Microsoft’dan korsan yazılıma karşı ilginç önlem
Genel

Microsoft’dan korsan yazılıma karşı ilginç önlem

Microsoft, Çin pazarındaki korsan yazılım problemini çözmek için çok ciddi önlemler almaya başladı. "Windows Genuine Advantage" adı verilen uygulama ile, Microsoft, Çin’de kullanılan herhangi bir bilgisayarda işletim sisteminin korsan olduğunu tespit ettiği anda, bilgisayarın masa üstünü her saat başı siyaha çeviriyor ve uyarı mesaji yolluyor. Ancak işletim sistemine lisans alınırsa, kullanıcılar bu siyah ekrandan kurtulabiliyorlar. Bu karar Çin’de blog yazarı ve avukat tarafından bir çok platformda protesto edilmeye başlandı.

Aslında protestolar o kadar da haksız sayılmaz. Bu uygulama ile, Microsoft kullanıcıların bilgisayarlarına, onlardan izin almadan ulaşıp lisans taraması yapıyor ve dahası, hiç bir hukuki kararı arkasına almadan kullanıcıların bilgisyarlarına müdehalede bulunuyor. Bu durum hem kişisel bilginin mahremiyetinin korunması ilkelerine aykırı bir uygulama hem de Microsoft'un kaçak kullanıma karşı kendi kendine yarattığı yargısız infazdır. Bu açıdan değerlendirildiğinde temel insan hakları ve özgürlüklerine aykırı bir durum.

Fakat korsan yazılımların ekonomi ve güvenlik açısından büyük bir sorun oluşturduğu da ortada. Lisanssız yazılımın, global olarak yazılım şirketlerine bir yıllık maliyeti 48 milyar doların üzerinde. Bu rakamda Çin'in rolü oldukça büyük. International Data Corporation (IDC)'ın 2007 yılı korsan yazılım araştırma sonuçlarına göre, Çin’de kullanılan yazılımların %82'si lisanssız, yani korsan yazılım. Türkiye'de de bu oran bir önceki yıla göre %1 artarak %65'e ulaşmış durumda. Dünyada korsan yazılımdan en çok zarar gören şirketlerin başında Microsoft geliyor. Dolayısıyla Microsoft'un buna karşı önlem alması doğal karşılanmalı. Ancak, böyle bir yöntemle Microsoft’un, işin kolayına kaçarak ucuza yazılım kullanmak isteyen kullanıcıları hedef almasını doğru bulmuyorum. Microsoft iğneyi başkasına batırmadan önce çuvaldızı kendine batırmalı ve gelişmekte olan ülkelerdeki fiyat politikalarını değiştirerek, bu ülkelerin yazılımlarına ucuza ulaşılabilmelerini sağlamalı. Bu tarz uygulamalar Windows Vista için bazı bölgelerde uygulanmakta olsa da halen oldukça yetersiz.

Görsel Kaynak:NewScientistTech

Yorumlar (12)
 1. Mafiamax Mafiamax

  Bence insan hakları diyip de işin içinden sıyrılmak kendimizi kandırmaktır. Bir yazılımı korsan olarak kullandıktan sonra her türlü olumsuzluğa da katlanmayı göze almışız demektir.

 2. Baturalp Torun Baturalp Torun

  öncelikle olaya tamamen objektif yaklaştığımı söylemek istiyorum ve ne açıdan yaklaşılırsa yaklaşılsın insan hakları ve özgürlüklerine aykırı bir durum olduğunu hiç sanmıyorum. düşünün ki bir cep telefonunu çaldınız ve kullanmak istiyorsunuz fakat telefon gsm operatörü tarafından kapatılıyor. sizce bu durum özgürlüğe aykırı mı? hiç sanmıyorum. buna benzer binlerce örnek türetilebilir, o yüzden eğri oturup doğru konuşalım. microsoft'un hakkı olan bir şeye tepki göstermek oldukça manasız geliyor.

  öte yandan lisanslı kullanıcıların bilgileri bir şekilde microsoft kanalıyla abd hükümetine iletiliyorsa işin çehresi oldukça değişecektir. tabi lisanssız kullanımlara yapılan böyle müdahaleler, lisanslı kullanıcıların bilgileri de bir yere gönderiliyor mu şüphesi doğuruyor ki oldukça haklı görünüyor.

  kişisel tercihim microsoft ürünleri kullanmamak yönünde oluyor.

 3. Lisansli bir yazilim makinaya yükledigi anda, lisans anlasmasi da otomatik olarak kabul edilmis anlamina gelir. Anlasmanin maddeleri icinde yer alan, yazilimin izinsiz yüklendigi zaman; yazilimi satan firmanin elde ettigi haklarin icinde, programin davranis tarzini degistirme hakki da bulunmaktadir. Bence, bu durumda Microsoft'un yaptigi kullanicinin haklarina saldirmak degil, kendi hukuksal haklarini korumaktir. Bunun icin ihtiyaci olan hukuki destegi, en basta kullaniciya kabul ettirdigi lisans anlasmasi ile zaten saglamistir. Zaten Microsoft'un, lisanssiz yüklenmis oldugunu farkettigi yazilimlarini direkt olarak deaktive etmemesinin arkasindaki neden teknik degil; market, pazarlama ve yayilim stratejileri ile ilgilidir. Eger isletim sistemi calismayacak hale getirmek gibi bir önlem, ileride yararlarina olacaksa, bunu da yapmaya hem teknolojik hem de hukuksal olarak haklari vardir.

