.gov.tr 2.0: Cumhurbaşkanımız Nerede?
Genel

.gov.tr 2.0: Cumhurbaşkanımız Nerede?

Amerika'nın Web 2.0 araçlarını ve sosyal medyayı en yoğun kullanan başkanı Barack Obama'nın Beyaz Saray'a çıkışı ile birlikte internete dönük kararları merakla takip ediliyor. O kadar dikkatle takip ediliyor ki Beyaz Saray web sitesinde bugüne kadar YouTube ile siteye eklenen videoların artık Beyaz Saray'a özel bir oynatıcı üzerinden yayınlanıyor olması bile popüler blogların ilgisini çekmiş ve bu değişim gündeme konu olmuş. Haberi okuyunca bizim ülkemizde bu tür içerikler nasıl paylaşılıyor ve bu tür uygulamalar nasıl kullanılıyor diye merak ettim ve araştırmaya başladım. Daha araştırmamın başındaydım ki T.C. Cumhurbaşkanlığı web sitesinde son derece takdir ettiğim bir uygulamayla karşılaştım.

Ne kadar zamandır bu servis yayında ya da kaç kişinin haberi var bilemiyorum ancak T.C. Cumhurbaşkanlığı web sitesindeki "Cumhurbaşkanımız Nerede?" isimli uygulama aslına bakarsanız Obama'nın halkla ilişkiler ajansının yönettiği sosyal medya kampanyasından çok daha fazla etkiledi beni.

cumhurbaskani_nerede

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dünya çapındaki tüm gündemini Google Maps üzerinden takip edebildiğiniz, bulunduğu konuma tıkladığınız takdirde programa ait video ve fotoğraflara ulaşabildiğiniz servisin hem uygulaması, hem sunumu hem de düşüncesini son derece başarılı buldum.

Fotoğrafların LightBox ile görüntülendiği, videoların ise JW Player ile yayınlandığı servise şu anda elimde olsa Webrazzi özel ödülü verebilirdim.

Tüm devlet sitelerini teker teker inceleme şansı bulamadım ama incelediklerim arasında sadece "Cumhurbaşkanımız Nerede?" servisi ile değil, genel anlamda da T.C. Cumhurbaşkanlığı web sitesinin kalitesi ile fark yarattığını söyleyebilirim.

Web sitesini ve söz konusu servisi kim ya da hangi şirket hazırladı bilemiyorum ancak özel ilgi gösterildiğinde son derece başarılı işler yapılabildiğini ortaya koyan bir örnek olduğu için kesinlikle incelenmesini tavsiye ediyorum.

Yorumlar (25)
 1. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Sanırım 1 ay kadardır faailyete geçti o uygulama.

  Ayrıca arda reklamda çıkan başbakanın nerede? reklamını özel olarak sizmi ayarladınız?

  Eğer öyleyse güzel bir pazarlama yöntemi,Lakin burda sökmez:)

  1. Tam olarak anlayamadım hangi reklam?

 2. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Google adsense reklamıymış(:

  kaç defa yeniledim çıkmadı bir türlü reklam,Şu cep telefonu ile üye olunulan reklam siteler varya onlardandı işte.Başbakan nerede öğrenmek istiyorsan telefon numaranı gir gelen şifreyi yaz:)

  Sizle alakadar değilmiş(:,google adsense'in içeriğe göre reklam gösterme özelliğinden kaynaklandı herhalde.

  1. Mehmet Alp Mehmet Alp
   1. Ben de diyorum ne yaptık biz yine de laf yedik :) Şu anda ilk defa görüyorum bu reklamı, ben daha yakalayamadım yenileyerek.

 3. ilginç bir bildiri olmuş, teşekkürler..

 4. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Evet sizin isteğiniz olmadan yayınlanan bir reklam dahi olsa güzel dönüşüm alınacak bir yöntem.Lakin Webrazzi takipçi kitlesinin bu reklama ne kadar rağbet göstereceğide tartışılır..:)

  1. Ahmet Ahmet

   ne demek yani bu!

 5. Baris Unver Baris Unver

  Biraz geç kalmışsın be Arda abi :). Geçen aylarda bunun haberi bile yapıldı, "Cumhurbaşkanlığı sitesinde neden Kıbrıs tek parça olarak gözüküyor?" diye. Cumhurbaşkanlığı da açıklama yaptı, haritanın Google'dan alındığını falan söyledi de kapandı olay.

 6. .gov.tr uzantılı sitelerin teknolojik olarak yetersizliği ve çağı yakalayamayışını düşündüğümüzde "Cumhurbaşkanımız Nerede?" uygulaması trende uyan, gerçekten güzel bir mash-up olmuş.

 7. Fakat bu bana yetmiyor, cumhurbaşkanı ve ekibinin ceplerine birer iphone yerleştirip, instamappper uygulaması üzerinden saniye saniye GPS locationlarını update etmelerini ve bu siteye yansıtmalarını istiyorum... Çok mu şey istiyorum? :)

 8. Miracc Miracc

  Servisi hazirlayan sirket erkyazilim

  Bu servisle ilgili sirket blognda cikan yazi bu linkte http://blog.erkyazilim.com.tr/blog/218/114/Cumhurbaskanimiz-Nerede.html linki

  1. Atakan Eser Atakan Eser

   Selam Arda,

   Uygulamayı geçtiğimiz senenin 2.yarısında Erkyazılım olarak Cumhurbaşkanlığı Bilgi İşlem Dairesi ekibi ile birlikte geliştirdik. (Bu süreçte Bilgi Üniversitesi müdahil değildi, onlar daha çok ana sitenin şuanki hali ile ilgili danışmanlık veriyorlar bildiğim kadarı ile) Testler ve onayların çıkması biraz zaman aldığı için Ocak 2009 içerisinde devreye alındı.

