Facebook yok, MySpace yok, iPhone yok!
Mobil

Facebook yok, MySpace yok, iPhone yok!

Sizde olabilir, kullanabilirsiniz, ama günümüz fenomenlerini kullanmayan milyonlarca insan var. Yoğun olarak dünyanın öbür tarafında bir adada yaşıyorlar ve hepsinin gözleri çekik... Evet Japonya’ya Facebook, MySpace ve iPhone fenomeni pek de uğramadı. Nasıl olur da bu 3 fenomen Japonya’da tutmadı? Kuru fasülye Mozambik’te neden tutmadı gibi bir soruya benzese de günümüzün çığır açan sosyal ağlarından Facebook, MySpace ve devrim yaratan iPhone, Japonya’da hiç de popüler değil.

Bunun sebebi Japonya’nın internet dünyasında geriden gelmesi değil, nitekim internet kullanımında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri. Zaten fazlasıyla yaygın olan internet sektörünün boyutlarını 2007 yılındaki 5.6 milyar dolarlık online reklam pastası açıkça belli ediyor. Peki Japonlar ne yapıyor? İsterseniz Facebook ve MypSpace’ten yani sosyal ağlardan başlayalım. Birbirlerini “poke”lamak ya da resimlerini “tag”lemek onlara göre değil diyorsanız haklısınız. Japonya’da poke’lamanın yasak olduğu Mixi isimli sosyal ağ fenomeni almış başını gidiyor. Mixi en popular 6’ıncı siteyken, Myspace 95’inci sırada Facebook’un ise adı ilk 100’de anılmıyor.

Bu durumun bir kaç sebebi var. Facebook tam bir Amerikan kültürü örneğini yansıtırken kendine ait kapalı bir kültürü olan Japonya bu örneği kendisine yakın bulamadı. Örnek olarak Mixi’de poke’lamak yok, hatta Mixi’de amaç yeni arkadaş edinmek de değil. Sadece iletişim kurmak. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg Tokyo’da Facebook ile ilgili yaptığı bir açıklamada, Facebook’un tutmasının önemli sebeplerinden birinin gerçek isim ve gerçek fotoğrafların kullanılması olduğunu belirtmişti ve gerçek şu ki, bu durum Japon kültürüne tam bir zıtlık oluşturuyor. Mixi’de gerçek isim yok, takma isimler var ve insanlar gerçek yüzlerini ve gerçek resimlerini koymuyorlar. Ayrıca Mixi davetiye usulü ile kullanıcı kabul ediyor.

Bir başka sebep ise "dil". Facebook’un Japonca’yı dil seçenekleri arasında sunması 4 yıldan fazla sürerken bu süre zarfında Mixi zaten 1 milyondan fazla kullanıcı edinmişti.

Sebeplerin bir tanesi ise "güven". Japonların Japon olmayan bir markaya güvendiği pek söylenemez. Bu güveni sağlayan ve Japon olmayan siteler Wikipedia, Google, YouTube Twitter ve Amazon olarak sayılabilir ve bunların hiçbiri de bir sosyal ağ değil.

Gelelim iPhone’a. Ülkemize geldi gelmedi, tuttu tutmadı, akşamdan mağazaların önünde kuyruklar oluştu, aylık tarifesi 5 YTL oldu 10 YTL oldu, Berkecan ne yaptı, o kızdan ayrıldı, mokaçino frapuçino derken, iPhone’un hem ülkemizde hem de dünyada bir çığır açtığı gerçek. 3G’nin bile henüz olmadığı ülkemizde bas bas 3G bir telefon satılması apayrı bir "sosyal analiz" gerektirirken, nasıl olur da sevgilli Japon dostlarımız, gelişmiş 3G, 3G+ hatta yakında çıkacak olan 4G ile internette uçarlarken iPhone’a tenezzül etmezler?

