Azerbaycan internet pazarı ve sosyal ağlar
Arama
Yeni Girişimler

Azerbaycan internet pazarı ve sosyal ağlar

Webrazzi’nin Azerbaycan‘dan okuyucuları olduğunu biliyordum. Ancak bugüne kadar ülkenin internet pazarını öğrenme ya da araştırma fırsatım olmamıştı.

Geçtiğimiz günlerde Azerbaycan’da web girişimleri hayata geçiren bir okuyucumuzdan aldığım e-posta ile hem birkaç Azeri yeni girişim hem de pazarı genel olarak tanıma fırsatı yakaladım.

Öncelikle bana Azerbaycan pazarı ile ilgili bilgileri aktaran Dream.az ve Bunect.com‘un kurucusu Rashad Humbatov‘a teşekkür ederim.

Rashad Humbatov‘un CEO’su olduğu şirketin Azeri ve global pazara sürdüğü iki farklı ürünü var. Bunlardan bir tanesi Azerbaycan’da AzBuz.com ve Yonja.com karışımı bir modelde çalışan Dream.az, diğeri ise yakında açılacak olan global iş ağı Bunect.com.

Dream.az ile başlamak gerekirse e-posta servisi, sosyal ağ ve anlık mesajlaşma hizmetlerini bünyesinde barındıran bir girişimdir. Aldığım bilgiye göre Azerbaycan’ın ilk sosyal ağı konumundaymış.

Servisin Azerice, Rusça ve İngilizce versiyonları mevcut ve tahmin edileceği gibi yapısı daha çok arkadaşlık konseptinde kurgulanmıştır.

Bunect.com ise Dream.az‘nin aksine bir iş ağı olması için hazırlanıyormuş. Başlangıçta İngilizce ve Rusça olarak hayata geçecek, devamında ise Azerice, Türkçe, Almanca, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Çince ve Arapça dilleri dahil edilecekmiş.

Azerbaycan pazarı ile ilgili öğrendiklerime gelecek olursam.

Her ne kadar Internet World Stats ülkenin internet kullanıcı sayısını 1.035.600 olarak veriyor olsada, Rashad Humbatov‘un söylediğine göre 1-2 yıldır kalkınmakta olan Azerbaycan internet pazarında 800.000 internet kullanıcısı bulunuyormuş ve 100.000 kullanıcı interneti tam olarak kullanmaktaymış.

Online reklam pazarı kendi deyimiyle “berbat” durumdaymış ve reklam ajansı yokmuş. Bir sitenin aylık reklam geliri $150 – $1000 arasında değişiyor ve gelirin büyük bölümü Google AdWords üzerinden sağlanmaktaymış.

Azerbaycan’ın en popüler web siteleri haber siteleriymiş. Bunlara örnek olarak Day.az, Trend.az veriliyor. Ancak burada entresan bir nokta var ki Azerbaycan’da WAP sitelere ilgi web’den daha yoğunmuş. Özellikle wap üzerinden sohbet uygulamaları en yoğun kullanılan servislermiş.

Azerilerin en çok kullandığı servisler genelde Rusça’ymış. Hatta en çok kullanılan haber sitesi Day.az bile Rusça yayın yapmaktaymış. Azerbaycan’daki popüler Rusça siteler için de örnek olarak Mail.ru ve sosyal ağ servisleri vkontakte.ru ile odnoklassniki.ru gösteriliyor. Elbette Azeri kullanıcıların Rusça siteleri tercih etmeleri Azeri siteleri kötü yönde etkiliyormuş.

Benim için aldığım bu bilgiler gerçekten değerli oldu çünkü Türkiye’ye lojistik anlamında da yakın olan pazarları incelemek ve değerlendirmek önemli olabilir düşüncesindeyim.

Ayrıca Azeri pazarından global pazarlarda yer edinme çabasındaki Bunect.com gibi girişimlerin de izlediği yolu gözlemlemek değerli olabilir.

