studentSN Avrupalı yatırımcıları arkasına alarak güçlendi

studentSN Avrupalı yatırımcıları arkasına alarak güçlendi

StudentSN isminden de anlaşılacağı gibi öğrenci odaklı bir sosyal ağ projesi. Merkezi Almanya'da bulunan StudentSN, uzun süredir Türk öğrencilerini odak seçerek büyümeye devam ediyormuş.

Sitenin 3 kurucusundandan biri olan İbrahim Tarlığ ile gerçekleştirdiğimiz sohbetlerde ekibin vizyonu ve yurtdışındaki önemli yapılanması hakkında bilgilendim. Çekirdekten sakin bir yayılma stratejisiyle ilerlemeyi tercih eden şirketin bugüne kadar Türkiye'de kayıtlı yüzbinlerce üyesi var.

Avrupalıların Türkiye ilgisinin devam ettiğinin göstergesi olarak; Peter Schüpbach ve Almanyanın en büyük öğrenci sitesi studiVZ’nin yatırımcılarından Christoph F. Maire’nin de bulunduğu melek yatırımcılar studentSN.com’a $500.000 yatırım yaptığını sevinçle yazmak istiyorum.

Gelir modelleriyle farklılık yaratarak global bir ürün olma yolunda ilerlemeyi tercih eden studentSN, reklamsız bir sosyal ağ sitesi ve farklı bir gelir modeli var. Sitenin gelir modeli üyelere satın alınabilir ürünler teklif etmeye dayanıyor.

Bunlar şimdilik, SMS gönderme, digital hediye ekleme, mobil içerik -cep telefonuna oyun yükleme, melodi yükleme- ve uzaktan eğitim gibi satın almaya değer ürünler var. Bu ürünler studentSN ödeme birimi olan Top-Up Kontör kartlarıyla alınabilecek ve bu kartların satışını da studentSN partneri olacak üyeler yapacaklarmış.

Top-Up kontör kartını elime aldığımda mikro-ödeme konusunda iyi bir seçenek olduğunu aklımdan geçirdim, nereden satın alabiliriz sorusunun yanıtı da; okulların kantinlerinde şu an satılıyor oldu. 10 YTL'ye sattıkları kartların içinde 100 kontör bulunuyor ve bu kontörler site içindeki "marketplace"'de ve diğer seçeneklerle kullanılabiliyor. Her site için böyle mikro-ödeme seçenekleri olsa bir gün diye içimden geçirmiyor değilim.

Son olarak Türkiye'nin önemli problemlerinden birine öğrencilerin baskısı sonucu çözüm üretmiş şirket. Kan bankası kurgulayarak bunu öğrencilerinin kullanımına açmış. Kan bankası hizmetinden yararlanmak isteyen öğrenciler, mobilite sayesinde yakın arkadaşlarına ve çevrelerine kısa süre içinde ulaşıyormuş.

studentSN'in ekibini tanıtmak gerekirse; kuruculardan Samet Aras İTÜ Maden Mühendisliği mezunu. İbrahim Tarlığ FU Berlin İşletme mezunu, Arthur Andersen’da danışmanlık yapmış. Uğur Tarlığ Humboldt Uni Berlin de Wirtschaftsinformatik okumuş. Kurucuların her üçünün de 10 yıllık başarılı bir telekomünikasyon piyasası geçmişleri var.

Kendilerine Türkiye pazarında şans diliyor, Avrupa'dan gelecek olan yeni yatırımcıları da başarıyla yönlendirmelerini diliyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.