Etkinlikler

Workshop: Pazarlama 2.0

MediaCat tarafından düzenlenen workshop'ları bilirsiniz. Çeşitli konularda sürekli olarak düzenlenen bu organizasyonlarda 8 Ekim 2008 Çarşamba günü benim vereceğim "Web 2.0'ın pazarlama ile buluştuğu nokta: Pazarlama 2.0" isimli bir workshop olacak.

Şirketlerin ilgili pozisyonlarından katılımcıların keyif alacaklarını düşündüğüm programa katılmak için MediaCat ile iletişime geçmeniz gerekiyor.

Saat 13:00 - 18:00 arasında İstanbul Ceylan Intercontinental Hotel'de gerçekleşecek workshop'a katılım kişi başına €250 + KDV olacakmış. Webrazzi okuyucularına özel olarak MediaCat tarafından sağlanan indirim ile katılmak isteyen ilgili kişiler €200 + KDV ile kayıtlarını yaptırabilirler.

Detaylı bilgi için 0212 282 26 40 numaralı telefondan 138 dahili ile Alper Barış'a ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (88)
 1. İnsanlar mail gönderiyorlar ve soruyorlar "Yorumları onaydan geçirmiyor musun?" diye.

  Evet inatla onaylıyorum, bakalım nereye varacak.

  Bu arada son yorumlardaki örneklemelerden kafası karışanlara açıklama.

  Girne Amerikan Üniversitesi'nde burslu Endüstri Mühendisliği okudum. Arkasından Bilgi Üniversitesi'nde MBA yaptım. Yani, "o hikayedeki mal benim".

 2. Site Bekçisi Site Bekçisi

  İyice terbiyesizleşmiş tartışma! Adam açık açık yorumlarında çok uzun yazıyorsuun okumadım ama sana cevabım şudur diyor. Ulan okumadın da neyin cevabını veriyorsun densiz!!!

  Yok abicim Arda, kusura bakma ne olur. Senden özür diliyorum.

  Ben sadece bir türlü doymaz Mediacat'in, workshop deyip uyduruk işler yapıp, sonra şirket şirket dolaşıp "bu para sizin cebinizden çıkmayacak ki vergiden düşeceksiniz bu eğitimleri ile" diyen bu mediacat illeti ile kol kola görünce işte Arda'da onlardanmış dedim.

  Hadi orasını geçtim, işin mantığına aykırı olarak offline alternetif üreten bir etkinliğinin kendisinin offline olmasına karşı çıktım

  Hadi orasını geçtim, konular çok basit geldi, ücret pahalı geldi.

  Vesaire, vesaire....

  Ama Yazdıklarımı anlamayacak densizler; bir sokak kavgası edası ile yorumluyorlar. Ben tartışmadan çekiliyorum. Lütfen diğer tüm yorumlarımı siliniz.

  İyi çalışmalar

 3. Ufucuk Ufucuk

  @Ekim Nazım Kaya

  Yatırımcıların webrazzi deki herhangi bir yazının yorumlarına bakıp "Evet burda 30 yorumdan 25 i negatif, gelin biz buraya yatırıp yapmayalım" diyecek kadar saf olduklarını zannetmiyorum. Pazar araştırması ve öngörü gibi kavramlar vardır yatırımda. O kriterler ölçüsünde hareket edeceklerinden emin olabilirsin.

 4. Muhammet Sevim Muhammet Sevim

  Sevgili Ömer,

  burada yapılan yorumlar beni ilgilendirmiyor. Ben ne Arda Kutsal'ın ne de o yorumcuların savunucusuyum. Yine de konu ne olursa olsun, bu tür yorumlar seviyesizliktir. Fakat, bu tür bir seviyesizliği 'en fazla 19-20 yaşlarında birinin yapabileceğini tahmin etmek' de ancak onlara yakışır... Hepimiz biliyoruz ki Arda Bey sıradan bir blog yazarı değildir.

  Kendisini haklı bulurum bulmam, bu apayrı bir konu. Kendim değerlendirir, pencereyi kapatır devam ederim.

  @Arda Bey, yorumlar ağzı olanın konuşmasına izin veriyor. Böyle bir yazıyı en baştan yorumlara kapatmalıydınız...

 5. Site Bekçisi Site Bekçisi

  Umarım şaşkınlığını kısa sürede üstünden atarsın ve yorumlardan ders çıkartırsın.

  Ben kendi adıma bir çok ders çıkarttım bile...

 6. Salla Salla

  Bence web 2.0 ve dünya trendlerini takip etmek en fazla gunde 1 saat takılan bir web ziyaretçisinin 1 haftasını alır. Ki gördüğü ziyaret ettiği sitelerin bir kısmı veya çoğunluğu web 2.0 kuralları ile yapılmıştır ve derki hmm bu site demek bundan dolayı bu şekilde. Burdaki kastım sıradan birini bile çok zaman harcamadan bu tür konuları anlar düzeye gelmesinin çok da uzak olmadığı. O nedendir ki Arda Bey in kod veya tasarım performansı (şu ana kadar rastlamadığım için varsa yazsın) olmadığı gibi sadece analiz etme yazarlığı vardır. Tabi birde birkaç girişimci ile yakınlığı. Ortaya konulmaya çalışılan toplantı gerçekten yararlı olsa da, Arda Bey in bir maddi doyumsuzluğu olduğu kanısındayım. Tabi bunu 30 yaşın üzerinde birisi olarak , 95 den beri internet kullanıcısı olarak söylüyor ve internet sektöründe çalışan bir çok arkadaşımla konustuğumda webrazzi dendiğinde para hırsı ile beraber anıldığını söylemeden geçemeyeceğim.

 7. Kazım Kazım

  Bence bu tartışma çok greksiz. İyi olan kazanır. Para kazananın hakkıdır. 3-5 kendini yetiştirememiş patron bozuntusu .3 saatte ne kazanır ne kaybeder , verdikleri paranın hakkını geri dönüş olarak alabilirler mi alamazlar mı? bu bizi ilgilendirmez. Alan memnun satan memnun durumları.

  ben size başka bir öykü anlatayım.

  3. dünya ülkesinde geçen bir öykü. tanıdığım biri vardı. 3. dünya ülkesinde doğmuş büyümüş biri 4. dünya ülkesinde kolpadan bir blüm okudu. 20li yaşların sonuna kadar hiçbirşey üretmedi.

  sonra bir gün kendisi bir başkasına wordpress blog kurdurdu. Derken bundan 4-5 sene önce popüler olmaya başlamış web 2.0 isminde bir kavram attı O'reilly, her ülkede "küçük adamlar" webikisıfırcı oldu. Hiçbir şey üretmeden bu kavramın üzerine yatıp cukka yapmaya soyundular. Bazıları bazılarına el çektirdi. Bazıları bezdi bıraktı bu işlerin peşini.

  bazıları devam etiler.

  Bu tartışmalar 3. dünya ülkesinin küçük biznızmenlerin, tartışmalarıdır. iki tarafta kazanır. Mutfaktaki insanlar hep kaybeder.. İmgelerde Türkiye!ye interneti getiren kazanır..Olay tamamen sanaldır.

  biri tutmuş, biri yemiş, diğeri hanibana hani bana demiş!

 8. Ersan Özer Ersan Özer

  Bu yorumların Webrazzi'yi etkilemesinden endişe ediyorum. "Generation free" mensup arkadaşlar, yorumlarıyla Arda'nın şevkini epey kırmış olmalı. Olumsız görüş belirten arkadaşlar şu yazıyı okumaları gerek: The Danger of Free

 9. Ufucuk Ufucuk

  Bu arada Ekim Nazım Kaya hakkında ekşisözlük'te yazılanlardan yola çıkarak Botego'nun fikir sahibi olduğunu belirten (hatta direkt sahibi) kişinin blogunda okuduklarımın ardından Ekim Nazım Kaya'ya cevap verdiğime üzüldüm hakikaten. Zamanımı daha verimli değerlendirebilirdim halbuki. Neyse, bir daha ki sefere.

 10. Senel Senel

  Olaylar sasirtici boyuta ulasmıs bu isi Ugur Dündar bir acık oturumla cozmeli sanırım.

  Ülkemizde internet cok eski sayılmaz ve bu işin web 2.0 yada .com geleceğinin kesinlikle bir eğitimi yok bence dolayısı ile Arda'nın bilgisini değerlendirmeniz ve elestirmeniz bence su asamada söz konusu değil, dinledikten sonra kararı verirsiniz.

  Organizasyonu yapan sirket Mediacat ve Arda'ya böyle bir organizasyonda yer vermisler bunda büyütülecek nedir bilmiyorum. neticede bu işin bir organizasyon ve emek maliyetleri var kişi bası 200 euro olmasada maliyet maliyetdir.

  Bu seminere katılacak herkes bu blogu takip edenler kadar bilgili olmadığına göre para konuları ve Arda'yı hafif görmek sacmalık oluyor.

  Tartısmanız gereken bilmeyen bir kişi icin bu konular 200 euro edermi ?