Verdiği bilgiler için Rashad Humbatov‘a tekrar teşekkür ediyorum ve Dream.az ile Bunect.com‘a başarılar diliyorum.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (17)
 1. Vadi Efe dedi ki:

  Arda, harika bir yazı, teşekkürler

  Birkaç Azeri sitesini inceleme fırsatı bulmuştum, bunların arasında blogturk, itiraf.com benzeri başka bir site, ve birkaç farklı proje daha yer alıyordu.

  Fakat oturup sistematik bir araştırma yapma fırsatım olmamıştı.

  Geçenlerde Bakü yakınında bir Barcamp düzenlendi ve ona katılmayı istemiş, fakat fırsat bulamamıştık.

  Söylediğin gibi Azerbaycan ve Türkiye konum, ulaşım ve başka benzerlikleri düşünürsek yakın ülkeler, ve ilerde güzel projeler ortaya çıkabilir diye düşünüyorum. Başka sektörlerde bu sık sık oluyor, internette neden olmasın?

 2. Shaig M dedi ki:

  Sayın Arda bey. tabii ki blogunuz bizim ülkeden ( Azerbeycan ) yoğun takip edilyor. Türk internet pazarının öyrenilmesi adına büyük değer. Bundan sonra daha dikkat ve heyecanla takip edeceğiz…

  Blogda Azerbeycan internet pazarı ile ilgili bir yazı görmek doğrusu beni mutlu etdi. Yeni girişimler ve pazardakı değişikliklerle ilgili haberler okumakdanda oldukca mutlu oluruz. Bizde kendi blogumuzda yerel pazarla ilgili araşdırmalar yayımlıyoruz.

  Yazıda belirtildiği üzere Azerbeycanda yabancı dilli siteler daha fazla rağbet görmekdedir. Bu yalnız rus dilinde olmakla sınırlanmıyor. ancak iki büyük komşu ülke Türkiye ve rusya siteleri daha fazla tanınanlar arasındadır. mynet, ekşsisözlük gibi türk siteleri de hatırı sayılır derecede ziyaretçi alıyor. facebook yahoo gibi dünya pazarında önemli pay sahibi sitelerinde fazla kullanıldığını söylememe sanırım gerek yoktur.
  Reklam pastasında pay alan siteler ise gerçekten parmakla sayılacak kadardır. Ancak reklam gelirleri çok fazla sitelerde vardır. Yukarıda belirtiler Day.az sitesinin aylık geliri oldukça yüksekdir. Siteye bakdınızda flash bannerlerin sayının fazlalığını gore bilirsiniz

  Azerbeycan pazarıyla ilgili yazılarda her türlü bilgiyi ulaştırma konusunda da yardımcı olmak isterim.

  Konuyla ilgili belirtmek isterimki dream.az ilk sosyal ağ sitesi değil. Sadece şu anda en aktiv sosyal ağ sistesi. Genel olarak yerel pazarda yerli sosyal ağ sitelerinin yapılma aşaması yeni oluşmakdadır. ilk olarak http://www.azcomonline.net ning üzerinde yayına başlamışdır. ikinci girişim başarısız olarak piyasadan kalkmışdır. Şu anda dream.az en aktivleridir. umarım başarısının devamı gelir, farklı dilleri sayesinde yabancı piyasyada açılır. Yanı sıra
  http://azerilive.com/
  http://sirr.az
  http://tor.az
  siteleri yayıma başlamışlardır.
  Bunlarda pazarda son çalışmalar değil. Sizin de yazınızda belirtdiyiniz gibi yapım aşamasında olan bunect.com sırada gelecekler arasındadır ( başarılar dilerim ).
  Bundan başka ülkenin en büyük e-posta servisi olan http://box.az `ın projesi olan sosyal ağ sitesi. Yakınlarda yayına alınması beklendiği haberini aldım.
  Diğer bir çalışmaysa benim de aralarında bulunduğum bir şirket tarafından yapılmakta. Daha önce yayıma sürdüyümüz projeni geliştirerek daha geniş kitleye ulaşmak hedef.

