Mekanist.net sessiz sedasız güçleniyor

Mekanist.net sessiz sedasız güçleniyor

mekanistnet_logo1Geçtiğimiz sene TechCrunch & Webrazzi MeetUp kapsamında ürün demosunu yapan Mekanist.net'te geçen zaman içinde gelişimin sürdüğünü gördük ve ülkemizde Web 2.0'ın günlük yaşamdaki yerine değerli bir örnek teşkil eden servisi tekrar gündeme taşımaya karar verdik.

Amerika'daki internet kullanımı ile kıyaslandığında ülkemizde en açık gördüğüm alan günlük yaşamda internetin kullanımı. Bizler genelde ev ya da iş yerlerimizden internete bağlanıyor, kullandığımız servislere uğruyor, aradığımız bilgilere erişiyoruz. Ancak günlük yaşam koşuşturmacasında belki alışkanlık olmaması sebebiyle belki ihtiyaç olmamasından belki de servis eksikliğinden dolayı internetin sunduğu imkânlardan faydalanılmadığını görüyoruz. Çoğunlukla ise servislerdeki içerik yetersizliği ihtiyacımıza çözüm sunmuyor ve daha sonrası için böyle bir kullanıma yönelmiyoruz.

Bugün Mekanist.net'te durum nedir diye bakmamın da aslında ana sebebi buydu.

Servis geçen zamanda içeriğini oldukça genişletmiş ve kullanıcı tabanını eskiye kıyasla oldukça güçlendirmiş. Şu an için sistem üzerinde 13.128 mekan ve bu mekanlar için yapılmış 2.242 yorum bulunuyor.

Servisin kolay kullanımı, geniş veritabanı ve keyifli araçları da açıkcası gelinen nokta adına beni memnun etti. Özellikle Mekân Gezgini adı verilmiş olan Google Maps entegrasyonu ile çalışan mekan arama motoru hem hızlı sonuçları hem de kullanıcı dostu arayüzüyle tatmin ediciydi. Ayrıca site içinde kategoriler arasında gezerken de mutlaka neredeyse her sayfada yer alan harita ve etiket etkileşimini denemenizi tavsiye ediyorum.

Yazıya başlarken günlük hayatta bu tür servislere ihtiyaç olduğundan ancak ya servis eksikliğinden ya da içerik eksikliğinden ötürü bu tür kullanımların yaygınlaşmadığından bahsetmiştim. Mekanist.net'in tam bu noktada çözüm olabileceğini düşündüğüm iPhone uyumlu sayfaları yine basit kullanımı ve yarattığı değer ile karşıma çıktı. Mekanist.net/iphone adresinden direkt ulaşılabilen sayfalar sanıyorum günlük yaşamda önemli fayda sağlayacaktır. Ancak YemekSepeti gibi müdavimi olduğum servisleri WAP üzerinden de kullanan birisi olarak Mekanist.net'in bu konuda da çalışma yapması gerektiğine inanıyorum.

İçeriğin güçlenmesinin bu tür servislerde ana başarı kriteri olduğunu göz önüne alırsak, kolay kullanım ve kolay erişimin de en azından içerik kadar dikkat edilmesi gereken konular olduğunu unutmamak gerekiyor. Mekanist.net görünen o ki şu an için her iki boyutta gelişimini sürdürüyor.

Mekanist.net'i bugün bu şekilde Webrazzi'ye taşıma planımız yoktu, ancak ulaşılmış olan kapasite, sağlanmış olan kolay bilgi anlık olarak yarattığı etkiyle bir anda bu paylaşıma sebep oldu. Mekanist.net ekibini gelişimleri için tebrik ediyor ve eğer servisi henüz bilmeyen okuyucularımız varsa denemelerini tavsiye ediyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.