Amerikan havayolu şirketlerinden SouthWest yolcularına uçuş esnasında da internette olmanın tadını yaşatmak için uçakta Wi-Fi sistemini devreye almış. Uçaktan direkt uydu bağlantısıyla çalışan sistem şirketin şimdilik sadece bir uçağında uygulamaya alınmış. Mart ayına kadar 3 uçağa daha entegre edilecek sistem bu alandaki diğer şirketlerin de iştahını kabartır mı bilinmez.

SouthWest gerçekleştirdiği uçakta internet atılımına destek olarak Yahoo! ile de bir anlaşma gerçekleştirmiş. Yolcular için SouthWest'e özel bir açılış sayfası düzenleyen Yahoo!, yolculara şehir rehberlerinden, oyunlara, alışveriş bilgilerinden, hava durumuna kadar özelleştirilmiş ve ihtiyaç olunan neredeyse tüm bilgileri sunmuş. Amerikan havayollarından JetBlue'nun uçuş rotasını gösteren harita uygulamalarının Google Maps üzerinden entegre çalıştığını gördüğümde, normalde sadece internette görmeye alışık olduğumuz servisleri günlük hayatın internetten en kopuk noktasında, yaklaşık 30.000 feet'te, görmüş olmaktan oldukça etkilenmiştim. Bunu yaşamış bir insan olarak uçakta internet kullanımının nasıl bir etki yaratacağını düşünemiyorum.

southwest_yahoo

Webrazzi'de yazdığım Mekanist.net yazısında günlük hayatta iş ve ev hayatı dışında internet kullanımının ülkemizde düşük olduğundan bahsetmiştim. Aslında Amerika'daki SouthWest havayolları örneği yine aklıma bu eksikliğimizi getirdi diyebilirim.

Ülkemiz havayolları benzer sistemleri devreye alırlar mı bilinmez, ancak Türk Hava Yolları'nın (THY) da özellikle uzun menzilli yurtdışı uçuşlarında uyguladığı yolcu eğlence sistemlerinin kalitesinin hakkını da bu yazıda vermek gerekiyor. Eğer önümüzdeki aylarda THY uçaklarda kablosuz internet kullanımını başlatırsa çok da şaşırmamak gerekir. Ancak şu var ki, THY bunu başlatır da yolcular kullanmamıza izin verir mi orası bir soru işareti...

İnternet her geçen gün günlük teknolojilerle birleşerek  ev ve ofisin dışına çıkıyor, bu gelişimi göz önüne alarak vizyon tazelemek yerinde olabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.