Bunun sebepleri çeşitli olabilir. Öncelikle başka gelişmiş cihazların olduğu gerçek ama bu sebeplerin arasında bir tanesi var ki, cevabı duyunca şaşırabilirsiniz: Isırılmış elma sembolü (Apple Logosu) Japonya’da 7 yıl lanet, kötü şans, ölüm, yılan, şeytan anlamına geliyor. Şaka şaka...! Ama gerçek sebep belki bu şakadan bile daha vahim: iPhone’da (henüz) Emoji denilen bir çeşit japon smiley çeşidinin olmaması! Japonlar birbirlerine eposta gönderirken bu karakterlerden kullanıyorlar ve bunlardan kullanılmadığı zaman alınıyorlar ve hakaret olarak algılıyorlar. İşte bu yüzden iPhone da 2.2 sürümünde Emoji desteği sağlayacağını duyurdu.

Kısacası gerçekten de pazarlama ve satış zor işler! Özellikle global pazarlarda farklı kültürlere ulaşmaya çalışıyorsanız...

Görsel Kaynağı:

Web 2.0 in Japan

Yorumlar (15)
 1. Japonya'daki dinamiklerin farklı işlediği ve özellikle mobil teknolojinin çok geliştiğini biliyordum. Yalnız Emoji kavramı çok enteresan geldi.

  Yazınız gayet okunaklı. Takip edeceğim.

 2. Cengiz Çetinbaş Cengiz Çetinbaş

  Şu ana kadar bu sitede okuduğum en güzel yazılardan biri. hem eğlenceli hem de ilginç bilgilere yer verilmiş.

  Lütfen daha sık yazın.

  Saygılar

 3. Önder Eren Önder Eren

  hem makale çok değerli bilgiler içeriyor, hem de üslubunuz harika. ben de daha sık yazmanızı diliyorum. merak ettiğim bir konu da çin'deki durum aslında. 1 milyar insanın yaşadığı dev pazardaki girişimler üzerine de bir yazı okumak güzel olurdu.

 4. Baturalp Torun Baturalp Torun

  leziz bir yazı olmuş, ben de heni'yi tebrik etmek istedim. öte yandan yazara göre arşiv ve rss seçenekleri webrazzi'nin ihtiyacı haline gelmiştir.

 5. Yazı gayet öğretici bilgiler ve Japonlar hakkında daha önce duymadığımız fact'lerle dolu. Ancak, satır arasında belirttiğiniz '3G'si olmayan bir ülkede iPhone'un yok satması' analizini de okumayı çok isterim açıkçası. Bu arada, Emoji de iyi düşünülmüş farklı bir adlandırma. Yazıya thumbs up!

 6. Rzrarti Rzrarti

  Gerçekten güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık.

 7. Umut Akyol Umut Akyol

  Iphone tutmadı, çünkü Japonların satın alabildiği çok daha fazla havalı ve teknoloji meraklılarına hitap eden ürünleri var. Japon olsam benim sebebim bu olurdu.

 8. Vadi Efe Vadi Efe

  Güzel bir yazı olmuş, tebrikler. Bu tür kolayca ulaşılamayacak bilgiler içeren ve farklı pazarları anlatan yazılar çok değerli bence.

 9. Cem Barutcu Cem Barutcu

  harika yazinin disinda degerli bilgiler ve basarili bir mizah anlayisi.. Tebrik ederim.

 10. Albi Kohen Albi Kohen

  yazının üslubu harika. bu tarz uzmanlık alanındaki yazıların "Kuru fasülye Mozambik’te neden tutmadı gibi bir soruya benzese de" şeklinde esprili bir dille yazılması, hem okunabilirlik hem de akılda kalması açısından çok etin bir yöntem. Yeni nesil eğitimciler ve işadamlarının ileride daha da sıklıkla kullanacağına inandığım bu yöntem için tebrikler

 11. Çağdaş Tülek Çağdaş Tülek

  iPhone konusunda bir yazı okudum ya da bir yayında görmüştüm. Japonlar şu an üzerinde onlarca düğmesi bulunan cihazlar kullanıyorlar. Çeşit çeşit özellik istiyorlar. iPhone ise basitlik üzerine kurulu; az düğme vb. Bu Japon tüketicinin hoşuna gitmiyormuş. Gerçekten onların pazarlarında en çok satılan cihazlara bakınca karmaşık arayüzler dikkati çekiyor.

