Kaliteli Türkçe bloglar arasında destek şebekesi: BlogKüme.com
Bloglar

Kaliteli Türkçe bloglar arasında destek şebekesi: BlogKüme.com

Ülkemizin kaliteli bloglarını biraraya toplayarak aralarında bir bağ kurmayı hedefleyen BlogKüme.com yayınına başlamış. Bir süredir çalışmaları sürdürülen BlogKüme test aşamasında çeşitli blogları sisteme dahil etmişti ancak sitesi tam anlamıyla yayına başlamamıştı.

BlogKüme kurucularından Siber Kültür'ün sahibi Eren Emre Kanal'la görüştüğümde şu an için 6 blogun dahil olduğu şebekeye yeni üyelerin katılımı için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Akıllarında 10 kadar blog olduğunu siteyi yayına almaları ile birlikte 5 başvuru aldıklarını belirten Eren Emre Kanal proje ile ilgili gelecek planlarından da kısaca bahsetti.

BlogKüme'nin ana prensibi sisteme dahil olan blogların sitelerinde küçük bir kutu içerisinde şebekeye dahil diğer blogların linkini döndürüyor olması. Söz konusu blogların yazılarının bir bölümü de BlogKüme ana sayfasında yayınlanıyor.

blogkume_ornek

Eren Emre Kanal'ın bahsettiği planların başında BlogKüme üyesi blogların ortak RSS'lerinin tek bir OPML dosyası ile sunulması bulunuyormuş. Kullanıcılar istedikleri blogları seçtikten sonra tek bir OPML çıktısı ile RSS'leri alabileceklermiş.

Şu anda ana hedef blogları daha geniş kitlelere ulaştırabilmekmiş bunun için de özellikle kurumların bloglara ilgisini artırmak ve dikkatlerini çekmek istiyorlarmış.

BlogKüme'nin gidebileceği noktayı anlayabilmek için dünyada benzer bir çalışma olan The Deck'i incelemenizi öneririm. Bünyesinde 37 Signals SVN, A List Apart, ffffound gibi önemli blogların olduğu ve tamamen yaratıcı web ve tasarım profesyonellerine ulaşmayı hedefleyen şebeke, reklamverenler için piyasa şartlarının üzerinde reklam ücretleri getirsede ulaşılan kitlenin odaklı olması sebebiyle hem üye bloglara hem de reklamverenlere büyük değer yaratıyor.

BlogKüme'nin ana amacı bu mudur derseniz Eren Emre Kanal'dan bu yönde bir yorum almadım, ancak üye blogların kapsamını belirli bir çerçevede tutabilirler ya da kategorik segmentasyonu buna göre modelleyebilirlerse, Türkiye'nin ilk blog merkezli niş reklam ağı olmaları ve değer yaratmaları hiç de zor olmaz.

Yorumlar (10)
 1. Belli kişilerin üye olacağı bir blog servisi daha.

 2. blogküme'nin tutacagına eminim.En azından emek verildigi belli. Biz de sizin dediginiz gibi genellikle politik konularda söylecek sözü olan ve genelde liberal olan yazarların yazılarını sitelerinden hiç almadan bir blogcuk yaptık.İşte adresimiz, www.entelektuel.org

  Siteyi yapan arkadaşa teşekkür ederim.

 3. Tutacağı kesin diye birşey yoktur. Ama daha önce bulgaristan'da bir arkadaşım bunu denedi ve tuttu. Aslında olması gereken kategoriler altında büyümesi gereken bir servis.

  entelekteul sitende avast'a takılıyor arkadaşım.

 4. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Blogküme içeriği kaliteli,özgün olacağı kesin.Çünkü içeriklerini aldığı bloglar Türkiyede önde gelen isimlerden.

  ANcak herhangi bir konu üzerine yoğunlaşılmadan başarılı olacağını sanmıyorum.

  Bu arada entelektuel.org ile yeni karşılaştım,demek istediğim tam bu şekilde...Misal entelektuel sadece Siyasi&Politik içerikleri bir araya getirmiş,futbloglar.com'da sanırım aynı ekibin çalışması burasıda futbolseverlerin ilgi gösterebileceği bir alan olmuş...

  Her konuda bir iki makale'nin güncel olarak paylaşıldığı bir topluluğun başarılı olacağını düşünmüyorum..

  1. Mehmet evet futbloglar.com u yağan arkadaş hazırladı siteyi, domainim boşta duruyordu ben de değerlendirmek istedim.Zaten hali hazırda ben buradaki 15 blogu takip ediyordum kendim için 15 bloga girmek yerine tek bloga giriyorum.Bu blogun hazırlandıgından buradaki benim kendi blogum dışındaki 14 blog sahibinin haberi bile yok.Ben sadece burada blogkumenin haberi geçince boyle de bir şey var dedim.Bizimkisi bir nevi kolaylaştırıcı site.Yoksa futbloglardaki gibi popüler sekmesi ve oylama koyardık ama bunu yapmıyoruz zira entelektuel.org daki bütün yazılar bizim için değerli.

   iş bu vesile ile www.futbloglar.com a teşekkür ederim.

 5. Oğuz Kaan Çağatay Kılınç Oğuz Kaan Çağatay Kılınç

  engin'in de dediği gibi sürekli karşımıza çıkan bloglar dışındaki blogları da göz önüne getirebilmeli. bunu yapamazsa arkadaş arası blog olarak kalır ve bir sürü kişinin de antipatisini çeker.

  1. blogkardesligi.com sürekli feed topluyor.Eminim kısa süre içerisinde muhteşem bir şekilde geri dönecektir.

 6. Umarım başarılı olur.

 7. Eren Emre Kanal Eren Emre Kanal

  Güzel sözleriniz için teşekkürler. Gerçekten çok kaliteli bloglarla karşılaşıyoruz ve bunları yakında aramızda göreceksiniz. Şu an 11 küme üyesi bulunmakta, 200 ün üzerinde başvuruyu değerlendirmekteyiz.

  Ayrıca site üzerinde de yeni özelliklerimiz için çalışıyoruz.

 8. Arkadaslar Sızlerın sayesınde Bırseylerı ogrenıyoruz Cok iyi Calısıorsunuz Calısmalarınızın devamını dılerım Kolay GeLsın Arkadaslar.