Google'dan futuristik reklam stratejisi
Yenilikler

Google'dan futuristik reklam stratejisi

google_logo_sm

Google ilginizi manuel ya da uzun vadede otomatik bir yolla belirleyerek odaklı reklamları görmenizi sağlayacak bir sistemi denemeye başladı.

Google reklam ayarlarına girerek isterseniz ilgi alanlarınızı seçecek ya da sadece "beni takip et" seçeneğini kullanarak sörf alışkanlıklarınızın Google tarafından analiz edilmesine izin vereceksiniz.

google_ad_preferences

YouTube'un da dahil olduğu "ilgi-odaklı" reklamlar sayesinde Adsense herkes için daha verimli çalışan bir sistem olacak. Ekran başında sürekli Galatasaray videoları izleyen, Galatasaray forumlarını ve fan sayfalarını dolaşan birine Hamburg-Galatasaray bileti önerebilecek kadar işi ileriye götürmeleri uzun sürecek olsa da, iyi bir başlangıç yapılmışa benziyor.

Şimdilik bu futuristik web 3.0 hamlesini cookie üzerinden gerçekleştirmeyi deneyecek olan Google, ileride browser'lar ile büyük meblağlı anlaşmalar yapmayı deneyecektir. Ayrıca, özellikle üstünde durulan bir diğer nokta da gizlilik ve güvenlik ile ilgili; Google cookie ile sadece gezdiğiniz sitelerdeki adsense kodlarını takip edecek, bunun dışında sayfada yer alan herhangi x bilgiyi elinde tutmayacak.

Yazarımız Kerem Özkan, Amerika'daki gün içi yankılarını yorumladı: "Gün içerisinde eleştiriler de çok arttı. Aslında reklam tercihleriyle ilgili kontrolün önemli bir kısmının kullanıcılara bırakıldığı düşünülünce bence eleştirilecek çok fazla bir şey yok.

Ama özellikle Electronic Privacy Information Center epey sert bir tepki verdi. Olayı Trade Commission’a taşıyacaklarmış. Ama oradan onay alırsa artık Google’ı kimse durduramaz."

Yorumlar (6)
 1. zaten myspace amerikada bu tekniği kullanmıyor mu?

  1. Erhan Erdoğan Erhan Erdoğan

   Efe: Benzer teknikleri kullanan bir çok firma var, hatta outsource hizmet alıyor çoğu bu konuda. Yahoo, MySpace, Yandex, vb.. Fakat bu kadar geniş hacimde kurgulayan ilk şirket tabii ki Google oldu. Zaten sistemin kurgusunu incelediğimizde en önemli gereklilik, hacim.

 2. Hüseyin Uysal Hüseyin Uysal

  Zaten google bu tekniği uyguluyor. Sadece yasallaştırmaya çalışıyor zira bunu uygulayabildiğini duyurmak istiyor ki bu da reklam verenleri cezbedecektir. Nasıl gmaile girdiğiniz de sizin için gelen bir tatil mailinin içinde tatil reklamı yayınlanıyor. Aynı zamanda içerik ağında bunun gibi bir çok gizli tutulan çalışmaları var. Bir reklam veren olarak bunu anlamamak imkansız.

  Saygılar

 3. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

  Bu konuda zamanında girişimde bulundu fakat özellikle avrupa'da yasadışı olduğu için izin verilmedi. Dediğiniz gibi artık yasal zemine oturtmaya çalışıyor.

 4. Metin Metin

  Google sistemi entegre etmeye başladı mı? Bana çoğu zaman hatunlar seni bekliyor reklamları çıkıyor? :)))

 5. Onat Baris Onat Baris

  Google Chrome u niye piyasaya surdu simdi daha net anlasiliyor.. ehehe reklamlarina bakin. sey flm diyorlar iste sadelik istedik canimiz sikildi yazdik bi browser... Bi garip gelmisti zaten

  Ilerleyen gunlerde google microsoft kapismalari gorecegiz sannki.