Portal

Ok.Net test yayınına başladı!

oknet_logoTürkTicaret.Net'in tamamen bağımsız bir kurumsal yapıda portal olarak yayına almayı plandığı Ok.Net ile ilgili dönem dönem çeşitli yazılar yazmıştık. Geçtiğimiz günlerde şirketin çiçeği burnunda portalını test yayınına aldığını öğrendik ve incelemek için kolları sıvadık. Ok.Net şu anda herkese açık olarak merak edenler için ulaşılabilir durumda.

Ok.Net bünyesinde haber, oyun, spor, finans, e-posta servisi, blog servisi gibi bölüm ve hizmetleri barındıran klasik bir portal aslında. MYK Medya'nın TürkTicaret.Net ile kurduğu ortaklık ile birlikte Televidyon ve Yahoyt da Ok.Net bünyesindeki yerlerini almışlar.

Her kullanıcısına @ok.net şeklinde e-posta adresini ücretsiz sunacak olan portal'ın e-posta altyapısı ise Gmail'in sistem olarak rakibi gözüyle bakılan ve Yahoo!'nun bir süre önce satın aldığı açık kaynaklı e-posta çözümü Zimbra. Eğer Zimbra'yı daha önce denemediyseniz gördüğünüzde memnun kalacağınızı tahmin ediyorum.

oknet_ana1

Portalın haber bölümünde standart olarak her haber için sesli okuma özelliği eklenmiş. OddCast'in altyapısı ile sağlanan hizmet ile her haber bir animasyon karakter tarafından seslendiriliyor. OddCast demosuna buradan, Ok.Net örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

Hava durumu, finans gibi bölümlerinde de keyifli ve işe yarar Flash uygulamalar bulunan Ok.Net'in ilerleyen zamanlarda Web.tv'nin yayına girmesiyle o yönde de bir entegrasyonunun olacağını duyduk.

Henüz test yayınındaki portal ile ilgili yetkililerden detayları alma şansımız olmadı ancak yayında yakalamışken de yazmadan geçemedik.

Çok yeni bir gelişme, sektörde ses getireceğini düşündüğüm bir girişim ve hepimizin sevdiği MYK Medya ile TurkTicaret.Net'in ilk ortak girişimi olan Ok.Net ile ilgili görüşlerinizi paylaşırsanız her iki şirket için de değerli olacağına inanıyorum.

Konuyla ilgili ek bilgiler edindiğimizde paylaşıyor olacağız.

Yorumlar (52)
 1. Özgür Kiliç Özgür Kiliç

  Merhabalar

  Zimbra hakkında bilgi verebilirmisiniz Arda bey.

  Turkticaret şahsen beni şaşırtmadı,kendinden beklendiği gibi farklı birşey sunamadı, ve yine kendinden bekleneneni yapacak ilerleyen günlerde ücretisiz sunmayacak servislerini

  Yinede bize ne yapılmamasını gösterdiği için turticaret'e teşekkürler.

  1. Zimbra.com üzerinden detaylı bilgi alabilirsiniz, hatta oradan deneme şansınız da var.

 2. Deniz Gür Deniz Gür

  Sadece Zimbra yönünden birşeyler söylemek istiyorum. Zimbra kullanmaları güzel olmuş. Zimbra demosunu denediğimde oldukça memnun kalmıştım ve Desktop Edition'ı indirdim. Zimlet sorunundan çalışmadı ve hala sorunu göndersem bile bulamadılar ama sonuçta Zimbra oldukça güzel bir çözüm. Yakında birçok portalda karşımıza çıkacak. Bir de betadan çıksa...

 3. Burak Munevver Burak Munevver

  Benzerlerini çokça gördüğümüz (mynet, turk.net, superonline, vs vs) portallara bir yenisi daha eklenmiş oldu. Diğerlerinde olmayan yeni ve kullanışlı bir özellik olmadığı sürece, hergün yeni bir portal açılsa kime ne fayda sağlar? Tartışılması gerken Ok.net in hangi boşluğu doldurduğu. Ben bir fark göremedim. Zaten pek parlak olmayan reklam pastasından pay kapmak, kendi seslerini duyurmak, marka bilinirliğini arttırmak amacıyla oluşturulmuş bir portal gibi geldi. Bakalım ve görelim, haydi hayırlı işler...

