Microsoft'un satışları tarihinde ilk kez düştü!

steve-balmer-microsoftMicrosoft ekonomik kriz ve bilgisayar satışlarındaki düşüşe paralel olarak tarihinden ilk kez satışlarında düşüş açıkladı. 23 yıldır sürekli satışını ve kazancını arttıran şirket dün açıkladığı raporda 2009'un ilk çeyreğinde şirketin satışlarının bir önceki döneme göre %6 düştüğünü açıkladı. Şirketin 3 aylık dönemdeki net kazancıda %32'lik bir düşüş ile $2.98 milyara geriledi.

Microsoft'un gelir kaybetmesinin başlıca sebebi bilgisayar satışlarındaki düşüş oldu. Bilgisayar satışları düşerken netbook satışları arttı ancak Vista'nın yüksek sistem gereksinimleri yüzünden netbooklarda kullanılamaması, onun yerine şimdilerde çok daha düşük kazanç sağlayan XP'nin kullanılması, Microsoft'un gelirlerindeki %32'lik gerilemenin asıl sebebi olarak kabul ediliyor.

İnternet kazançlarında da çok zayıf geri dönüşler alan Microsoft aradığı kazanç kapısını bir türlü elde edememiş gibi görünüyor. Geçtiğimiz Ocak ayında, Microsoft yine tarihinde ilk kez toplu işten çıkarmalar yapmış ve 1400 çalışanıyla yollarını ayırmıştı.

Bu düşüşler Microsoft'un zor durumda olduğunu tabi ki göstermiyor, söz konusu düşüşler kazanç üzerinden kayıplar. 23 yıllık tarihinde sürekli kazançlarını arttıran bir şirketin bu dönemde gerilemesi ekonomik krizin ne derece etkili olduğunun göstergesi.

3 aylık dönemin sayıları

  • Toplam Gelir $13.65 milyar
  • Toplam Kâr $2.98 milyar

Departmanlara göre gelirler

  • Müşteriye satışlardan: $3.4 milyar
  • Sunucu ve araç satışlardan : $3.5 milyar
  • İnternet servisleri: $721 milyon
  • Microsoft Business Division (MBD): $4.5 milyar
  • Eğlence Araçları: $1.6 milyar.

Kaynaklar: CNN , Yahoo Finance , Business Insider

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.