SkyFire çıktı, iPhone'umu ütü yaptım.

SkyFire çıktı, iPhone'umu ütü yaptım.

Sessiz ve derinden reklam sloganını hatırlarsınız. SkyFire da o kadar sessiz çıktı ki iki sarsıp tokatlayıp "kendine gel!" diye bağırasım geldi.

Ben bir iPhone kullanıcısıyım ve kendimi bildim bileli aldığım telefonları alma kararımı tarayıcı (browser) kapasitelerine göre veririm. iPhone şu ana kadar gördüğüm en iyi tarayıcıya sahipti ve gerçekten de ilk gördüğümde şaşırmıştım. Nitekim iPhone çıtayı yükseltti. Daha dün çıkan haberlerde Opera'nın iPhone için yaptığı sürümü Apple'ın reddettiği yazıyordu ve kimi yorumlar SDK'da açıkça kendi javascriptini çalıştıran bir yazılımı Apple'ın kabul etmeyeceğini önceden duyurduğu için Apple'ı haklı bulurken kimileri de Opera'nın iPhone gibi gelişmiş bir cihazda yapmış olduğu tarayıcıyı merak etmekten kendini alamadı. Ben de dahil...

İşte tam bu sessizlik içerisinde SkyFire adlı browser Windows Mobile ve Symbian platformları için tasarlamış olduğu sürümünü duyurdu. Symbian'da Nokia N ve E serilerinin bazılarında çalışan bu yazılım ne daha önce denemiş olduğum Opera Mini ne de diğerlerine benziyor. Yazıya başladığımdan beri şu cümle için hazırlanıyordum daha fazla tutamayacağım:

Youtube'u, bilgisayarınızda gördüğünüz gibi açıyor!

Evet şaka değil yani bu mini browser sizin küçücük ekonomik Nokia telefonunuza Flash desteği getiriyor. Bankaların internet şubesi mi dersiniz, flash bannerlar mı dersiniz hepsi var. Hatta Nokia telefonunuzda Linux çalıştırıp Ubuntu ve Windows Server 2003 aynı anda kurup üstüne network'ten Doom oynayabiliyorsunuz. Sonuncusu şakaydı kaptırmışken yazayım dedim.

Özellikle Youtube şaşırtıcı bir şekilde sesli ve çok hızlı bir şekilde açılıyor ve ciddi bir şekilde müzik dinliyorsunuz. Ne kadar data yediğine bakmadım, bakamadım. Ama önemli değil çünkü bu iPhone'un aşmış Safari'sinin bile yapamadığı bir devrim.

Gecko engine (Firefox'un sayfaları render etme teknolojisi) bazlı bu tarayıcı, bütün data'yı server'da render ettikten sonra telefon ekranına indiriyor. (Youtube'un "yassak hemşerim" yazısına takılmamamın sebebi de bu). Tabi bu özellik sayesinde ne işlemci sorunu kalıyor ne full AJAX sorunu ne de Flash ne de JavaScript.

Daha fazla uzatmadan denemeniz için link'i veriyorum. Kayıt olduktan sonra keyfini çıkarabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.