İcralık.com sayesinde örneklediğim, yatırımcı ve girişimci ilişkisi
E-Ticaret

İcralık.com sayesinde örneklediğim, yatırımcı ve girişimci ilişkisi

Girişimcilik hakkında bir sürü isyan duyuyoruz sosyal medyamızda.

Fakat belirli aralıklarla sessiz ve derinden gelen güzel işler çıkıyor karşımıza. Ayakları yeren basan işler bir günde doğmuş izlenimi vermeyen, odağı olan konusunda "tecrübe" kokan işler.

Bir gecede doğmaz projeler, bir gecede de satılmaz.

Süreci satmak, ekibi satmak, özgün fikri satmak, mevcut üyeyi satmak, vb.. gibi henüz uzun uzun anlatamadığımız (örnekleyemediğimiz) çıkış hikayeleri asıl gerçekleri web dünyasının. Geriye kalanlar ise iş çevresi ya da pazarlama hileleriyle desteklenmiş çeşitli iş başlangıçları, asla isimleri başarı hikayesi olmayacak olan satışlar. Fakat bunları yermenin de bir o kadar anlamsız olduğu iş başlangıçları.

Kendi aramızda çelişkilere düşmeden, tartışmalara tutuşmadan yapmamız gereken şey iş hayatındaki profesyonellere, öğrencilere ve ailelerine internetin gücünü aktarmak. Gerçekten hizmet götüren web ağzıyla da bir 'startup' bunu bir şekilde gerçekleştirmiş görünüyor.

İş modeli içerik satışına dayanan bu ürün, Icralik.com. Ürün hakkındaki ilgili haber ve kendi tanımları da aşağıda yer alıyor.

Link: Icralik com

  "Icralik.com ücretli içerik sağlayıcılığı şeklinde hizmet veren bir icra ihaleleri portalı sitesidir. Sitede iki üst ana kategori olan gayrimenkul icra ihaleleri , menkul icra ihaleleri ve her iki kategoriyide kapsayan plus grup olarak 1,3,6,12 aylık olmak üzere çeşitli üyelik paketleri hazırlanmıştır."

Yani herhangi bir kaynakta yer alan icra ihaleleri bir havuzda kategorilendirilerek anlık olarak ücretli abonesiyle paylaşılıyor. Hatta icra daireleri dolaşılarak özgün içerik toplanıyor Icralik.com için.

Haberde bugüne kadar 5000 üyesi olduğunu söyleniyor ve abonelik ücretleri 25 YTL ile 450 YTL arasında değişiyor. Şu anki ücretli abone sayısı hakkında bilgim yok, fakat 125.000 YTL aylık gelir potansiyeline sahip, sınırını göremediğim bir iş modeli var. Gazete haberi Ağustos ayında yapılmış(üye sayısı 500 denmiş), TV haberi ise geçen gün (üye sayısı 5000 deniyor) yani 4 ayda neredeyse 10 kat büyümüş gözüküyor.

Bu girişim yatırımcıların ilgisini çeker ama bu girişimcinin ilgisini her yatırımcı çeker mi bilinmez...

İcralık isimli bu web girişimi gibi kaçan ve kovalayanın doğru yerlerde olduğu bir web öyküsünü yazmak büyük bir keyifti benim için.

Yorumlar (27)
 1. yanılmıyorsam icra dairelerinde aylık 120 ytl gibi bir rakam tüm ihaleleri bulabiliyorsunuz en azından biz öyle takip ediyorduk.

  ihalelerden ürün almak cok kolay isler degil, isin mafya tarafından hic bahsetmiyorum herkes zaten farkında.

 2. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  yukarıdaki rumuzlu arkadaşlar için not: https://webrazzi.com/iletisim/ İletişim bölümünü kullanarak tüm dilek ve şikayetlerinizi paylaşmanızı isterim.

