nokia-intel

Intel ve Nokia tarafından dün yapılan açıklama ile uzun dönemli bir ortaklık yaptıklarını duyuruldu. Mobil cihazlar üzerine birlikte çalışacak olan şirketler, yeni bir mobil işlemci mimarisi geliştirecek. Intel şimdiye kadar mobil cihazlar için işlemci üretme planları yapmış ancak çiplerin enerji tüketiminin yüksek olması nedeniyle Texas Instruments ve Qualcomm gibi rakiplerinin gerisinde kalmıştı. Nokia ise yeni yeni gelişen akıllı telefon pazarında geride kaldığını görmüş olacak ki Intel gibi bir dev ile ortak projeler geliştirirerek kendini geliştirmeyi amaçlıyor.

İşlemci üretimi dışında açık kaynaklı yazılımların geliştirilmesinde de birlikte çalışacaklarını duyuran şirketler, açık kaynak kodlu mobil cihazlar geliştirerek yeni bir atılım yapmaya çalışacak. Nokia, N800 internet tablet modelinde Maemo linux işletim sistemini kullanmıştı. Linux işletim sistemini daha çok kullanmayı kafasına koyan Nokia, Intel ile birlikte belki de Maemo'yu daha iyi hale getirmeye çalışacak. Açık kaynak kodlu işletim sistemi olarak aslında Android ilk akla gelen olsada Nokia'nın tercih etmediği anlaşılıyor.

Açıklamada şunu şunu yapacağız gibi kesin ifadeler bulunmazken, şirketler mobil cihaz piyasasına birlikte yön vermeye çalışacakları belli oluyor.

Mobil dünyanın dışında bugün Commercial Times'da yayınlanan bir diğer haber yine Nokia ile ilgiliydi. Habere göre Nokia, netbook üretiminin büyük çoğunluğunu yapan Compal ve Quanta'ya netbook siparişi vermiş. Siparişi verilen Atom işlemcili netbookun yılın üçüncü çeyreğinde piyasada olacağı iddia ediliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.