Last.fm artık Türk kullanıcısına paralı!
Genel

Last.fm artık Türk kullanıcısına paralı!

Bir süredir Last.fm'in Türkçe müziklerin telif hakları ile ilgili problem yaşadığının duyumlarını alıyorduk. Hatta bir duyumumuz yakında Last.fm'in Türkçe tüm şarkıları sisteminden çıkartacağı yönündeydi. Bu duyumları doğrulayamadığımız için bugüne kadar paylaşmamıştık.

Bugün ise aldığımız haber Last.fm'in çok büyük olasılıkla sadece Türkiye değil, Amerika, İngiltere ve Almanya dışındaki tüm ülkelerde telifler ile ilgili başının ağrıdığını gösteriyor.

Şirketin bugün resmi blogundan yaptığı açıklama ile artık servis üzerinden Last.fm radyolarını dinlemenin aylık €3 olacağı duyuruldu. Amerika, İngiltere ve Almanya'da ücretsiz olarak sunulmaya devam edecek olan servis geriye kalan tüm ülkelerde ücretli olacak ancak ilk 30 şarkı ücretsiz dinlenebilecekmiş.

Açıkcası Last.fm'in Türk kullanıcılarından ne kadarının ücret ödeyeceğini merak ediyorum. Her ne kadar talep edilen rakamın kesinlikle Last.fm'in sunduğu müzik tecrübesine değeceğini düşünsem de servisin hali hazırdaki Türk kullanıcı profilini çok net bilmediğim için yorum yapmak zor oluyor.

Gerçi burada Last.fm'in Türk kullanıcı profilinden ziyade bence Last.fm'i sömüren Türk kullanıcı profili daha önemli olacaktır. Sanıyorum ki bu yeni model şirketin Türk kullanıcı sayısında bir düşüşe sebep olurken, site içindeki Türk kullanıcı aktivitesini olumlu yönde etkileyecektir.

trends_tr_music

Diğer taraftan Last.fm'in artık ücretli olmasının ülkemizdeki benzer servislerin önünü açacak bir gelişme olduğu da ortada. Last.fm ile benzer modelde hizmet sunan Musicopat'ın yanında şu günlerde popülaritesi tavan yapmış olan Fizy.org'un bu işten kârlı çıkacağını tahmin ediyorum.

Ayrıca eğer TTNET, müzik servisi olan TTNET Müzik için biraz harekete geçer ve günümüz web trendlerine uygun kullanım modellerini sistemine uygularsa sanıyorum ki yol yakından yarışa tekrar katılabilir.

GÜNCELLEME: TTNET Müzik tarafından hem yorumlarda hem de e-posta üzerinden aldığım bilgi ile servisin ttnetmuzik.com alan adını ttnetmuzik.com.tr alan adına yönlendirmesinden dolayı Google Trends'de farklılık olduğunu öğrendim. ttnetmuzik.com.tr ile yukarıdaki grafiği tekrar çıkarttığımızda durum oldukça değişiyor. Yeni durumda yukarıdaki cümlemi değiştiriyorum ve "yarışa tekrar katılabilir" yerine "mevcut değerini fazlasıyla artırılabilir" diyorum.

trend_music_2

Konumuza tekrar dönecek olursak merak ettiğim bir soruyu sormak istiyorum. Eğer Last.fm'i kullanıyorsanız, €3 olarak belirlenmiş olan ücreti ödeyerek servisi kullanmaya devam eder misiniz yoksa alternatif servisler mi denersiniz? Anketimize katılırsanız sevinirim.

Yorumlar (17)
 1. İnanç Özdemir İnanç Özdemir

  Amerika, İngiltere ve Almanya'daki kullanıcalara da bu uygulama geçerli olsaydı -evet belki verebilirim derdim. Ama bu şartlarda kesinlikle vermem. Last.fm benim için miladını doldurmuştur.

 2. TTNet'in yapması gereken geniş bir API açarak, kendisinin kalifiye üyelerine bir utility gibi sunduğu müzik servisinin "kullanılabilir" hale gelmesini sağlamak. Türkiye'de dijital müziğin önündeki en büyük engel, buradaki potansiyel değeri tekeli altında tutmaya kararlı gözüken MÜYAP.

 3. Oğuz Kaan Çağatay Kılınç Oğuz Kaan Çağatay Kılınç

  kesinlikle ödemem. açıkçası bu habere çok üzüldüm. seviyordum last.fm'i ve müzik oynatıcılarımından aldığı verileri.

 4. Merhaba,

  TTNET MÜZİK'te belli bir süre önce domain değişikliği gerçekleşti ve www.ttnetmuzik.com.tr üzerinden yayın yapmaya başladı.(.com'da redirect ediliyor.) Bu nedenle eğer grafik com.tr için tekrar düzenlendiğinde farklı bir görüntü ortaya çıkıyor.

 5. Ali Karaca Ali Karaca

  İnanç Özdemir'in de dediği gibi, eğer ülke ayrımı yapılmasaydı ben de ücretli üye olurdum. Ancak bu durumda kesinlikle üye olmam. Power grup radyolarını winamp üzerinden dinlemeyi tercih ederim.

 6. Oğuz Kaan Çağatay Kılınç Oğuz Kaan Çağatay Kılınç

  last.fm yönetiminin bu kararını geri çekmesi için oluşturulan http://www.last.fm/group/FREE+IS+FREE adresine dünyanın her yerinden katılımlar artarak devam ediyor. umarım bu kez last.fm kullanıcılarının talepleri doğrultusunda iş ve gelir modellemesini yeniden gözden geçirir. yoksa aktif kullanıcılarını hızla kaybedecekmiş gibi görünüyor.