 4. Özgür Kiliç Özgür Kiliç

  http://havadurumu.ok.net/ işte ilk hata tokat yok haritada :(

 5. Çok merak ediyorum Sistem beta olmasına rağmen google adsense reklamı yerleştirilmiş Peki niye turkticaret kendi reklam firmasının reklamlarını kullanmıyor?(adhood)

  1. Daily News Daily News

   Kimin reklamını yapacaklar? Turkticaret'in mi?Sağ cebinden çıkartıp sol cebine koymak olmaz mı?

   1. Hüseyin Uysal Hüseyin Uysal

    Aslında evet sağ cebinden çıkartıp sol cebine koymak olacaktır ama. Google'un youtube da yaptığıda aynı şey değilmidir.

    Demezler mi adama sen kendi sitende adhood unu kullanmadın ki ben niye kullanayim

   2. buda gösteriyorki adhood iyi bir seçenek değil. belgeside var :)

 6. @mehmet:

  hem adhood hem adsense kullanmışlar herhalde ne şiş yansın ne kebab demeye getirmişler :)

 7. Tasarımı turk.net'e benzettim nedense. Hoş olmuş, beğendim genel olarak.

  1. turk.net veya mynet. bakalım mynet'in yerine geçebilecek mi :) ayrıca bu jenerik domain hakkında bilgiyi atladık mı yoksa ben mi görmedim. nerden bulmuşlar bu domaini.

 8. Burak Tolga Özden Burak Tolga Özden

  İnternetten takip ettiğim kadarıyla TürkTicaret.Net yurt dışı ortaklıklarını yakın zamanda tamamlaması ile beraber internette daha geniş kitlelere ulaşarak pazarlama alanını genişletmeye başladı ki Adhood'un yayıncılık olarak reklam alanında özellikle bloglama yapan kesime hitap etme çabasıda bunlardan biri.

  Ok.net bu açıdan yani geniş kitlelere ulaşma açısından belkide bir köprü vaziyetini görecektir.(Şirket açısından)Ama başka bir arkadaşın yorumunda da olduğu gibi yeterince portal mevcutken Ok.net'in nasıl bir yolda ilerleyeceğini göreceğiz.

  1. evet. turkticaret'ten domain ve host alarak adhood yayıncısı olanlar kazanacaktır. olmayanlar şüpheli.

 9. Aedan Carter Aedan Carter

  Bir Turkticaret klasigi. Zaten mevcut olan bir seyi al, ilk defa sen yapiyormus gibi bagira cagira lanse et (bkz: Google ile yaptiklari (!) buyuk (!!) kocaman (!!!) isbirligi neticesinde hosting alan herkese Adwords kuponlari vermislerdi ya!) sonra da kocaman bir balon ciksin ortaya.

  Her defasinda "umarim bu sefer adam gibi birsey yapar da yapilan haksiz ve abartili ovguleri hakederler en azindan" diyorum ama, her defasinda da hic sasirmiyorum.

  Umarim bu sefer sasiririm.

 10. Evet bende inceledim. Adsense reklamlarının yayınlanması acaba projeye duyulan güven eksikliğimi yoksa reklam performns testimi açıkçası anlayamadım...

  Bu arada diğer arkadaşların sıradan protal demesine katılmıyorum. Ok.net bence gerek dizyn gerekse içerik olarak çok yeni olmasına rağmen oldukça dolu gözüküyor. Adsense reklamları için yukarıda yazdığım gibi belkide reklam performansını test etmek için de koymuş olabilirler. Bence güzel domaik güzel proje. Eminim ki zamanla geliştirilecektir. Henüz çok yeni bence eleştirilerde yapıcı olmakta fayda var.

 11. Yahoo başarılı bir kategorik dizin ile çıktı, iyi bir e-posta hizmeti başlattı, diğer başarılı ürünlerini da buna katarak yavaş yavaş bir portal'e dönüştü.