  Arda Kutsal bu konuları iyi sekilde anlatabilir mi ?

  Bence 2 sorunun cevabıda Evet, Mediacat bu tip organizasyonları kurumlara yönelik yaptığından odeme almasıda cok dogal.

  Arda Kutsal'ın bu seminerden bir geliri varmı bilmiyorum eğer var isede bu gelir 2 saatlik bir konusmanın geliri değil, yıllardır verdiği emeklerin karsiligidir.

  Senel

 11. Hasan Toprakkaya Hasan Toprakkaya

  Ne zaman öznelcilikten kurtulup da sadece yapılan işe, içeriğe odaklanacağız acaba. Birşeyler üretmeye çalışan insanları kösteklemek için elimizden geleni yaptığımız sürece bir adım öteye geçemeyiz. Eğitim sistemimizden kaynaklanan yarışmaya odaklı yetiştirilmemiz yüzünden birilerinin başarısını kendi başarısızlığımızmış gibi algılıyoruz. Halbuki omuz omuza vererek başarıyı birlikte yakalayabiliriz. Yapıcı eleştiriler yapalım. Yapıcı eleştiriden kastım yalakalık değil. Varsa beğenmediğiniz bir durum eleştirin ama sorunada çözüm üreterek eleştirin.

  Ayrıca hakeret derecesindeki yorumların burada yayınlanmasıda anlayan için çok şey ifade ediyor

 12. Peker Biçer Peker Biçer

  @Herkes

  Öncelikle okuduğum yapıcı - çakıcı tüm yorunlardan fazlasıyla iğrendiğimi belirtmek isterim. Ne yazık ki hiçbiri bir işe yaramıyorlar.

  Bu sebeple sizlere harika tiyolarım var ve bahsetmeden edemedim.

  Tiyo #1. Arda Kutsal, lütfen bir daha net fiyat verme sitede. Bu ülkede konuşmaya gelince herşey değerinden pahalıdır. Ya da yazını şöyle değiştir;

  Orjinal yazı:

  Katılım kişi başına €250 + KDV olacakmış. Webrazzi okuyucularına özel olarak MediaCat tarafından sağlanan indirim ile katılmak isteyen ilgili kişiler €200 + KDV ile kayıtlarını yaptırabilirler.

  Kekoshoplanmış hali:

  A- Katılım kişi başına €250 + KDV olacak.(mış). "mış" gitmelidir.

  B- Yorumlarıyla Webrazzi'nin gelişiminde öncü rol oynayan değerli okuyucuların arasından MediaCat ile bağlantı kuran ilk 50 kişiye 50€ indirim yapılacaktır.

  C- Arda250 yaz 2250 ye gönder!(şaka)

  Tiyo #2.Sitede yapılan yorumların yanında "- ve +" işaretleri kesinlikle olmalıdır. Böylece yorumlarda genel topluluk tepkisi aktif edilmiş olur. Eminim burada sessiz kalan birçok değerli insan vardır. En azından yorumlara değer biçerler.

  Tiyo#3. (Bu içeriği göremiyorsanız, Sisteme kayıt olmalısınız. Kayıt için Tıklayın!)

 13. Algıda Algida'yı geçmek üzere burada olup biten. Ücret karşılığında düzenlenen bir çalıştaya katılım kişinin tercihi olduğu gibi, Kutsal'ın da bahsi geçen etkinlikten belirli bir pay alması kişisel tercihidir ve istediği gibi davranır. Eğer alternatif üretemeyecekseniz söyleyenecek söz laf-u güzaftır... Ha eğer bir alternatif üretilebilirse o zaman nisbi bir tartışma yerinde olur. Sevgiyle kalın...

 14. Site Bekçisi Site Bekçisi

  Sayın Ekim Nazım Kaya;

  Serbest piyasa ekonomisi dersi vermeye kalkışmanızı, uygunteklif.com ve gelirkenal.com fikirlerinin yaratıcısı olmanıza bağlıyorum.

  Burada açık açık söylenmeyini söylemenin vakti geldi herhalde. Her ne kadar üstü kapalı söylenmeye çalışılda da özet şudur :

  Arda Kutsal bu para etmez...

  İkinci söylenmeye çalışan şey ise :

  Bizden beslenip bize mi satıyorsun?

  Geri dönük bir çok yazısına bakın Arda Bey'in; Hepsinin sonunda "siz ne dersiniz", "sizinde fikirlerinizi alayım", "siz ne yapardınız" gibi sorular vardır.

  Yani ortak olarak ürettiğimiz fikirleri bize 500 YTL'ye geri mi satacak?

 15. Taci Yalçın Taci Yalçın

  @Ekim Kaya, sonuna kadar katılıyorum. Web 2.0'la ücretli semineri; daha da doğrusu o seminerin ücretinin fazlalığını bağdaştırmak ne kadar cahillikse, bunu Arda Kutsal'ın karakteri, bilgisi, hatta ve hatta bilgisinin ''ne kadar ettiği'' ile bağdaştırmak da bir o kadar cahilliktir. Ben burada bu söylediklerimin her ikisinin de yapıldığını görüyorum ve üzülüyorum. Bugüne kadar ''bir sürü'' şey öğrendiğimiz -kaldı ki eminim bu sözleri söyleyenler de ondan çok şey öğrenmişlerdir- Arda Kutsal'ın bilgisinin, bilgilerini paylaşmasının ne kadar edip etmediğini sorgulamak kimseye düşmez diye düşünüyorum. Sevgiler.

 16. Ufucuk Ufucuk

  Paranın "az bile" olduğunu düşünen arkadaşlar sanırım o gün orda bulunacaklardır. Ben yukarıda şahsi fikrimi belirttim. Kimseyi alakar etmez benim konuyla ilgili ne düşündüğüm.

  Yaptığınız her işi maddiyata dökmeye başlar, arka tarafta ki kitleyi unutursanız sonra bir bakarsınız, o arka taraftaki kitle sizi terk edivermiş.

 17. Vedat Erol Vedat Erol

  İlk başta şaka olarak algıladım ama olay ciddi ciddi Arda kim ve internet o kadar eder mi olayına gelecek. Arda Kutsalı seversiniz sevmezsiniz ayrı ama sektöre emeği olmuş bir kişidir.

  Elalem başka sektörlerde saçma sapan inekli öküzlü konulara yüzlerce dolara eğitim verirken bizim sektörde bu para az bile. Ben katılırım katılmam ayrı konu ama neden bizim sektörümüz hep aşağıya çekme eğiliminde. Yıllardır sektörü bitirmeyelim yükselsin fiyatları yukarı çıksın derdinde kişiler olarak bu üzücü olmaya başladı. Bir projenize bir domaininize bile fiyat biçtiğinizde ilk olarak kendi sektörümüzden insanlar teptki koymaya başlıyor. Ben sektörde ne kadar çok yükselirse o kadar seviniyorum. Projeler milyon dolar yapsın işler daha çok paraya olsun ki bu sektöre gelişsin büyüsün.

  Arda Kutsal sen yoluna devam et.

 18. Vedat Karabulut Vedat Karabulut

  @özge..

  sevgili Özge lütfen yazımı tekrar okurmusun.Ne demek istediğimi anlarsan tekrar bana cevap yazmazsın umarım. Burada konu Arda Kutal değil, lütfen dikkatlice tekrar oku.

  59. Vedat Karabulut

  05 Eki 2008 22:32

  @site bekcisi, ufucuk ve diğer negatif olan değerli arkadaşlarıma…

  arkadaşlar bir konuda Sizinle hem fikir olamam. Bir müsade edin Arda’ya yapsın Workshop’unu. Bakalım neler çıkacak neler olacak. 100ytl veya 500 ytl ne olmuş yani? siz bu ülkede binlerce lirayı çöpe atan kişileri biliyormusunuz? Siz daha iyiyseniz, nerde sizin hizmetiniz, bende bunu bilmek isterim. Uzun zamandan beri internet işindeyim, satış ve pazarlama uzmanlık alanım, tek yaptığınız sivri dilli olmak, yapmayın lütfen. Destek olun,yorum elbette yapın, daha çok isteyin Arda’dan, bir terslik veya yalan dolan görürseniz bunu paylaşın, ama adama şans tanıyın ya..Sizinde workshop’unuzu varsa gelelim,gelsinler..Nerde ?? nerdesiniz? ben görmedim, duymadım. Arda mükemmel olmayabilir ama en azından araştırıyor, çabalıyor. Kendisini tanımam ama yakınen webrazzi yi takip ederim. Lütfen yorumumu yanlış anlamayın, amacım siz gençlerin daha araştırmacı ve bilinçli olması.Birbirinize destek olun, herşey para demek değil, sizde insanlara katkıda bulunun. Yardıma ihtiyacınız varsa elimizden geldigince seve seve yardımcı oluruz. Güç gösterisi yapmayın yeterki.

  Sevgi ve Saygılarımla

 19. http://www.readwriteweb.com/archives/the_danger_of_free.php

  yazıdan çok verilen cevaplar güzelmiş Ersan Abi...

