Tasarti.com İle Kendi Tişörtünü Tasarla
E-Ticaret

Tasarti.com İle Kendi Tişörtünü Tasarla

tasarti_logoTasarti.com 22 Mayıs itibari ile yayına girmiş, daha çok yeni bir web girişimi. Özelliği ise kullanıcılar tarafından tasarlanmış tişörtlerin, yine kullanıcılar tarafından seçilerek, internet üzerinden satışının yapılması. Çok yeni bir girişim olmasına rağmen gelen tasarım rakamları oldukça iyi.

Aslında Threadless'dan bildiğimiz dünyaca ünlü bir modelin başarılı bir yurtiçi uyarlaması olarak tasarlanmış. Giydikleri tişörtün özgün olmasını isteyen kişileri hedef alan Tasarti'de bir tişört 25 TL'den satılıyor ve süreç şöyle işliyor:

 • Tasarımcılar tasarımlarını siteye gönderiyorlar.
 • Tişörtler kullanıcılar tarafından oylanıyor
 • En çok beğenilenler haftanın tişörtü olarak basılıyor ve satışa çıkıyor.
 • Tişörtün tasarımcısı 100 TL. nakit para ve 50 Tasarlira (TL) mağaza kredisi kazanıyor.

Bunun dışında özel konserler, festivaller, müzik grupları, şirketlerle işbirliği yaparak onlara özel yarışmalar düzenliyorlar.

25 Haziran Perşembe akşamı Maçkolik Kompleks' teki E-tohum'da konuşan Tasarti.com Genel Müdürü Bülent Haksal ile sunumu sonrası bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bülent AksalBaşlangıçta hiç tasarım gelmemesinden korktuklarını söyleyen Haksal, 20 günde 90 adet tişört tasarımının gelmesine sevindiklerini bunu da Türk halkının yaratıcılığına bağladıklarını ifade etti.

Söyleşimize Tasarti.com'un diğer ortağı olan ve şu ana kadar Türkiye' nin en başarılı web girişimlerinden biri olarak kabul edilen Yemeksepeti.com'un kurucusu Nevzat Aydın da katıldı.  %25 hisseye sahip olan ortaklardan diğer ikisinin isimleri ise Bora İşbulan ve Kıvanç Arkaç.

nevzat_aydinHerkesin tişört işi yaptığını söyleyen ama buradaki en önemli faktörün kalite olduğunun altını çizen Nevzat Aydın, tişörtlerini dünyaca ünlü markaların üreticilerinde ürettiklerini ve dijital baskı yerine kalıpla yapılmış baskı kullandıklarına dikkat çekti. Türklerin Tişört giymeyi çok seven bir toplum olduğunu söyleyen Nevzat Aydın, kişiye özel üretim yapmanın önemini bir kez daha hatırlattı.

İlerleyen dönemlerdeki hedeflerinin ne olduğunu sorduğumuzda Tasarti.com Genel Müdürü Bülent Haksal 2-3 sene içerisinde Türkiye' nin diğer tişört üreticilerinin seviyesine çıkmayı hedeflediklerini söyledi. Dükkan yapısına geçmeyi düşünmediklerini söyleyen Haksal, ilerde showroom açmayı düşünebileceklerini belirtti.

50 kadar katılımcının olduğu Etohum akşamında yaptıkları sunum ile beğeni kazanan Tasarti.com'u tebrik ediyor, yeni başladıkları bu yolda başarılar diliyoruz.

Yorumlar (14)
 1. Ali Kara Ali Kara

  Gerçekten kaliteli bir servis. Kampanyaları da gayet iyi planlanlanmış. Önü açık bir proje olduğunu düşünüyorum.

 2. E-Insan E-Insan

  Bence guzel bir proje.kafama takılan bır nokta taklıtlerın onune gecılememesıydı.Ancak 25 lıra pahalı degıl zaten taklıtını yapanda ortalama 18 -20 lıraya satar.ama sanmıorumkı 5 lıra ıcın kalıteden satın almakısteyen kacsın.basarılarınızın devamını dılerım.

 3. İbrahim İbrahim

  Yeni bi tişört tasarım sitesi daha. Türkiye'de yavaş yavaş bu tarz siteler popüler olmaya başladı. Umarım hak ettiği yerlere gelir.

 4. İşleyişi tam olarak bilmesemde. Yurtdışındaki benzerleri gibi bir takım özelliklerin olması daha dikkat çekici olurdu diye düşünüyorum.

