İK uzmanlarına "yapay zekalı" asistan
Genel

İK uzmanlarına "yapay zekalı" asistan

İnsansı bir diyalog gerçekleştirebilen sanal operatörler (bot’lar) üreten Botègo ile insan kaynakları danışmanlık şirketi HiperaktİK, iş veren firmalar için, adaylarla web üzerinden mülakat yapılmasına olanak sağlayan bir sanal operatör geliştirmişler. HRBot adı verilen uygulama, dünyada işe alım uzmanlarına yardımcı olmak için geliştirilen ilk sanal operatör.

HRBot, gerçek bir mülakat yapıyormuş hissi vererek, yetkinlik bazlı mülakat yöntemini simüle ediyor. Bir mülakatta ortalama 40 soru soran HRBot, sorularını adayın deneyim, pozisyon ve eğitim bilgilerine göre,  3000 sorudan oluşan veritabanından seçiyor. Sorular ön lisans ve lisans mezunu, beyaz yaka, sıfır ila on yıl arası deneyime sahip adaylar hedef alınarak hazırlanmış. Mülakatlar gerçek hayat ortalamalarında olduğu gibi 15 ila 45 dakika arasında sürüyor. HRBot, adayların sorulara verdikleri cevaplara göre rapor hazırlama özelliğine de sahip.

HRBot’un alt yapısı “Pattern Matching” temeline dayanak, Botego tarafından geliştirilen cümle ve sözcük tanıma algoritmasına dayanıyor. HiperaktİK danışmanları da bu alt yapıyı, yetkinlik bazlı mülakat yapabilen bir mülakat “bot”una çevirmişler. Henüz test aşamasındaki uygulama, Mart sonunda piyasaya çıkacak. Özellikle iş başvurularının çok yoğun olduğu dönemlerde şirketler için faydalı bir hizmet olacağını düşündüğüm HRBot, başka dillerde de veritabanları hazırlandığında, global anlamda bir potansiyel yaratabilir.

HRBot'u diğer Botègo uygulamalarından ayıran en önemli özellik, sanal bir operatörün insanla gerçekleştirdiği etkileşim sırasında iş veren olarak otoriteyi elinde bulundurması. Dolayısıyla insanların, iş mülakatları sırasında patron konumunda olan sanal bir operatörle nasıl bir etkileşim kurduklarına ve kendilerini nasıl ifade ettiklerine ait veriler, insan bilgisayar etkileşimi literatürü için önemli veriler sağlayabilir.

Yorumlar (18)
 1. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Tebrikler Botego,yine özgün bir fikir,yine yaratıcı bir çalışma.

  bir demo koysalardı iyi olurdu aslında.

 2. Tugba Avci - Hiperaktik Tugba Avci - Hiperaktik

  Bir yanlisi duzeltmek istiyorum: Pattern Matching ile ancak yapisal mulakat uyarlanabilirdi. Oysa biz cok daha fazla parametre kullanilan yetkinlik bazli mulakat teknigini kullandik. Bu yuzden sistem cok daha farkli bir sekilde (HRBot'a ozel olarak)tekrar tasarlandi. Cunku; CV gibi cok fazla degiskenin bulundugu bir kaynagi okuyup, soru secip, aldigi yanita gore yeni soru grubunu incelemesi ve sormasi gerekiyordu.

  Diger yandan, HRBot, adayi gerekli durumlarda (is gorusmesinde olmamasi gereken uygunsuz konusmalarda) adaya "mulakatimiz sona ermistir, ilginize tesekkur ederiz. Maalesef bizim icin olumsuz bir gorusme" aciklamasini yaparak, gorusmeyi sonlandiriyor. Akis hakkindaki bilgi adaya gorusmeye baslamadan once veriliyor.

  1. Kerem Özkan Kerem Özkan

   HRBot’un cümle tanıma algoritması pattern matchinge dayanmıyor mu? Botego, HRBot için diğer uygulamalarından farklı bir model mi kullandı? Yeni algoritma hangi prosedüre dayanıyor? Bu konuda biraz daha detaylı bilgi verirseniz çok sevinirim.

   1. Tugba Avci - Hiperaktik Tugba Avci - Hiperaktik

    HRBot'un "tek basina" pattern matchinge dayanmadigini belirtmek istedim. Pattern matching yalnizca cumleleri tanir. HRBot cumleleri taniyarak degil, adaylari kategorize ederek 1 yil deneyimli ile 6 yil deneyimli adayi ayird ederek calismaliydi. Bu gibi ihtiyaclar dolayisi ile "bot"un bu fonksyonlari yerine getirebilmesi icin basli basina bir yapi gelistirildi. (ama cumleye bir yanlisi duzeltmek istiyorum yerine bir eksigi tamamlamak istiyorum seklinde baslasam daha iyi ifade edebilirdim, pardon)

 3. Özgür B. Özgür B.

  merhabalar,

  botego haberlerini bu sitede çok goruyoruz. Evet ilginc bir proje ancak daha ortada demosu olmayan, goremedigimiz bir "hrbot" icin haber yapmak bana pek dogru gelmiyor. Bir cok, uygulamaya gecmis ancak pr olarak yer bulamayan girisim var. botego yu fazla seviyorsunuz gibime geliyor, burayi kendi reklam alanlari gibi goruyorlar.