  Why *shouldn't* an office suite free? Why *should* it cost money?

  You can compete with free. You just need to add more value to what is being given away for free. Examples:

  -bottled water competes with free water from the tap

  -book stores compete with the library (as noted by 45)

  -enterprise SaaS competes with open source

  -music sales and satellite radio compete with music on the radio... vsvsvs

  free üretimi arttırıyor, rekabeti hızlandırıyor...

  newyorktimes arşivindeki yazıları parayla verirken digg freenin avantajları ile yeni düzenin newyork times'ı olmaya hazırlanıyor...

  metallica bile youtube üzerinde geçmişteki napster hatasını düzeltmeye çalışıyor...

  bu arada http://london2008.futureofwebapps.com/ burada mark zuckerberg ve kevin rose'un da bulunduğu bir etkinlik 700p'lara varıyor ardaya çok yüklenmemek gerek :)

 20. Kazım Kazım

  bence az bile. Avrupa'da Amerika'da bu türden etkinlikler 2.000$ filan oluyor. Türkiye'ye interneti getiren, türk internetinin bu aşamaya gelmesinde en büyük payı olan Arda Kutsal gibi biri için bu fiyat az bile. Tabii bu benim görüşüm. Forza Arda!

 21. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Aslında burda alınan ücret sadece daha elit ve büyümeye önem veren şirketlerin katılmaları için konulmuş bir sınır gibi göründü bana...

  Ancak 200 Euro + KDV edecek bir konferans olacağı düşüncesinde değilim...Arda Kutsal bu konuda WEB Medyasında kendini kanıtlamış biri,12'den vurdukları tek nokta Arda bey'i seçmiş olmaları...

  Ancak 200 euro+KDV olayı çok fazla olmuş bençe.

 22. Cello Cello

  @Kazım; "Türkiye’ye interneti getiren" Arda Kutsal mı? :-)

 23. Caglar Caglar

  Egitime katılacak olan firmaların degerli elemanlarına bazı sorular sormak lazım;

  - Acaba moderatorsuz bir web 2.0 uygulamasına onay verebilirlermi?

  - Sponsoru oldukları sosyal networking sitelerinde kendileri hakkında yazılan olumsuz izlenimleri, deneyimlerin orada barınmasına izin verirler mi? gibi uzayan bir suru sorabiliriz. Bı soruların buyuk bir kısmında yanıt moderasyon sart ve sansur etmek gerekebilir olacaktır.

  O zaman adama nerede web 2.0 demezler mi?

  Bu arada ben bu egitimi almak istesem ve Arda Kutsal'ın G.M oldugu sirketin web sitesine girsem ve karsıma sadece sitenin logusu ciksa ne dusunurdum acaba... Arda Kutsal TR'de yasadigi icin sanslı bence, yurtdisinda olsa kimse katilmazdi egitmenin ne is yaptigini bilmedigi bir egitime.

 24. Emre V. Emre V.

  Herkes söylensin dursun. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.

 25. Eren Bali Eren Bali

  Sanırım henüz emekleme aşamasında olan Türkiye'deki internet pazarı için böyle bir etkinliğin ne kadar önemli olduğunu kaçırıyoruz. Bu workshop'un hedef müşteri kitlesi açıkça belli ki webrazzi okuyan girişimci/ilgili insanlar değil, web2.0'a yabancı büyük şirketlerin yöneticileri. Bu kitleye ancak böyle bir formatta, Ceylan Intercontinental Hotel'de , Arda gibi popüler bir marka ile ulaşılabilir.

  Türkiye'nin de bu pazardan pay alabilmesi için Arda gibi insanların bu şirketleri Türkiye'nin potansiyeli konusunda ikna edebilmesi gerekiyor. Ne yazık ki daha nisan ayında tamamen ücretsiz olup, oldukça başarılı faydalı geçen TechCrunch&Webrazzi Meetup organizyanu için Arda'nın harcadığı emeği hemen unutuyoruz. Techcrunch50(2600$) ve Le Web(1250€) gibi benzeri etkinliklerde katılımın ücretli olduğunu unutmayalım.

  Kısaca bu etkinliğin ücretli olması hitap ettiği kitle açısından zorunlu olduğu gibi, Arda'nın da tam zamanlı olarak yaptığı iş ile geçimini sağlamasında ben bir sakınca göremiyorum. Umarım dışarıdan taş atanlar -özellikle 2 üniversite mezunu bekçi arkadaşımız- kendileri hayır kurumlarında çalışıyorlardır.

  Yorum yapmadan edemedim ;)

 26. Cello Cello

  pardon bu workshop'a kimler katılıyor acaba ???

 27. Vedat Erol Vedat Erol

  Arda Bey o kadar para alıyorsunuz ayıp size ben de yakıştıramadım. Elalem mor ineğin, yeşil öküzün, turuncu kuzunun pazarlama cinliğini anlatırsa ancak o kadar para edebilir ama internet dediğimiz şey nedir ki...dimi:)))

 28. @ufucuk, bence konuşmayı dinleyebilecek saygıya sahip biri değilsiniz.

 29. Barış Barış

  Webrazzi Meetup a katılamadım ama

  Bu listedeki konular webrazzi meetup daki konular değil mi zaten ?

 30. Yusuf Ozan Taşdemir Yusuf Ozan Taşdemir

  Öncelikle sıkı bir Webrazzi/Arda Kutsal takipçisiyim. Arda Kutsal ile birebir muhattap olmadığım halde yaptığı işi çok beğeniyorum, ülkemizde bir çok kişiye (bana) örnek olabilme pozisyonundayken "bazılarınıza" düşenler bellidir. Yukarıda bir çok arkadaşım "bazılarınızı" gerekli açıklamayı yapmışlar. Meriç Kara' da gerekeni söylemiştir. Evet, benim yaşım 19 ancak şuana kadar yaptıklarım bellidir, yapacaklarım ise yaptıklarımın göstergesidir. Sevgili Muhammet Sevim'in 34. yorumuna ise bütün samimiyetim ile katılıyorum. Ülke durumundan sorumlu AKP dahi hala "Durmak yok yola devam!" diyor, Arda abi "başarılarının devamını canı gönülden diliyorum. Kolay gelsin."

 31. Cem Hurturk Cem Hurturk

  Malesef bir kez daha Aziz Nesin'in ne kadar dogru soyledigini kanitladi buradaki tartisma. Mediacat'in organizasyonu veya ucreti seviyeli ve yapici bir sekilde tartisilsaydi keske. Fiyat kimisine pahali gelir kimisine uygun gelir. Her fiyatin bir alicisi vardir.

  Sahsiyete yonelik laf atmalar, vs. vs. vs., bu malesef "anonim internetin" dezavantaji. Eger laf atacaksa gercek dunyada yapamayacagini sahte bir kimligin altina saklanarak yapiyor insanlar. Madem bir sahsiyeti bu kadar asagilamaya ve hakaret etmeye cesaretiniz var, madem ki bir insanin ne kadar kaliteli bir is yaptigi hakkinda yargilamaya yetkiniz oldugunu dusunuyorsunuz, buyurun aciklayin kimliklerinizi. Saklanmayin anonim internetin arkasina. Acik acik tartisin. Bizde isimizden firsat buldukca buradaki yorumlari okuyup biraz gulelim sonra da "vay halimize" demeye devam edelim.

  Arda'nin sahsiyetine gelince. Arda'yi sahsen 2 yildir yakindan taniyorum. Iyiki de tanismisim diyorum. Hos sohbet ve *bilgili* bir insandir. Vizyon sahibidir. Tanidiklarina deger veren bir insandir. Bir insani yargilamak istiyorsaniz su hayatta yarattigi degerlerle yargilayin. Bos bos konusup zaman harcayip anonim bir kimligin arkasina saklanip havadan laflar atip bir sahsiyete hakaret etmeyin. Bunu gercek hayatta gercek kimliginizle yapsaniz mahkeme icin guzel bir dava konusu bile olabilir.

  Lutfen arkadaslar, biraz saygi...

 32. Süleyman Sönmez Süleyman Sönmez

  Belli konularda yazan kişiler, o konuda bilgi almak isteyen kitleye hitap eder. Yani bir uzman doktor, gazetede sağlık köşesi yazıyorsa bunun muhatabı başka uzman doktorlar değildir, konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen insanlardır.

  Diğer uzmanlar ancak teknik bir aksaklık görürse konuya müdahale eder.

  Yine dünyanın her yerinde seminerler düzenlenir ve yazarlığın yanısıra konuşmacılar verdikleri seminerlerle dinleyicilerine ulaşır.

  Arda Kutsal'ın vereceği seminer bu siteyi uzun zamandır takip eden, yorum yazan, kendi siteleri olan kişiler için kısmen ya da tamamen bilinen konular olabilir. Ancak seminere gelecek bir KOBI yöneticisi için son derece ufuk açıcı, pazar payını büyütücü ya da reklam, halkla ilişkiler ve yeni ekonomi üzerine yeni fikirlere ilham verici olabilir.

