UzmanTV Rehber ile daha fazla soru cevap bulacak
Bilgi Kaynakları

UzmanTV Rehber ile daha fazla soru cevap bulacak

uzmanrehber_logoUzmanTV bugün itibariyle Rehber bölümünü devreye alarak ülkemizde uzun süredir açık olan ve neden açık olduğunu anlayamadığım bir alana giriş yaptı. UzmanTV videoları ile geniş bir yelpazede içerik sunan servis, rehber bölümü ile yazılı içeriğe de yer vermeye başladı.

Başlı başına bir girişim ve farklı bir marka olarak hayata geçirilmiş olsaydı da popüler olacağına inandığım servis rehber.uzmantv.com üzerinden yayın yapıyor.

Bir süre sonra özellikle arama motoru sonuçları ile UzmanTV'nin trafiğine önemli katkı sağlayacağını düşündüğüm UzmanTV Rehber, servisin video içerikleri ile de ilgili içerikler bazında bağlantı sağlıyor.

uzmanrehber_screen1

Özgün Türkçe içerik anlamında da pazarımıza büyük değer yaratacak olan servisin UzmanTV'yi Türkiye'de dünyanın popüler bilgi servisi eHow.com mertebesine taşıması muhtemeldir.

uzmanakademi_logoUzmanTV'ye çok yakın zamanda UzmanTV Akademi bölümünün dahil edilip, uzmanlardan belirli konularda içeriklerin ücretli satılmaya başlanacağının da haberini bu fırsatla vermiş olalım.

Girişime gelir modeli oluşturmak adına önemli bir adım olan UzmanTV Akademi'nin yanında şu günlerde reklam açısından da servisin keyifli günler geçirdiğini duymuş bulunuyorum. Öğrendiğime göre UzmanTV'de advertorial modeli videolar kapış kapış satılıyormuş. Sanırım bu gelişmeyle video seviyesinde reklam satışı açısından UzmanTV Türkiye'de şeytanın bacağını kıran ilk girişim oluyor.

"Ne zaman gelir elde etmeye başlar?", "Ne zaman kârlı bir girişim olur?" şeklinde çeşitli sorulara sürekli maruz kalan UzmanTV'nin Rehber ile trafiğini coşturması, Akademi ile ek gelir modeli yaratması ve advertorial reklamları ile cazibe merkezi olması sanıyorum ki bu sorunun cevabının yakın zamanda alınmasını sağlayacaktır.

Yorumlar (14)
 1. Umut Akyol Umut Akyol

  Tv ve yazılı içerik birbiriyle aynı sitede uyuşmasa da zaten bilinir bir alan adına arama motorlarından bir sürü trafik yönlenmesini sağlayacak bir gelişme. Küçük büyük onbinlerce kişisel site rehberin sorularına benzer içeriğe sahipler. Bu bir sorun olabilir. Ancak bu rehber orta vadede küçük siteleri yutar, iyi trafik elde eder. Uzun vadedeyse isminde tv geçmeyen düzgün bir marka ortaya çıkar, marka olur ve uzmantv'nin rehberini yutar. Şimdiden apaçık ortada.

 2. Kamil Özgenbaş Kamil Özgenbaş

  Uzmantv açısından düşünürsek mantıklı bir hareket Arda Kutsal dediği gibi bu uzmantv ye yoğun bir trafik olarak dönecek hiç kuşkusuz...

  Bu konuyu düşünürken kazanç ve trafiği bir kenara bırakıp sadece kalite açısından düşündüğümüzde bunun çokta mnatıklı bişey olmadığını düşünüyorum... Şu ana kadar uzmantv nedir denildiğinde bir cevap verilebiliyordu. ama bundan sonra uzmantv.com tam işlevini açıklamak kartık o kadar kolay olmayacak.

  @Umut Akyol ' da dediği gibi aynı konuları işlemiş bütün ufak sitelerin daha doğrusu blogların üstüne çıkmış olacak.

