Kıyasıya kıyaslama sitesi
Eğlence

Kıyasıya kıyaslama sitesi

Kullandığınız, gördüğünüz, duyguduğunuz her objeyi, nesneyi, filmi, yeri, kitabı, takımı kısacası aklınıza gelen herşeyi kıyasıya karşılaştırabileceğiniz ve başkalarının nasıl kıyasladığını görebileceğiniz yeni bir site daha açıldı. Geçtiğimiz günlerde yayın hayatına başlayan Kıyasıya, kullanıcıların istedikleri herhangi iki şeyi karşılaştırabilecekleri bir servis.

Kıyasıya’da, kullanıcılar diğer üyeler tarafından oluşturulmuş “Kıyas”lara oy verip yorum yazabilecekleri gibi, kendileri de kolayca yeni kıyaslamalar oluşturarak diğer üyelerin fikirlerini alabiliyorlar. Bunun yanında üyelerin beğendikleri kıyaslamaları ve diğer üyeleri takip etmelerine olanak sağlayan özellikler de siteye eklenmiş. Ayrıca üyelerin sistemde ne kadar aktif oldukalarını gösteren basit bir puanlama sistemi de mevcut.

Eğlenceli bir site olarak göze çarpan Kıyasıya, basit bir fikri işlevsel ve kullanışlı bir arayüz ile birleştirebilmiş bir proje. Bu özelliği ile de Hangisi gibi benzerlerine göre çok daha kullanışlı bir site olmuş. Kıyasıya kullanıcı sayısının artması ile beraber, kamuoyu yoklaması niteliğinde çok ilginç sonuçların da ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Fakat Kıyasıya'nın önümüzdeki dönemde uygulamasına ekleyebileceği birçok özellik var.  Örneğin bir Facebook uygulaması Kıyasıya'ya uygun olabilir. Ayrıca üyelerin oyladıkları kıyaslamaları Facebook veya Twitter gibi sitelere otomatik olarak gönderen eklemeler yapılırsa Kıyasıya'nın daha başarılı bir servise dönüşeceğini düşünüyorum.

Yorumlar (12)
 1. Sercan Sercan

  tebrikler.. hoş bir fikir, güzel bir çalışma.. ancak sabit bir kitleyi siteye devamlı nasıl çekecekler kafamda bu nokta soru işareti olarak kaldı.. yani bir kez giren birisi, ikinci bir kez daha tam olarak ne amaçla girmek ister siteye?

 2. Kıyasıya Kıyasıya

  Merhabalar,

  Hem yazıyı yazan Kerem Bey'e, hem de vakit ayırıp siteyi inceleyen, yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederiz. Önerilerinizi ve uyarılarınızı değerlendireceğimizden şüpheniz olmasın.

  Sitenin tasarımını Cleographics = Vodaco Agency yaptı. Blograzzi ile herhangi bir ilişkimiz yok.

  Tekrar teşekkürler yazı ve tüm yorumlar için...

  Kıyasıya

 3. Ben çok gereksiz buldum bu projeyi açıkçası. çok stabil. sadece sosyal paylaşım sitelerinde iş yapabilir.

 4. Yiğit Şen Yiğit Şen

  Açıkçası güzel fikir olduğunu kabul etmeyeliyim..

  Yanlızca kullanıcıları siteye bağlayabilmek için çok daha farklı bişeyler düşünmeleri gerekiyor..

  Bi noktadan sonra tamam bu kadar yeter diyorsunuz.

 5. Futbolik Futbolik

  Ben de arayüzünü oldukça başarılı buldum. Profesyonel bir çalışma olduğu ilk bakışta belli oluyor.

 6. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

  Arayüzü çok iyi bu ayki İnc. de Özgür Alaz yapılan röportajında da bu konuya dikkat çekmişti. Karşılaştırma siteleri uzun süre iş yapacak diye. Tebrikler. En kısa zamanda fb, google connect leri uygulamaya koymalarını bekliyoruz.

 7. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

  Arayüz gerçekten iyi, eğer diğer sosyal medya türevleri ile entegre edilebilirse kullanışlı bir araç halini alır.

  Bu arada ilk kıyaslamamı oluşturdum, biraz alıntı oldu ama olsun :)

  Hangisi daha zevkli? Seks-İnternet

 8. Kamil Kamil

  proje gerçekten güzel, gayet güzelde emek harcanmış ama bende @sercan gibi bu projenin süreklilik getirecek, bir girenin her gün yada haftada bir takip edeceği bir site olarak görmüyorum..

  bu sebeple popüler olma olasılığı çok düşük, farklı uygulamalarla beslenirse popülerlik yolunda ilerleme gösterebilir.

 9. müthiş bir girişim, harika bir girişim. neden bizim aklımıza daha önce gelmedi diye merak ediyorum şimdi. harika bir olay. diyecek bir kelime bulamıyorum. hatta yüzyılın girişimi. o kadar çok emek verilip geliştirilen projeler varken neden böyle basit ve sıradan işler gösteriliyor derken farkettim ki: cleographics - blograzzi :)

  hiç web 2.0 projesi olmayan web 2.0 ustasına sevgiler :)

 10. Ahmet Ahmet

  cleographics.com - blograzzi.com ilişkisi var mı acaba? tasarım ve yöntemler cleographics-blograzzi kokuyor...

 11. Junkchorn Junkchorn

  Benim de hoşuma gitti ama sanki içerik biraz özenti olmuş.Yani karşılaştırmalar daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum.

 12. Hasan Keskin Hasan Keskin

  @ahmet

  Blograzzi'nin tasarımı da Cleographics'e aitmiş Projeler bölümünden görebilirsin: http://cleographics.com/tr/index.html