Google App Engine'in görmediğimiz yüzü

Google App Engine'in görmediğimiz yüzü

appengine_logoGoogle'ın ilk olarak Python geliştiriciler için devreye aldığı ve uygulamalar için altyapı sunan servisi App Engine'in birinci yıldönümü ile ilgili TechCrunch'daki yazıyı okurken aslında servisin bugüne kadar dikkatimi çekmeyen bir noktasına takıldım.

Bugün içinde Python'a ek olarak Java için de geliştirme imkânı sunması beklenen servisin, ilk yılında geliştirilmiş olan 50.000 uygulamadan günlük olarak yarattığı sayfa gösterimi 100 milyon'dan fazla!

Söz konusu sayfa gösterimi beni oldukça düşündürdü. Hatırlatmak isterim ki şirket YouTube'u satın aldığında video devinin günlük sayfa gösterimi 100 milyon'du...

Java'nın da platforma dahil edilmesi ile Google altyapısını kullanan ve ciddi anlamda ölçeklenebilirlik imkânı sunan App Engine'in popülaritesi artacaktır.

Ayrıca küçük bir noktayı daha paylaşmakta fayda var, App Engine üzerinde yaratılan ve appspot.com alan adına bağlı çalışan uygulamalarda aylık 5 milyon'a kadar sağlanan kullanım ücretsiz. Aylık 5 milyon üzerinde ise ek kaynaklar ücret karşılığı alınabiliyor.

Bugüne kadar çok fazla üzerinde düşünmediğim servisin bu yönü ve yakalanan bu açık pazar oldukça dikkatimi çektiği için paylaşmak istedim. Google'ın Java ve devamında farklı uygulama seçeneklerini de platforma dahil etmesi sanıyorum ki App Engine'in adını önümüzdeki günlerde çok daha fazla duyuruyor olacaktır.

Özellikle "platform" vizyonu ile kurguladığımız internetin birleşik sosyal ağlar dünyasında App Engin'in nasıl bir noktaya gelebileceği üzerine düşündüğümde, inovasyon yolun karşısından göz kırpıyor diyebilirim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.