iphone-30iPhone sahipleri dün akşam itibariyle telefonlarını yeni işletim sistemine yükselttiler. Peki nedir yeni gelen özellikler daha önce yeni nelerin geleceğini yazmıştık. Kısa kısa tekrar hatırlayalım.

1. MMS: İlk iPhone'da olmaması bile anlamsız olan MMS özelliğine sonunda kavuştuk. 2005 yılından beri hemen her telefonda bulunan MMS neden iPhone'a bu kadar geç geldiği bilinmiyor.

2. Spotlight Arama: Mac kullanıcılarının alışık olduğu spotlight arama kavuşulan bir diğer özellik. Arama hızlı olduğu kadar içerik olarakta çok doğru sonuçlar gösteriyor. Telefon defteriniz, mesajlarınız, mailleriniz tam olarak telefonun ulaşabildiği her dökümanda arama gerçekleştirebiliyor.

3. Kes - Kopyala - Yapıştır: Çok uzun zamandır beklenen özelliklerden biriydi. Parmağınızı uzun süre bir yazının üzerinde basılı tuttuğunuzda, açılan kopyala menüsünü seçtikten sonra başlangıç ve bitiş noktalarını belirliyorsunuz. Kullanış olarak belki daha başarılı bir metod bulunabileceksede uzun süredir bekleyen iPhone kullanıcıları buna çoktan razılar.

spotlight-search cut-copy-landscape-20090608

4. Salla değişsin: iPodlarda olan bir özellik olan şarkı geçişlerinin sallayarak yapmak iPhone'a gelen bir diğer özellik. Bu sallama işini Apple sevmiş olacak ki yazı yazarken telefonu salladığınızda geriye alma işlemide aynı şekilde yapılabiliyor.

5. Ses kayıt uygulaması : Ses kaydedicisi benim hatırladığım windows 95'ten beri vardı. App Store'da  aynı işi yapan birçok uygulama mevcut.

6. Tethering: Türkçe'ye çevirisi pek olmayan bu işlemin manası internet bağlantısını paylaştırmak aslında. iPhone OS 3.0 ile birlikte gelen tethering özelliği sayesinde USB kablosun veya Bluetooth kullanarak telefonunuzun internetini bilgisayarınızdan kullanabilirsiniz.

internet-tethering

7. Yatay sanal klavye: Adından da anlaşılabildiği gibi telefonu yatay tuttuğunuzda klavyenin yan dönerek daha geniş bir alması ve yazım kolaylığı sağlamasına yarıyor.  Hemen hemen bütün uygulamalarda yatay dönüşüm sağlandığı söyleniyor.

8. Yaş kontrolü: Uygulamasına göre iPhone'unuz size yaşınızın uygun olup olmadığını soruyor. Her ne kadar faydasızlığıyla bilinen bir metod olsa da halen günlük hayatımızda uygulanıyor.

9. Kamera yazılımının geliştirilmesi: Geçen versiyona göre yapılan çekimlerin daha kaliteli olduğu konusunda deneyenlerin kişisel fikirleri var. Ayrıca kamera yazılımında sol üstte küçük boyutta gösterilen son çekilen resim de birçok kullanıcının hoşuna gidecek gibi görünüyor.

10. Push Notification: O an açık olmayan uygulamaların güncelleme ve bildirimlerinin mesaj şeklinde gelmesi bir diğer özellik. Birçok uygulamanın yakın zamanda Push Notification desteklemesi bekleniyor.

Bunlar sadece gözümüze takılan özellikler. Daha birçok özellik iPhone OS 3.0 ile birlikte geldi. iPhone sahibi olupta halen bekleyenler varsa biran önce yükselmeyi yapmalarını tavsiye ediyoruz. iPhone sahiplerinin birçok sorunu bu sürüm yükseltmesiyle çözülecek gibi görünüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.