MyAds'e yetişmek zor...

Ekim 15'te Webrazzi'de yazdığım ilk yazıda MySpace'in yeni açılan reklam platformu MyAds'i tanıtmıştım. O günden beri Webrazzi'de 16 yazı yazdım. Fakat, MyAds bana göre çok daha hızlı ve yüksek bir büyüme oranına sahip. Açılmasından bu güne bir aydan kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen, MyAds ciddi gelirler kazanan bir reklam platformuna dönüşmüş durumda. TechCrunch'ın yaptığı habere göre servis MySpace'e günlük ortalama 140.000 ile 180.000 dolar arası bir gelir getirmekte. Yani MyAds yıllık 50 milyon dolar getirisi olan bir servis haline geldi. Ekonomik kriz ve servisin global olarak tam anlamıyla hizmete geçmediği düşünüldüğünde bu rakamların önemi daha iyi anlaşılıyor. MyAds sadece Kanada, Ingiltere ve ABD'de kullanıma açıldı.

Krizin de etkisiyle birçok şirket için işlerin yolunda gitmediği bir dönemdeyiz. Bu şirketler arasında MySpace'in sahibi olan News Corp'da var. Fakat News Corp'un İnternet varlıklarından sorumlu Fox Interactive Media şirketi, News Corp'un kötü finansal rakamlar yayınladığı bu dönemde %17 gibi bir gelir artış oranına sahip. Fox Interactive Media'nın gelir artışının büyük bölümünü MySpace'in artan gelirleri oluşturmakta.

MySpace'in global olarak kullanıcı sayısında Facebook'un gerisine düştüğü ve farkın giderek açıldığı ortada. Fakat, MySpace üye sayısını kontrolsüz bir şekilde arttırmaya dayanan bir büyüme modeli yerine, ayakları yere basan, gerçekci ve para kazandıran bir gelir modelini tercih ediyor. Bunun sonucunda da 2009 cari yıllında MySpace'den 1 milyar dolar gelir beklenirken, Facebook'dan beklenen rakam 250 milyon dolar seviyelerinde.

MySpace, Facebook ile global bir yarışa girmek yerine kendisine para kazandıran, reklam gelirleri yüksek ülkeleri hedef olarak belirliyor ve bu ülkelerde konumunu korumayı ve güçlendirmeyi tercih ediyor. MySpace'in CEOsu Chris DeWolfe Techcrunch50'de yaptığı açıklamada MySpace'in gelirlerinin %95'inin reklam pazarında en büyük paya sahip 9 ülkeden geldiğini belirtmişti. Bu 9 ülkeden sadece Fransa ve İngiltere'de Facebook, MySpace'in önünde yer alıyor. Bu sıralar bir çok blogda Facebook'un parasının yakında biteceği hatta Facebook'un yatırım almak için Dubai'li yatırımcılarla iletişime geçtiği yazılıyor. Bunun yanında, Facebook da gelirlerini arttırmak için hızlı bir şekilde uluslararasi satış ofisleri açıyor. Şirketin kariyer sitesine bakarken, Facebook'un Dublin de calışmak üzere Türkçe bilen "User Operations Analyst" aradığını gördüm. Facebook bünyesinde User Operations Analyst olarak çalışmak ilginç bir tecrübe olabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.