Google'dan futuristik reklam stratejisi

google_logo_sm

Google ilginizi manuel ya da uzun vadede otomatik bir yolla belirleyerek odaklı reklamları görmenizi sağlayacak bir sistemi denemeye başladı.

Google reklam ayarlarına girerek isterseniz ilgi alanlarınızı seçecek ya da sadece "beni takip et" seçeneğini kullanarak sörf alışkanlıklarınızın Google tarafından analiz edilmesine izin vereceksiniz.

google_ad_preferences

YouTube'un da dahil olduğu "ilgi-odaklı" reklamlar sayesinde Adsense herkes için daha verimli çalışan bir sistem olacak. Ekran başında sürekli Galatasaray videoları izleyen, Galatasaray forumlarını ve fan sayfalarını dolaşan birine Hamburg-Galatasaray bileti önerebilecek kadar işi ileriye götürmeleri uzun sürecek olsa da, iyi bir başlangıç yapılmışa benziyor.

Şimdilik bu futuristik web 3.0 hamlesini cookie üzerinden gerçekleştirmeyi deneyecek olan Google, ileride browser'lar ile büyük meblağlı anlaşmalar yapmayı deneyecektir. Ayrıca, özellikle üstünde durulan bir diğer nokta da gizlilik ve güvenlik ile ilgili; Google cookie ile sadece gezdiğiniz sitelerdeki adsense kodlarını takip edecek, bunun dışında sayfada yer alan herhangi x bilgiyi elinde tutmayacak.

Yazarımız Kerem Özkan, Amerika'daki gün içi yankılarını yorumladı: "Gün içerisinde eleştiriler de çok arttı. Aslında reklam tercihleriyle ilgili kontrolün önemli bir kısmının kullanıcılara bırakıldığı düşünülünce bence eleştirilecek çok fazla bir şey yok.

Ama özellikle Electronic Privacy Information Center epey sert bir tepki verdi. Olayı Trade Commission’a taşıyacaklarmış. Ama oradan onay alırsa artık Google’ı kimse durduramaz."

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.