 3. Shaig M dedi ki:

  Sayın Vadi Efe:
  Azerbeycan sitelerini araştırmak isterseni
  http://kataloq.net sitesinden siteleri bula bilirsiniz. bundan başka en fazla ziyaret alan siteleri göre bilmek için ilk10.az sitesinden ulaşmak mümkündür.

 4. Can Yılmaz dedi ki:

  Uzun zamandır aklımda olan bişeydi, dünyada ve türkiye de popüler olan girişimlerin clon vari benzerlerini acaba azerbaycan da ki arkadaşlarım aracılığıyla hayata geçirebilirmiyim diye düşünüyordum. 🙂 anladımki azeri arkadaşlarımızda boş değillermiş, gündemi yakından takip ettikleri belli. umarım sektörü daha da geliştirirler, sonuçta türkçe içerik bizlerede hizmet edecektir. başarılar dilerim. yazı içinde elinize sağlık arda bey.

 5. Önder Eren dedi ki:

  Çok faydalı bir makale. Diğer Türk Cumhuriyetlerindeki durumu da merak ettiriyor.

 6. Erhan Erdogan dedi ki:

  Bir kaç ay boyunca Azeriblog’da blog tutan biri olarak bu siteyi de anmak istedim. : ) Azeriblog’un yapımcısı olan şirket http://www.elimizonline.com/ aynı zamanda Turkblog isminde bir siteye sahip ve Türkiye’ye hizmet veriyor.
  Ayrıca kuzenim 4-5 sene önce Azerbaycan’ın e-ticarete yeterince hazır olduğunu, detaylı araştırdığını söylemişti ve girişimi için bulduğu domain’i hiç unutmuyorum: “gettigidiyir.az”

 7. Hasan Keskin dedi ki:

  Bir sitenin aylık reklam geliri $150 – $1000 arasında değişiyor ve gelirin büyük bölümü Google AdWords üzerinden sağlanmaktaymış.

  buradaki AdWords’ün, Adsense olması gerekmiyor mu?

 8. Hakan ÇELEBİ dedi ki:

  Gittim gördüm ve anlatayım demeye fırsat kalmadan Arda yazıyı hazırlamış.

  Türkiyede fırtına yaratan facebook uygulamamızı aldım, benim varlığından o ana kadar haberim olmadığım azerice yeteneğim ile birleştirdik.

  1 ay önce projeyi yapan arkadaşımın önüne attım bu fikri ve bir buçuk haftalık araştırma,çevre kazanma girişimlerinden sonra beta olarak yayına açtık.

  Oradaki potansiyel beni ilk günkü gibi heyecanlandırıyor. Yanlız gelir modelinizi çok iyi kurmak zorundasınız.

  Yoksa maddi anlamda aldığınız geri dönüşlerinizi tekrar yatırıma dönüştüreceğiniz adres Azerbaycan olacaktır. Bunun sebebide kur farkı ve ülkenin para politikası.

  Örnek vermek gerekirse: Projenin 1 aylık reklamını yayınlamak için alexa ve pr’ı güzel 6 farklı siteden reklam ücret teklifi aldık. Gelen teklifler 15$ ile 150$ arasında değişiyordu.

  Bu bakımdan reklam bütçesi az olan girişimciler için güzel bir bölge.
  Kazancınızıda USD üzerinden sağlarsanız “tamam diyorsunuz burası benlik bir yer”.

  proje ne peki? diye soranlar için süpriz olsun
  http://www.qaranliq.com

  Bu arada nedense üç defadır yaptığım girişimler
  1 ay sonra bir furya haline dönüşüyor. Azerbaycana proje yapma furyasına katılmak isteyen girişimciler yazabilirler seve seve yardımcı olurum.

  ozaman sizlere 4. takip edilecek girişimin başlığını haber vereyim KUVEYT 😀

  herkese iyi çalışmalar…

 9. Shaig M dedi ki:

  Hakan Çelebi:
  doğrudur. Azerbeycanda internet reklamlarının fiyatları pek yüksek deyildir. Buna büyük internet reklamcılıqla ilgili büyük bir şirketin olmaması. PR 5 olan bir sitede aylık 100-300$ arası reklam yayınlata bilirsiniz.