 4. Burak Yiğit Kaya Burak Yiğit Kaya

  Alternatiflerinin elinin bu kadar güçlendiği bir dönemde diğer yorumlarda da belirtildiği üzere hakettiği(evet ne kadar eleştirilirse eleştirilsin hakediyor parasını) ücreti ver(e)meyenler oyun dışında(hatta bir çok oyun da WINE ile oynanabiliyor) kullanmak için gayet de PARDUS, Ubuntu gibi güçlü ve kullanımı kolay alternatifleri deneyebilirler.

  Bilmemek değil öğrenmemek veya bildiği halde umursamamak ayıp ;)

 5. Atakan E. Atakan E.

  Korsan kullanmayın duvar kağıdınız sizin olsun. MS basit bir şekilde dışarıdan mudahale yapmadan içeriden halletmiş işini. Yazılımını ve hakkını korumuş. Bunun yerine makinayı kitlese, format atmadan açılmayacak bir önlem koysa da ulan niye beni kitledin diyemez korsan kullanan.

 6. Haluk Akın Haluk Akın

  Harika bir uygulama olmuş. Korsana karşı ne zamandır ilk kez Microsoft'tan bu kadar pragmatik ve basit bir uygulama geldi.

  Bugün artık her bilgisayara ücretsiz linux kurulabiliyor. Openoffice ile her tür döküman hazırlanabiliyor ve üstelik dökümanlar MS office ile uyumlu oluyor.

  Madem para ödemek istemiyorlar, Çinliler de korsan yazılım kullanmasınlar öyleyse.

  Kendimizi de hiç kandırmayalım ne Çin'de ne Türkiye'de bu durumu protesto edenler bu durum insan haklarına aykırı olduğu için protesto etmiyorlar.

 7. Kerem Özkan Kerem Özkan

  Bu Microsoft tarafindan baslatilan yeni bir uygulama ve kapsami XP pro ile sınırlı degil.

  Microsoft kullanıcılarına, gonderdigi guncellemelerde bilgisarlara ulasabilen ve tarama yapan bir program yolladıgını soylemedigi surece bu izinsiz girmekdir. Malesef Microsoft’un bu tarz aciklamalari ulkelerden ulkelere farklılık gostermekte. Ayrica yine hicbir mahkeme karari olmadan, sirketlerin cezai yaptirim uygulamasini dogru bulmuyorum. Zaten Cin deki protestolar da ozellikle bu yonde yogunlasıyor.

 8. Sinan Sinan

  Bu sadece çine özel değilki ? Bana kaç kere oldu, komple duvar kağıdını siyaha çeviriyor, ama microsoftun bunu izah etmesi çok basit, çünkü müdahale ile ilgisi yok, vistayı kurduğunuzda aktivasyon için 30 gün veriyor, 30. günün sonunda aktivasyon yapmazsanız bilgisayarı her açtığınızda 15 saniye bir uyarı gösteriyor ondan sonra oturum açabiliyorsunuz, bu da bir süre devam ediyor, ikna olup aktivasyon yapmazsanız karartmalar başlıyor :)

 9. Burak Yiğit Kaya Burak Yiğit Kaya

  "Bu uygulama ile, Microsoft kullanıcıların bilgisayarlarına, onlardan izin almadan ulaşıp lisans taraması yapıyor ve dahası, hiç bir hukuki kararı arkasına almadan kullanıcıların bilgisyarlarına müdehalede bulunuyor." derken yanılıyorsunuz malesef. Bahsedilen doğrulama aracı bir güncelleme olarak sunuluyor ve "tüm güncellemeleri otomatik indir ve yap" seçeneği seçili olmadığında kullanıcı bunun yüklenmesini(hem de sonsuza kadar) iptal edebiliyor. Bu durumda aslında kullanıcı kendi isteğiyle bu programı yüklemiş oluyor.

  Lisanssız yazılım kullanan birisinin bilgisayarına "hukuki karar almadan" müdahale edebilmek ise tartışılabilecek bir konu. Şahsen ben lisanssız olduğunda kişisel verilere zarar vermeden uygulamanın çalışmasının engellenmesi ya da zorlaştırılmasını destekliyorum. Hatta daha agresif bir tavırla kullanıcının lisanssız yazılımı kullanarak ürettiği değerler üzerinde hak bile iddia edilebilir ancak dediğim gibi bu biraz sert olur.

  Yine de ortada bir hukuksuzluk ya da "kullanıcının haberi olmadan" olayı olduğunu düşünmüyorum.

 10. Korsan yazılım kullanmayalım, özgür yazılım kullanalım; http://distrowatch.com/stats.php?section=popularity

 11. Haberde kullanılan ekran görüntüsü yanlış. Bir kaç ay önce Windows XP ile ilgili bir haber çıkmıştı. Ordaki ekran görüntüsünü görebilirsiniz. Bkz: http://tinyurl.com/6rbbtq

  Uygulama sadece XP Pro'ları kapsayacaktı. Home Edition için böyle bir uygulamaya geçilmeyecekti.

 12. Ozgee Ozgee

  peki sadece masaüstümü siyah oluyor başka bi şey uygulayamıyormu mesala internete girdinde pc nin kendiliğinden resetlenmesi gibi başıma geldi o yüzden soruyorum sebebi korsan yazılım mı ? yada başka bi şeymi ne yapabilirim