Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve TechCrunch
Genel

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve TechCrunch

Michael Arrington TechCrunch'da yazdığı yazıda "Turkish Republic of Northern Cyprus" (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) mi dedi acaba? Evet...

Amerikan ekonomisi ve dolayısıyla Web 2.0 yatırımcıları üzgün zamanlar yaşarken bazı Silikon Vadisi kökenli Web 2.0 insanlarının KKTC'de çılgınlar gibi parti yapıp, bunu da komik bir video ile yayınlamalarına üzülen Michael Arrington, Web 2.0'ın sonunu anlatırken, aslında KKTC için inanılmaz bir reklam yapmış oldu.

Elbette yorumlarda "KKTC diye bir ülke yok orası sadece Türkiye'nin tanıdığı bir bölge" gibi cümleler yer alsa da bence ok yaydan çıktı.

Web 2.0 gerçekten ölmüş müdür ve Michael'ın bunu böyle bir parti videosuyla bağdaştırması doğru mudur orası tartışılır... Bu yazımın amacı onu tartışmak değil daha başka bir şey.

https://vimeo.com/video/1920191

TechCrunch önemli bir medya organıdır ve özellikle internet konusunda birçok yüksek tirajlı basın yayınından fazla ulaşabildiği kitlesi vardır. Bugün yabancı önemli basın yayınlarında Turkish Republic of Norhern Cyprus - TRNC (KKTC) şeklinde bir kullanım görmezsiniz ancak sosyal medyanın serbestliği ile artık herşeyin mümkün olduğunun ve doğru kanalları kullanarak doğru tanıtım yapmanın pozitif etkisi tartışılmazdır.

TechCrunch'ın bu yazısı sektörel anlamda çok gürültü kopartacaktır ama bunun dışında bir gerçek var ki, KKTC turizmi bugün milyonlarca kişilik bir kitleye istese yapamayacağı reklamı yapmış oldu.

Peki, Web 2.0 ölmüş müdür? Hayır. Ölen ve ölmek üzere olan Amerikan ekonomisi ve dolayısıyla risk sermayesi yatırımcılarıdır. Web 2.0 yoluna devam ediyor ve edecektir. Sadece artık daha özverili ve girişimci ruha sahip kişilerle.

Silikon Vadisi dikkat ediyor mu bilmiyorum ama ne zaman ve hangi dönemde bu ruhu, ekonomi ile birleştirirlerse bir çöküş yaşıyorlar. Acaba sorun olayın suyunu çıkartmaya çalışan ve çıkartan Amerikan VC şirketlerinde mi?

Yorumlar (4)
  1. Michael Arrington istemeden mi böylesine bir gaf(!) yapmış bilinmez. Ancak, TechCrunch gibi ciddi bir platformda web 2.0 ve geleceği tarşılırken Turkish Republic Of Northern Cyprus ifadesinin kısaca - ama yeterli - geçmesi bile dünyada bir çok dengenin değişeceği ve varolan kalıpların başka şekillere bürünebileceğinin habercisi olabilir. Tebrikler Arda Kutsal, çok yerinde yakalamışsınız bu önemli detayı!

  2. Sarper Danis Sarper Danis

    son paragraf uzerine uzuuun bir sohbet yapmak isterim ardacim.. bence olayin suyunu cikartan sadece VC ler degil.. bazi girisimcilerin de hatiri sayilir katkisi var diye dusunuyorum web 2.0 hayal kirikliklarinda..

  3. Arda,

    KKTC adının kullanılması hakikaten çok güzel. Bunda şüphe yok. Umarım Micheal yanlışlıkla yazmamıştır. Yazıdan TRNC ibaresi çıkarsa öyle olmuştur diye düşünebiliriz.

  4. Gerçekten KKTC'ye viral reklam yapılmak istense bu kadar başarılı olmaz. Bu arada Journey (Small town girl) dinlemek güzel geldi.