Microsoft’dan korsan yazılıma karşı ilginç önlem

Microsoft’dan korsan yazılıma karşı ilginç önlem

Microsoft, Çin pazarındaki korsan yazılım problemini çözmek için çok ciddi önlemler almaya başladı. "Windows Genuine Advantage" adı verilen uygulama ile, Microsoft, Çin’de kullanılan herhangi bir bilgisayarda işletim sisteminin korsan olduğunu tespit ettiği anda, bilgisayarın masa üstünü her saat başı siyaha çeviriyor ve uyarı mesaji yolluyor. Ancak işletim sistemine lisans alınırsa, kullanıcılar bu siyah ekrandan kurtulabiliyorlar. Bu karar Çin’de blog yazarı ve avukat tarafından bir çok platformda protesto edilmeye başlandı.

Aslında protestolar o kadar da haksız sayılmaz. Bu uygulama ile, Microsoft kullanıcıların bilgisayarlarına, onlardan izin almadan ulaşıp lisans taraması yapıyor ve dahası, hiç bir hukuki kararı arkasına almadan kullanıcıların bilgisyarlarına müdehalede bulunuyor. Bu durum hem kişisel bilginin mahremiyetinin korunması ilkelerine aykırı bir uygulama hem de Microsoft'un kaçak kullanıma karşı kendi kendine yarattığı yargısız infazdır. Bu açıdan değerlendirildiğinde temel insan hakları ve özgürlüklerine aykırı bir durum.

Fakat korsan yazılımların ekonomi ve güvenlik açısından büyük bir sorun oluşturduğu da ortada. Lisanssız yazılımın, global olarak yazılım şirketlerine bir yıllık maliyeti 48 milyar doların üzerinde. Bu rakamda Çin'in rolü oldukça büyük. International Data Corporation (IDC)'ın 2007 yılı korsan yazılım araştırma sonuçlarına göre, Çin’de kullanılan yazılımların %82'si lisanssız, yani korsan yazılım. Türkiye'de de bu oran bir önceki yıla göre %1 artarak %65'e ulaşmış durumda. Dünyada korsan yazılımdan en çok zarar gören şirketlerin başında Microsoft geliyor. Dolayısıyla Microsoft'un buna karşı önlem alması doğal karşılanmalı. Ancak, böyle bir yöntemle Microsoft’un, işin kolayına kaçarak ucuza yazılım kullanmak isteyen kullanıcıları hedef almasını doğru bulmuyorum. Microsoft iğneyi başkasına batırmadan önce çuvaldızı kendine batırmalı ve gelişmekte olan ülkelerdeki fiyat politikalarını değiştirerek, bu ülkelerin yazılımlarına ucuza ulaşılabilmelerini sağlamalı. Bu tarz uygulamalar Windows Vista için bazı bölgelerde uygulanmakta olsa da halen oldukça yetersiz.

Görsel Kaynak:NewScientistTech

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.