Mikro-tavsiye sitesi Likaholix (75 davetiye)

Mikro-tavsiye sitesi Likaholix (75 davetiye)

FriendFeed ile başlayan, Facebook ile devam eden ve hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri haline gelen, sosyal ağların yeni trendi “like”lamak (beğenmek), yeni açılan mikro-tavsiye sitesi Likaholix ile yepyeni bir boyuta taşınıyor.

Geçtiğimiz hafta kapalı beta olarak yayına başlayan Likaholix; aklınıza gelebilecek hemen hemen herşeyi beğenerek (“like”layarak), arkadaşlarınıza tavsiye edebilmenize olanak sağlayan yeni bir site. Sadece bir paylaşım sitesinin ötesinde kişiselleşmiş tavsiye motoru olarak da çalışan Likeholix, beğendiğiniz ürünlere ve beğendiğiniz kullanıcıların tavsiyelerine uygun yeni ürünler öneriyor ve yeni keşifler yapmanızı sağlıyor. Sitenin tavsiye motoru Solr kullanılarak geliştirimiş.

Likaholix çok geniş bir veri tabanına sahip. Listelenen içeriğin önemli bir bölümü, Wikipedia, Amazon, IMDB ve Yelp gibi servislerinden geliyor. Bu sayede aradığınız birçok şeyi sitede kolayca bulabiliyorsunuz. Fakat yine de beğendiğiniz herhangi bir şeyi bulamadığınız zaman, siteye kolayca eklemenize de olanak sağlanmış. Ayrıca Amazon ve Yelp gibi sitelerdeki yorumlarınızı ve beğendiğiniz ürünleri de Likaholix’e aktarabiliyorsunuz.

likaholix

Sosyal ağlar ile entegrasyon içerisinde çalışan Likaholix’de, beğendiklerinizi Facebook, Twitter ve FriendFeed üzerinden paylaşabiliyorsunuz. Bunun yanında Gmail kontaklarınızı sisteme taşıyarak, listenizdekileri Likaholix üzerinde beğendiğiniz kullanıcılar arasına alabiliyorsunuz. Bu sayede tavsiye motoru kişileştirilmesi tanıdığınız kişilerin beğenilerine göre şekilleniyor.

Likaholix, eski Google çalışanlarından Bindu Reddy ve Arvind Sundararajan tarafından kurulmuş. Bindu Reddy ürün müdürü, Arvind Sundararajan de üst düzey mühendis olarak GMail, Google Base, Google Docs, AdSense ve Google Video gibi ürünlerin geliştirilmesinde önemli roller almışlar. Likaholix’i incelediğinizde, Google ürünlerinde alıştığımız sadelik ve kolay kullanılabilirlik hemen göze çarpıyor.

Likaholix şu an kapalı beta olarak yayın yapmakta. Fakat, Bindu Reddy, Webrazzi okurlarının servislerini test edebilmeleri için 75 kişilik davetiyeyi bana gönderdi. Servise bu link üzerinden üye olabilirsiniz. Elinizi çabuk tutun, link sadece ilk 75 kullanıcı için geçerli olacak.

Servisi test eden okurlarımız izlenimlerini ve düşüncelerini bizlerle paylaşırlarsa seviniriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.