  Tarzımla ilgili eleştirilerinize saygı duyuyorum, severek yazdığım yazılardı bu yüzden kendi adıma bu uyarılarınızı ciddiye almayacağımı belirtmek isterim.

  Eminim ki bu yazıdan bir şeyler çıkartmış ve kapasitesi dahilinde bir şeyler özümsemiş kişiler olmuştur ve olacaktır.

  Bu yüzden sizin de aynı saygıyı; yazıya ve burada yazıları veya yorumları sizlere sunarken keyif alan, emek harcayan, zaman geçiren insanlara karşı göstermenizi rica ediyorum.

  Yazının etiketler kısmında "analiz" etiketini görmüş ve sonrasında bu tarz yorumlarda bulunmuş olsanız, size yaklaşımım bambaşka olabilirdi. Fakat ben bu konulara farklı açılardan yaklaşmak istedim.

  Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim fakat herhangi bir rumuzla benzer tarzlarla yorum onaylatmaya çalışan kişilere bundan sonra 'zaman' ayırmayacağım. Bilmenizi isterim.

 3. Murat Akındağ Murat Akındağ

  Yukarıdaki yorumlardan birindeki site listesini dolaşayım dedim, ama o da ne!.. ihaledanismani.com sitesi trojan yuklemeye kalkıştı. (Uyarı: mesajım bu web site adresini otomatik olarak linke çevirirse sakın linki tıklamayın). İyi ki antivirus programı (avast) ile korunuyorum!.. Lütfen dikkat! Farkında olmadan insanların bu siteden zarar görmesine sebep olabilirsiniz!.. www.ihaledanismani.com sitesi ziyaretçilere sinsice HTML:Iframe-BN [Trj] isimli trojanı bulaştırmaya çalışıyor.. İşin ilginç (ve daha korkutucu) yanı Google arama sonuçları sayfasında bu sitenin adresi listelendiğinde de trojan bilgisayarınıza bulaşmaya çalışıyor.. Dikkat edin... Not: Bu durumu Google'a raporladım... Umarım acilen önlem alırlar. Herkese iyi günler ve virüssüz bilgisayarlar dilerim.

  1. Mbs Ihale Danışmanlık Ltd Mbs Ihale Danışmanlık Ltd

   Murat Akındağ in Bilgisine

   sizlere uzun bir süredir kamu kurum ve kuruluşlara hizmet veren bir şirket olduğumuzu belirtmek isteriz;

   sitemizi le ilgili yapmış olduğunuz yorum yersiz ve asılsızdır;

   bu iddanızı ispatlamanızı aksi takdirde Şirket hukukçularımızın Firma presitijini sarsaracak bu yaklaşımız hakaret olarak kabul edilecek olup,

   Asılsız iftira atmanız ve firmamızın sorumuluklarındaki ciddiyetini sarsmanızdan dolayı Cumhuriyet Baş Savcılığına Suç Duyurunda bulunmak ve Adli mercilerde açacağımız Tazminat Talebi ile elde edilecek bedeller çocuk esirgeme kurumuna bağışlanacağını Tüm kamuoyuna şimdiden duyuracağımızı belirtiriz

   saygılarımızla

   MBS ihale Danışmanlık ltd şti

 4. iyi güzel de böyle bir alanda iş yapıyor olmak istemezdim.

 5. Amerika'da forclosure satışlarla ilgili bilgi alabileceğiniz bu gibi pek çok site var. Türkiye'de yüksek rantın olduğu bu satışlarda mafyayı alt etmek kolay olmadığı için ihale bilgilerini almak, ihaleyi kazanmak için yeterli olmayabilir.

 6. teoride güzel bir fikir gibi duruyor ancak pratikte sana, bana, bize orda yazan fiyatlarla o arabaları evleri yedirirler mi acaba icra piyasasında? bu noktada @ekim e hak vermemek elde değil..