  1. Onur Almişlar Onur Almişlar

   özgür'ün bu düşüncelerine katılıyorum.

  2. Ibrahim Ibrahim

   evet bencede biraz fazla reklam dönüyor bu konuda..

 4. Can Ayhan Can Ayhan

  teknolojinin örnek haberindeki gibi sadece bilgisayar, telefon materyalleri ile değil, hayatımızı kolaylaştıran araçlar olarak da değil, bu tarz projelerle, insanı insan yapabilecek düşünceyi, özgürlüğü yansıtabilmesi beni çok sevindiriyor.

  Başarılar dilerim tüm emeği geçenlere

 5. Hasan Hasan

  bu süper proje için tebrikler öncelikle. ilk aklıma gelen soru, demo açtığınızda sorular öğrenilmiş olacak. ne yapmayı düşünüyorsunuz?

 6. Özgür B. Özgür B.

  projenin demosuna ulaşmak amacıyla google a "botego HR project" yazdığımda ilginç bir blog postuyla karşılaştım. Girişimci bir yazılımcı botego projesini kendisinin tasarladığını ve Ekim Bey ile ortaklığa başladıklarını, ancak daha sonra anlaşamayarak, biraz hoş olmayan bir biçimde ayrıldıklarını anlatmış. O blog postu vasıtasıyla webrazzi de yayımlanmış bir önceki botego haberine de ulaştım. Olay almış başını gitmiş, botego ekibi bu blog postu üzerine projyi tasarladığını iddia eden arkadaş hakkında demediğini bırakmamış. Açıkcası ben bile utandım. Hem arkadaşa çok sert çıkışmışlar hem de dava edeceğiz diye tehtid ederek bu konu üzerinde konuşan herkesi susturmuşlar.

  olayın üzerinden uzun zaman geçmiş ama botego bu konuda somut bir adım atmamış, iki taraf da bir çözüm bulamamış gibi gözüküyor. dava acildi mi bilemiyorum ancak bir iletişimci olarak diyebilirim ki böyle anlaşmazlıklar iki tarafa da zarar veriyor. Keşke ortak bir yol bulup aralarındaki sorunu çözebilseler.

 7. Semih Semih

  demek işe alma işi de artık robotlara havale ediliyor, hadi hayırlısı :)

 8. Mert Özdoğan Mert Özdoğan

  Sanırım bu dünyada bir ilk, öyle mi? Tebrik ediyor, demoyu merakla bekliyorum

 9. @Hasan, demoda gerçek sorular kullanılmayacak. Bir Microsoft mülakatının bir bölümü simüle edilecek, ağırlıklı olarak puzzle soruları kullanılacak. Demo videosunu Çarşamba günü botego.com'da referanslar sayfamızda görebilirsiniz.

 10. Cem Özdemir Cem Özdemir

  tuğba&ekim tebrikler. görüştüğünüz yatırımcılar var mı?

 11. Tugba Avci - Hiperaktik Tugba Avci - Hiperaktik

  @Cem Ozdemir: Projeye baslarken yatirimci bulma niyetinde degildik. Is plani satmaktansa urunu satmak daha hizli geri donus almamizi saglayacaktir gorusundeyiz.

 12. 10 dakikalık gerçek bir HRbot mülakatının iki dakikalık özetini http://botego.com/hrbot.htm adresinde izleyebilirsiniz.

 13. Ferdi Ferdi

  videoda yapay zeka diye birsey yoktu. her cevaptan sonra soru soran bir bot yapay zeka diye adlandirilabilir mi?

 14. Tugba Avci - Hiperaktik Tugba Avci - Hiperaktik

  @Ferdi: HRBot, bulanik mantik kullaniyor. 0-2 yil deneyimli bir adayla, 5-10 yil deneyimli adayi ayird ediyor ve 3000 soru icinden aday icin hazirlanmis ~40 soru soruyor. Videodaki aday, ideal aday ve sorunun yanitlarini dogrudan veriyor. Soruyu anlayamayan ya da yalnizca evet-hayir-bilmiyorum-dusunmedim... gibi yanitlari veren adayi dusunmeye iten sorularla devam ediyor. Istedigi "duzgun" yaniti alincaya kadar. Bu yuzden yapay zeka izlenimi alamamis olabilirsiniz. Videoyu kisa tutabilmek icin celiski/tutarlilik sorularina yer vermedik. Raporlarda celiski ve tutarliligi ayird edebiliyor, isverenin istemesi halinde tutarsiz adaylari da eliyor olacak. HRBot su anda argo ve kufur disinde hangi kosullarda elemesi gerektigini bilmiyor, bu da isverenden alinan feedbackler ile sekillendirilebilir.