanın yanında onun adını kullanarak bir şeyler yapmaya çalışmak çok yanlış.

  Ömrüde fazla uzun değil zaten mesajların hepsi spam adam ya reklam için mesaj atmış yada selam demiş.

  Yakında kapanır veya devam eder ama bence bu hırsızlık ve yanlış.

 39. Bu klonu Twitter uzantılarını denerken bulmuştum. Hatta şöyle bir inceleyip bu siteyi kullanan var mı diye bakmıştım.

  Neden insanımız üretmek yerin çalmayı ya da klonlamayı tercih eder ki ?

 40. Sercan Sercan

  Site çok uzun süredir "1 saat içinde yayına girecek" gibi komik bir açıklama barındırıyor sadece :)

 41. Torbam.com Torbam.com

  "Bu alan adı rezerve edilmiştir ancak şu anda hizmet vermemektedir. Bu alan adına yapılacak tescil başvuruları kabul edilmeyecektir. Alan adı hizmete açılmadan e-posta, web ve diğer internet hizmetlerinden faydalanılması mümkün olmayacaktır. Alan adı tescil sürecine ilişkin tüm kurallar rezervasyon durumundaki alan adları için de geçerlidir. "

  Ömrünü tamamlamış.

 42. Metin Metin

  Web site dname sahibi(nic.tr) tarafından kapatılmış, şu an için. Zaten twitter prestij haklarından dolayı site ile ilgili yasal yollardan rekabet önlemini alırdı, boşuna .tr uzantısına para vermiş diye üzülmesini ve üzerine 1 bardak soğuk su içmesini öneriyorum alan kişinin.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri