LinkedIn'e 22.7 milyon dolarlık yatırım
Genel

LinkedIn'e 22.7 milyon dolarlık yatırım

Popüler iş ağı LinkedIn aldığı yatırımlara bugün 22.7 milyon dolar daha kattı. Yatırımcılar arasında SAP, Goldman Sachs, ve McGraw Hill yer alıyor. Bu yeni yatırım şirketin, Haziran ayında aldığı 53 milyon dolarlık yatırıma ek olarak yapıldı. LinkedIn'in bugüne kadar aldığı toplam yatırım miktarı 100 milyon doları bulurken şirketin değeri 1 milyar doları geçti. Özellikle SAP’nin yatırımcılar arasına girmesiyle, iki şirketin ortak projelere hazırlandıklarını düşünebiliriz.

LinkedIn son dönemde uluslararası pazarda büyümeyi kendine öncelikli hedef olarak belirleyen iş ağlarından bir tanesi. Bu yatırımla beraber şirkette bu yönde yeni yapılanmalar görebiliriz. Ayrıca şirket paralı "premium" servislerine çeşitlilik getirme yönündeki çalışmalarını sürdürüyor. Şirketin açıkladığı en son servis, pazar araştırmacılarının LinkedIn üyelerine anketler yapmalarına olanak sağlayan LinkedIn Survey.

Şirketin CEO'su Dan Nye’in TechCrunch’a yaptığı açıklamadan öğrendiğimize göre şirket 2006 dan beri kar ediyor. Bunun en önemli nedeni birim reklam fiyatının ortalamanın oldukça üstünde olması. Şu an, LinkedIn'in 30 milyonun üzerinde üyesi var ve servise aylık ortalama 2 milyon yeni üye katılıyor. Bu rakamlar gelecek adına şirket için çok umut verici. Bu yatırımdan da anlaşılacağı gibi, LinkedIn kendini ekonomik krizin uzun vadeli etkilerine karşı çok iyi hazırlıyor.

Yorumlar (7)
 1. Ahmet Yetik Ahmet Yetik

  Verdiğiniz örnek sayısı 2-3 ü geçmiyor, geçmez. Birşey vermeden birşey alamazsınız. Bizim hangi gencimizin herhangi bir yere dayanağı veya hariçten geliri olmadan başlangıç maliyetini ödeyebilecek parası var? Önemli olan ilk barut!

 2. Mehmet Alp Mehmet Alp

  evet Ahmet Yetik bu tür satın almalar-yatırımlar Çok sık olan şeyler değil.

  Nitekim çok sık olması da beklenemez.22.7 milyon $ az bir para değil.Daha öncede birçok kez yatırım almış Linkedin..

  Türkiyede bir projenin(ne kadar üst seviye olursa olsun)Türk bir firma tarafından bu kadar yatırım alması şu durumda imkansızdır.

  Çünkü Türkiye gelişmekte olan bir ülkedir.İnsanlar kendi alanlarının dışına çıkmağa çekiniyorlar,dolayısıyla henüz yeni gelişmekte olan İnternet sektörüde korkuyla bakılan alanlardan...

  Eğer bu korkuları yenersek emin olun 80 Milyonluk Türkiye'de bu tür yatırımları alabilecek projeleri çıkarır kendine...

  Sermaye konusuda çok önemli bir konu fakat şunu söyleyeyim , ben büyük projelerimi gerçekleştirmek için ne bankalardan kredi alırım ne eş dosttan borç nede yatırımcı firmalar ile görüşmeye kalkarım..

  Küçük işler yapıp büyük işlere sermaye yaparak günümüzde Dünyada ve Türkiyede söz sahibi bir çok firma var.

  En basit örneği CNT.CNT Grubu gelirlerinin eminim 100%80'lik bir kısmı google - adsense gelirleridir.