  Bu süreç diğer sektörlerde yıllardır yapılıyor. Mesela tıp mensupları veya öğretmenler her yıl seminerler alıyor. Yurtdışından bize alternatif ölçme ve proje tekniklerini anlatması için yıllarca öğretmenler getirdik. Bu kişiler ücretsiz gelmediler. Ancak her gelen uzman bize mesleki olarak birşeyler kattı.

  Gün geldi kimilerinden çok sıkıldık, gün geldi kimilerini ayakta alkışladık.

  Demem o ki - bu tartışmada son derece gereksiz bir bilgi de olsa - ben de dereceli ve iki üniversite mezunu olmama rağmen olaya negatif yaklaşan, yorum yazan bazı arkadaşlar gibi bakamıyorum! Arda Kutsal'ın yaptığı işleri gönül rahatlığıyla övebilen, yeri geldiğinde sert şekilde eleştiren hatta kurduğu Blograzzi gibi sitelerden çıkıp üstüne bir de eleştirel yazı yazabilen birisi olarak dürüstlükle yazıyorum bunu.

  İnsanların iyi yaptığı işlerin hakkını vermemek haksızlıktır. İyi yaptıkları iyidir. Kusurları kusurdur. Karalamak veya çekememek veya para kazanma hırsı gibi düşünmek de işi sığlığa götürür. Eğer para ya da sponsorlar olmasa o seminerlerin salonları da tutulamıyor, yemek ikramları da yapılamıyor, doğru dürüst lansmanları da yapılamıyor. Kısacası fiyat yüksek geldiyse, ülkemiz için üzerinde düşünülmeliydi demek çok daha samimi bir yaklaşım olur.

  Son olarak Arda Bey müsaade ederse eleştirmeden edemeyeceğim bir nokta var ki farklı düşünenleri "sabırla ve şaşırmayan samimi bir anlayışla dinlemek" en az tüm yorumları onaylamak kadar önemlidir. Çünkü sizi en sert eleştirenler genellikle size en çok değer verenlerdir. Diğerleri sadece alkışlamakla yetinecektir...

 33. Volkan Celik Volkan Celik

  Herkes bilgisini, tecrubesini, fikirlerini ve projelerini satıyor. Biz buna danışmanlık diyoruz. Kendi konularında uzman kişiler (-ki Arda Kutsal'ın bu konuda uzman olduğunu düşünüyorum) yaptıkları bu danışmanlık hizmetinin de karşılığını alır. Pahalı olabilir, ucuz olabilir, ücretsizde olabilir.

  Bu fiyatı danışmanın kendisi değil, organizasyonu yapan şirket belirler (Burada Kapital belirlemiştir Arda Kutsal değil).

  Pahalı veya ucuz olması gerektiğini nasıl değerlendirmeliyiz. Mesela daha önce Mediacat Workshoplarına katıldık mı? Arda Kutsal tarafından bireysel yada kurumsal danışmanlık aldık mı? Eğer bu kriterden birisini yapmadıysak bahsi geçen workshopun pahalı yada ucuz olduğunu değerlendirmemiz de yanlış olur.

  Tabi burada birde Arda Kutsal'ı ne kadar tanıdığımız önemli (Tanımak=takip etmek, fikirlerini, tecrubelerini bilmek vs).

  Burada olan yanlış anlama, yukarıda yazdığım gibi ücretin Arda Kutsal ile bir ilgisi yoktur. Bizlerin eleştirmesi gereken Mediacat yani Kapital şirketidir. Arda Kutsal ve benzeri bir çok uzmanı bizlere daha makul ücretler ile gidilebilir kılması gerekmektedir.

  Son olarak Arda Kutsal'ın bilgisini, fikirlerini, düşünlecelerini veya projelerini yeterli bulmuyorsanız, ben onu dinlemek için 500 YTL vermem der etkinliğe katılmassınız. Ben Arda Kutsal'ın konuşmasını dinlemek istememe ragmen bu etkinliğe 500YTL'lik bütçe ayıramam...

 34. Zorunlu Zorunlu

  tartışmanın uzaması Webrazzi okuyucularının, düzenlenen etkinliğin hedef kitlesini yanlış anlamalarından doğuyor. bu durum iyi kavranırsa fiyat konusunda bir tartışma olacağını tahmin etmiyorum.

  “yıkan vs. yapan” edebiyatı konusunda Özge'ye hak vermemek elde değil.

  "Şirketlerin ilgili pozisyonlarından katılımcıların..."diye devam eden cümlede geçen şirketlerin ilgili pozisyonlarında iş bulmuş kişilerin bu etkinlikten edinecekleri bilgiler ile çok fazla değer yaratıp yaratamayacakları benim kafamdaki tek soru işareti. Arda Kutsal da bu konuda "keyif alacaklar" diye yazmış. Bu konudan anladığını herkes kabul ediyorsa ve kendi de keyif alacaklar diyorsa güvenmemek için bir neden yok. Şirketim beni böyle bir etkinliğe gönderse seve seve giderdim.

  Ayrıca internet geçmişi uzun olan insanlar genelde içi boş mesajları görmezden gelir ve yapıcı mesajlara odaklanır. Zamanı çok olan kişiler de her mesajı dikkate alarak cevap verir.

  Birbirimizi fazla üzmeyelim bence. Gereksiz.

  Ancak tesadüf mü bilmiyorum ben de bir kere eleştiri yapmıştım Ekim Nazım Kaya arkadaşımız yine ders verip eleştirilere kızmıştı. http://www.efrontlearning.net/bu yazılım ile daha çok kişiye ders verebilir.

 35. Murat Turan Murat Turan

  Yararlı bir etkinlik olacağına eminim ama bir günlük bir etkinlik için 500 YTL bence çok fazla.

 36. Ufucuk Ufucuk

  500 YTL? Ne için? Yukarıda başlıkları verilen liste 500 YTL edecek bir liste değil ve ayrıca şahsi görüşüm siz konuşması için 200 euro ödenebilecek profosyonelliğe sahip bir konuşmacı değilsiniz.

 37. Hakan Nural Hakan Nural

  @ Murat Turan kesinlikle katılıyorum çok fazla.

 38. Neye göre kime göre fazla? Kendimize göre düşünmeyelim. Söz konusu konferansın katılımcılarının büyük kısmının Web 2.0 hakkında herhangi bir bilgisi bile bulunmuyor olacaktır. Fakat sonunda bu konuda bilgilenmiş olacaklar. Bu tür konferanslara çoğunlukla katılımcıların çalıştığı ya da sponsor firmaların karşıladığını düşünürseniz fazla değil.

  Yurt dışında yapılan bir çok konferansın 1000USD / gün 'den başladığını ve çoğunda venue maliyetlerinin Türkiye'den daha düşük olduğunu unutmayalım.

 39. Nerde o eski açık kaynak ruhu :) . 3-5 site açıp içini spam doldurup para kazanma yöntemlerini anlatan Webmaster sitelerinden öğreniyor gençlerimiz internet sektörünü. Konferansın fiyatı çok çok düşük bile olabilir belki ama Türkiye şartlarında Elit kesime hitap ediyor ve Türk internet sektörnde Kapitalizmi yaratıyor bence bu gibi etkinlikler. Dünyada git gide büyüyen ve gelişen internet tekelciliğine ve kapitalizmine karşı olan Açık Kaynak akımına ters gidiyoruz :) Türk internet sektörü için verdiği emeklerin tartışılmaz olduğu bir kişiden böyle bir haraket üzdü beni. Arda Kutsal'ın bu gibi şeylerle para arayacağını dşünmezdim hiç... İstanbul'a öğrenci olarak yeni geldim ve Arda Kutsal'ın 19-20 li yaşlarda dediği yaşlardayım hatta küçüğüm :) Kaç aydır bir etkinlik olsada katılsam diye bekliyordum karşıma bu çıktı :) Tüm harçlığımı verip bilgi sahibi olamıyacağıma göre yapıcak birşey yok :D Patronlar ve büyük şirketler versin parasını alsın bilgisini...

  Arda Kutsal'ın belirttiği gibi yaşım küçük herşeyi anlıyor olamıyabilirim ama benim dşüncelerim böyle :D

 40. Özge Özge

  çok zekice!

  temelde sosyal medya, internette gönüllü yaratılan içerik ve bunun ücretsiz paylaşımı üzerine bir atölye çalışmasına katılmak için 500 ytl verecek zihniyetin konuyla ilintili 5 seminere de katılsa bir şey öğrenemeyeceğini düşünüyorum.

 41. Site Bekçisi Site Bekçisi

  Çok ilginç bir konu! Bir sitede herkese açık olarak bilgi paylaşan biri 500 YTL'ye bilgi satacak. Böyle bir organizasyonda bulunmanız büyük hata olmuş.

  Aksine web2.0'ı çok iyi bilen biri olarak size böyle bir teklif geldiğinde kesinlikle itiraz etmeliydiniz.

