SkyFire çıktı, iPhone'umu ütü yaptım.
Genel

SkyFire çıktı, iPhone'umu ütü yaptım.

Sessiz ve derinden reklam sloganını hatırlarsınız. SkyFire da o kadar sessiz çıktı ki iki sarsıp tokatlayıp "kendine gel!" diye bağırasım geldi.

Ben bir iPhone kullanıcısıyım ve kendimi bildim bileli aldığım telefonları alma kararımı tarayıcı (browser) kapasitelerine göre veririm. iPhone şu ana kadar gördüğüm en iyi tarayıcıya sahipti ve gerçekten de ilk gördüğümde şaşırmıştım. Nitekim iPhone çıtayı yükseltti. Daha dün çıkan haberlerde Opera'nın iPhone için yaptığı sürümü Apple'ın reddettiği yazıyordu ve kimi yorumlar SDK'da açıkça kendi javascriptini çalıştıran bir yazılımı Apple'ın kabul etmeyeceğini önceden duyurduğu için Apple'ı haklı bulurken kimileri de Opera'nın iPhone gibi gelişmiş bir cihazda yapmış olduğu tarayıcıyı merak etmekten kendini alamadı. Ben de dahil...

İşte tam bu sessizlik içerisinde SkyFire adlı browser Windows Mobile ve Symbian platformları için tasarlamış olduğu sürümünü duyurdu. Symbian'da Nokia N ve E serilerinin bazılarında çalışan bu yazılım ne daha önce denemiş olduğum Opera Mini ne de diğerlerine benziyor. Yazıya başladığımdan beri şu cümle için hazırlanıyordum daha fazla tutamayacağım:

Youtube'u, bilgisayarınızda gördüğünüz gibi açıyor!

Evet şaka değil yani bu mini browser sizin küçücük ekonomik Nokia telefonunuza Flash desteği getiriyor. Bankaların internet şubesi mi dersiniz, flash bannerlar mı dersiniz hepsi var. Hatta Nokia telefonunuzda Linux çalıştırıp Ubuntu ve Windows Server 2003 aynı anda kurup üstüne network'ten Doom oynayabiliyorsunuz. Sonuncusu şakaydı kaptırmışken yazayım dedim.

Özellikle Youtube şaşırtıcı bir şekilde sesli ve çok hızlı bir şekilde açılıyor ve ciddi bir şekilde müzik dinliyorsunuz. Ne kadar data yediğine bakmadım, bakamadım. Ama önemli değil çünkü bu iPhone'un aşmış Safari'sinin bile yapamadığı bir devrim.

Gecko engine (Firefox'un sayfaları render etme teknolojisi) bazlı bu tarayıcı, bütün data'yı server'da render ettikten sonra telefon ekranına indiriyor. (Youtube'un "yassak hemşerim" yazısına takılmamamın sebebi de bu). Tabi bu özellik sayesinde ne işlemci sorunu kalıyor ne full AJAX sorunu ne de Flash ne de JavaScript.

Daha fazla uzatmadan denemeniz için link'i veriyorum. Kayıt olduktan sonra keyfini çıkarabilirsiniz.

Yorumlar (9)
 1. Tavsiyenize uydum ve Nokie E51 cihazıma kurdum. Hakikaten anlattığınız kadar var. Yuotube'a girdim izleme yaptım. Kendi sitemde bulunan last.fm flash'ından müzik dinledim.. Cidden güzel bir yazılım yapmışlar..

 2. telefon numaramızı sorarken başına +1 geliyor. sanırım şimdilik sadece ABD kapsanıyor..

 3. Sadece ABD için geçerli...

 4. Önder Sürmeli Önder Sürmeli

  Kulağa hoş geliyor. En kısa zamanda denemem gerektiğini düşünüyorum.

 5. Heni Hazbay Heni Hazbay

  arkadaslar amerika icin degil.. Ben yukledim oradaki telefon numarasini dikkate almayin mail adresiniz yeterli!

 6. Evet Heni'nin dediği gibi önemli olan mail adresiniz. Numaraya kafadan bir numara girin.. Ben yaptım oldu kullanıyorum şuanda..

 7. Baturalp Torun Baturalp Torun

  @heni: opera vs. apple mevzusunun detayları javascript motorundan daha farklıymış. bunla ilgili detayları blogumda yazdım: http://bet3.baturalptorun.com/2008/11/02/opera-mini-iphonea-girebilecek-mi/

 8. Güncel Siteler Güncel Siteler

  bende kullanıyorum evet..

 9. Sinema Izle Sinema Izle

  bende kısa zamanda denemeyi planlıyorum teşekkürler...