Kişiselleştirmenin geleceği Strands.com
Analiz

Kişiselleştirmenin geleceği Strands.com

Uzun zamandır beni bu kadar etkileyen sayılı şirketlerden biri olan Strands, geniş kadrosu ve vizyoner -risk alan- tutumuyla geleceği şimdiden görebilmiş gözüküyor.

Strands, uzun yıllardır kişiselleştirme fikrine odaklanmış ve kişiselleştirilmiş reklamdan, e-ticarete uzun bir yolculuğa çıkmış durumda. Şimdilik 3 ana yönde; finans, sosyal medya ve kurumsal çözümler üzerine yoğunlaşan 150 kişilik geniş bir kadroya sahip. Ve son zamanların en büyük miktarlı yatırımlarından biri ile destekleniyor, 55 milyon dolarlık bir rakama ulaşmış durumda.

Finans konusunda hizmet verecek olan moneystrands, Strands'ın sosyal tavsiye motoru ile çalışan Mint benzeri bir girişim. Örneklersem; kazanç, harcama ve diğer kişisel özelliklerinizi ele alarak sizi yatırımlarınız konusunda yönlendirebilecek. Daha uygun fiyatla alışveriş yapabileceğiniz yerleri tavsiye edecek ve bunu yaparken sosyal ağınız ile karşılaştırmalara olanak sağlayacak. Strands bu sistemi baştan kurgulamak yerine Expensr isimli bir startup'ı satın alarak gerçekleştirmiş.

Sosyal medya odaklı olan ve tüm parçaların birleştiği komüniteyi oluşturan da Strands.com, Friendfeed gibi bir hayat akışı uygulaması. Şimdiye kadarki karşılaştırmalarda Friendfeed'in Strands'ın mobilite, filtreleme ve kişiselleştirme özellikleri yanında aptal gözüktüğü vurgulandı. Ben de buna inanıyorum fakat üst düzey komüniteyi ve pazarın algısını yakalamış olan ürünün de Friendfeed olduğu şimdilik bir gerçek.

Strands'ın kişiselleştirme ana motorunun parçalarından biri olan -tıpkı Last.fm gibi- müzik zevkinize uygun kendi keşiflerinizi yapmanızı sağlayan bir ürün de MyStrands. Bu ürün aynı zamanda oluşturduğunuz komünite ve müzik geçmişinize uygun tavsiyeler yaparak size özel sonuçlar sunuyor.

Mobil uygulamalarla birlikte kullanmanızı sağlayarak her an  her yerden müzik listenizi güncellemenize izin veriyor. Bunun yanında çeşitli konserler, partiler gibi etkinliklerle de tavsiyelerini çevrimdışına taşıyor. Ayrıca bir de benzer video uygulaması olarak da MyStrands.tv hazırlanıyor.

Strands'ın kurumsal çözümler olarak sunduğu içerik tavsiyesi sistemi ile de web sitelerinin içeriğinin kişiselleştirilmiş olarak kullanıcya ulaşmasını sağlıyor. Bu servisi de Amazon'un tavsiye motoruyla karşılaştırabiliriz.

Strands Call for Recommender Start-ups ve İletken Projesi

Strands'ın fikir aşamasındaki tavsiye motoru projeleri için açtığı 100 bin dolar ödüllü yarışmasına 24 ülkeden, akademisyen ve girişimcilerden oluşan 68 kişilik bir katılım oldu. İlk 5'e kalan ekiplerden birisi de ReadWriteWeb'in deyişiyle "gizemli" Türk ekibinin İletken Projesi'ydi.

İletken kişilerin hayat akışlarını takip edip, bu verileri değerlendirerek kullanıcının her türlü içeriğe kişiselleştirilmiş olarak ulaşmasını amaçlıyor ve bunu gerçekleştirirken geleneksel sosyal medya araçlarını kullanıyor.

Ekipteki isimler; M.Deniz OKTAR, Fırat Gelbal, Murat Natan, Onur Veziroğlu.

Yorumlar (5)
 1. Taci Yalçın Taci Yalçın

  İletken'in oldukça başarılı olacağını düşünüyor ve kendilerine gerçekten başarılar diliyorum. Bu yazı gösteriyor ki, hayat akış modellemelerinin de artık gittikçe nişleştiği/nişleşmesi gerektiği. Eline sağlık Erhan.

 2. ReadWriteWeb'de ayrıntılı bir tanıtım olanağını kaçırmak yazık olmuş, metinde tek bir link bile olsa çok faydalı olurdu. İletken ekibine PR desteği vermeyi öneriyor, başarılar diliyoruz.

 3. Nurettin Ozdogan Nurettin Ozdogan

  Erhan teşekkürler bu dopdolu yazı için. Bu şirketin üst düzey yöneticilerinden biri Türk sanırım.

  Atakan Cetinsoy

  General Manager - Personal Finance Products

 4. M.deniz Oktar M.deniz Oktar

  Merhabalar,

  iletken takimi olarak suan isvicredeyiz. Cuma gunu projeler icin final var. ACM RecSys08 konferansinda projemizi sunacagiz. Kazanan takim 100.000 usd alacak ancak daha onemlisi bu konferansa katilabilmek. Tavsiye sistemleri konusunda arastirma yapanlar icin cok onemli bir aktivite.

  Bu sirada bir kucuk duzeltme : Yarisma fikir duzeyinde projeler icin degil aslinda hayata yeni gecen start-up duzeyindeki takimlar icin acilmis bir yarisma. Biz de takim olarak basvurduk. Diger rakiplerimiz zaten sirketlesmis, bu konuda uzun suredir arastirma yapan firmalar. O takimlarla beraber finale kalmak cok sevindirici.

  Merak edenler icin halka acik ortamlarda pek anlatmadigimiz projemizin detaylarini paylasmak istiyorum. Ne yazik ki ingilizce suan turkceye ceviremiyoruz yogunluktan dolayi.

  Iletken, which means "Conductive" in Turkish, is a hybrid recommendation engine for services like news and RSS feeds. It was created by four Turkish Students at RPI, Koc University and TU/e.

  The system mimics the dynamics behind real life information dissemination to enable friends to share and conduct relevant information. In contrast to traditional social networks, it maintains weighted graphs of social proximity among users for different categories of interest. Analyzing user behavior, Iletken dynamically updates its social graphs and uses this data to determine information conductivity among peers. Moreover, it combines this core algorithm with non-social recommendation techniques to resolve critical mass and initial user issues. Iletken aims to create new marketing opportunities by unveiling the most "conductive" opinion leaders on different areas.

 5. M.deniz Oktar M.deniz Oktar

  millet 3. olduk :)