  Düşünün web2.0'ın özsuyu olan biz kullanıcalar, katkılarımızla büyüyen sitelere "Bizim sayemizde buralara geldi siteniz, bundan sonra bizde pay isteriz yoksa içerik oluşturmayız" desek nasıl olur?

  Üstelik tanıtım görsellindeki metin çok ironik!.

  Orada tüketicilerin internti kullandığını ve offline tahtının sarsıldığında bahsediyor. Bu öz özlü sözlerin ardında 500 YTL'ye offline bir anlatım.

 42. Yorumlar yine serbest piyasa ekonomisinin pek çok kişi tarafından algılanamadığının göstergesi... Pahalı ya da faydasız buluyorsan gitmezsin, "çok pahalı" yorumlarının amacı nedir? Amaç yapıcı bir müdahaleyse, daha iyisini daha ucuza, ya da bedava yapın, insanlar faydalansın. İşin ilginci, bu yorumları yapan gençler her türlü fiyat üzerinde regülasyon uygulanabildiği bir dönemi yaşamış da değiller, o yüzden bu yorumları oldukça cesur buluyorum. Ve yorumcuların günlük hayatta sürekli pahalı buldukları her ürün-hizmeti üreten şirkete gidip "pahalısınız" deyip demediklerini, diyorlarsa ne cevap aldıklarını merak ediyorum.

 43. Bu konu webrazzi'nin en çok yorum alan konularından herhalde. Tartışmaya ne kadar meraklıyız :) Ben de bari bir şeyler yazayım da tam olsun.

  Webrazzi Türkçe ve düzenli web 2.0 üzerine yayın yapan nadir bloglardan birisi. Yiğidi öldür hakkını yeme. Arda Kutsalı tebrik etmek gerekiyor bu konuda. Ayrıca bir insan bu konu üzerine bir şeyler üretiyorsa yaptığı analizleri ücretsiz olarak blogunda paylaşıyorsa bundan gelir elde etmesinde de bence hiçbir sakınca yok. Ha pahalı diyorsanız gitmezsiniz olur biter. Kimse kimsenin kulağından tutup da zorla konferansa götürmüyor :)

 44. Ahmet Ahmet

  saçma bence

 45. Yusuf Ozan Taşdemir Yusuf Ozan Taşdemir

  Onlarca yorum içinde gülebildiğim tek yorum "Arda Kural" :) Al sana web 2.0 al sana guru. "Bkz: Arda Kural http://tinyurl.com/4dxq68"

 46. Ufucuk Ufucuk

  @Ekim Nazım Kaya;

  Serbest piyasa ekonomisinde müşteri (ki biz bu durumda müşteri oluyoruz) mal sahibi kurum yada kuruluşa fiyatlar hakkında yorumda bulunabilir, hatta yasalar gereği aldığı malı 15 gün içerisinde malı üreten (aracıya demiyorum) şirkete geri gönderip pasarını geri alabilir. Hatta serbest piyasa ekonomisinde müşteri malın ederinin üzerinde bir değerle satışa çıktığını görürse şirketi dava bile edebilir. Sizin kadar bilgimiz vardır ekonomi hakkında. Hakkımızı, hukukumuzu da biliriz. Ayrıca şirketler için müşteriden gelecek feedback (geri dönüş) çok önemlidir ki bu nedenle sokaklarda sizlere anketler yaptırırlar ürün kalitesini ve pazar payını artırmak için, yani müşterinin fikri önemlidir ve müşteri her zaman haklıdır. Yukarıda bahsi geçen olay da bir "servis hizmetidir" ki müşterilerin yani bizim bu servisi eleştirme hakkımız bulunmaktadır.

 47. Arda Kural Arda Kural

  @özge

  arda kural mı ? çok edebiyat parçalıyosun da keşke yorum yaptığın/eleştirdiğin kişinin adını da bilseydin.

 48. Okan Doğan Okan Doğan

  Oturdum yapılan tüm yorumları okudum ve görüyorumki amaçlar ve olacaklarla değil hala ayrıntılarla uğraşıyoruz. 65. yorum olan Yusuf'un yorumu gayet açık ve net. Arda KUTSAL başarılarının hep sürekli ve devamlı olmasını diliyorum....

  Saygılarımla...

 49. Özge Özge

  aferin sana ne de güzel yakalamışsın imla yanlışını. işte bu şekilde sen de Arda Kutsal gibi bir internet gurusu olabilirsin.

 50. Okan Doğan Okan Doğan

  Bence kıskanmaktan vazgeçin, başarı neden ülkemizde kaldırılamaz, çekilemez bir duygu. Başarılı bence kendisi, inkar eden varsa, kıskanıyordur başarısını bence, Arda KUTSAL'ın.....

 51. Arda Kural Arda Kural

  @özge

  imla hatası değilki bu sen direk ünlü birisini yazmışsın. ama öğrenmene vesile olduğum için sevindim. edebiyat + felsefe iyi de dikkat "0".

 52. Kural Kural

  @site bekçisi kendini Türkiye’nin dahi çocuğu gibi görüp ben birinciyim ben 2 üniversite bitirdim ben büyük adamım diyerek kendi kendisini övmesinden karakterini az çok anladık. Kendileri Türkiye’nin en büyük en güçlü üniversitelerinde okuyup adam olduklarını sanıyorlar ama adam olmak o kadar kolay değil görüyoruz hepimiz. Ben bir üniversite öğrencisiyim 500 ytl’yi sadece bir seminer için veremem fakat Türkiye’nin en büyük üniversitelerinde okuyup çok büyük adam olmuş site bekçilerinin bu etkinliğe katılmak için para sıkıntısı duyacaklarını sanmıyorum o kadar okuyupta bekçilik yapacak değiller ya.

 53. Barış Barış

  Hala "Web 2.0 nedir?" diye başlık olur mu? Yani Calculus eğitimi vermeden önce toplama-çıkarma yapmayı öğretmek gibi birşey. web 2.0 nedir bilmeyen birisinin 500YTL verip oraya gelmesinin ne manası olabilir?

 54. Arda Çetin Arda Çetin

  @Ekim Nazım Kaya,

  Herhangi bir ressamın eserini beğenmediğimde o ressam daha iyi resim yapabilmem mi gerekiyor? Ya da bir futbolcuya "sen iyi futbol oynamıyorsun" diyebilmem için Şampiyonlar Ligi'ne falan mı katılmam gerekiyor?

  o zaman sizin fikrinize göre o zaman hiç kimse hiç birşeyi eleştirmesin, karşıt görüş belirtmesin, öyle mi?

  Belli ki sevdiğiniz, tanıdığınız birilerine yapılan olumsuz eleştirilerden has almıyor olabilirsiniz ancak bunu belirtme şekliniz bana göre yanlış.

  @Kazım,

  Lütfen bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın. Burada "türk interneti" diye atıp tutan nice "gençlerin" Mustafa Akgül ismini duyduklarını bile sanmıyorum.

 55. @site bekçisi

  İşte bu yoruma sessiz kalınamaz! Süper ve çok zekice! :)

  - "site bekçisi" der ki;

  "Bizden beslenip bize mi satıyorsun?"

  "Ortak olarak ürettiğimiz fikirleri bize 500 YTL’ye geri mi satacak"

  @site bekçisi;

  En fazla 19-20 yaşlarında olduğunu tahmin ediyorum ve Türkiye'nin senin gibi gençlere inanılmaz ihtiyacı olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum. Harikasın(!)...

 56. Önder Eren Önder Eren

  Yorumlar inanılmaz derecede üzücü ama bir o kadar da doğal bu memleket için. Birşeyler üretmeye çalışanlar ne kadar azsa, yıkmak isteyenlerde o kadar fazla artık Türkiye'nin meşhur web 2.0 dünyasında. Buna şüphe yok artık.

 57. Özge Özge

  Ya artık allahaşkına bırakın bu "yıkan vs. yapan" edebiyatını. O çözdüğünüzü düşündüğünüz Türkiye'nin beş adım geriden takip ettiği ülkelerin üretim tarihlerine bir bakın, eleştiri kültürlerine dair daha parlak fikirler edinip ezbere yazmaktan kurtulursunuz.

  Eğer Arda Kural ve Web 2.0 beş kişinin eleştirisiyle yıkılacaksa hiç olmasın zaten.

  Daha da yazıp yazıp kendini tekrarlamanın alemi olmadığından esenlikler diliyorum herkese.

 58. M. Serdar Kuzuloglu M. Serdar Kuzuloglu

  Bence Hulusi hakli. Arda sana da laflar hazirladim.

 59. Arda, Workshop'ta Web 2.0'ın insanlara "ben yorum yazıyorum, parayı sen kazanıyorsun" deme olanağı bile verdiğini de anlat, çarpıcı bir örnek oldu gerçekten :)

  Para senin cebine girmediği halde hem de! :D

 60. Yaşadığımız ülkenin her alandaki zihniyetin çok güzel bir yansımasını hatırlamış olduk.

  Aklıma bilindik bir hikaye geldi:

  Cennetten bir gurup, cehennemi gezmek istemiş. Dilekleri kabul edilmiş. Bakmışlar ki her kaynayan kazanın içinde değişik milletten insanlar, başlarında bir zebani. Zebaniler, kaynar kazandan çıkmak isteyenlerin kafalarına kepçe ile vurarak geri itiyorlarmış.

