charger_unification_europe

Avrupa Birliği'nin isteği doğrultusunda oluşturan komisyon 10 büyük cep telefonu üreticisini ikna etmeyi başardı. Reuters'in haberine göre 2010 yılından itibaren Avrupa'da satılacak her telefon micro usb şarj aletine sahip olacak. Nokia, Sony-Ericson, Apple, Research In Motion, Motorola, LG, Samsung ve Texas Instruments kararı kabul eden 10 cep telefonu üreticisi. Bu 10 üretici aynı zamanda Avrupa cep telefonu pazarının %90'ına sahipler. 

Avrupa Birliği'nde 400 milyon cep telefonu kullanılıyor, bu telefonların 185 milyonu her sene yenisiyle değiştiriliyor. Avrupa Birliği'nde yapılan bu çalışmanın benzeri Group Special Mobile Association (GSMA) tarafından 2012 için yapıldı. GSMA'nın çalışması tüm dünya üzerindeki telefon üreticilerinin 2012 yılından sonra micro usb şarj aleti kullanmasına yönelik. GSMA şimdilik tüm cep telefonu üreticileri ikna edemese de AB'de alınan bu kararın çalışmalarına pozitif etki yapacağı kesin.

GSMA'ya göre micro usb girişinin standart olarak kabul edilmesiyle, şarj aleti üretiminde %50'lik bir azalma olacak. Teknoljiyi yakından takip eden bir millet olarak bizim evlerimizde de birden çok çeşit şarj aleti olduğuna eminim. GSMA'nın ve AB'nin bu girişimi doğaya sağlayacağı yararın yanında kullanıcıya da kolaylık sağlaması açısından çok faydalı bir girişim olacak. Micro usb girişinin aynı zamanda veri kablosu olarak kullanılabilecek olması ve aynı kablo ile bilgisayardan şarj etme olanağı da bu standartın getirilerinden bir diğeri olacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.