Batan geminin malları

Hisseleri dibe vuran Yahoo elindekileri satmaya başladı. Techcrunch’ın yaptığı habere göre Yahoo 2004 yılında tam 475 milyon euroya satın aldığı, Avrupa’nın en büyük fiyat karşılaştırma motoru Kelkoo’yu 100 milyon euroya sattı. Bu Yahoo’nun sadece pazar değeri üzerinden düşünüldüğünde bile geçtiğimiz dört yıl içerisinde Kelkoo’dan her sene yaklaşık 100 milyon euro zarar ettiğini gösteriyor. Avrupa'da 10 ülkede servis sağlayan Kelkoo, Yahoo’nun yönetimi altında trafiğini ve değerini inanılması güç bir hızla kaybetti. Tıpkı Yahoo’nun hisslerinin değerinin geçtiğimiz 4 yılda hızla erimesi gibi. Yahoo’nun hisseleri Kelkoo’yu satın aldığı 2004 yılında 38 dolar seviyelerindeydi. Bugün bu yazıyı yazdığım saatlerde 9.30 dolar civarında işlem görüyor. Aslında bu düşüş oranı ve Kelkoo’un değer kaybı arasındaki oran Yahoo’nun başarısızlığı ortaya koyuyor.

Yahoo, 2004 yılında Kelkoo’yu satın aldığında Kelkoo kendi ayakları üzerinde durabilen ve kâr eden bir şirket konumundaydı. Yahoo’nun yapması gereken tek şey Kelkoo’nun poziyonunu korumak için doğru adımları atıp, gerekli insiyatifleri almaktı. Fakat Yahoo yönetimi bunu başaramadı. Tıpkı geçtiğimiz yıllar içerisinde Yahoo’nun arama motoru pazarında kendi pozisyonunu bir türlü koruyamayıp, sürekli pazar payını kaybetmesi gibi.

Kelkoo’yu satın alan da bütün yüksek değeri ve potansiyeli kötü yönetim sonucunda azalmış şirketlerde olduğu gibi yine bir özel sermaye şirketi. Alımı gerçekleştiren firma Jamplant isimli İngiliz sermaye şirketi.

Microsoft Yahoo'yu almaktan vazgeçtikten sonra Yahoo'nun Google ile olan reklam ortaklığı anlaşması tekelleşmeyi engelleme kanunları tarafından bloke edilince, Yahoo için oyunun sonu daha da yaklaştı gibi görünüyor. Eğer Yahoo hayatta kalmak istiyorsa, bir an önce arama motoru işini Microsoft’a devretmeli veya uzak bir ihtimal gibi gözükse de tekrar AOL ile birleşmenin yollarını aramaya başlamalı. Fakat bunlar gerekleşmezse ve hisselerindeki düşüş devam ederse Yahoo’nun sonu da çok düşük bir fiyata bir hedge fonu veya özel sermaye şirketi tarafından satın alınmak olabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.