eBay, Skype'ı elinden çıkarıyor
Genel

eBay, Skype'ı elinden çıkarıyor

skypeeBay, ekonomik kriz ortamında her şirketin yapması gerekeni yaparak, esas iş koluna herhangi bir katkısı olmayan varlıklarını elinden sırasıyla çıkarıyor. Şirket, StumbleUpon'u serbest bıraktığını açıkladıktan bir gün sonra, Skype'ı da eBay bünyesinden tamamen ayırarak  2010 yılının ilk yarısında halka arz edeceğini açıkladı.

Uzunca bir süredir Skype'ın başarılı bir şirket olduğu ancak eBay'in esas iş kolu için herhangi bir katma değer yaratmadığı tartışılıyordu. Geçtiğimiz yıl eBay hisslerinin %54  değer kaybettiğini göz önüne alırsak (aynı dönemde Nasdaq %24 değer kaybetti), eBay'in son aldığı kararların gecikmiş bile olduğunu söyleyebiliriz.

Aslında eBay uzun bir süredir Skype'ı satma niyetinde olduğunu saklamıyordu. Skype'ın kurucularının da şirketi geri almak için yatırımcılardan para bulmaya çalıştığı haberi bir süre önce bloglara yansımıştı. Demek ki bu çabalar başarısızlık ile sonuçlanmış.

eBay'in yaptığı basın açıklamasından gördüğüm kadarı ile Skype oldukça iyi bir gelir trendi yakalamış. Şirket geçtiğimiz yıl, %44 artış ile 551 milyon dolar gelir elde etmiş. Tahminler bu rakamın 2011 yılında 1 milyar doları geçeceğini söylüyor. Bu rakamlar uzun zamandır hep satılmak üzere söylentileri ile gündeme gelen Skype'ın, eBay içine gizlenmiş bir lokomotif olduğunu kanıtlıyor. Ayrıca uluslararası konuşmaların %8'inin Skype üzerinden yapılıyor olması ve iPhone uygulamasının gördüğü büyük ilgi, Skype'ın kendi başına çok başarılı ve büyük kârlar elde eden bir şirket olabileceğinin göstergesi. eBay'in CEO'su John Donahoe yaptığı basın açıklamasında da bunu vurgulamış.

Bugüne kadar Skype için teleffuz edilen değer 1.5 milyar dolar civarıydı. Ama böylesine iyi konumda olan bir şirketin borsaya açılması şirketi çok daha yüksek değerlere taşıyabilir. Bu da eBay'in Skype üzerinden daha çok para kazanması demek. Bunun yanında Skype'ın halka arzı, piyasaları hareketlendirebilir ve yeni şirketlerin (Facebook, LinkedIn) de halka arzının önünü açabilir. Bu açılardan bakıldığında, eBay'in aldığı karar herkes için kazan-kazan gibi duruyor.

Yorumlar (3)
 1. eBay sonunda bekleneni yaptı. Bence iyi de yaptı. Uzun bir süredir bu kararı vermemek için direniyordu.

  Skype bundan sonra bir süre kendi yolunda gider ama eninde sonunda Skype'ı daha iyi değerlendirebilecek bir şirket çıkacaktır.

 2. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Yıllık kazancı 551 milyon $ olan,ve 2010 yılında 1 milyar $ olması beklenen bir servisin 1.5 milyar $ civarı ettiğinin düşünülmesi saçma değilmi?

  Bugün fırtınalar estiren facebook'un geçen yılki geliri 279 milyon dolar civarında iken,skype'ın bu derece gelir elde etmesi büyük bir başarı.Ancak ebay'ın esas iş koluna faydası olmadığıda bir gerçek.Bu yüzden halka arz bencede çok iyi olur.

 3. Ebitda Ebitda

  Şirket değerleri yıllık kazanç değil, operasyonlarından elde ettiği kar üzerinden (EBITDA) değerlendirilir.

  Skype'ın yıllık kazancı bu kadar yüksek olsa da EBITDA marjı %20 seviyelerinde görünüyor. Yani Turkcell'in EBITDA marjının neredeyse yarısı.

  Fakat şirket değeri olarak 1.5 milyar $ (2010 yılı tahmini EBITDA değerinin 10 katı)konservative bir değer denebilir. Skype'ın IPO değeri olarak 1.6-3.1 milyar $ aralığında olacağı tahmin ediliyor.

  Ek bilgi için http://www.businessinsider.com/skype-ipo-could-range-from-16-31-billion-2009-4