Amerikan başkanlık seçimlerinde Web 2.0 etkisi
Pazarlama

Amerikan başkanlık seçimlerinde Web 2.0 etkisi

Salı günü ABD'de seçim günü. Yaklaşık 2 yıllık bir kampanya sürecinin sonunda ABD yeni başkanını Salı günü seçiyor. Çok büyük bir sürpriz olmazsa, Demokrat parti adayı 47 yaşındaki Illinois Senatörü Barack Obama, Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk Afro-Amerikan başkanı olacak. Obama, kampanya sürecinde web üzerinden kampanyasını örgütledi, mesajının ve görüşlerinin geniş kitlelere ulaşmasını sağladı ve çok ciddi miktarlarda bağış topladı.

Hatta Twitter, MySpace, Facebook gibi sosyal ağ siteleri üzerinden geniş kitlelerin politikaya katılımını sağladı ve kendisine çoğunluğu gençlerden kurulu bir gönüllüler ordusu yarattı. Ama belki de en önemlisi, Obama ve ekibi her yaptıklarını Twitter üzerinden paylaşarak, Facebook ve MySpace sayfalarında kullanıcılarla tartışmalara girerek, onların sorularını yanıtlayarak, YouTube üzerinden tüm kampanya videolarını yayınlarak ve diğer Web 2.0 servislerini etkin bir şekilde kullanarak şeffaf ve katılımcı bir politik hareket yaratmayı başardılar.

Genel olarak bakıldığında Web 2.0 teknolojileri ve sosyal ağlar, 2008 başkanlık seçimlerinin gerçek anlamda bir internet ve sosyal medya seçimine donüşmesini sağladı. Web 2.0 servislerinin etkin kullanımının bir sonucu olarak bu seçim belki de ABD tarihinin katılım oranı en yüksek seçimi olacak. PEW İnternet'in yayınladığı rapor sosyal medyanın ve Web 2.0'nin seçimlerdeki önemini ortaya koyuyor. Bu rakamlara göre Amerika halkının %46'sı seçimleri İnternet aracılığı ile takip ediyor. Özellikle iki noktada önemli rakamlar görmekteyiz. Bunlardan ilki internet üzerinden izlenen video oranları. PEW rakamalarına göre Amerikalıların %35'i YouTube ve benzeri platformlardan seçim ile ilgili videolar izliyor ve kampanyaların YouTube kanallarını takip ediyor.

Bir diğer önemli rakam ise sosyal ağların kullanım oranı. Amerika halkının %10'nu MySpace ve Facebook gibi sitelerden seçimle ilgili bilgiler alıyor ve kendi görüşlerini bu platformlarda diğerleriyle paylaşıyor. Amerika'da 30 yaş altındaki internet kullanıcılarının üçte ikisi bir sosyal ağ üyesi ve bu grubun yarısı bu sitelerden kampanyalar hakkında bilgileri takip ederek kendi politik görüşlerini ve düşüncelerini başkalarıyla tartışıyor. Bütün bunların yanında belki de partiler için en önemlisi Amerikalıların %6'sının İnternet üzerinden destekledikleri adaylara bağış yapmış olmaları.

Önümüzdeki dönemde sosyal medyanın politika üzerindeki etkisinin çok daha artacağını düşünüyorum. Umarım ülkemiz de bundan payına düşeni alır.

Yorumlar (7)
 1. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Seçim kampanyaları başladığında barackobama.com sitesini ziyaret etmiştim gerçekten çok farklı bir kampanya yürütmüşler.

  Birde amerikan toplumu gibi internet kullanım oranının 100%99'larda olması bu alanda başarılı kılan sebeblerden biri.

  Barack obama'ya helal olsun,takip ettiklerimize göre pek tecrübeli bir lider değil,ancak toplumu yönetmeyi,yönlendirmeyi iyi biliyor....

 2. Yazının sonundaki dileğe ben de gönülden katılıyorum. Türkiye'de seçim kampanyalarını internete taşıyan partiler çoğaldıkça Türk seçmen profili de çok değişecektir.

  Amerikalılar web 2.0 öneminin ve gücünün farkında, ancak bizde kemikleşmiş-yöntem siyasetçilerden hangileri bunun farkına varabilirler ki?

 3. Yucel Eroglu Yucel Eroglu

  Nedense birden bire magpie.com girip Obama'nın twitter ederine bakasım geldi :) Önümüzdeki seçimlerde ülkemizdede inş. benzer hareketler olur.

 4. Türk seçmen profilinin pek değişeceğini sanmıyorum. Çünkü son iki seçim hariç katılım oranı %95'in üzerinde. Ama derseniz ki falanca parti interneti aktif bir şekilde kullanır ve bilmem kaç ile bilmem kaç yaş arası kişilerin desteğini alır o ayrı mesele.

  Burada biraz da facebook gibi gerçek kimlik dışında profil kullandırılan siteleri değerlendirmek lazım. Bu tarz sitelerde katılım seviyesiz yorumlardan öteye gitmeyecektir.

  İzmir yereli için yayın yapan bir sitede gönüllü olarak editörlük yapıyorum. Aday adaylarının özgeçmişlerine ulaşmanın sıkıntısının yanında, yayınladığım adaylara yapılan ağır hakaret ve seviyesiz yorumları silmekten helak olmuş durumdayım.

  Bu seçimlerde de aktif olarak kullanılmayacak internet. Kullananlar da spam yapmaktan öteye geçemeyecek.

 5. Türkiye'de cafelere gidip giriş sayfalarını bile bir aylığına adaylar kiralasa baya iş yapar

 6. Barboss Barboss

  Benzer bir yazı;

  "İnternet Obama'yı nasıl Başkan yaptı?" http://www.derinev.com/detay.asp?ContentID=100

 7. Barış Barış

  ve Obama başkan :)

  tebrikler Obama umarım Amerika'yı değiştirirsin .