  öte yandan sitenin alexa verilerine bir göz gezdirdim de ziyaretçi sayısı bakımından son günlerde müthiş bir çıkış yakalamış (sanırım atv haberden kaynaklanıyor bu etki).. yakın zamanda daha da popüler olacağa benziyor.. takdir etmek lazım.. bence çok güzel bir fikir..

 7. Ben de haberlerin yazım biçiminden rahatsızım. En son ki socialmedian haberi ve bu haberin içinde araştırma ve analiz namına bir şey yok. Tamamen genel cümleler ve yazarın ego tatmininden öte birşey değil.

  Yazıların eski analiz ve bilgi içerikli haline dönmesini istiyorum bir okuyucu olarak.

 8. Can Karatoprak Can Karatoprak

  Başarı ve spam durumunu bilemem, ancak içerik toplamak, sınıflandırmak, takip etmek ve bu içerik üzerinden gelir elde etmek şeklinde özetlenebilecek bu modelin burada konu edilmesini hem gayet normal, hem de ilham verici bulduğumu söyleyebilirim. Belki bir site özelinde değil de, genel olarak bu modeli ele alan, başka örnekleriyle birlikte analiz eden daha detaylı bir yazı hazırlansaydı daha iyi olabilirdi ama sorun değil, Erhan şu kadarıyla bile buraya yorum yazan yazmayan birçok insanı değişik düşüncelere sürüklemiştir diye düşünüyorum.

 9. Çok eski zamanlarda DOS ekranında hizmet veren ihale, icra takip programları vardı. Biliyorum, çünkü bir tanesinin veritabanını webe aktarmakla ilgili bişi yapma ihtimali söz konusu olmuştu.

  Yine google'da kısa bir araştırma yapınca birçok bu konuda hizmet veren web sitesine rastladım, eminim daha çok vardır. Sitelerin analizini yapınca en eskisi en avantajlı gorundu. Tabi bu yazıda bahsedileni şu anda revaçta olabilir, sonuçta henüz tv'ye çıkmış durumda.

  - ihalebulteni.com>

  icraihaleleri.com>

  icralik.com.com>

  Benim düşüncem fikir son derece sade ve akıllıca. Mafya vs. felan akla gelse bile, sonuç itibariyle konunun dışındaki kişiye zor gelen ancak konunun içindekiye çocuk oyuncağı gelen şeyler para kazandırıyor diyebiliriz.

  Ya da dışarıdan başta pek çakılamayan şeyler bu esnada girişimciye gayet güzel getiri bırakıyor.

 10. Önder Eren Önder Eren

  @Umut rakamda bir hata olmuş sanırım. 7818 usd karşılığı satıldı site. Alex Tew web dünyasının en yaratıcı girişimcilerinden biri kesinlikle. http://www.techtree.com/India/News/Bush_Dodge_Shoe_Site_Sold_on_eBay/551-96851-643.html

 11. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  Burak Münevver: Mutlu noeller öncelikle. ;-) Benim eleştirileri ciddi almamak gibi bir lüksüm olamaz. İşim sağlıklı ilişkiler kurabilmek ve insanları anlayabilmek odaklı. Ben sadece rumuz konusundaki tutumumu dile getirdim ve kararlıyım bu konuda, ayrıca o eleştirilere yönelikti bir önceki yorumum da.

  Kendi yazıma gelen rumuzlu yorumlardan sevmediklerimi artık onaylamayacağım ve sileceğim. Bu yüzden bu konuyu kibirle bağlamanızı da yanlış bir izlenim olarak görüyorum.

  Size de güzel, başarılı, sağlıklı bir yıl dilerim - ve son olarak insanların ahlaki nitelikleri hakkında bir çırpıda bu kadar net ifadelerde bulunmadığınız bir yıl.

  *Diğer tüm duygu ve düşüncelerinizi, dilek ve şikayetlerinizi de ayrıca iletişim bölümümüzde paylaşabillirsiniz.