  Google search ile başladı, e-posta (ve bir sürü başarılı hizmet daha) ekledi, zaman içinde başarılı hizmetleri bir portal'de topladı.

  Dikkat ederseniz bunlar hep aşağıdan yukarı oluşan portaller.

  Yani gerçekten katma değer yaratan hizmetleri birleştirip portal yaratılıyor.

  Türkiye'deki mantık ise şöyle: "ben portal yaratayım" diye yola çıkılır, "buna e-mail lazım" denir, bir webmail yazılır (veya alınır -zimra iyi bu arada-=, "bir de ilan olsa" denir, dandik bir ilan bölümü eklenir, "blog da moda" diye bu da karıştırılır, vs vs

  Sonuçta bir sürü alakasız (ve kopuk) ürün uzun vadeli bir stratejiden yoksun olarak üst üste eklenerek portal yapılmaya çalışılır.

  Durum böyle olunca kullanıcıyı gerçekten cezbetmek çok zor olur (çünkü hizmetlerin doğru dürüst katma değeri yoktur). Bu sefer de "aman kullanıcı tüymesin" diye bir ton bedava "yarım pişmiş" hizmet daha eklenir. Kötü bir kariyer sitesi, kötü bir açık artırma, sıradan oyunlar, okey tavla, vs.

  Bu şekilde kullanıcı kitlesi zamanla zar zor büyütülür. Sonra da "paraları yakıyoruz, reklam geliri yetmiyor" noktasına gelinir.

  Bu sefer "büyük kullanıcı kitlemizi nasıl paraya dönüştürürüz" endişesi başlar.

  Strateji filan olmadığı ve zaman kısıtlı olduğu için bu sefer de ücretli "yarı pişmiş" hizmetler eklenir.

  Kötü oyunların daha az kötüsü, ücretsiz kariyer sitesine ücretli opsiyonlar, kötü bir satış sitesi, vs.

  Bu noktada da işte şanslı olanlar (Mynet) yurtdışına hisse satarak biraz para kazanır. Şanssız olanlar ise (saymakla bitmez), tükenir gider.

  Tepeden inme portal yapılmaz. Bunu göremeyen de zaten gitmeye mahkumdur.

  1. Tunc anlattıklarına noktasına kadar katılıyorum.Katılmamak elde değil...

  2. Deniz Oktar Deniz Oktar

   cok iyi bir yorum olmus

  3. bir wikimedia daha yapılsa tutarmı acaba diye düşünmeden edemiyor insan. uzman.tv aslında bunun en iyi örneği. peki neden portal.kolay olduğu için sanırım.

 12. Fatih Apari Fatih Apari

  Güzel bir çalışma olmuş tasarım olarak beğendim. İçerik olarak eksikler var tabi bunlar beta olduğu için ilerleyen zamanlarda giderileceğini düşünüyorum mesela ben mobil dünya ile ilgili bir kategori göremedim bence bu büyük bir eksiklik.

  Son olarak umarım farklı dillerdede yayın yapan global bir girişim olma amaçları vardır.

 13. Atay Algeç Atay Algeç

  Fazla inceleyemedim fakat gözüme çarpan başlıca bu projenin prestijini bozabilecek yapılar şu şekilde:

  * Televidyon için subdomain oluşturulmaması ve menüden tıklandıktan sonra direk ok.net'ten çıkması

  * E-Pazaryeri'nde alt kategorilere girdikten sonra yine televidyon'da olduğu gibi ok.net'ten çıkıp turkticaret.net'e bağlanması

  Site üzerinde reklam dışında dış link verilmemeli, tüm içerik subdomainlerde (televidyon.ok.net, epazaryeri.ok.net vb.) toplanmalıydı.

  geniş içerikli ve birbirinin aynısı portallara bir yenisi daha eklendi, belki ok.net ingilizce ve diğer diller ile yayın yapıp, domain'in jenerikliğini kullanırsa diğerlerinden bir adım öne çıkabilir. (gerçi bunu ok.net'ten önce mynet yapmalıydı ama...)

 14. favorilere ekle, anasayfa yap scriptleri patlıyor. Ubuntu Hardy, Firefox 3....