  Şu an bende projelerim için 100%70-80 google adsense vbenzeri reklam firmalarının gelirlerini kullanarak sermaye yaratıyorum uğraş veriyorum...Hiçbirşey kolay değildir dediğiniz gibi..çok konuştuysam k.bakmayın:)

 3. Acar Pek Acar Pek

  Bir arkadaşım bu siteye üye olmamı önermiş olmalı ki mail geldi. Araştırıken burası karşıma çıktı. İş bulma vs. vadi ile üye kazanılıyor ama somut bir iş bulma örneği var mı? IK sitesi mi, reklam sitesi mi tam olarak anlaşılmıyor. Bu tür siteleri geliştirip üye sayısını artırdıktan sonra Google örneği yüksek fiyattan birilerine satmak amacı güdülüyor olabilir mi? İnandırıcı olmalı site kurucuları..Üyelerine en azından fikir stabilmeli..

  1. Ferudun Gündüz Ferudun Gündüz

   Acar Bey merhaba,

   Benimle iletişim kurar mısınız ltf.

   Ferudun Gündüz

   0532 625 64 51

   [email protected]

 4. Ahmet Yetik Ahmet Yetik

  Böyle haberleri yazıp, veriyorsunuz boş gazı gençlere. Gençleri boşa heveslendirmeyin!

  Türkiye 'de hiç kimse LinkedIn vs. gibi gibi sistemlere 22.7 milyon dolarlık yatırım yapmak için ortak olmaz! 50.000 YTL bulursanız ne ala!

 5. Nurettin Ozdogan Nurettin Ozdogan

  İnternette gelir modelinin nasıl yaratılacağını en iyi ispatlayan şirket bence Linkedin. Halal olsun!

 6. Arda Ö. Arda Ö.

  Ahmet Yetik, Türkiye'de ve türkçe yayın yapan Linkedin türevi bir proje olursa bu kadar yatırım alamamasından doğal bir şey yok.

  Linkedin'de standart olarak ingilizce bilen amerikalılar,avrupalıların büyük bir kısmı ve bunlara ek olarak arabından tutta papua yeni ginelisine,oradan tutta zimbawe'lisine kadar milyarlarca kullanıcı var.

  Bir de bu kulvarda ve sadece Türkiye'yi ve Türk kullanıcıları hedef alan bir projeyi düşün; 17 milyon internet abonesi, bu aboneliklerin yarısını aynı evdeki iki kişi kullanıyor.Toplamda 25 milyon internet kullanıcısı var diyelim.Bunların büyük bir kısmı genç, 5-20 yaş arası. geri kalanın da bir kısmı ev hanımı desen. geriye profesyoneller kalıyor, bunlar da maksimum üç-dört milyon etse ve hepsi de x projesine üye olsa :( maalesef ki 53+22.7= 75,7 milyon USD yatırım alamaz.

  İş dünyasından profesyonellere yönelik Çember.net'in satış rakamı(3m EUR) ortada,(hatırı sayılır bir miktarını vergi olarak ödenmiştir sanıyorum) bu rakam bir türk projesi ve içeriğini başka bir siteye geçirmek üzere satın almak için çok ideal bir rakam. Gençlere yönelik Yonja'nın da rakamı(15m USD) ortada...

  Webrazzi'de tanıtılan Pronected çok temiz ve kullanışlı bir proje ,... Eğer yurtdışında kendilerini tanıtabilirlerse başarmamaları mümkün değil. Eğer yurtdışında bir büyüme gösterirlerse ki, bu büyümeyi takiben kapılarının büyük yatırım teklifleriyle çalınacağından eminim.

  Türkçe proje tutar tutmaz riski var, ama yabancı bir projeye baktığınızda daha kozmopolit yapısı sebebiyle ... Amerikan,İngiliz,Japen,Çinli,Hintli,Afrikalı,... tutup tutmama risk çemberini daha fazla daraltmış olursunuz ve global sahaya oynayan projeler daha yüksek yatırımlar alabilirler.

  Türkiye'de biraz da kendilerini yatırımcıya iyi tanıtamıyor insanlar,sonra niye bana yatırım vermediler "namusum kirlendi" gibi düşünüyorlar. Bu her başvuranın kesin alabileceği türde bir "Devlet Yardımı" değil ki; özel yatırımcı , projeyi beğenmemiş, yada ekibe güvenenememişte para yatırmamış olabilir.

  Bu arada meraklısına not: Dünya'nın en büyük Ruby On Rails kurulumu LinkedIn'dedir.