 12. Ersin Koç Ersin Koç

  İcralık ürünlerin hangi şartlarla icraya düştüğünü ve sizin de evinizin arabanızın icra yoluyla çok çok ucuza birilerine satılıp borcunuzdan düşüldüğünü, 1 lira borcunuzun karşılığında 2-3 liranızın elinizden alındığını düşündünüz mü? Bazıları girişim gibi görse de bu ahlaksızca bir işe aracılık etmekten farksızdır.

 13. İhalelere ait ilanlar yerel gazetelerde yayınlanır. Bu arkadaş o gazeteleri toplayarak web sitesinden yayınlamaya başlamış tebrik ederim. Benimde aklıma gelmişti :)

  Not: Mafyanın olduğu doğrudur. Düşük fiyatlara alırım diye hiç heveslenmeyin. Denemesi bedava ihalelerde belirtilen adrese gidin görün...:)

 14. Yazıdaki geçen bir cümleyi bugun okudugum bir haber sonrasında tekrar hatırladım, yazar "Bir gecede doğmaz projeler, bir gecede de satılmaz." denmiş, fakat aşağıda Chip dergisindeki haber bunun olabileceğini de kanıtlıyor. :)

  Irak'ta bir gazetecinin ABD Başkanı George W. Bush'a ayakkabı fırlatmasının yankıları halen sürüyor. Sizlere daha önce bu olayın internet üzerindeki yankılarını ve ortaya çıkan ayakkabı fırlatma oyunlarını duyurmuştuk. Oyunun yapımcısı daha önce milliondollarhomepage.com adlı sitesiyle 2006 yılında çok ses getirmiş olan İngiliz Alex Tew, Irak'taki olay üzerine kısa sürede hazırladığı ayakkabı fırlatma oyunu ile yine dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Ardından da sadece üç gündür yayında olan oyunun sitesini Ebay üzerinden 71,818 dolara attı.

 15. Bu arada bir ek yapmak gerekirse içinde ihale veya icra gecen alan adlarının listesi de aşağıda var. Belki de bilmediğimiz ancak kıyasıya kıyasıya bir rekabet olan bir alan.

  * ihalesepeti.com

  * ihalenet.com

  * ihalemevzuati.com

  * ihalematik.com

  * ihaleilan.net

  * ihaleilan.com

  * ihalehaber.com

  * ihaledergisi.com

  * ihaledanismani.com

  * ihaleci.com

  * ihalebulteni.net

  * ihalebulteni.com.tr

  * ihalebulteni.com

  * ihalebul.com

  * ihale.sakarya.edu.tr

  * ihale.net

  * ihale.gov.tr

  * ihale.gen.tr

  * ihale.gazi.edu.tr

  * turkihale.com

  * resmiihaleler.com

  * resmiihalebulteni.com

  * promosyonihale.com

  * kktcihale.net

  * kamuihaleilan.com

  * kamuihalebulteni.com

  * icraihaleleri.com

  * icraihaleilan.com

  * icralik.com

  * icrader.org

  * obiicra.com

  Kaynak: www.medyaz.org

 16. Sinan Ata Sinan Ata

  özgün içerik üretimine birazcık saygı şart diyorum. modeli zor-başarılı buldum diyebilirim.

  umarım başarılı olur!

 17. Burak Münevver Burak Münevver

  @erhan Arda Kutsal'ın açılım yaparak ilgili ve biraz da bilgili arkadaşlara haber sunma imkanı sunduğundan beri sitede ciddi oranda, tercüme ve reklam içerikli haberler görmeye başladık. Bu tür haberlere yapılan eleştirileri, "ciddiye almıyorum" diye savuşturmak, kendini bu konuda çok bilgili, yaptığını şeylerin yüzde yüz doğru olduğuna inanmak demektir, yalnız senin inancından şüphemiz yok ama şüphemiz bu tür haberlerin artık ciddi olmaktan uzaklaştığıdır. Çok büyük emek dediğin haberin sana ait olan kısımlarını alt alta yan yana topla, bak bakalım bir hikaye ediyor mu? Sana, kibirden uzak yeni bir yıl dilerim.

