FriendFeed’in yeni tasarımı yayına alındı ve tepkiler geldi
Arama
Yenilikler

FriendFeed’in yeni tasarımı yayına alındı ve tepkiler geldi

FriendFeed‘in yeni tasarımı bir süredir beta.friendfeed.com üzerinden test ediliyordu. Bugün itibariyle beta adresinden canlıya aktarılan yeni arayüzler görünen o ki fazla beğenilmemiş. Twitter’a benzemesi ile eleştirilen yeni FriendFeed arayüzleri kullanım olarak da servisi yeni bir boyuta taşımış gibi gözüküyor.

Beta yayına başladığında yeni özelliklerini paylaştığımız FriendFeed’in güncellemeleri anlık olarak sayfaya yansıtması, içerik girişlerinden ilgili servis ikonlarını çıkartmış olması ve kullanıcılar arası direkt mesajlaşma özelliği sanırım bir süre daha konuşuluyor olacaktır.

Kişisel olarak benim arama filtrelerini kaydetme özelliği oldukça hoşuma gitti, yeni arayüzleri de okuduğum tepkiler kadar problemli bulmadım. Zaten bir aya yakın süredir beta.friendfeed.com üzerinden kullandığım yeni yüze belki de alıştım diyebilirim.

Şu an için benim problemli bulduğum tek alan aslında takip ettiklerim ve beni takip edenlerle ilgili bölümler. Rahat düzenleme yapmayı imkânsız kılan bu alanlarda birilerini bulmak ve topluca birilerini takibe almak oldukça güç – belki gözden kaçırdığım birşer olabilir.

FriendFeed ekibinin bu düzenlemesinin tamamen hedefli olduğunu düşünüyorum. Twitter kullananlar bilecektir, amaç herkesi takip etmek değildir ve kullanıcıların takip konusunda seçici olması istenir. FriendFeed tahmin ediyorum ki bu kültürü kullanıcılara aşılamak istiyor olacak ki, söz konusu süreci biraz olsun zorlaştırdı.

Sisteme ekledikleri direkt mesajlaşma özelliği de aslında buradaki düzenlemeleri tasdikler nitelikte ve FriendFeed’in gerçek anlamda “arkadaş takibi” servisi olmasının istendiğini gösteriyor.

Kendi adıma çok problemli görmediğim hatta birçok alanda işimi kolaylaştırdığını düşündüğüm yeni FriendFeed arayüzlerini beğendiniz mi?

[poll id=”10″]

Yorumları GösterYorumlar Gizle (14)
 1. Serdar Öztürk dedi ki:

  Tasarım olarak twitter’in yanına yaklaşamaz. Twitter bu konuda friendfeed’den daha başarılı. Bir tasarımcı olarak bana sıcak gelmeyen bir sitede fazla kalmam. FriendFeed bu anlamda beni tatmin etmiyor.

  Türkiye’de kullanım olarak twitter mi friendfeed mi öne çıkıyor merak ediyorum doğrusu.

 2. Besim Dönmez dedi ki:

  Henüz tam anlamıyla kullanmaya başlamamış olsam da, şahsen çok etkilendim yeni FF’ten. Dizayn çekici ve sıcak, özellikler ve tüm entegrasyon çalışmaları da oldukça dahiyane.

 3. CEBE dedi ki:

  Yeni FriendFeed’i görsel tasarım ve özellikleri bakımından 2 yönde ele almak gerekiyor.

  Yeni eklenen özellikler iyi fakat yeterli değil. Zamanla yeni özelliklerin ekleneceğini düşünüyorum.

  Tartışmaların bu kadar büyümesini sağlayan faktör ise görsel tasarımıdır. Bu konuda ben acımasız olacağım. Bu tasarıma tasarım diyemem. Çok kötü. Bir an evvel yeni bir format geliştirilmelidir.

 4. Oguz Serdar dedi ki:

  Ben cok begendim, zira betadan bu yana yeni versiyuonu kullananlar tepki gostermek bir yana sevindi bu degisiklige. Alisma doneminden sonra yayilma hizi artarak devam edecektir FF’in.

 5. Mehmet ALP dedi ki:

  Yeni tasarıma bir trülü alışamadım.
  Acaba dün geceden beri hesabını kaç üye sildi?
  insanlar eğer böyle bir ortam isteyeseydi twitter kullanırdı,friendfeed’de daha farklı bir ortam olduğu için tercih ediliyordu ancak oda aynısı oldu,şimdilik tasarımı beğenmeyenlerin büyük kısmının twitter’a geçeceğini düşünüyorum.
  Ayrıca kodlamalarıda berbat ötesi. WEB 2.0 Projesi diye lanse edilen,milyon dolarlık yatırımlar alan friendfeed hala tasarımında table kullanmakta.

  1. Metin dedi ki:

   😀 Facebook’u inceledin mi sen? Değeri 10 milyar doların üstünde olan site!

   Facebook’a web 3.0’ın başlangıcı diye bakılıyor. Yoksa web 3.0’da table’lara dönüş mü var?

   Bırakın şu Div manyaklığını. Tasarımcı hangisini nerde kullanmak istiyorsa orda onu kullanır. Yoksa Web 2.0 sitesi’nde illa table kullanılmıcak diye bir kavram ben hiç duymadım. Bazılarının hüsnükuruntusu o table kullanmamak. Nemiş web 2.0 da table kullanılmazmış!…

   1. Serdar Öztürk dedi ki:

    Facebook kullanıyor diye table kullanmak iyi bir şeymiş gibi sunulmamalı. Kaldıki ben facebook’ta table göremiyorum. Neden div tercih edilmeli isterseniz bu konuda bir araştırma yapın.

    Ayrıca friendfeed’in div yapısına geçmemesi için hiç bir sebep yok. Benim burda gördüğüm şey friendfeed’in üşengeçliği. Başka bir şey değil.

   2. Mehmet ALP dedi ki:

    (: mesajınızı 1999’da yazsaydınız çok doğru olurdu.Ama 2009 yılındayız farkındaysanız metin bey,css-div nedir,niçin popüler web standardıdır araştırın bir isterseniz..

 6. Metin dedi ki:

  Bütün iş arkadaki gri gradientte. O rengi biraz daha açsalar bak nasıl canlanıyo tasarım.

  Soğuk duruyor böyle.

 7. İlk başta alışmakta zorluk çekmekle birlikte, son iki haftadır BETA kullandığım için, benim için değişen bir şey olmadı.

  Eski halini kullananlar alışana kadar zaman geçecektir. Ancak tasarımı değişti diye bir siteden hesap silmenin ölçüsüz bir davranış olduğunu düşünüyorum.

  Yeniliklere tepki doğması normal. Zamanla alışılır, tepkiler diner!

 8. h-yaman dedi ki:

  İlerleyen günlerde tasarımı Twitter gibi kullanıcının kendisinin düzenlemesine izin verirse tepki biraz dinecektir.

 9. eylos dedi ki:

  Tasarım bence çok önemli değil, alışkanlıkları önemli. Yumaşak geçiş olsaydı bu kadar tepki almazdı.

 10. semih özkoç dedi ki:

  ben beyendim güzel olmuş.Alışınca kullanımı rahat oluyor

 11. Antoni Cassini dedi ki:

  Saçma sapan bir tasarım olmuş. Eski tasarım sadeydi ama bir şıklık vardı elit duruyordu. Bu şekliyle sıradan, basit bir site haline gelmiş.

Bir Yorum Yazın