  Yalnız bir kazanın başında zebani yok, içi insan dolu. Ziyaretçilerin dikkatini çekmiş bu durum. Sormuşlar “bu kazanın başında neden zebani yok” diye.

  Cevap, “O kazanda Türkler var, içlerinden bir tanesi kazandan çıkmaya çalışsa, diğerleri onu ayağından aşağı çekiyorlar. Bu yüzden Zebani koymaya gerek duymadık” olmuş.

 61. Ufucuk Ufucuk

  @Ekim Nazım Kaya

  Paranın kimin cebine girdiğininden kime ne? Paranın kimin cebinden çıktığına bak önce. Para müşterinin cebinden çıkıyor ve müşteri cebinden şayet bu kadar para çıkacaksa karşılığında alacağı hizmetin değerinin bu olup olmadığını sorguluyor. Kapitalist düzende işleyen bir sistemde Arda Kutsal müşteri için değer üreten bir meta oluyor ve müşteri "meta ederini" sorguluyor. Para Arda'nın cebine girmeyince kimsesiz ve yoksullara mı dağıtılacak? Hayır. Yine bu çember içinde bir yere oturacak.

  Evet soru cebimizden neden bu hizmet için para çıkacak değil, soru; bu hizmeti sağlayacak aracının bu değerde olup olmadığı.

 62. Site Bekçisi Site Bekçisi

  @Arda Kutsal;

  Webrazzi okuyucularına 50 Euro indirim olduğu gözden kaçırmışım :) Payımızı almışız!

  Keşke dediğin kadar genç olsaydım!

  96 yılında internetle ilk tanıştğımda Tubitak ve ODTÜ ile telefon ile görüşüp internet bağlantısına nasıl sahip olabilirim diye sorduğumda 19-20 yaşlarındaydım. Tübitak'tan gelen gelen tam 8 sayfalık faksta yaklaşık 2000 Dolara sadece 33.600 k internet bağlantısına sahip olabilieceğimi gördüğümde biraz üzülsemde bu istediğimden vaz geçmemiştim. Hey gidi günler hey.

  Gençlerin benim gibi düşünmesi ne kadar çok isterim bilemezsin!

  Bu workshopa katılacak (ki kaldı ki bunun bir workshop değil monolog olacağı açık) gençlerin bu kadar para karşılığında daha fazlasını istemelerini öneririm.

  Kim bu workshop'tan çıkınca "Vay be! biz bu olayı nasıl kaçırmışız. Arda Bey hakikaten web2.0 konusunda kimsenin bilmediği müthiş bir olay yakalamış. Helal olsun 500 YTL" diyecek?

 63. @Ufucuk,

  Serbest piyasa ekonomisinde müşteri (ki biz bu durumda müşteri oluyoruz) mal sahibi kurum yada kuruluşa fiyatlar hakkında yorumda bulunabilir

  Evet bunu müşteri yapabilir, siz bu bedeli ödemeyeceğinize göre müşteri değilsiniz. Bir ticari ilişkide özneler satıcı ve alıcıdır, siz ikisi de değilsiniz, Türkiye'ye özel bir "dışarıdan konuşarak şikayet eden" bir cepheyi temsil ediyorsunuz ki, bunun ne Arda'nın, ne Mediacat'in ne de Workshop katılımcılarının umurunda olmasını gerektiren bir durum yok.

 64. @site bekçisi

  sevgili gece bekçisi pardon site bekçisi arkadasım yada abim valla yazdıkların açıkcası çok uzun yorumlar ancak ben sadece 96'daki internetle ilk tanıştığın yılları anlattığın yazıyı okudum açıkcası bana hiç samimi gelmedi bence biraz abartmışın:))

  "pagerank"'in kadar konuş:))))

 65. Meriç Kara Meriç Kara

  Sevgili webrazzi takipçileri, internet gençleri ve romalılar.

  Herkesin gözden kaçırdığı bir nokta var, yani birçok kişinin. Arda Kutsal, danışmanlık, pazar analizi, konuşmacı ve yazarlıktan para kazanan bir fikir insanı. Yani bu adamın "profesyonel" hayatı bu. Hiçkimsenin "adam benim fikrimden para kazanıyor, benden aldığını bana satıyor" demeye hakkı yok. Kaldı ki 250 ya da 200 avrupa lirası üzerinden ücretlendirilen workshop'u kendisi değil, iletişim ve pazarlama alanında en faal -ve pahalı- firmalardan biri olan Mediacat düzenliyor. Arda Kutsal siz o 200 ya da 250 avroyu verseniz de vermeseniz de anlaştığı rakamı cebine indirecektir. Bu konudan rahatsızlık duyuyorsanız, tahminimce düzenli ödemeler aldığınız, sıcak bir ofis ortamında çay kahve eşliğinde yürüttüğünüz işinizden istifa edin, ve Arda gibi etrafınızı dinleyerek, işe yarayacak olan veriyi analiz ederek, müşterilerinize sunun.

  Bu analiz ve sunum işinin ne kadar kolay olduğunu, şu sayfada Mediacat-Arda Kutsal-200 (250) euro arasındaki bağlantıyı çözememiş yorumlara bakarak rahatlıkla anlayabilirsiniz, yok eğer anlayamıyorsanız rica ediyorum, sakın istifa etmeyin. Açlıktan nefesiniz kokar.

 66. Özge Özge

  @Vedat Karabulut, @Ekim Nazım Kaya, @vb.

  İşte burda yandaş olmak adına anlamaktan geri durduğunuz çok basit ama bir o kadar da önemli bir nokta var. Burada dönen mevzu Arda Kutsal'ın bilgi birikimi, paranın ne kadarını alacağı/ne kadarını hak ettiği değil. Bu ve bunun gibi organizasyonların, içeriklerinin mantığıyla taban tabana zıt düşen uygulanış biçimleri. Şimdi siz kalkmış "elmalarınız çürük" diyen bir müşteriye "bahçenize elma ağacı dikseydiniz o zaman" diyorsunuz." Arda Çetin'in de yukarıda dediği gibi, kişinin bir durumun yanlışlığına eleştiri getirmesi için o konuda uzman olması gerekmez. Bu organizasyonun işleyişinin normal olduğunu savunan bir kimse, teachcrunch meetup ın ücretsiz oluşunu yadırgamadı hayret!

  Arda Kutsal için üzücü olan tek nokta bugün "gerçek kişi popüleritesinin" ceremesini çekiyor oluşudur. Eğer adınız, yaptığınız işin önüne geçerse bu sadece cyber dünyada değil reel dünyadada epey canınızı sıkabilir. Gelgelelim kendi tercihidir işte...

 67. Site Bekçisi Site Bekçisi

  @Ekim Nazım Kaya

  Size katılmıyor değilim. Piyasa koşullarında oluşan fiyat alışveriş işleminin tamamlandığı zaman olur. Yani alıcı ve satıcının fiyatta anlaşıp ticaretin gerçekleştiği anda oluşur.

  Şuan bir arz söz konusu. Böyle bir talebinde olduğu ise varsayım.

  Ama arz fiyatına itirazlar olduğuna göre daha makul fiyatlardan talep eğrisinin arz eğrisi ile kesişeceği kesin.

 68. Kazım Kazım

  @ Arda Çetin

  Mustafa Akgül'ü çok iyi biliyorum. Bi halt yaptıkları yok. "Arda olmasa bu ülkede internet olmazdı" görüşümü tekrarlıyorum. 18 yasinda filan da değilim 29 yaşındayım. Arda' dan da büyük sayılırım.

  Etkinliğin gelirinin , Arda'nın cebine gitmesinde bence hiçbir sakınca yok. Etkinliğe 200 kişi katılsa 200 x500 YTL=100.000 YTL yapıyor helal hoş olsun.

  Arda gibi dünya çapında projelere imza atmış, türkiyedeki en popüler 5 site arasında birisi, tüm hayatını bizlere adamış biri için bence her webrazzi okuru ayda 100$ ödese az bile. Techcrunch'dan , mashable dan çeviri yapmak okadar kolay mı sanıyorsunuz? Siz yapında görelim!

  Forza Arda Kutsal kim tutar seni!

 69. Webotesi Webotesi

  Web 2.0 projelerine her zaman sıcak bakan bir kişilik olarak şunları söylemek isterim :

  1.) Offline bir anlatım Web 2.0 uygulaması ile bağdaşmaz. İnternet online bir sektördür.

  2.) Fikirleri toplayıp sinema bileti satar gibi satmak Web 2.0 ' a ters orantılı.

  Şunu unutmamak gerekli : Online ortamda edinilen bilgi ve tecrübe offline bir şekilde, ücret karşılığı girişimciye sunulmamalıdır.

