ElmaSepeti.com elden satışa başladı

elmasepeti_logoApple ürünlerine odaklı e-ticaret sitesi ElmaSepeti.com geçtiğimiz günlerde Ankara'daki merkez ofisinde elden satışlara başladığını duyurdu. Pazar günü hariç hergün 10:00 - 16:00 arasında gerçekleştirilebilecek elden satışlar elbette akla hemen şirketin e-ticaret'ten klasik ticarete geçiş mi planladığı sorusunu getiriyor.

Şu an için görünen o ki ElmaSepeti.com internet üzerindeki operasyonuna devam ediyor, ancak elden satışların olumsuz giden birşeyleri düzeltmek adına hayata geçirildiğini şahsen düşünmek durumunda kalıyorum. Uygulanan modelin ve bir şekilde kriz yönetiminin ise doğru olduğuna inanıyorum. Benim açımdan ElmaSepeti.com'un stratejisi şunu gösteriyor: İçinde bulunduğumuz kriz geçecek, e-ticaret önümüzdeki dönemlerde çok daha parlak günlere kavuşacak, bu süreçte elden satışlarla şirketi desteklemek fayda sağlayacaktır.

Aslına bakarsanız otomatik olarak algıladığımız şu düşünceyi de silmek gerekiyor; "E-ticaret'te işler kötü gidiyorsa elden satışa geçelim."... Ortada ikisinden birini seçmeyi gerektiren bir durum yok. Eğer şirketler isterse her iki modeli de birlikte uygulayabilirler ve bu bir seçim gerektirmemektedir. AlisveriSaati.com her iki modeli de uzun süredir birarada sürdürebilen, hatta kriz döneminde offline mağazalarının varlığı sayesinde kepenk indirmek zorunda kalmayan şirketlerdendir.

ElmaSepeti.com operasyonunda şu anda bilmediğim ancak uygulanabilecek modeller var. Elden satışlar ile siteden satışlar arasında avantaj farklılıkları getirilebilir. Örnek, web sitesinden alışverişlerde daha uzun taksit imkanları ya da ek hediye puanlar verilebilir. Bunlar şu anda yapılıyor mudur bilmiyorum ancak sadece ElmaSepeti.com özelinde değil, offline mağaza yapısını uygulamak isteyen birçok şirket için bu model tekrar siteye yönlendirme ve e-ticaret'in tercih sebebi olması adına değer yaratabilir.

ElmaSepeti.com ülkemizde değerli bir iş yapan e-ticaret sitelerindendir, bu süreçte de aldıkları kararla doğru bir strateji uyguladıklarını düşünüyorum. Diğer taraftan marka olarak başarılı bulduğum "Elma Sepeti" seçiminin gerçek hayatta Apple satış mağazaları zinciri olarak da hiç fena olmayacağına inanıyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.