Google App Engine'in görmediğimiz yüzü
Genel

Google App Engine'in görmediğimiz yüzü

appengine_logoGoogle'ın ilk olarak Python geliştiriciler için devreye aldığı ve uygulamalar için altyapı sunan servisi App Engine'in birinci yıldönümü ile ilgili TechCrunch'daki yazıyı okurken aslında servisin bugüne kadar dikkatimi çekmeyen bir noktasına takıldım.

Bugün içinde Python'a ek olarak Java için de geliştirme imkânı sunması beklenen servisin, ilk yılında geliştirilmiş olan 50.000 uygulamadan günlük olarak yarattığı sayfa gösterimi 100 milyon'dan fazla!

Söz konusu sayfa gösterimi beni oldukça düşündürdü. Hatırlatmak isterim ki şirket YouTube'u satın aldığında video devinin günlük sayfa gösterimi 100 milyon'du...

Java'nın da platforma dahil edilmesi ile Google altyapısını kullanan ve ciddi anlamda ölçeklenebilirlik imkânı sunan App Engine'in popülaritesi artacaktır.

Ayrıca küçük bir noktayı daha paylaşmakta fayda var, App Engine üzerinde yaratılan ve appspot.com alan adına bağlı çalışan uygulamalarda aylık 5 milyon'a kadar sağlanan kullanım ücretsiz. Aylık 5 milyon üzerinde ise ek kaynaklar ücret karşılığı alınabiliyor.

Bugüne kadar çok fazla üzerinde düşünmediğim servisin bu yönü ve yakalanan bu açık pazar oldukça dikkatimi çektiği için paylaşmak istedim. Google'ın Java ve devamında farklı uygulama seçeneklerini de platforma dahil etmesi sanıyorum ki App Engine'in adını önümüzdeki günlerde çok daha fazla duyuruyor olacaktır.

Özellikle "platform" vizyonu ile kurguladığımız internetin birleşik sosyal ağlar dünyasında App Engin'in nasıl bir noktaya gelebileceği üzerine düşündüğümde, inovasyon yolun karşısından göz kırpıyor diyebilirim.

Yorumlar (6)
 1. Alper Dinçer Alper Dinçer

  Merhaba,

  Açıkçası Google App Engine (GAE) Amazon servislerini gölgede bırakacak gibi duruyor. Daha önce Python ile bir kısım geliştiriciye seslenmişlerdi ama bu çok küçük bir kısımdı.

  Şimdi ise Java ile tribünlere oynayarak seyirci sayısını arttırmayı planladığını görmekteyiz. Ayrıca yakında PHP desteği de verirlerse bir çok PHP hosting firmasının kapanabileceğini tahmin edebiliriz.

  GAE'i kullandığım zamanlarda geliştirme araçları yetersiz gelse de sağladığı hız ve ölçeklenebilirlik sosyal ağlar için mantıklı gelmişti. İlk etapta ne kadar popüler olacağı belli olmayan bir servis için "dedicated" sunucular almaya ya da "datacenter"larda tutmaya gerek kalmıyor artık. Uygulamanız 1 kullanıcı için de 10.000 kullanıcı için de aynı kodlar ile çalışıyor.

  GAE'nin Türkiye'deki girişimcilere faydalı olması umuduyla.

  Alper.

 2. GAE'nin amazon servislerini geride bırakması için çok yol katetmesi gerekecek. Amazon cloud pazarına en cesur hareketi getirdi. (bir "kavram" ı "pazar" a dönüştürdü diyebiliriz hatta.)

  Ama appEngine'in burada en büyük avantajı belirli bir kullanım'ın altını ücretlendirmemesi. bu da startup lara yarar. (türkiye'de kaç startup var tabi neye yarar ülkemiz için onu bilemem) Bu avantajın daha da yayılması için Alper'in söylediği gibi PHP desteğinin gelmesi şart. Google önce java desteği vererek enterprise'a oynamış.

  Öte yandan windows azure tarafında henüz fiyatlandırma vs net olmasa da, .net ve php desteği ile bence çok daha önde. zaten .net haricindeki platformlar için azure, "kendin at kendin çalıştır" diyor. Yani uygulama paketinize çalışabilir halde jre yi de ekleyin ve Bingo! azure java çalıştırır hale gelsin.

  Hasılı, app engine iyi, hoş, ama python ve java ile bir yere kadar. Adama nerde php nerde ruby on rails nerde .net derler.