  Mesela;

  Tasarımları sitede yayınlanan kullanıcıların yaptıkları tişörtlerin satışı üzerinden komisyon verilmesi gibi. Bir diğer husus yaptığım tasarımın gizli tutulabilme özelliği yani sadece benim tasarladığım tasarımı basıp bana göndermeniz.

  Belki bu özellikler vardır pek inceleyemedim açıkcası ama bu tarz kullanıcıyı ödüllendirme, teşvik gibi hamlelerle daha fazla üye kazanabilirsiniz gibi geldi.

 5. Mustafa Mustafa

  Güzel bir proje, Türkiye'nin bu tür projelere ihtiyacı var. Lakin 100 YTL tasarımcı ödülüyle nereye varabilirler bilmiyorum, yurtdışındaki 'abileri' laFraise 1000 euro, threadless da 2500 dolar verirken. Belki yeni başlamış bir proje olduğu göz önünde bulundurulabilir ancak o t-shirtleri sürekli satacaklarını da unutmamak gerekiyor.

 6. Talat Cemre Can Talat Cemre Can

  Tasarımlar çok güzel.

 7. Abdurrahman Abdurrahman

  paylasim icin tskler :)

 8. "Tasarti.com Genel Müdürü Bülent Haksal" bişeyin genel müdürü olmak bu kadar kolay mıdır? iki sitesi olan genel müdür oluyor bu ülkede eğer site sayınız 5i geçiyorsa o zaman da ceo oluveriyorusunuz...

 9. Site güzel. Genel Müdür'e başarılar.

 10. T-shirt fiyatları biraz pahalı bence, 25 ytl ye istediğin t-shirt ü dışarda da yaptırabilirsin.

 11. www.tiisort.com da alternatif olabilir.

  hem daha çok tişört var.

 12. Kısa sürede bu kadar çok tasarım gönderildiğine inanmıyorum. İşlerin nasıl yürüdüğünü biliyoruz: arkadaşlık sitesi yapıyorsan bir sürü kadın kullanıcı yaratırsın ve editörlere 3'er 5'er dağıtırsın. Bunları görenlerin üşüşmesini beklersin, açık artırma ya da benzeri bir siteyse bir sürü ürünü kendin alırsın ya da herhangi bir başka site için genel anlamda otomatize edilmiş "page view"ler alırsın... Bu tasarımların da ekipten ya da çevresindeki insanlardan hatta ücret verilerek yaptırıldığını düşünüyorum. Belki de karamsar bir bakış ama maalesef şahit olduklarım bunu doğrular nitelikte. Klon sitelerden de gına geldi. Yok mu kardeşim bu ülkede fikir üretecek adamlar. Neden kimse global düşünmüyor? Biri fikir ürettiğinde neden ulaşılmaz bir yere taşınıyor. Oysa herkes üretebilir. Kafayı bu yönde çalıştırmakla ilgili sadece. Bu kadar kompleksli olmayalım. Threadless.com'un klonunu "proje" ya da "fikir" olarak nasıl nitelendirebiliyorsunuz. O zaman twitter.com.tr'yi neden yerin dibine batırıyorsunuz. Nedir farkları? Bu "fikir" daha önce üretilmiş ve "proje" olarak sunulmuş. Bunu klonlamak para ve zaman işi, bunlar sende varsa sen de bu "proje"yi kopyalayabilirsin.

 13. Coolandthegang Coolandthegang

  @davut: siz böyle düşünüyorsanız, her işi bir sahtekarlık, bir kandırmaca olarak açıklayabilirsiniz.

  bir de ''klonlardan sıkıldık, yok mu kardeşim bu ülkede fikir üretecek adamlar'' demeden önce türkiye'nin konumuna bir bakmak lazım. türkiye'nin en zehir 20 tane adamını bir odaya kapatalım, ve hepsinden birer proje üretmelerini isteyelim. 1 ay sonra odadan çıkaralım, yaptıkları projelerin 19'u mutlaka dünyanın bir yerinde biri tarafından yapılmıştır, 1'inin de benzeri vardır. dünya, özellikle teknoloji ve ar-ge bakımından türkiye'nin en az 20 yıl ilerisinde. bizim çocuklarımız hala doktor, mühendis olmak için uğraşırken, avrupa ve amerika'da çocuklar 15 yaşında proje üretmeye başlıyor.

  önemli olan projeyi ''klonlamak'' değil, farklı bir coğrafyaya adapte etmek, uygulamasını iyi yapmaktır. eğer proje klonlanmakla olsaydı bu iş, sabancı ve koç işi gücü bırakır, proje klonlardı. buyrun, facebook orada duruyor, %1'i milyon dolar ediyor. haydi, yapalım beraber aynısını, aynı arayüzle.