Teknoloji

iPhone OS 3.0 geliyor

iphone3eventiPhone'un yeni işletim sistemi 17 Mart günü düzenlenecek olan özel bir etkinlik ile görücüye çıkıyor. Apple'ın yaptığı açıklamaya göre sadece özel olarak davet edilen medya temsilcilerine açık olacak olan etkinlikte yeni işletim sisteminin yanında, iPhone'un yenilenmiş SDK'sı (Software development kid) da tanıtılacakmış. Apple, çok büyük bir yenilik olmasına rağmen OS 2.0'ın tanıtımı için özel bir etkinlik düzenlememişti. OS 3.0'ın için özel bir etkinlik yapılıyor olması, yeni işletim sistemine yönelik beklentileri arttırmakta.

Bloglarda yeni işletim sisteminin getireceği muhtemel yenililer arasında sayılanlan özelliklerin bazıları kısaca şöyle (benim tercih sırama göre):

 • Kopyala/Yapıştır özelliği (Bu özelliğin hala iPhone'da olmamasını anlamak mümkün değil)
 • Uygulamalara arka planda çalışma desteği
 • MMS
 • Tek bir arama kutusu ile iPhone da kayıtlı tüm bilgileri arama özelliği
 • Email arama
 • Flash ?

Bunun yanında son günlerde sıklıkla duymaya başladığımız bir haber de, Apple'ın önümüzdeki dönemde dokunmatik ekranlı bir Tablet-Netbook melezi bir cihaz çıkararak Netbook pazarına giriş yapacağı. Böyle söylentilerin olduğu bir dönemde Apple'ın  işletim sistemi tanıtımı için özel bir toplantı yapıyor olması, insanın aklına acaba yeni işletim sistemi bu yeni cihazda mı kullanılacak sorusunu getiriyor.

Yorumlar (3)
 1. Eğitişim Kariyer Enstitüsü Eğitişim Kariyer Enstitüsü

  Uygulamalara arka planda çalışma özelliği çok şeyi değiştirecek. Zira sosyal medya araçlarını kullanma yeteneğimiz 3g ile daha da artacak.

 2. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

  Bir Sosyal Medya Pazarlamacısı olarak, 3g ve iphone un eksikliğini o kadar çok hissediyorum ki, acayip sinir bozucu bir durum.

 3. Cahit Cercioglu Cahit Cercioglu

  Arka planda uygulama OS 3 te de çalıştırılamayacak ne yazık ki.