 15. Nerde bu Turkticaretin sahibi yorumlara neden cevap vermiyor. Çünkü biz burda laf üretiyoruz adam çalışıyor. zaten yıllar önce internette milyon dolarlar kazanmaya başlamıştı.

  1. Daily News Daily News

   Keçinin olmadığı yerde koyuna evliya çelebi derlermiş. İnternette kimse yokken adamlar hosting işi ile girdiler olaya. O zamanlar çok iyi kazandılar. Hala o zaman kazandıklarını yiyorlar(para olarak bahsetmiyorum marka değeri)

   Şimdi karşılarında ciddi rakipler var. Kiminle aşık atacaklar? Atabilecekler mi?

   Bir de MYK ya ortak olmuşlar. Bu Serdar Kuzuloğlu'nu çok tebrik ediyorum ben. Adam işini biliyor.Ben severim işini bilen adamı. Defalarca "helal olsun" diyorum.

   1. kurumsal pazarlamaya önem veriyorlar. bireysel satıştan cok kurumsal satışa yöneldikleri için artık kaybetmeleri zor. firmaların 3 - 5 sayfalık siteleri var. parayıda öderler. Çok büyük hatalar yapmazsa turkticaret net batmaz.

 16. Para piyasaları alanı mysql hatası veriyor..

 17. Tabuhan Tabuhan

  Bence gayet hoş bir dizayn'a sahip. Fakat önceki yorumlarda belirtildiği gibi ufak tefek eksiklikleri ve hataları yok değil.

  Yalnız sesli haber okuma servisi OddCast çok hoşuma gitti. Haber sitelerinin bu tarz eklentilerle güçlendirilmesi ne derece gerekli tartışılır fakat şuan için gayet güzel gözüküyor.

 18. Umut Akyol Umut Akyol

  Oyun ve varsa chat bölümü tutarsa tutar, tutmazsa tutmaz.

 19. Fethi Karputcu Fethi Karputcu

  Gerçekten çok güzel olmuş, tüm ihtiyaçlarımızı karşılamışlar ama bunları 2009 dağil 1999 da yapmaları gerekiyordu, Biraz geç kalmışlar...

 20. Vedat Erol Vedat Erol

  Çalışma güzel olmuş fakat 2 harflik bir domaini ciddi para ile satın alıp daha sonra üstüne Türkçe portal kurmak ne kadar mantıklıdır bilmiyorum. Hoş ben bu mantığımla bir şey yapamadım, bir bildikleri vardır:)

  TurkTicaret zaten gücü olan bir firma hedehodo.com olarak portal açsa yine Türkiye'de aynı etkiyi yaratırdı. Prestij projesi olacaksa olabilir. Ok.net için uluslarası bir proje denemesi yapılabilirdi.

 21. Ömer Ünal Ömer Ünal

  Sırf bir turkticaret.net girişimi olduğu için uzak duracağım. Çünkü ne yapsalar her zaman gizli birşey çıkıyor altından. Bunlardan isim alanlar bilir her yerde bedava olan yönlendirme hizmetini domain parasına veren bir firmadan bahsediyoruz. Ya hostingi bizden al yoksa fazladan para ver mantığındaki bir firma bu kadar para verip aldığı bir isimden o parayı çıkarmanın yolunu biliyordur ve bu kesinlikle reklam geliri olamaz, bu nedenle ben bu portalı kullanmayacağım. Zaten diğerlerinde olmayan neyi var. Umarım birgün güzel bişey yaparlar ve türk internetine faydalı olurlar.

 22. Yar Danisman Yar Danisman

  Sadece bir domain'e base edilmis bir portal.. hemde icerik isi hic de konsantrasyonu olmayan bir gruptan bahsediyoruz..Ustelik Murat Aksu da bu yapinin ortagi... kullanmamak icin yeterli sebep var gibi gorunuyor.

 23. Arda Kural Arda Kural

  Acaba içinizde ok.net içersinde hiç arama yapan oldumu. Yukarıdaki arama kutucuğunda birşeyler arayın ve görün. Böyle iyi bir işmiş gibi lanse edilen bir sistemin arama özelliğini.