  Saygılarımla

 70. “ben yorum yazıyorum, parayı sen kazanıyorsun”

  @ekim, bunu tuttum. ahahah :)

 71. Vedat Karabulut Vedat Karabulut

  @site bekcisi, ufucuk ve diğer negatif olan değerli arkadaşlarıma...

  arkadaşlar bir konuda Sizinle hem fikir olamam. Bir müsade edin Arda'ya yapsın Workshop'unu. Bakalım neler çıkacak neler olacak. 100ytl veya 500 ytl ne olmuş yani? siz bu ülkede binlerce lirayı çöpe atan kişileri biliyormusunuz? Siz daha iyiyseniz, nerde sizin hizmetiniz, bende bunu bilmek isterim. Uzun zamandan beri internet işindeyim, satış ve pazarlama uzmanlık alanım, tek yaptığınız sivri dilli olmak, yapmayın lütfen. Destek olun,yorum elbette yapın, daha çok isteyin Arda'dan, bir terslik veya yalan dolan görürseniz bunu paylaşın, ama adama şans tanıyın ya..Sizinde workshop'unuzu varsa gelelim,gelsinler..Nerde ?? nerdesiniz? ben görmedim, duymadım. Arda mükemmel olmayabilir ama en azından araştırıyor, çabalıyor. Kendisini tanımam ama yakınen webrazzi yi takip ederim. Lütfen yorumumu yanlış anlamayın, amacım siz gençlerin daha araştırmacı ve bilinçli olması.Birbirinize destek olun, herşey para demek değil, sizde insanlara katkıda bulunun. Yardıma ihtiyacınız varsa elimizden geldigince seve seve yardımcı oluruz. Güç gösterisi yapmayın yeterki.

  Sevgi ve Saygılarımla

 72. Dinçer Dinçer

  Hakikaten ilginç bir milletiz.

 73. Muhammet Sevim Muhammet Sevim

  Arda Bey,

  saygı duyduğum, takdir ettiğim, 'işinizi bildiğini' bildiğim birkaç kişiden birisiniz. Workshop'u veya fiyatını da değerlendirmek istemiyorum, sonuçta Avrupa'da da bu tür etkinlikler oluyor ve fiyatlar yine bu seviyede. Bu benim işim değildir.

  Fakat #22 numaralı yorumda bir yorumcuyu yaşını tahmin ederek değerlendirmişsiniz ki, sizin gibi birine hiç yakıştıramadım. Sizin alay ettiğiniz, bu tür yorumlara yakıştırdığınız 19-20 yaşındaki kişilerin ne işler yaptığından hiç bahsetmek bile istemem, siz bilirsiniz zaten. Sitenizi birçok kişi ciddi olduğu için, Avrupai interneti Türkiye'ye yaydığınız için ziyaret ediyor. Böyle yorumlar yaparak kendinize yazık ediyorsunuz.

 74. Ufucuk Ufucuk

  @Ekim Nazım Kaya

  Şayet sen serbest piyasa ekonomisini bildiğini yada kapitalizmin ne anlama geldiğini bildiğini söylüyorsan o zaman ben onca yıldır boşa okumuşum.

  Kapitalist sistemde her birey sistem için bir müşteridir zaten. Pazarlama odaklı yaklaşımda pazarlama yapacak şirket "tamam şu 3 kişiye satıcaz ürünü geri kalanlar dağılsın" gibi bir yaklaşımda bulunuyor sanıyorsun herhalde. Ürettiği değeri paraya çevirmek isteyen tüm şirketler/yatırımcılar pazar paylarını genişletmek için her bireyin tüketici/potansiyel müşteri olduğunu bilmektedir. Bu neden ötürüdür ki üniversitelerde işletme, iktisat, ekonomi vb. bölümler vardır. O bölümlerde öğrencilere pazarlama ve müşteri çekme öğretilir. Sen o sistem içinde bir yerden savunuculuk yaptığın için senin sisteminde yada Arda'nın sisteminde bizler birer müşteriyiz ve üretilen metaya değer biçmek bizim hakkımızdır. Şayet ben o değerin yeterli olduğunu görürsem parayı çıkartır değeri satın alırım, beğenmessem almam. Mühendislik fakültesi bitirmişsin gördüğüm kadarıyla hatta kapitalizmin göbeğinde eğitim almışsın ama yeterince inceleyip öğrenmemişsin sanırım.

 75. Şaşkınlıkla yorumların nerelere gittiğini seyrediyorum.

 76. @muhammet sevim,

  "Arda Kutsal bu para etmez… İkinci söylenmeye çalışan şey ise : Bizden beslenip bize mi satıyorsun?"

  diye yorum yapan arkadaşa hiç mi lafın yok?

  Ayrıca bizim Memo'da 96'dan beri internete giriyor. Git bak sabahtan akşama kadar okey oynuyor..

 77. Umarım yabancı yatırımcılar bu yazıyı görmez, yorumlardan "Türkiye henüz bizim yatırımlarımıza hazır değil" sonucuna varabilirler.

 78. Metin Kahraman Metin Kahraman

  MediaCat tarafından düzenlenen bu workshoplar'ın pahalı olmasındaki en büyük sebeplerden biri de farklı bir kitleyi hedeflemesidir. Bu workshop interneti / web 2.0'ı herşeyiyle bilen bizleri değil, daha çok markalar firmalar tarafında bulunan yönetici ve/veya uzmanları hedeflemektedir. Sonuçta Techcrunch & Webrazzi etkinliğini sponsor peşinde koşarak Conrad'da en güzel şekilde bizlere düzenledi değil mi? Hatta ilginin çok olması üzerine 100 kişi için daha yer açmak için tekrar sponsor arayışlarına girdi, hatırlayalım. Biz, millet olarak eskiyi çabuk unutuyoruz ne yazık ki.. Arda bu kadar eder - etmez gibi bir tartışma söz konusu bile olamaz.

 79. Site Bekçisi Site Bekçisi

  @Kazım

  "4. Dünya ülkesinde Kolpadan bir bölüm okumuş"

  Bu laf biraz ağır kaçacak Arda Kutsal'a.

  Her ne kadar Arda ile bir türlü yıldızımız barışmasa dahi bu örneklemeyi - ben bile - pek şık bulmadım.

  O bizi 19-20 yaşındaki işe yaramaz kişilik olarak görsede, kendisi 19.20 yaşına kadar bir işin ucundan tutmamış olsada, bizim gibi Türkiye'deki iyi üniversitelerde okuyup derece ile bitirmiş olmasada zeki adamdır.

  Ki kaldı ki bu tartışma Kıbrıs'ta okuyan gençleri çok kızdıracaktır. Sonra parasını verip yüksek lisans adı altında yaptıkları şekiyinde haybeden bir iş olduğunu düşünerek moralleri bozulucaktır.

  Ayrıca futbol yorumcuları da futboldan hiç anlamaz ama futbolcular kadar da yıldızlaşabiliyorlar. Ne de olsa şov dünyası.

  Ben Arda'yı son yıllarda meşhur olan jurilerin insanları yorumladığı tv yarışmalarına benzetiyorum. Üst otorite olarak çok farklı yönden yarışmacıyı değerlendirerek yorumluyorlar. Yarışmacı ise boynu bükük juriyi dinler. Ağzını açamaz, saygıda kusur edemez.

  İnternet için bir proje üreten 19-20 yaşındaki gençlerde Arda Abilerinin sözünü dinlemeliler. Bizim yaş 30'u geçmiş. 2 üniversite okumuşuz, yüksek lisans yapmışız. Bide bunları derece ile bitirmişsiz. Bu yüzden biraz burnumuz havalarda ve fikirlerimiz katılaşmış olabilir.

  Ama gençlere Arda Kutsal'ı şiddetle tavsiye ederim. Hakkettiğiniz saygıyı bulacaksınızdır.

 80. Senel Senel

  site bekçisi

  İyi üniversitelerde derece yaparak 3-4 okul bitirmek web 2.0'ı yada interneti iyi biliyorsun anlamını cıkartmıyor malasef.

  Eger sen know how ları okullarda ogrenebileceğine inanıyorsan okumaya devam et.

 81. @sürekli izleyici

  Tam olarak anlamadım neden bahsettiğinizi. Bu yazıya gelen hiçbir yorum silinmedi şu ana kadar. Akismet bazen sapıtıyor, eğer bir yorum yazdınız ve yayınlanmadıysa bundan kaynaklanmış olabilir.

  Zaten yorumlarınızı silecek olsam direkt şimdi yazdığınızı silerdim, emin olabilirsiniz.

 82. Sürekli Izleyici Sürekli Izleyici

  Teknik bir arıza olduğunu düşünerek bu konuda ki suçlamalarımı geri alıyorum. İki yorumun yayınlanmaması Akismetten kaynaklanıyorsa eğer eski yorumunuza itahen yazdıklarımı geri alıyorum.

  Yine de size yukarda ki eleştirileri biraz seyrelterek dikkate almanızı öneririm. Yayınlanmayan yorumlarda bunlardan ibaretti.

