Ocak 2001'deki Google'da arama
Genel

Ocak 2001'deki Google'da arama

Google'ın 10. yılı sebebiyle yayına aldığı nostaljik Google sayfalarında, o yıllardaki Google veritabanı üzerinden arama yapabilirsiniz. Ocak 2001'deki Google indeksi üzerinden çalışan sayfalarda yapacağınız aramalar haliyle bugünden çok farklı sonuçlar getiriyor.

Mesela 2001 yılındaki Google veritabanında Webrazzi.com olmadığı için "webrazzi" şeklinde yapacağınız bir arama sonuç döndürmeyecektir. Ayrıca "Türkiye" anahtar kelimesi de "İhlash Holding", "Türkiye Gazetesi" ve "Türk Telekom A.Ş. Türkiye Telefon Rehberi" web sitelerini ilk üçte gösterecektir.

Günümüzün birçok popüler Web 2.0 girişiminin de haliyle yer almadığı arama indeksinde Facebook, Harvard'ın öğrenci ve öğretim görevlisi arama sayfalarına giderken YouTube ile ilgili hiçbir sonuç bulamayacaksınız.

Nostaljik ve eğlenceli olan Google 2001 sayfalarını incelemenizi öneririm. Eminim entresan sonuçlar bulacak ve hatta isterseniz hoş bir analiz çıkartabileceksinizdir.

Yorumlar (3)
 1. Fikirsel Fikirsel

  Google ile 7 yıl öncesinde arama yapmak hoş bir şey.

  Ancak bu yaptıkları daha da hoş.

  Şirketin kurulmasından 3 yıl sonra 10. yılda kullanmak üzere arama sonuçlarını saklamak.

 2. Cello Cello

  evet bunu biliyordum gerçekten çok güzel. mesela ben arama yaparken cjb.net ile yaptığım bi sitemi buldum çok duygulandım :)

 3. Herkesin "Google'dan arat 2. siteye gir" diyerek internet sitesi tarif etmediği zamanlarda ne güzelmiş google... :)