  1. Hüseyin Uysal Hüseyin Uysal

   Google'un tabanını kullanmışlar :) Böyle bir domaini bu şekilde harcamakta turkticaret'e yaraşır.

 24. Ilyas Teker Ilyas Teker

  Domain çok güzelmiş gerçekten. İçerik ve programlama alt yapısında bazı eksiklikler fark ettim. Zamanla düzeltilecektir.

  Turkticaret çok başarılı..

 25. Alper Kılıç Alper Kılıç

  bence site iyi ama logo çok başarısız, daha sade ve hoş bir logo tasarımı daha iyi olabilirmiş, "O" harfini gereksiz karmaşıklaştırmışlar

 26. İnternete başlayanlar hosting ve domain konusunda TurkTicaret'in kazığını mutlaka yemiştir zamanında. Sonra palazlanmaya başlayanlar TurkTicaret'in yanından bile geçmez. Bu ok.net isim olarak çok üst seviye ancak sahipleri isminin gölgesinde kalıyor!

 27. bu tarz bir domaine türkçe içerik açmak kadar saçma sapan bir şey yok. çeşitli dil desteği ile sadece mail verseler daha başarılı olurlardı.

  okkeeeaaay.net ile de, türkiye'de aynı ilgiyi göreceklerinden şüphem yok. gerçi şu sıra pek ilgi gördükleri söz konusu değil.

 28. Cem Tankat Cem Tankat

  Turkticaret.net'in web hosting satmak için ürettiği bir araç gibi görünüyor, piyasadaki tüm reklamlarında web hosting reklamları görünüyor.

 29. Can Dirgen Can Dirgen

  Ok.net yönetimine mail attım alan adı fiyatı ile ilgili kimse cevap yazmadı? Alan adını kaç parayla almışlar bilgisi olan var mı?

 30. Arkadas milyondolar fian diyodu dorumuk acaba

  Can drgen :)

 31. Çelik Çomak Çelik Çomak

  milyon dolar edecek bir domain değildir, hiç sanmıyorum

 32. Nesli Güler Nesli Güler

  ok.net sitesinde oyun oynarken kota gidiyormu

  lütfen cevap verin

  1. Emre Can Gülsoy Emre Can Gülsoy

   Herkesin derdi başka :)

   Gider tabiki

 33. İnternet kullanıcıları tarafından sıkça olumsuz eleştiri alan Türk Ticarete Adhood kullanan kişileri anlamsız sebelerden banlayarak cukka yaptığı paralar yetmiyor herhalde ki bu portalı açıp birazda google den kazanalım dediler. ne diyelim Türk sektörüne bir site daha nereye kadar giderse

 34. Venda De Email Venda De Email

  Anto Geçenlerde Internet üzerinde daha geni_ bir kitleye ula_an internet, aç1k hava TürkTicaret.Net ortakl1klar ile birlikte izledi biz Adhood'un yay1nc1l1k sektörü Cabasa blog adresi olarak reklam alan1nda özellikle, pazarlama alan1 geni_letmeye ba_lad1 biridir.

 35. Lista Telefonica Lista Telefonica

  Bence gayet hoş bir dizayn'a sahip. Fakat önceki yorumlarda belirtildiği gibi ufak tefek eksiklikleri ve hataları yok değil.

  Yalnız sesli haber okuma servisi OddCast çok hoşuma gitti. Haber sitelerinin bu tarz eklentilerle güçlendirilmesi ne derece gerekli tartışılır fakat şuan için gayet güzel gözüküyor.

 36. Ibrahim Çakır Ibrahim Çakır

  güzel başarılı olmuş.hayırlı olsun

 37. Kavacık Kurye Kavacık Kurye

  tebrik ederim gayet güzel ve etkili başarılarınızın devamını dilerim.

 38. Yıl 2017 ve artık ok.net bir flash oyun sitesi olmuş ne webmail ne başka bir yer açılmıyor, büyük ihtimal istedikleri başarıyı elde edemediler, zaten artık bir takım şeyler sosyal ağ siteleri nedeni ile zor hemde çok zor.

 39. Ataşehir Kurye Ataşehir Kurye

  Kapandı zannediyordum...