Facebook OpenID saflarına katıldı!

Facebook, Şubat ayında OpenID yönetim kuruluna girdiğini ve sistemini OpenID'ye entegre edeceğini  duyurmuştu. Facebook developer blogunda yapılan bu açıklamanın üzerinden 3 ay geçti ve bugün itibariyle Facebook'a OpenID entegre edildi. İlk bakışta OpenID ile Facebook Connect aynı işe yarıyor gibi görünse de şu anki kullanılış amaçları birbirlerinden oldukça farklı. OpenID kullanıcıların sitelere neredeyse sadece giriş yapmasını sağlıyorken, Facebook Connect ile Facebook üzerinde çok daha fazla aksiyon yaratmak mümkün ve artmaya da devam ediyor.

Facebook, OpenID dönüşümünü sağlayarak kullanıcılarının çok daha kolay yeni üyelik yaratabilmelerini sağladı. Şimdiye kadar Google, Microsoft, Yahoo ve diğer pek çok büyük şirket OpenID ile bir şekilde çalıştı ancak bu internet şirketlerinden ilk kez Facebook tam bağımsız kullanıcı dolaşımına izin veriyor. Örnek verecek olursak, Google hesabınız ile OpenID destekleyen sitelere bağlanabilirsiniz ancak Microsoft hesabınız üzerinden oluşturduğunuz OpenID hesabınız ile Gmail hesabınıza  bağlanamazsınız. Bu zamana kadar OpenID'yi öne çıkaran destekçilerinin bu tek taraflı hareketleri fark edilmemişti.

openidex

Facebook'un OpenID kullanması stratejik olarak çok doğru bir hareket, bu şekilde şimdiye kadar Facebook'a üye olmayanlar hesaplarını kolayca yaratıp aynı hızda Facebook Connect'li sitelerle etkileşime geçebilecekler. Facebook bu stratejik hamlesiyle bir anlamda OpenID'yi sadece site girişi alanına hapsederek,  site içi kullanımında Facebook Connect'in alanını gelişletiyor. OpenID ile bağlandığınız bir site aynı zamanda Facebook Connect ile de bağlanılabilir durumdaysa, Facebook'a da girişiniz aynı anda yapılmış oluyor ve Facebook aksiyonları kullanılabilir hale geliyor.

Facebook, OpenID ile bir taraftan açık kaynakçıların gönlünü alırken diğer taraftan da Facebook Connect için çok faydalı olacak bir adım atıyor. Oluşan durumu anlatmak için "Bir taş ile iki kuş vurmak" deyimi ancak bu kadar uygun olabilirdi zannedersem.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.