Twitter'dan para kazanmak: Magpie

Micro-blogging servisi Twitter uzun zamandır doğru gelir modeli oluşturamadığı için eleştirilen servislerin başında geliyor. Servis kendi gelir modelini kuramamış olmasına rağmen, üçüncü parti uygulamalar Twitter API'ını kullanarak yeni reklam servisleri geliştirmeye başladılar bile.

Bu tarz servisler arasında bugüne kadar öne çıkanlardan bir tanesi olan Twittad, kullanıcıların profil sayfalarının arka fonuna reklam yerleştiren bir servis. Servisi kullanmak için Twittad'e Twitter kullanıcı adınızla başvuruyorsunuz ve reklam verenler kampayalarına sizin profilinizi uygun bulurlarsa, arka fonunuza yerleştirmeniz için reklamları size gönderiyorlar. Siz de reklamı gösterdiğiniz gün sayısına göre ücretlendiriliyorsunuz. Fakat birçok kullanıcı takip ettiği kullanıcıların profil sayfalarına bakmadığı için profil sayfalarının fonuna reklam yerleştirmek çok da etkin bir reklam gösterme yöntemi değil.

Magpie, Twitter da daha etkin bir reklam yöntemi yaratmak isteyen yeni bir servis. Fikir çok basit. Servise Twitter hesabınıza ulaşma izni veriyorsunuz ve onlar reklamlarını sizin adınızla, tweetlerinizin arasında, sizin ağzınızdan çıkmış gibi yayınlıyorlar. Fakat yayınlanan her reklam #magpie ile başlıyor ve bu sayede sizi takip edenler hangi tweetlerin reklam olduğunu anlıyor. Bu linke kullanıcı adınızı girerseniz Magpie'den tahmini olarak ne kadar para kazanabileceğinizi görebilirsiniz. Servisin bana önerdiği rakam aylık 114.98 Euro. Twitter'i kullanma sıklığım ve beni takip eden kullanıcı sayısı düşünüldüğünde oldukça iyi bir rakam. Magpie'nin güzel ve ilginç olan bir diğer özelliği ise, sizin adınızla yayınlanan reklamların, genel olarak Twitter'da bahsettiğiniz konularla ilgili olması.

Bu tarz bir reklam uygulaması bir çok insana rahatsız edici gelebilir. Hatta reklamaları görmek istemeyen birçok kullanıcı reklam gösteren kullanıcıları takip etmeme yoluna bile gidebilir. Fakat Twitter'da düzenli olarak içerik üretiyorsanız ve sizi takip eden kullanıcılar ürettiklerinize değer veriyorlarsa aralarda çıkacak reklamlar çok sık ve fazla olmamak şartıyla rahatsız edici olmayabilir. Reklamların ne sıklıkla yayınlanacağı konusunda Magpie'nin sitesinde bir açıklama yok.

Magpie ilginç ve deneysel bir servis, ama başarılı olur mu yada kullanıcılara kazandırdığı kaybettirdiğinden çok mu olur tahmin etmek zor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.