  İyi çalışmalar.

 83. Argümanlarına yeterince güvenmeyenler bel altı çalışarak kafa karıştırmaya oynadığı için ben de belirteyim: Botego'yla ilgili iddiaların dile getirildiği sözkonusu blogla ilgili başlatılan yasal süreci, yatırımcımızdan gelen uzlaşma talebi nedeniyle şimdilik dondurduk, gerçeği ve sonucu merak edenler blogumuzu takip edebilir.

  Bu thread bir fikir tartışması olmaktan çıkmış, çocuk oyununa dönmüştür, Arda'yı sabrı nedeniyle tebrik ediyorum.

 84. Emre V. Emre V.

  Arda Kutsal'ın hikayesini doğru anlatalım. (kaynak: Fikir Atölyesi'nin 20.06.2007 tarihli yazısı.)

  ----------------

  1979 doğumlu Arda Kutsal 1997 yılında Kadıköy Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra 1998′de okumak için Kıbrıs’a gitmiş. Girne Amerikan Üniversitesi‘nde Endüstri Mühendisliği’nden de mezun olmuş. Mühendisliğin ‘iyileştirme ve analitik düşünme’ anlamında büyük faydasını görmüş. Şimdilerde ise yaptığı iş mühendislikten çok, bilişim sektöründe işletme ve yönetim üzerine. Bunun için de Kavrakoğlu Management Institute (KMI) Executive MBA programını tamamlamış. Doymamış! Sonra Bilgi Üniversitesi‘nden bir de İşletme Yüksek Lisansı almış.

  Üniversiteye girdiği andan itibaren Bilgi İşlem’e bağlı asistan olarak çalışmaya başlayınca 4 sene boyunca burslu okumuş. Okul masrafları böylece çıkarken, yaşam için gereken parayı da yine bilişim sektöründen çıkarmış. Önceleri tek başına, sonrasında da üç ortak kurdukları şirkette iki yıl boyunca Türkiye, İngiltere ve Amerika’da çeşitli kişi ve kurumlara özel web projeleri yapmışlar. Açtıkları showroom’larında web işlerinin yanında network, programlama ve donanım satışı yapmışlar.

  O dönemlerde Kıbrıs’ta bu alanda çalışan çok fazla şirket olmadığı için karlı bir işletme olmuşlar. Ancak Arda mezuniyetten sonra üniversitede kariyeri tercih edip belki de en karlı olacağı dönemde şirketten ayrılmış.

  Bir girişimci olarak neydi düşüncen o zaman? Herkesin hayali bir şirketi kurmuşsun ama sonrasında maaşlı bir yere geçiyorsun? diye sorduğumda;

  “Tamamen üniversite ortamının kalitesinde yönetici olma fikri cazip gelmişti. Ben hala girişimci miyim, yönetici miyim ikilemi yaşarım. Yöneticiliği ve girişimciliği bir arada yaşamayı seviyorum aslına bakarsan.” diye cevap veriyor.

  Üniversitedeki kariyerine dönüyorum tekrar.

  “Üniversiteden ziyade bir okullar grubuydu aslında. Üniversite, kolej, ilk okul ve ana okulu dahil vardı. Hepsi ortak bilgi işleme bağlıydı. Benim görevimde zamanımın büyük çoğunluğu web tabanlı operasyonlarda geçiyordu. Online öğrenci işleri sistemi, mezunlar derneği sistemi, online eğitim altyapısı (ki tam hayata geçirmek üzereyken işimden ayrıldım) gibi. Ayrıca Girne Amerikan Üniversitesi’nin sahibi olan Serhat Akpınar’ın global bazı girişimleri söz konusuydu. O konularda da IT ve buna bağlı fikir desteği sağlıyordum.”

  Dolayısı ile Arda üniversite yıllarından beri bilgi işlem ile içiçe olmuş. Bu sektörün en çok nesi seni heyecanlandırıyor diye merak ettiğimde ise;

  “O dönemlerde programcılık tarafım vardı. Web yazılımları geliştirebiliyordum. Ama beni heyecanlandıran tarafı her zaman bir şeyleri yaratıyor olmak olmuştu. Sonuçta bilgi işlem tarafında insanlar kullansın diye her daim bir şeyler yaratıyorsun. Bu bir yazılım olabilir ya da bir sistemi devreye almak olabilir. Yarattıklarımın ya da yaratılma aşamasında içinde bulunduklarımın kullanılması keyif veriyordu.

  Elbette diğer bir önemli faktör de şuydu ki her daim değişen bir ekosistemden bahsediyoruz. Sürekli yenilik ve sürekli öğrenilebilecek yeni konular var. Karşılaştığın hataların bile çözümünü aramak ayrı bir keyif oluyordu. Aslına bakarsan hala da bu konuların çok uzağında sayılmam. Takip ediyorum ama yazılım geliştirmiyorum.” diyor.

  Kıbrıs’da artık bir noktaya geldiğine inanmış ve “daha fazlası yok” diyerek 2005 başında Türkiye’ye temelli dönüş yapmış.

  ----------------------------

  Yazının devamı.

 85. Yusuf Esenkal Yusuf Esenkal

  Yorum #51

  Arda Kutsal'a destek yorumudur.

  Yolunda devam et..

 86. Sürekli Izleyici Sürekli Izleyici

  ilginç daha kısa ve kibarca yazılmış olan ilk iki yorumum onaylanmazken 3. sü onaylanıyor ne hikmetse. bakalım bunu görebilecek miyiz.

 87. Osman F. Osman F.

  Ne kadar ilginç bir tartışma. İnsanlar gerçekten çok acımasız. Ben her seferinde bu tartışmaları gördüğümde resmen şoka giriyorum, inanamıyorum. Ya bu ne kıskançlık, nasıl bir hasettir. Verilen emeğe, zamana hiç mi saygı yok bu ülkede, hiç mi yapılan işe odaklanan, onu değerlendirecek olan insan yok burda. Lütfen, rica ediyorum, Allah rızası için şu kişilere, bunların nereye gittiğine , ne içtiğine, kiminle yediğine gibi magazinsel şeylere takılıp odağımızı kaybetmeyelim. Yani utanmasak Arda Kutsal mal varlığını açıklasın diyecek kadar seviyesizleşeceğiz. Allah'ım sana sığınırım, sen beni ve bu ülkede bir şeyler başarmak için didinen insanları kurda kuşa yem etme.

 88. Sürekli Izleyici Sürekli Izleyici

  Sayın yazara özel bir yorumdur bu. İşte egonun sonunu hazırlıyor olmasını seyrediyorum. Keyfine esen yorumu onaylayıp keyfine esmeyeni onaylamayarak suni bir tartışma ortamında hiç çekinmeden kendi onayladığın yorumların altına yorum yazarak ve insanları inceden aşağılamayı deneyerek nerede yer aldığını sanıyorsun? Yukarda değilsin yanılmıyorsam, diğerleri gibi yorum yazıyor tartışmaya katılıyorsun. Aşağıda da değilsin o çok bildiğin şeyleri 500 ytl ye anlatıyorsun insanlara.

  Bir yandan yorumları hakaret ve küfür içermemesine rağmen egonun filtresinden geçirip temizliyor ve -kusura bakma bu kelime için ama- utanmadan şunları yazabiliyorsun.

  "İnsanlar mail gönderiyorlar ve soruyorlar “Yorumları onaydan geçirmiyor musun?” diye.

  Evet inatla onaylıyorum, bakalım nereye varacak.

  Bu arada son yorumlardaki örneklemelerden kafası karışanlara açıklama.

  Girne Amerikan Üniversitesi’nde burslu Endüstri Mühendisliği okudum. Arkasından Bilgi Üniversitesi’nde MBA yaptım. Yani, “o hikayedeki mal benim“."

  Bunu yazdıracak kadar sahtekarlaştırabiliyor seni birşeyler :) İNATLA ONAYLIYORSUN değil mi?.

  Evet Arda egonun sonunu hazırlamasını izliyorum buradan, ne bir blog kadar içten ve samimi neden profesyonel bir çizgiye sahp bir siteden insanların artık arap sakızı web 2.0 hikayelerini dinlemesi daha ne kadar sürecek izleyelim beraberce.

  Senden öğrendiğim çok şey oldu inkar edemem ama bağlantılı olduğun şirketleri yağlayan yazıların, egonu tatmin etmek için yazdıkların ve bu işi bir aşk olarak değilde seni besleyen egonu tatmin eden bir iş olarak yapmaya başladığın günden beri (aylar oluyor) öğrenecek birşey bulamıyorum malesef.

  Bu yorumu silerek kendini tatmin etmeni izledekten sonra RSS listemden sileceğim siteyi. Atladığın birşey varki zaten senin okuman için yazılıyor o yorumlar. Bunuda okuyacaksın sonuç olark :)İşte egonun sonucu :) ilk gelen ilk gider. Sana iyi bloglamalar geldiğin yerin tadını çıkar olur mu..