Kaliteli Türkçe bloglar arasında destek şebekesi: BlogKüme.com

Kaliteli Türkçe bloglar arasında destek şebekesi: BlogKüme.com

Ülkemizin kaliteli bloglarını biraraya toplayarak aralarında bir bağ kurmayı hedefleyen BlogKüme.com yayınına başlamış. Bir süredir çalışmaları sürdürülen BlogKüme test aşamasında çeşitli blogları sisteme dahil etmişti ancak sitesi tam anlamıyla yayına başlamamıştı.

BlogKüme kurucularından Siber Kültür'ün sahibi Eren Emre Kanal'la görüştüğümde şu an için 6 blogun dahil olduğu şebekeye yeni üyelerin katılımı için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Akıllarında 10 kadar blog olduğunu siteyi yayına almaları ile birlikte 5 başvuru aldıklarını belirten Eren Emre Kanal proje ile ilgili gelecek planlarından da kısaca bahsetti.

BlogKüme'nin ana prensibi sisteme dahil olan blogların sitelerinde küçük bir kutu içerisinde şebekeye dahil diğer blogların linkini döndürüyor olması. Söz konusu blogların yazılarının bir bölümü de BlogKüme ana sayfasında yayınlanıyor.

blogkume_ornek

Eren Emre Kanal'ın bahsettiği planların başında BlogKüme üyesi blogların ortak RSS'lerinin tek bir OPML dosyası ile sunulması bulunuyormuş. Kullanıcılar istedikleri blogları seçtikten sonra tek bir OPML çıktısı ile RSS'leri alabileceklermiş.

Şu anda ana hedef blogları daha geniş kitlelere ulaştırabilmekmiş bunun için de özellikle kurumların bloglara ilgisini artırmak ve dikkatlerini çekmek istiyorlarmış.

BlogKüme'nin gidebileceği noktayı anlayabilmek için dünyada benzer bir çalışma olan The Deck'i incelemenizi öneririm. Bünyesinde 37 Signals SVN, A List Apart, ffffound gibi önemli blogların olduğu ve tamamen yaratıcı web ve tasarım profesyonellerine ulaşmayı hedefleyen şebeke, reklamverenler için piyasa şartlarının üzerinde reklam ücretleri getirsede ulaşılan kitlenin odaklı olması sebebiyle hem üye bloglara hem de reklamverenlere büyük değer yaratıyor.

BlogKüme'nin ana amacı bu mudur derseniz Eren Emre Kanal'dan bu yönde bir yorum almadım, ancak üye blogların kapsamını belirli bir çerçevede tutabilirler ya da kategorik segmentasyonu buna göre modelleyebilirlerse, Türkiye'nin ilk blog merkezli niş reklam ağı olmaları ve değer yaratmaları hiç de zor olmaz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.