 12. Arda Ö. Arda Ö.

  Tek kelimeyle Emoji türk insanına göre :)

  5 günlük bir ankete katılan 13158 Japon'a(japen diye okuyunuz) sormuşlar bu emoji hadisesini...

  36.4%'ü sık sık kullanıyormuş

  42%'si zaman zaman kullanıyormuş.

  toplamda 78,4%'ü emoji kullanıyormuş.

  En çok yüz ifadeleri ve duygu belirten emojiler kullanıyorlarmış.

  Emojiler ilginizi çektiyse aşağıdaki bağlantıyı kullanarak, daha geniş inceleyebilirsiniz, http://whatjapanthinks.com/2007/07/12/japanese-cell-phone-emoji-graphical-icon-usage/

  ayrıca whatjapanthinks.com tavsiye ederim :)

  ve tekrar aynı sitedeki başka bir anket sonucunu tavsiye ederim

  http://whatjapanthinks.com/2008/06/26/emoji-versus-kaomoji-graphical-icons-versus-text-emoticons/

  mixi'ye üye olmadan emojiyi nasıl kullandıklarını görmek içinse: http://mixi.co.jp/img/f4_emoji.jpg

 13. Dinçer Dinçer

  Üslubunuza bayıldım. İyi ki gelmişsiniz buraya. Daha sık yazmanızı isterim.

 14. Pisho Pisho

  anime izleyenler japon kültürünü çok rahat anlayabilirler.. bilgisayardan çok cep telefonu kullanıyorlar.. ve dünyada en çok blog sahibi olan halkmış.. buna şaşırmamak lazım, çünkü 7'den 77'ye hepsinin elinde fotog. mak. var ve bunları ülkeye döndükten sonra bloglarına atıyorlar.. japonca bilmek isterdim.. bu arada yazınız nefis olmuş.. insanları gülümsetmesini biliyorsunuz.

 15. Mehmet Mehmet

  Yazıyı çok beğendim. Farklı bir konuyu farklı açıdan ele almışsınız tebrik ederim. Japonya kendi örf ananelerine bağlı özünü koruyabilen bu açıdan bakıldığında kapalı, yaptığı üretim ithalat-ihracat rakamlarına bakıldığında ise açık bir toplumdur.( İthalat+ihracaat toplamı her yıl dünyada ilk 3 tedir.) Yani kapitalist rejimi kendi lehine çevirebilmiş kendini özünü koruyarak zamana ayak uydurabilmiş ender hatta örnek alınması gereken bir ülkedir. Japon halkının Facebook gibi dış ülkelerin kontrolünde olan, kişilerin özel bilgilerinin indekslenebildiği hertürlü ülke aleyhine kulanılabilecek veritabanının oluşturabilindiği bir web sitesine bilgi girişi yapmak istemedikleri ve bu konuda birey ve toplum bazında bilinçli olduklarını düşünüyorum. (facebook yetkilileri FBI ile bilgi paylaşımında olduklarını belirtmişlerdi.) Dolayısıyla tercih edilmemesinin sadece Emoji ile sınırlı oladığını düşünüyorum. Ayrıca her yıl dış ticaret fazlası veren ve yerli malı kullanımının teşvik edildiği ( Bildiğiniz üzere bizdede yerli malı haftası vardır!) ve bu ruhu günümüz nesilden nesile aktarabildiklerinden, İphone vb. gibi ülkeden döviz çıkışına sebeb olacak ürünlerin yerine yerli markaları tercih ettiklerini ayrıca iphonedan daha iyi telefonları üretebildiklerini ve kullandıklarını düşünüyorum. Umarım bizde aynı ruha ve teknolojik güce kavuşuruz.