Türk Hava Yolları'ndan Yaratıcı Dijital Konkur
Genel

Türk Hava Yolları'ndan Yaratıcı Dijital Konkur

thy_logoTürk Hava Yolları Dijital Pazarlama Ajansı'nı seçmek için geçen Perşembe günü bir konkur açtı. Konkura katılacak şirketler için hazırlanan brief dökümanında ise son derece farklı ve yaratıcı bir yol izlendi. Seçilecek ajansın dijital pazarlamaya hakim olması ve araştırmacı yapısının öneminden dolayı bir oyun ve bulmaca tadında hazırlanan dökümanı konkura katılacak ajanslar çözmeye başladı.

THY'nin E-Ticaret Müdürü, çok sevdiğim dostum Yüce Zerey ve ekibi tarafından kurgulanan konkur görünen o ki hem ajanslara biz bu işi biliyoruz diyor hem de konkur sürecinde bile başarılı bir viral etki yaratmayı hedefliyor.

Aldığım bilgiye göre bulmacayı ilk çözen ve brief dökümanını oluşturan ajans Voden Digital Agency olmuş ve THYKonkur.com üzerinden tüm maceralarını anlatan bir blog açmışlar. Aynı şekilde sonuca ilk ulaşan 41-29 da bulmacayı çözüp şirket blogunda izledikleri yolu, yani bulmacanın çözümünü, paylaşmış. 41-29'un çözüm yolunu paylaşması ile herhalde artık brief'e sahip olamayan ajans kalmayacaktır.

Peki bu oyun nasıl başlamış? Öncelikle THY katılmak isteyen ajanslara aşağıda da görebileceğiniz 2 sayfayı göndermiş. Bunlardan birisi sadece bir açıklama diğeri ise bir Mind Map.

thybriefthybrief1

Ajanslar bu Mind Map üzerinden ilerleyerek kullanılan Web 2.0 servislerinde gizlenmiş brief parçalarına ulaşmışlar. Her bir servis üzerinde de THY'nin farklı ürün, servis ve bölümleri ile ilgili dökümanın parçaları birleşmiş. Mesela aşağıdaki SlideShare paylaşımı gibi.

Biz burada işin büyüsünü kaçırıp herşeyi paylaşmış olmayalım. Eğer merak edenler varsa 41-29'un blogundan tüm çözüme ulaşabilir ya da THYKonkur.com'u inceleyebilir.

THY'nin bu başarılı çalışmasını gerçekleştiren ekibi başta Yüce Zerey olmak üzere tebrik ediyorum. Konkur'u hangi ajans kazanır bilemiyorum ama işi en az onlar kadar bilen bir ekibin THY'de yer aldığı bilincine sahip olmaları şart gibi gözüküyor.

Yorumlar (3)
 1. Erdal Fettahoğlu Erdal Fettahoğlu

  Harika ve çok farklı bir brief, tebrikler THY.

 2. Alper Kılıç Alper Kılıç

  Brief'i ajanlara ulaştırma konusunda bir sıkıntı yok da, hem brief dökümanlarını hem de ajansların dökümanlara ekledikleri yorumları inceleyince yazım kurallarına özen gösterilmemesine çok şaşırdım. Klasik "de - da" ekleri ayrılmamış, noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakılmamış, noktalama işaretlerine çok da dikkat edilmemiş, flickr'de "Ajanslarlan Beklenenler" diye bir başlık var. "Ajanslardan Beklenenler" mi yazmaya çalışmışlar yoksa başka birşey mi ifade etmeye çalışmışlar anlamadım.

  Dökümanlar ve ajans yorumları "msn Türkçesi" olmuş biraz :)

 3. Mert Maviş Mert Maviş

  Türk Hava Yolları Global Dijital İletişim Konkuru'na ilk gün davet edilenler arasında biz de (Euro RSCG 4D) varız. Konkur briefinin en az briefi toplama süreci kadar zekice planlanmış bir başka unsuru Türk Hava Yolları'ndan gelen konkurun online itibar yönetimi isteğiydi. Bu konu ile ilgili olarak www.tk849.com ekseninde çalışmalara başladık.

  www.tk849.com, Twitter, Friendfeed ve Facebook üzerinden "konkur süreçlerinde markaların oluşturdukları briefin yaratıcılığının, ortaya çıkan iletişim çalışmalarına etkisi" ile ilgili sorularını yöneltenler Levent Erden ile bu konu hakkında sohbet etme fırsatı yakalıyor.