 3. Serkan Altuntaş Serkan Altuntaş

  Google App Engine ilk günden beri Django'yu destekliyor hatta Django ile geliştirmeyi kolaylaştırmak için elinden geleni yapıyor. Hatta bu işte Python'un yaratıcısı Guido ile çalışıyor. Tabi Django Model ORM'den yoksun kalınıyor.

  Ayrıca verilerinizi saklamak için BigTable kurallarına uyarak herhangi bir python framework kullanmak da mümkün. Yeter ki kod saf python ile yazılmış olsun.

  Bence Python'a ek bir dille gelmese bile yani Java'yı işin içine katmasa bile yeterince zaman tanındığında çok başarılı olabilecek bir platform Google App Engine.

  Ayrıca Google App Engine ile sadece web programları yazabilirsiniz. Amazon Web Services altında ise kümelenmiş bir kaynak satın alıp isterseniz protein katlayabilir, ilaç simülasyonu yapabilirsiniz ya da işinize göre roket simüle edebilirsiniz. Bana kalırsa Google bu gibi konulara hiç girmeyecek. Çünkü amacı sistem kaynağı satıp para kazanmaktan çok webde daha büyük bir oyuncu olmak/kalmak. Eğer App Engine bir Sun veya IBM servisi olsaydı buna ihtimal verebilirdim. Ama Google yapmayacaktır.

  Amazon Web Services'e rakip olsa olsa GoGrid gibi servisler olabilir. Ama tabi sadece web geliştiricileri açısından bakıyorsanız o bir yere kadar doğru.

  Tabi bu konuda da bazı ince ayrıntılar var. Örneğin Django ile yazdığım Amazon Web Services, GoGird ya da herhangi bir dedicated server ürününde rahatlıkla çalıştırabileceğim web uygulamam özel bir çaba göstermeden yani Model kodu ve bazı QuerySet sitilleri değişmeden App Engine üzerinde çalışmıyor. Açıçcası var olan bir uygulamayı App Engine'e uydurmak zor. EN azından beni bezdiriyor. Ancak sıfırdan App Engine için programlamışsanız tabi ki açılıştaki bedava kaynak çok tatlı gelecek. Kaldı ki bu bedava kaynak sadece ilk birkaç ay değil sürekli geçerli. Eğer kullanıcı bulamaz ve batarsanız sunucunuz için ödediğiniz paralara üzülmezsiniz. Ayrıca projeniz batsa bile bir süre açık tutmak zorunda kalacağınız için endişe etmenize gerek yok. Daha fazla geliştirmezsiniz olur biter. Kullanıcılarınıza karşı sorumluluğunuzu da yerine getirmiş olursunuz. (Her şey bir yana bu son yazdığım bence işin en önemli kısmı.)

 4. Burak Yüce Burak Yüce

  Java'nın eklenmesi iyi olmuş. Artık bende kullanmaya başlarım.

 5. Muhtarcan Göktaş Muhtarcan Göktaş

  Eğer konumuz GAE ise bana da sanırım söz düşer :) Dönem projesi konumdu. Google 'un Python desteği ile bu işe başlamasına şaşmamak lazım. Google tam bir Python aşığı. Fakat dönem projemi bitirdikten sonra açık ve net bir biçimde gördüm kü; Python web için uygun bir değil. Çok güçlü bir dil, fakat web için bence uygun bir dil değil. Google, Python 'u GAE ile bu sahneye itmeye çalışsada bence yeri değil. Çeşke Java ile başlasalardı.

  Gelelim PHP konusuna. Bu sorunun cevabını en çok ben merak ediyorum. Geçenlerde düzenlenen WPP '09 'a katıldım. Zeev Suraski gelecekti fakat katılamadı. Derick Rethans sahneye çıkıpta soru almaya başladığında ilk soruyu ben sordum. Sorumda tam buydu; "GAE PHP desteği verecek mi?" Cevabın öncelikle Python 'un web için uygun bir dil olmadığını söyleyerek başladı. Ardından kendisinin de bunu bilmediğini söyledi :D Yani bekleyip görücez...

 6. Google satın alacağı start-up lar da artık google infrastructure'ini kullanmak zorundalar.

  Google Twitter'a rakip olarak Jaiku'yu almıştı ancak Jaiku beklenenleri verebilecek olmasına rağmen Google , jaiku'yu pasif konuma getirdi.Yeni üye kabul etmiyorlar. Jaiku'da platformunu google app engine'e taşımıştı.Sanıyorum bundan sonra satın alacakları girişimlere projelere böyle bir şart getirecekler. Webrazzi okuyucularının bilgisine,gelecekte google app engine'de çok ekmek var.