 7. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Yerli ve sağlam bir müzik projesine ihtiyaç var aslında.

 8. Ergün Ergün

  bence fizy.org'un karşılaştırdığınız siteler ile hiç alakası yok ve aynı kategoriye sokulmasının yanlış olduğunu düşünüyorum..

 9. Burak Gulbahce Burak Gulbahce

  Fizy.org`un adi son gunlerdeki yazilarda oldukca fazla gecmeye basladi. Ergun`e tamamen katiliyorum. last.fm'le fizy.org'un hicbir benzerligi bulunmamakta. Youtube API'i kullanillmis, ozgun hicbir ozelligi yok. Derseniz ki Besiktas Barcelona maci cok guzel bir sarki orasi ayri.

  http://fizy.com/?q=besiktas+barcelona+maci

 10. Evren Esat Özkan Evren Esat Özkan

  Sirf "sevdigim" parcalari arada bir dinleyebilmek icin birkac hafta once abone olmustum. Ayda 6liraya onca müzige deger bence. Ustelik sadece kendi sevdiklerinizi degil baskalarinin "sevdim" listelerini de dinleyebiliyorsunuz. Muzik zevki uyan birinin sevdigi sarkilari dinlemek cok hos oluyor. Yanlis hatirlamiyorsam icinde en az 15 farkli sanatciya ait sarki iceren parca listelerini de dinleyebiliyorsunuz.

  Lastfm belki ileride abonelik yerine yayinin arasina yerel reklamlar alabilir ama buda isin tüm zevkini kacirirdi herhalde. Bant genisligi sorunu elbet bir gün ortadan kalkar ama "telif" denen sey var oldukca bedavaya cok fazla kalite ve sureklilik beklememek gerek bence. Sahsen altyapisi hazir oldugu zaman IPTV olayina da ayda 10-30 lira gibi bir butce ayirmayi planliyorum. Yeterki istedigim seyi istedigim zaman -takilmadan!- izleyebileyim...

 11. İnanç Özdemir İnanç Özdemir

  @Evren Esat Özkan,

  Mesele ayda 6 lira değil (aslında çok kişi için mesele de) Ayda 10 lira olsaydı -neresinden bakarsan bakın saçma olan şu uygulama olmasaydı bu kadar tepki almazdı ve inanın böyle daha çok gelir elde ederlerdi. Madem müzik evrensel, madem sen bedava müzik diye internet camiasında kendi sektöründe 1 numara oldun, bu kadar sempati topladın, bu şekilde kesinlikle olmamalıydı. Zaten en güzel tepkiyi last.fm'nin blogundaki dünyanın bir çok yerinden gelen yorumlar gösterdi.

  Ne güzel ki internette her zaman alternatifler var, ve ilk işim 5 yıllık last.fm hesabımı iptal etmek ve bilgisayarımdaki tüm last.fm uygulamalarını -buna firefoxtaki eklentiler dahil kaldırmak oldu.

  İsveçten çıkma Spotify hakkında güzel şeyler söyleniyor. Halen beta ve her ülkede bedava kullanıma kapalı olsa da zamanla genişleyecektir. Premium üyelik te yaklaşık 10 euro. Denemek için düşünmüyor değilim şimdi.

  Bir de şu var, herkes için ayda 6 lira, 10 lira mesele olmayabilir. Ama dünyanın bir çok ülkesindeki internet kullanıcıları için mesele.

 12. web'de trend, bir zamanlar hayal dahi edemeyeceğimiz hizmetlerin şimdilerde ücretsiz olarak sunulması iken bu saçma karar karşısında bırakın ücret ödemeyi, last.fm'i tamamen gözden çıkarmayı bile düşünüyorum.

 13. Başak Başak

  Last.fm'e zaten ücretli aboneydim, aboneliğim devam edecek. Bence bu site müzik dünyası için bir DEVRİM niteliğinde. Sayesinde birçok yeni sanatçı ve grup tanıdım, tanımaya da devam ediyorum.

  Elbette böyle mükemmmel bir sistemi kullanmanın bir bedeli olacak. Verdiğim 3 euroya kesinlikle değer. Çok sık müzik dinlemeyenler ya da hep aynı mp3'leri dinlemek isteyenlere diyecek bir sözüm yok.

 14. Erolcan Erolcan

  Bence paralı olmamamlı.sonucta dünyanın tepesinde olan bi nokta böyle ucuz tavırlara girmemeli.Ben viduse.com u buldum alternatif olarak.tavsiye ederim.sizlerde artık alternatif aramaya başlamalısınız sanırım.

 15. evet ya bende iyi bir lastfm kullanıcısıydım hatta fire.fm çok güzel bişeydi. buna benzer sitelerden devam ederiz artık. mesela mp3 değil ama müzik videoları olan viduse.com gibi. tarzlar falan aynı lastfm mantığında. bence denenmeli..

 16. winamp 5.56 tavsiye ederim.binlerce radyo ve tarz ...

  1. Efe Han Ozkel Efe Han Ozkel

   TTNet’in yapması gereken geniş bir API açarak, kendisinin kalifiye üyelerine bir utility gibi sunduğu müzik servisinin “kullanılabilir” hale gelmesini sağlamak. Türkiye’de dijital müziğin önündeki en büyük engel, buradaki potansiyel değeri tekeli altında tutmaya kararlı gözüken MÜYAP.