Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve TechCrunch

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve TechCrunch

Michael Arrington TechCrunch'da yazdığı yazıda "Turkish Republic of Northern Cyprus" (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) mi dedi acaba? Evet...

Amerikan ekonomisi ve dolayısıyla Web 2.0 yatırımcıları üzgün zamanlar yaşarken bazı Silikon Vadisi kökenli Web 2.0 insanlarının KKTC'de çılgınlar gibi parti yapıp, bunu da komik bir video ile yayınlamalarına üzülen Michael Arrington, Web 2.0'ın sonunu anlatırken, aslında KKTC için inanılmaz bir reklam yapmış oldu.

Elbette yorumlarda "KKTC diye bir ülke yok orası sadece Türkiye'nin tanıdığı bir bölge" gibi cümleler yer alsa da bence ok yaydan çıktı.

Web 2.0 gerçekten ölmüş müdür ve Michael'ın bunu böyle bir parti videosuyla bağdaştırması doğru mudur orası tartışılır... Bu yazımın amacı onu tartışmak değil daha başka bir şey.

TechCrunch önemli bir medya organıdır ve özellikle internet konusunda birçok yüksek tirajlı basın yayınından fazla ulaşabildiği kitlesi vardır. Bugün yabancı önemli basın yayınlarında Turkish Republic of Norhern Cyprus - TRNC (KKTC) şeklinde bir kullanım görmezsiniz ancak sosyal medyanın serbestliği ile artık herşeyin mümkün olduğunun ve doğru kanalları kullanarak doğru tanıtım yapmanın pozitif etkisi tartışılmazdır.

TechCrunch'ın bu yazısı sektörel anlamda çok gürültü kopartacaktır ama bunun dışında bir gerçek var ki, KKTC turizmi bugün milyonlarca kişilik bir kitleye istese yapamayacağı reklamı yapmış oldu.

Peki, Web 2.0 ölmüş müdür? Hayır. Ölen ve ölmek üzere olan Amerikan ekonomisi ve dolayısıyla risk sermayesi yatırımcılarıdır. Web 2.0 yoluna devam ediyor ve edecektir. Sadece artık daha özverili ve girişimci ruha sahip kişilerle.

Silikon Vadisi dikkat ediyor mu bilmiyorum ama ne zaman ve hangi dönemde bu ruhu, ekonomi ile birleştirirlerse bir çöküş yaşıyorlar. Acaba sorun olayın suyunu çıkartmaya çalışan ve çıkartan Amerikan VC şirketlerinde mi?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.