 3. Natali Yeşilbahar Natali Yeşilbahar

  Severek kullandığım ve etrafımdaki herkese de, sorduğu sorular için bakmasını önerdiğim servisin bu şekilde geliştirildiğine sevindim.

  Büyük bir açığı kapatacağına inanıyorum.

 4. "ülkemizde uzun süredir açık olan ve neden açık olduğunu anlayamadığım bir alana giriş yaptı. " demişsin.

  Bu alana yakın yayın yapan birçok site var.

  Yine de büyük oyunculardan biri olarak bu sektöre girmek tabii ki PR gerektirir.

  Hayırlı olsun herkese.

 5. Ilyas Teker Ilyas Teker

  Çok güzel bir proje oldu bu. Bir insanın aklına gelebilecek her soruya cevap bulabiliyoruz neredeyse..

 6. Zafer Gürel Zafer Gürel

  Sitedeki bilgilerin ne kadar güvenilir olduğu konusunu tartışmak lazım.

  Wikipedia'da kullanılan bilgilerin hangi kaynaklardan alındığı belirtilmek zorunda (belirtmezseniz bir şekilde yazınız siliniyor ya da kaynak gerekli diye not düşülüyor). Bu sitede de en azından hangi kaynaklardan bu bilgilerin edinildiği yazılmalı. Tabii burada içerik girişinin sadece UzmanTV tarafından yapılıyor olması bir avantaj ancak yine de kaynak belirtilmesinin faydalı olacağını düşünüyorum.

 7. Astroloji zırvalığı ile mi sorularıma daha fazla cevap bulacağım? Peh! Astroloji başlığı altında olan rezillikler bu sitenin kalitesinin bir ölçüsüdür. Geçiniz...

 8. Berkman Temiz Berkman Temiz

  Bildirgec.org rakip oluyorlar. Yavaş yavaş sağlam gidiyorlar. Spam vari sitelerden bu şekilde yavaş yavaş kurtulacağız. Datası olan para kazanır mantığından, hizmet üreten para kazanıra ince ve çaktırmadan süzülüş :)

 9. Turan Gürler Turan Gürler

  Bence video şeklinde kalsaydı çok daha iyi olurdu, uzman tv nin en önemli özelliği video olması diye düşünüyorum.

 10. ihtiyaç duyulan bir servisti, gerçekten güzel olmuş.

 11. Bu servisin bana göre iki hedefi var.

  1-her konuda yazılacak bilgilerle google aramaları sayesinde iyi bir ziyaretçi çekerek uzmantv.com trafiğini yükseltmek. Bu amaçla googledan gelecek bir çok ziyaretçiyi aynı zamanda diğer sitelerle tanıştırma fırsatına sahip olacak. Böyle bir kitleye yoğun reklam harcamalarıyla bile ulaşamaz :D

  2-Gelen ziyaretçileri bir şekilde uzmantv anasayfasına çekmek

  Alexa trafiklerinde yakında rehber subdomaini için değerleri görebiliriz.

 12. Hasan Kala Hasan Kala

  siteyi incelediğimde video'lardaki gibi hangi uzman tarafından cevap verildiğini anlayamadım. yani kaynak belirtilmemiş, copy-paste yapılmış ise uzamantv ye yakıştıramadım. ki bir çok konunun uzmanlık istediği açık. örneğin, domuz gribi ile ilgili yazılanlar nereden alındı? kaynak belirtmek bu kadar zor olmamalı. özellikle de içeriğiyle kendini öne çıkaran bir web sitesi için.

  http://rehber.uzmantv.com/domuz-gribi-nedir

 13. Uzmantv`nin krizden etkilendigini gosteren bir girisim.

 14. Hüseyin Hüseyin

  bu şekilde yaklaşımlarının tek hedefi googledan gelecek hit olarak düşünüyorum.Bu tarz sitelerden yakında türkiyede iyice olacak.Çünkü forumlarda yuazılanlar copy paste mantığıyla düzgün site havası verilecek.Böyle yapanlarda site yapıyorum sanacak