 10. Onur Taner dedi ki:

  Peki Azerbaycan’da kaç YouTube, MySpace ve amelebook üyesi var?

 11. Jabbarov dedi ki:

  Azerbaycan internet pazarıyla ilgili yazılar yazmanız gerçekten sevindirici. Bende Yakından takip etmekteyim. hatta şu anda geliştirdiğimiz bir kaç proje var. Azerbaycanda sorun genelde yapılan sitelerin hazır scriptler üzrine olması. ve bu nedenle geliştirilmesi pek sağlanmıyor. Mesela mix.az diye bir site var. en çok hit alanlardan. Haber siteleri doğrudur baya hit alıyor. ama niş projeler pek o kadar ziyaret edilmiyor. ama geç nufus olması umut verici. ayrıca yeni girişimlerden yumroo.az var. Gerçi arama motoru pek iyi çalışmıyor ama azara bir çok yenilik getirmiştir. Ha bu arada reklam vermek azerbaycanda pekte ucuz değil. Yanı gösterim başına reklam vermek isterseniz 1000 gösterim 15 azn yani 30 tl ye denk geliyor. ortalama tıklama başına düşen maliyet 0,38AZN lerde. ayrıca İnternet reklamı hizmetini veren firmalarda vardır. sahil.az ın sistemini kullanıyor bu tarz firmalar. en ünlülerinden biride DigitalBrand dır..ne ise kısaca pazar gelişiyor. takib edin..

 12. Azerbaycan dedi ki:

  Arda çok sağol güzel bir araştırma olmuş, azerbaycanda genel olarak internet rusya ve azerbaycan arasında görüyoruz.Rusyadan hayli fazla ziyaretcileri var.yada artık bu arada nasıl bir kavram var bilinmez.Ama net olarka azerbaycan netinin türkiye kadar gelişmiş olduğunu düşünmüyorum rakamlarda açıkca koyuyo ortaya $150 dolar ila 1.000 $ arası bizim burda orta düzey siteler almaktadır.Hitlerde haliyle düşük o zaman aslında ekonomide azerbaycan bizden iyi ama internette bence cok fazla gelişmemiş yada yeteri kadar ilgi bulunmamaktadır diye üşünüyorum.Yatırımcılar için ideal olabilir.

 13. Rashad dedi ki:

  Herkese Merhaba. dream.az artik http://www.park.az olarak taniniyor. Bu defa tam 0-dan bir proje yazmishiz. programlasindan tutmuş dizaynina kimi her şey tam 0-dan hazırlanmış.

 14. Tural dedi ki:

  Sayın Arda bey,
  Şimdi bu projelerin hiç biri aktiv değil. Bunect projesi de,Park.az da populer ola bilmedi.
  Şimdi Azerbaycanlilar Facebook,Odnoklassniki gibi sosial ağlarda ve forumlarda çok zaman sarf ediyor. Tematik sitelerden pek çok değil.

 15. Faruk Özekinci dedi ki:

  Arda bey evet Azerbaycanda haber siteleri bile reklam la alakalı sıkıntı yaşıyor. Aslında insanlardaki algı Türkiyede ki gibi ilerlemiyor. Rus sosyal ağlarını kullanmak Rus Haber Sitelerini takip etmek daha kolay geliyor zannedersem. Azdesign.az sitesi hazır temlar satıyor ve 250 AZN satıyor. Buna rağmen insanlarla sıkıntı yaşıyor. Google altyapısal olarak tam hizmet vermiyor. Ben azerbaycanda tema satmak istiyordum ama alt yapısal sıkıntılar var herhalde azerbaycanın birazdaha zamana ihtiyacı var.

Bir Yorum Yazın