2008'in Rüya Takımı kadrosu
Genel

2008'in Rüya Takımı kadrosu

2008'de güzel günlerini yaşayan bir çok web odaklı teknolojik ürün vardı, aşağıda onlardan bir kaç dikkat çeken ürün yer alıyor.

 1. FriendFeed: Sosyal medyayı bir araya getirerek güçlü kullanıcıların özgürce tartışmalarına izin verdi. Yeni medya takibi için devrim yaratan bir filtreleme ürünü oldu. Belirli bir sıklıkta kullanılan web servislerinin bir arada sunma fikri bir çok girişime ilham oldu.
 2. Asus Eee PC 1000H: Netbook devriminin en önemli oyuncusu oldu. 10 inçlik monitörüyle mobil ortam için en uygun olan ekran boyutunu yakalarken, standart bir klavyenin %92'sine denk gelen klavye ölçüsüyle neredeyse alışkın olunan bir kullanıcı deneyimi yaşattı. Netbook salgını yayılmaya devam edecek.
 3. Android: Açık kaynak mobil işletim sistemi Android, G1'dan sonra bir çok ayrı projeyle yayılmaya devam edecek. (Netbook'larda da kullanılacağı bir grup çılgın tarafından deneyimlendi.)
 4. Facebook Connect: OpenID ile birlikte Data Portability fikrinin en güzel uygulamalarından biri olurken, Google Friend Connect'in lansman tarihini tetikledi. Web etkileşimine bu sayede yeni bir sosyal deneyim eklendi.
 5. Amazon Web Services: Amazon EC2, S3 gibi servisleri sayesinde daha doğrusu Jeff Bezos vizyonu sayesinde cloud computing'i öngörerek kat kat büyümeye başlıyor. Cloud Computing'in bu ilk ayağında işlem/donanım(compute) maliyetlerinde startup'lara avantaj sağlamaya devam edecek.
 6. Yammer: Enterprise 2.0'ı temsil eden uygulama, son kullanıcıya ulaşan başarılı startup fikirlerinin farklılaştırılarak yepyeni başarılı enterprise uygulamalara dönüşebileceğini gösterdi. Bu ürün bu seneki Techcrunch50'nin de birincisi seçilmişti.
 7. Get Satisfaction: Müşteri hizmetleri alanında tam bir sembol. Müşterilerin şikayetleri, önerileri gibi her türlü geri bildirimine ev sahipliği yapan ürüne marka temsilcileri de doğrudan katılarak resmi olarak katkıda bulunmayı (tepkileri yanıtlamayı) bir alışkanlık haline getirdiler.
 8. Hulu: Web trendleri video teknolojisini besleyecek şekilde ilerlemeye devam ederken, tüm istatistikler bu büyümeyi doğrular nitelikte. Google'da yapılan arama sayısı gün geçtikçe düşerken; YouTube, Hulu gibi video platformlarında bu sayı gün geçtikçe artıyor. Hulu yaptığı içerik anlaşmaları ile eğlenceyi (entertainment'ı) bilginin önüne geçirecek kadar popüler hale getiren en önemli uygulama.
 9. iPhone 3G: Netbook'lar her ne kadar pazar payını düşürmüş olsa da; hem geliştiricilerin hem de bağımlı kullanıcılarının gözdesi olmaya devam edecek. (Fazla söylenecek söz yok, Steve Jobs'u hasta yatağında üzmek istemeyiz daha fazla.)
 10. Qik: Mobil dünyanın web ile olan geleceğini ilk kez bu kadar net gösteren startuplardan biriydi. Sadeliği ile anlık yayın uygulamalarının Google'ı oldu ve vizyonu belirledi. (Qik'i YouTube'a satamadık gitti.)
 11. Texas Hold'Em Poker: Facebook'un 150 milyon kişiye ulaşan kullanıcı potansiyelini en iyi kullanan servislerin başında geliyor. Sosyalleşme ile oyunu buluşturan noktada aylık 7.5 milyon tekil kullanıcıya ulaştılar ve çok daha yayılacaklar.
Yorumlar (10)
 1. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

  Yammer gerçekten başarılı bir proje umarım pazarlama politikalarını da linkedin kadar başarılı kılarlar.

 2. Futbolik Futbolik

  Facebook Connect, Data Portability için kötü bir örnek. Çünkü Facebook Connect sadece Facebook'un desteklediği kapalı bir uygulama. OpenID ise açık bir standart.

  Bence 2008'in en önemlilerinden birisi de Chrome. Kaç yılda bir yeni bir browser çıkıyor piyasaya?

 3. Spinodal Spinodal

  twitter yedekte mi?

 4. Sercan Sercan

  Asus EEE Pc 1000H furyasına bende kapıldım.. Pişman değilim aldığıma gayet memnunum.. Her gittiğiniz yere götürüp sınırsız netbook keyfi yaşamanın yanında, evde bi yandan Office dökümanlarınızı düzenleyip bi yandan Photoshopta fotoğraflarınıza ayar çekerken diğer bir yandan da arkaplanda müzik açıp windowed modda FM 2008 oynayabilirsiniz :)

  Bu yorum reklam koktu sanki biraz :D

 5. Junkchorn Junkchorn

  güzelmiş :)

  twitter nerde gerçekten?

 6. Burak Budak Burak Budak

  gerçekten iyi bir liste olmuş. en beğendiğim ve kullandığım da friendfeed oldu bu yıl bana çok yararı oldu. iyi bir çalışma olmuş ...

 7. Reşit Bey Reşit Bey

  Kime göre vu yazı? Yazara göre mi?

 8. Uyuyang Uyuyang

  twitter listede olması gerekenlerden, katılıyorum.

 9. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  Reşit B.: Uzun soluklu bir çalışmanın ardından seçimlerimi listeledim.

  Twitter'ın istikrarsız bir oyuncu olmasından ve bugünlerde tribünlere oynamasından dolayı kadroya almadım. Ama bir idol tabii ki, Yammer'da da ona bir atıf var zaten. ; )

 10. Rüyada Görmek Rüyada Görmek

  Benzeri bir takımın güncelini de rica ediyoruz :) 2013'ün rüya takımında çok yeni transferler var.