Twitter'dan para kazanmak: Magpie
Araçlar

Twitter'dan para kazanmak: Magpie

Micro-blogging servisi Twitter uzun zamandır doğru gelir modeli oluşturamadığı için eleştirilen servislerin başında geliyor. Servis kendi gelir modelini kuramamış olmasına rağmen, üçüncü parti uygulamalar Twitter API'ını kullanarak yeni reklam servisleri geliştirmeye başladılar bile.

Bu tarz servisler arasında bugüne kadar öne çıkanlardan bir tanesi olan Twittad, kullanıcıların profil sayfalarının arka fonuna reklam yerleştiren bir servis. Servisi kullanmak için Twittad'e Twitter kullanıcı adınızla başvuruyorsunuz ve reklam verenler kampayalarına sizin profilinizi uygun bulurlarsa, arka fonunuza yerleştirmeniz için reklamları size gönderiyorlar. Siz de reklamı gösterdiğiniz gün sayısına göre ücretlendiriliyorsunuz. Fakat birçok kullanıcı takip ettiği kullanıcıların profil sayfalarına bakmadığı için profil sayfalarının fonuna reklam yerleştirmek çok da etkin bir reklam gösterme yöntemi değil.

Magpie, Twitter da daha etkin bir reklam yöntemi yaratmak isteyen yeni bir servis. Fikir çok basit. Servise Twitter hesabınıza ulaşma izni veriyorsunuz ve onlar reklamlarını sizin adınızla, tweetlerinizin arasında, sizin ağzınızdan çıkmış gibi yayınlıyorlar. Fakat yayınlanan her reklam #magpie ile başlıyor ve bu sayede sizi takip edenler hangi tweetlerin reklam olduğunu anlıyor. Bu linke kullanıcı adınızı girerseniz Magpie'den tahmini olarak ne kadar para kazanabileceğinizi görebilirsiniz. Servisin bana önerdiği rakam aylık 114.98 Euro. Twitter'i kullanma sıklığım ve beni takip eden kullanıcı sayısı düşünüldüğünde oldukça iyi bir rakam. Magpie'nin güzel ve ilginç olan bir diğer özelliği ise, sizin adınızla yayınlanan reklamların, genel olarak Twitter'da bahsettiğiniz konularla ilgili olması.

Bu tarz bir reklam uygulaması bir çok insana rahatsız edici gelebilir. Hatta reklamaları görmek istemeyen birçok kullanıcı reklam gösteren kullanıcıları takip etmeme yoluna bile gidebilir. Fakat Twitter'da düzenli olarak içerik üretiyorsanız ve sizi takip eden kullanıcılar ürettiklerinize değer veriyorlarsa aralarda çıkacak reklamlar çok sık ve fazla olmamak şartıyla rahatsız edici olmayabilir. Reklamların ne sıklıkla yayınlanacağı konusunda Magpie'nin sitesinde bir açıklama yok.

Magpie ilginç ve deneysel bir servis, ama başarılı olur mu yada kullanıcılara kazandırdığı kaybettirdiğinden çok mu olur tahmin etmek zor.

Yorumlar (14)
 1. Emrah Tokalak Emrah Tokalak

  reklam seçeneğinde 1 tweet'e bir reklam seçeneği var. Bence bu reklam seçeneği twitter'ın saygınlığına zarar vericek.

 2. Nanotürkiye Nanotürkiye

  Magpie'da reklamların yayınlanma sıklığını biz beliyoruz sanırım:

 3. Berk D. Demir Berk D. Demir

  Temel problem; twitter kullanicilarinin biribirlerinin profil sayfalarini nadiren ziyaret ediyor olmasi. Ozel Twitter okuyuclari (Twitterrific, Twhirl, AlertThingy, vb.) kullanan kesim zaten bir kenara, web uzerinden Twitter kullanalar da "Home feed" ekranindan arkadaslarinin tweet'lerini takip ediyorlar.

  Nadir goruntulenen mecrada reklam vermek ne kadar karli olacaktir; supheleyim dogrusu.

 4. Önder Sürmeli Önder Sürmeli

  Bir çok kişi için zaten severek kullandığı bir servis ile ciddi sayılabilecek miktarlarda para kazanma imkanı sunuyor.

 5. Burcu Sarar Burcu Sarar

  "We issue a magpie-tweet every 5 tweets. The more you twitter, the more you get!" diyor magpie

 6. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Güzel bir inceleme yazısı olmuş,teşekkürler Kerem özkan

 7. Tuğca Eker Tuğca Eker

  Üye olurken seçebiliyorsunuz. x güncellemeden sonra göster gibi bir seçenek var . 1-3-5-10-15-20 seçebiliyorsunuz. Şuan deniyorum 5 i seçip 5 güncelleme yapmama rağmen reklam göremedim... :D

  http://twitter.com/tugcaeker

 8. Tuğca Eker Tuğca Eker

  Sistem keywords tabanlı çalışıyor galiba. Yazılarımızda "İngilizce" olmadığı için reklam çıkmıyor...

 9. Bekir Cem Ünalan Bekir Cem Ünalan

  Ben 3 güncellemeye 1 reklam seçeneğini seçtim ve bende de reklamlar görünmüyor. Sanırım keywords olayından kaynaklanıyor.

 10. Can Eğridere Can Eğridere

  Magpie ödemeleri nasıl yapıyor peki? Önemli bir nokta :D

 11. Authorcafe Authorcafe

  Reklamlarin raporlanmasi nasil oluyor acaba ?

  kac kisinin gördüğünü yada tıkladığını bulmak gerek...

 12. Hesabinizda 30euro oldugunda paypal numaranizi verip paraniz hesabiniza yatiriliyor.

  http://twitter.com/youearnmoney

  Sitedeki ingilizce aciklamasi

  You must have collected at least € 30.00 to cash out. Once you've reached this amount, come back here. We'll ask you for your PayPal details in order to transfer your earnings.

 13. K. Arda K. Arda

  yararlı bir paylasım olmus, bilgilendirme için tesekkurler..

 14. Muhammed Muhammed

  Güzel paylaşım ama biraz geç okudum bunu sanırım. Ta 2008 den. Yinede teşekkürler.