   Devreye alındıktan sonra medya, üzüm yemek yerine bağcı dövmek tarzı bir yaklaşım ile Google haritasındaki Kıbrıs kısmına takılınca, bahsettiğiniz güzelliklerden, işlevsellikten çok Google haritasındaki Kıbrıs öne çıkacak şekilde sunumunu yaptı (klişe: reklamın iyisi kötüsü olmaz). Sonrasında Google'ın izin verdiği bir teknik ile KKTC'yi harita üzerinde sınırları ile gösterip revize olarak yayınladık.

   Keşke medyamız da sizler gibi olumlu yaklaşabilseydi başlarda. Zamanla olaylara olumlu açıdan yaklaşacaklarını umuyorum daha doğrusu diliyorum.

   http://blog.erkyazilim.com.tr/blog/218/114/Cumhurbaskanimiz-Nerede.html

   Sevgilerle

   1. Atakan Eser Atakan Eser

    Bu yorumu genele yazmıştım ama WP'nin azizliğine uğradık. Sağlık olsun.

  2. Onur Almişlar Onur Almişlar

   @Atakan ESER,

   Evet medya olaya bağcı dövmek gibi yaklaştı. Ama bu işe asıl yaklaşması gerekn Arda bile daha yeni görmüşken, medyada çok büyük bir "muhalif" "yandaş" çatışması varken; teknolojik bir gelişme olarak kimse üstüne gitmez.

   Ayrıca O olayda Cumhurbaşkanlığı'nın teknik olarak bilgi almadan "Google Haritasında Düzenleme Olmuyor" demesi, daha sonra haritada düzenleme yapması, şunların söylenmesinde ve sorulmasında etkili olmuştur;

   " Evet olay teknolojik ama demek ki haritada oynanaibliyormuş. Harita da düzenleme yapılaibliyorsa; Kıbrıs gibi hassas bir konuda nedne daha önce ön araştırma yapılmadı, bu hataya sebeb olunu ve medyaya fırsat verildi.?

   Eğer olay çok normal ise, neden sonra harita değiştirildi?"

   Çalışmanın teknolojik boyutunu önce teknolojinin merkezi incelesin. Sonra medya belki çatışmayı bırakırda işin özüyle ilgilenmeye başlar.

   Çalışmanız için sizi tebrik ederim.

 9. Çıkan reklamlar gerçekten manidar:

  http://i40.tinypic.com/fymp8x.jpg

 10. Nanotürkiye Nanotürkiye

  Cumhurbaşkanlığın sitesinin yapımında Bilgi Üniversitesi'nin yardımı olmuş.

  Cumhurbaşkanlığı sitesi ziyaretler sürerken bile çok sık güncelleniyor ve bence çok samimi bir havaya sahip.

  Tüm devlet sitelerinin böyle olması lazım.

 11. Güzel bir uygulama.

  Gov.tr uzantılı en süper site: http://www.imkb.gov.tr/

  Aklınıza gelebilecek her türlü web uygulamalarını ve tasarım tekniklerini kullanmışlar :)

 12. Yeliz Öz Yeliz Öz

  sanırım uygulamayı kaldırmışlar...bulamıyorum:(

 13. Futbolik Futbolik

  CEBE'ye ben de katılıyorum. http://www.imkb.gov.tr/ o kadar ileri görüşlü kişiler tarafından yapılmış ki, bütün o teknikleri 10 yıl önceden uygulamaya koymuşlar. Bir daha da değiştirme gereği hissetmemişler.

 14. Ahmet Ahmet

  harita üzerindeki videolar kısa olmuş...

 15. "Cumhurbaşkanının nerede olduğundan kime ne?"

  Kime ne mi :) Bunu "typo" olarak düşünüyorum.

  Kamu hizmetlerinde katma değer mi arayalım fazladan bir de.

  Kullanışlı, güzel bir uygualama. Tek sorun içerik. Ziyaret ettiği ülkelerde imzalanan bir takım anlaşmalar var onlara ulaşmak için ayrıca google araması yapmayı gerektirmeyebilirdi. Fotograflar da gereksiz olmuş.

 16. Cem Özkaynak Cem Özkaynak

  Obama'nın beyaz sarayının yaptığı Youtube video'sunu ayrı player'de göstermek de yenilikçi bir uygulama değil. Bu yazının konsepti Devlet / Siyaset'de yenilikçi uygulamalar ve internet kullanımı bu bağlamda oldukça geçerli bir haber.

 17. Danger5 Danger5

  güzel uygulama tebrik ettim. Türkiye her alanda olduğu gibi internet alanında da gelişmekte. Bu mutluluk verici birşey.

 18. Melih Bayram Dede Melih Bayram Dede

  Cumhurbaşkanlığı web sitesi, yeni dönemde gözle görülür bir ilerleme kaydediyor. Emeği geçenlere teşekkürler!