 18. Ufuk Kiliç Ufuk Kiliç

  --------------------------------------------------------------

  Server Fail

  --------------------------------------------------------------

  Nameserver trace for icralik.com:

  * Looking for who is responsible for root zone and followed i.root-servers.net.

  * Looking for who is responsible for com and followed j.gtld-servers.net.

  * Looking for who is responsible for icralik.com and followed ns2.vatanturkiye.net.

  Nameservers for icralik.com:

  * ns1.vatanturkiye.net

  * ns2.vatanturkiye.net

  The servers listed are working, but something else might have gone wrong.

  --------------------------------------------------------------

 19. @internet

  bende aynı fikirdeyim seninle.. biraz abartma var sanki üye sayısında.. ancak yine alexa verilerinden sitenin son günlerde baya bi atağa kalktığı görülüyor bunun da sebebi atv de haberi yapılmış olması sanırım..

 20. Muhammet Ünal Muhammet Ünal

  Biraz abartmıyormuyuz arkadaşlar ?

  Sitenin spam yapıyor olması, Türkiyede çok nadir karşılaştığımız içerik satış modellerini göz ardı etmemize sebep olamaz. Bence ilginç bir fikir ve burada yazılmalıydıda.

  Fakat daha detaylı analiz edilebilir kesinlikle, eleştiriler yapıcı olmalı.

 21. Internet Internet

  Sitenin veri trafigine baktımda :) bu site kesinlikle 5.000 üyeye sahip değil. www.ihalebulteni.com adresini söyleseniz tamam ama bu sitenin günlük ziyaretçi sayısı bile en fazla 15 - 20 diye tahmin ediyorum alexa verilerinden.

 22. Bu nasıl bir yazıdır!Webrazzi site tanıtımı yapan dizinlere mi dönüyor! Haftada birkaç defa SPAM mail atan bir firmanın tanıtımı burada mı yapılıyor!

  Arda Kutsal, titre ve webrazziyi kendine döndür! Yazmak için yazan yazar zihniyeti webrazziye yarar değil zarar getirir.

 23. Serkan Yüksel Serkan Yüksel

  sanki bu site bu işi ilk defa yapmiş gibi algılanıyor ama,ben bir araştırma yaptıgımda icra ihale ilanları hakkında birçok sitenin oldugunu gördüm..hatta bu siteden daha kapsamlı ve daha saglam tasarlanmış olanlarını..kamu ihaleleri yayınlayan www.ihalebulteni.com firmasınnın sitesi olana www.icraihaleilan.com da ayabana atılacak gibi degil...

 24. Gökhan Öztürk Gökhan Öztürk

  alexa verilerine göre ihale yayını yapan sitelerin sıralaması şöyle

  1- www.ihale.gov.tr 2000

  2- www.ihalebilgi.com 3900

  3- www.ihalebulteni.com 5500

  4- www.tumihaleler.com 5600

  5 www.bulbulustur.com 6000

  1. Ahmet Serdar Ahmet Serdar

   Siteleri gezdiğimde www.bulbulustur.com isimli sitenin tüm ihaleleri tek bir abonelik ile gösterdiğini gördüm ve ayrıca diğerlerine göre oldukçada kapsamlı girilmiş ihaleler. Sizce hangisine abone olmayı düşünüyorum.

   1. Sürekli Izleyici Sürekli Izleyici

    Reklam kokan hareketler bunlar mike. Madem o kadar beğendin üye olsana :) Gerçi haberde yoğun PR çalışması yapan icracik(dot)com un büyük ihtimalle duygusal olarak yaptırdığı bir haber. Böyle habere böyle yorum.