Apple da sonunda DRM'den vazgeçiyor

Apple, bu sene son defa katıldığı MacWorlds Expo’da, önceki seneler kadar ilgi çeken açıklamalar yapmasa da (bunda Steve Jobs’ın olmamasınında payı olabilir) önümüzdeki dönemde iTunes’la müzik satışında önemli değişikliklere gideceğini açıkladı. Phil Schiller yaptığı konuşmada Apple’ın DRM’den vazgeçtiğini resmen açıkladı. Yapılan açıklamaya göre ilk aşamada Apple, 8 milyon şarkıdaki DRM’i kaldıracak. Önümüzdeki dört aylık süreç içerisinde buna 2 milyon şarkı daha eklenecek ve iTunes’daki tüm şarkılardan DRM kaldırılmış olacak.

Bu açıklama ile birlikte müzik piyasasının önünde büyük bir engel olarak gördüğüm DRM’in resmen tarihin karanlık sayfalarına gömüleceği tescillemiş oluyor. iTunes’da bugüne kadar sadece EMI grubundan yayınlanan şarkılar DRM'siz olarak yayınlanıyordu. Kısa bir süre önce Walmart’ın DRM'siz müzik satışına başlamasının Apple’ın bu kararında önemli etkisi olduğunu düşünüyorum. Amazon da yaklaşık olarak bir yıldır DRM'siz olarak MP3 satışı yapıyor.

Apple’ın bugün müzik satışları ile ilgili olarak yaptığı önemli diğer bir açıklama ise iTunes’un fiyat politikasında gerçekleştirdiği değişikliklerle ilgili. Bugünden sonra Apple, iTunes’da uyguladığı şarkı başına 99 centlik tek fiyat uygulamasını bir kenara bırakarak, şarkıları artık 69 cent, 99 cent ve 1.29 dolar olmak üzere üç farklı fiyattan satacak. Bir şarkının hangi fiyattan satılacağı şarkının popülaritesine göre belirlenecek.

Bugüne kadar Steve Jobs hep tek fiyat uygulamasının iTunes gelişmesindeki en önemli etken olduğunu belirtmişti. Bu uygulamadan neden vazgeçildiğini anlamak zor. Fakat bu kararın dinleyicilerin ortalamada iTunes'da daha fazla para harcamalarına sebep olacağını düşünüyorum. Sonuçta iTunes’da artık piyasaya yeni çıkmış, popüler ve çok dinlenen şarkılar daha pahalıya satılacak. Rekabetin gittikçe arttığı online müzik piyasasında bu karar iTunes'un geleceğini nasıl etkiler zaman gösterecek.

Yapılan açıklamada Apple, iTunes hakkında bazı istatistikler de paylaştı. Bugüne kadar iTunes üzerinden 6 milyarın üzerinde şarkı satılmış ki bu da yaklaşık 6 milyar dolar demek. Ayrıca iTunes'a bir kredi kartı numarası ile kayıt olmuş kullanıcı sayısı da 75 milyonu bulmuş.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.