Gözel ölke Azerbaycan acı çekiyor

Barcamp Caspian ve bir kaç özel toplantım için bu haftasonu 16 saatimi Bakü'de geçirdim. Azerbaycan hakkında topladığım olumlu/olumsuz notlarımı paylaşmak istiyorum.

Öncelikle internet kullanıcılarının yüzde 95'inin hala dial-up (38k/56k) bağlantı kullandıkları gerçeğinden başlayacağım. ADSL'in bir kaç senedir devlet eliyle satıldığı ülkede; bu fiyatlar 1mbit için ilk günlerde 450 YTL civarındayken, özel işletmelerin de ADSL satabilir hale gelmesiyle bugün 1mbit=250 YTL civarında. Bu süreci hızlandıran en önemli etken de Azerbaycan Internet Forumu'nun(özellikle başkanı Osman Gündüz'ün) baskıları olmuş. Sivil toplum konusunda bundan önceki senelerde başarılı olamayan Azerbaycan'da, Barcamp gibi web etkinlikleri sayesinde gençlerin de bu örgütlere katılımı artmaya başlamış - ki hızlı ve olumlu gelişmeler bu şekilde devam edeceğe benziyor.

azerbaycan3

İkinci önemli sorun da yine bir monopoli ile ilgili. Azerbaycan'da .az uzantılı bir domain adresi almak isterseniz bir pasajın içinde ve alt katında bulunan özel bir şirkete gidiyorsunuz. 2 kişi çalışanı olan bu yerde, bir yıllık alan adı bedeli olarak 90 YTL'yi gözden çıkartmalısınız. Yenileme ücreti de her sene 45 YTL civarında. Maliyetten öte, prosedür de çok sinir bozucu gerçekleşiyor. Öncelikle bu alan adıyla nasıl bir proje yapacağınızı anlatmak zorundasınız ve dinamik formlarla online olarak gerçekleştiremediğiniz bu işlemler için belki de günlerinizi harcayabilirsiniz. Tabii ki uygun görülür de alabilirseniz! Bir kaç Azeri arkadaşla yaptığım sohbet sonucu şunu farkettim ki girişimciler projelerini bu şahıslarla paylaşmaktan da çekiniyorlar. Düşünsenize hayal kurmaya, ağız tadıyla girişimin ilk heyecanı olan alan adına dahi kavuşamıyorsunuz...

Azerbaycan Internet Forumu Başkanı Osman Gündüz'e bu durum hakkında neler planladığını sorduğumda, beklediğim cevaplarla karşılaştım ve bazı konularda fikir verdim. Sanırım bu sorunu da önümüzdeki dönemlerde ICANN'dan gelecek olan uzmanların raporlarıyla çözecekler ve kısa sürede Kafkas Üniversitesi'nin başını çekeceği bir birlikle bu talihsizlikten de sıyrılabileceklerini düşünüyorum.

Bunca olumsuz şeyden sonra dev WiMAX projesinden bahsedeceğim. Bir ay sonra ülkenin en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Delta Telekom ile Alcatel'in iş birliği ile ülkenin büyük bir yüzdesine mobil WiMAX ulaştıralacakmış. 2 milyon kullanıcıyı karşılayacak kadar alıcının ithal edildiğini belirten yetkililerden aldığım detayları, önemli şirketlerin sahiplerine doğrulattım. Bir yandan ucuzlayan ADSL, bir yandan da bu WiMAX projesi ile Azerbaycan kısa sürede çok yol alabilir.

Bu olumlu gelişmeleri takip edeceğim, gelişmeler beklenildiği gibi ilerlerse bir yazı da Azerbaycan'daki web 2.0 girişimcileri için yazacağım. Anladığım kadarıyla bugüne kadar haber portalı Day.az ve bir kaç önemli WAP şirketi dışında gelir modelini garantilemiş şirket yokmuş Azerbaycan'da. Bir de ilgimi çeken ve gelecek vaadeden teknoloji çözümü SilverKey (PayPal benzeri) Azerbaycan'ı mikro ödemeye alıştıracak gibi gözüküyor. SilverKey'in bu kadar imkansızlık içinde çok düzgün adımlar attığını söylemeliyim.

azerbaycan1

Türkiye ile çok sıkı ilişkiler kurmak istediklerini her seferinde dile getiren ve özellikle uygulama geliştirme/tasarım konusunda bilgi paylaşımına ihtiyaç duyduklarını belirten Azerbaycanlı girişimcilere ülke olarak elimizden geldiğince yardım etmeliyiz.

Ayrıca; Barcamp etkinliğini kusursuz şekilde sahiplenen Rashad Aliyev'e ve Ilgar Mirza'ya teşekkür etmek istiyorum ve bu hırslarının her geçen gün daha ileriye gitmesini istiyorum.

Gözel ölke Azerbaycan'da daha paylaşılacak bir çok dostluk, görülecek bir çok yer var, yenilecek yemekler ve dinlenecek harika şarkılar var. Ben, ülkem adına, açılışı yaptığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.