Walmart'ın MP3 mağazası ve rekabet avantajı
E-Ticaret

Walmart'ın MP3 mağazası ve rekabet avantajı

Walmart DRM'siz çalışan MP3 mağazını geçtiğimiz günlerde yeni tasarımı ile yayına almış. TechCrunch'ın bildirdiğine göre biraz çaktırmadan gerçekleşen bu açılış için şirket herhangi bir duyuru da yapmamış.

Şarkıların piyasanın aşağı yukarı 5 cent altında olduğu gerçeğinin yanında ödeme ekranında görülebileceği üzere malesef uluslararası satış mümkün olmuyor. Fatura adresinizin kredi kartınızın bağlı olduğu adres olması gerekliliğinden ve PayPal desteklememesinden dolayı lisans anlaşmalarının sadece Amerika'yı kapsadığını anlayabiliyoruz.

Tom Peters sunumlarından duyduğum ve oldum olası çok fazla kullandığım bir cümle vardır. "Walmart'la maliyet, Çin ile fiyat konusunda rekabete girmeyi deneme!"

Şimdi DRM'siz MP3 pazarına online satış ile giren Walmart olduğuna göre bundan sonra neler olacak merak ediyorum. Acaba konumuz internet olunca rekabet şartlarını bu cümledeki gibi kabul etmek doğru olur mu?

Diğer taraftan ülkemizde henüz DRM'den vazgeçmeye eğilimli bir uygulama olmadığını da görüyorum. Bu konuda herhangi bir çalışma hakkında bilgisi olan var mı merak ediyorum?

Korsan müzik satışının büyük ölçüde çözümü olarak gördüğüm kolay ulaşılabilir, uygun fiyatlı ve DRM'siz MP3 satışı ile ilgili bir çalışmanın hayata geçmesi bence artık ülkemizdeki müzik endüstrisinin internet ile doğru modelde birlikteliği açısından önemli bir gerekliliktir.

Yorumlar (3)
 1. Does Not Matter Does Not Matter

  Henüz taze piyasaya düşmüş birkaç albüm üzerinde yaptığım fiyat karşılaştırmasına göre albüm başı ortalama 2$ daha ucuza geliyor.

  Misal;

  http://www.7digital.com/artists/oasis/dig-out-your-soul/

  ve

  http://mp3.walmart.com/store/artist?artistId=344409&albumId=103036628&tab=albumDetailsTab&referralLink=%3Ca%20href=%27/store/search/all%3Fkeyword%3DOasis%27%3ESearch%20Results%3C/a%3E

  Gayet uygun, Amerikalılar için tabi. (:

 2. Serhat Arsal Serhat Arsal

  Wal Mart çok vahşi bir yapılanmadır.Bu kurum inşallah kalkıp Türkiye pazarına girmez.Ciddi söylüyorum tek başına tüm ekonomik dengeleri alt üst edecek bir kurum.Çok çevre rahatsız olabilir Wal Mart'dan.Almanya'da hergün gazeteler Wal Mart'ı yaylım ateşine tutarlar ama AB kanunlarındand olayı Wal Mart'a hiçbirşey olmaz ve Wal Mart toptancıları ve perakendecileri işsiz bırakmaya devam eder:))

 3. Yunusykaya Yunusykaya

  bunlar para kazanmak istemiyo herhalde..paypal desteklemiyo, ulşuslar arası boyutu yok........