Ersan Özer’den yeni girişim geliyor
Arama
Genel

Ersan Özer’den yeni girişim geliyor

Ersan Özer bildiğiniz üzere itiraf.com‘dan sonra İstanbul.net, Ankara.net, İzmir.net, Uzman.tv, Timsah.com, Guncel.net, Sevgi.net gibi birçok web girişimleri ile yoluna devam etti.

Söz konusu girişimlerde GittiGidiyor ve Ciner Grubu ile ortaklığı bulunuyor ve bu servisler GittiGidiyor iştiraki olan Magnet Bilişim Hizmetleri çatısı altında yönetiliyor.

Ersan Özer bu sefer Magnet‘teki ortaklarından bağımsız olarak bir projeye imza atmaya hazırlanıyor.

Global bir proje olacak olan yeni girişim sinema alanına odaklı bir tür film tavsiye yapısı oluşturacak.

İlk duyduğumda IMDB ile bir ilişki düşündüm ancak Ersan servisin kesinlikle çok farklı olacağını belirtti.

Ana fikir şöyle. İnsanların izledikleri bir filmi beğenmeleri bazı kriterlere bağlı oluyormuş ve bu kriterler kurulacak bir algoritma ile tespit edilip kullanıcıya beğeneceği bir film tavsiyesi verilebilecekmiş. Bunun için farklı kaynaklardan film verileri de kullanılacak ve alt yapıda çeşitli testlerden de faydalanılacakmış.

Ersan projeyi anlatırken oldukça heyecanlıydı. Özellikle üzerine bastığı konu da film tavsiyesinin aslında çok kişisel bir seçim olduğuydu. Yani IMDB‘nin çoğunluk kararlarının herzaman kullanıcıyı memnun etmediği yönündeydi.

Projenin adı ise yurtdışındaki sahibinden satın alınan Sosyo.com olacakmış.

Ersan’ın global ve özel bir konuya giriş yapacak olmasını duyduğumda sevindim. Çok başarılı bir iş çıkartacağına da tamamen inanıyorum. Sosyo.com ile ilgili gelişmeleri ve tasarım hazır olduğunda ilk ekran görüntülerini de yine Webrazzi‘de paylaşacağımıza da hiç şüpheniz olmasın.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (22)
 1. Volkan Çelik dedi ki:

  Seninle beraber 3 girişim haberi oldu ffholic.com, doktorsitesi.com ve sosyo.com, sanırım sektörde sezon zamanı denilen bu olsa gerek. Ersan Özer’in itiraf.com’dan buyana hayata geçirdiği girişimler oldukca başarılı olduğu ve web girişimleri konusunda deneyimleri ile sosyo.com nerelere gideceğini tahmin etmek zor değil.

  Eğer sadece film/sinema ise alan adı ile ilgili biraz duraksadım. Kafamı toplayamadım ama daha çok “sine, cine, film” ibareli birşey olmalı diye düşündüm.

 2. Kerem dedi ki:

  Israil’den Jinni(www.jinni.com) diye bir firma var, bildigim kadariyla onlarda benzer bir fikir uzerinde calisiyorlar.

 3. Onder Eren dedi ki:

  Ersan Beye basarilar diliyorum. Fikir hic fena durmuyor. imdb.com puanlarinin kisisel zevklerle ortusmedigi muhakkak. Onemli bir nis yakalanmis umarim netice de tatmin edici olur.

 4. Barış dedi ki:

  Benzer bir projeye

  http://www.filmyorumlari.com ile girecektim ama elimde domaini şimdilik bekletiyorum.

  Başarılı olurlar umarım bu alanda…

 5. Ersin KOÇ dedi ki:

  Global bir projeniz vakti gelmişti zaten. Tebrik ederiz, henüz alan adının sahibi Ersan Bey görünmese de açılmasını sabırsızlıkla (sabırlıyımdır oysa) bekliyorum.

 6. Ersan Özer dedi ki:

  İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Kerem, jinni.com’dan haberdar ettiğiniz için de ayrıca teşekkür ederim. Ben o kadar aramıştım ama bulamamıştım. Jinni gayet iyi görünüyor. Bu site proje değiştirir. 🙂 Aslında aklımızda 3 fikir var. Aralarında gidip geliyoruz. Belki de diğer ikisi üzerinde düşünmek daha hayırlı olacak. İsrail’den hakikaten böyle çok güzel niş projeler çıkıyor. Darısı bizim sektörümüzün başına diyeyim.

 7. Ersan Özer dedi ki:

  Bu arada, sosyo.com’un whois bilgileri güncellenmiş aslında. Erdinç Yılmazel bu projedeki yol arkadaşım. Fikirleri birlikte geliştiriyoruz. Oradaki adres de bizim ofis zaten. 🙂

 8. Türkiye’de bu kadar başarı sağlamış bir kişinin global internet pazarına atılması için geç bile kalınmış bence. Türkçe içerikli bir sitenin geliriyle yabancı içerikli bir sitenin gelirini görünce eminim bu olaya dahada ısınacaktır ve ardından daha birçok proje gelecektir.

 9. Gökhan Baş dedi ki:

  Benimde amatörce uğraştığım bir projeye benziyor. Kendimi geliştirmek adına yaptığım bir şeydi. http://www.jinni.com herşeyi yapmış gibi demosuna göre:) bize bişey kalmamış sanki.

 10. Çağatay dedi ki:

  Bu Ersan beyin ilk global denemesi sayılmaz, confideinme.com vardı bir aralar…

 11. Gökhan Baş dedi ki:

  Dikkat ettimde sinema ile ilgili siteler Web 2.0 furyasından yararlanamamış görünüyorlar ve bu da Ersan bey gibi girişimciler için yeni bir açılım olacağını düşünüyorum Sinema üzerine dünya çapında kullanılan tek IMDB var gibi gözüküyor. Sinema üzerine bir platform çok iş yapar bence.

 12. Bahsedilen algoritmayı geliştirmek çok kolay değil. İnternetten film kiralayan Netflix şirketi, mevcut tavsiye algoritmasını %10 iyileştirebilen kişi ya da takıma 1 milyon dolar ödül vereceğini açıklamıştı. Yani halihazırda kullandığı yöntemden sadece %10 daha başarılı sonuç elde edecek bir algoritmayı ilk bulan ödülü alacaktı. 2006 sonunda açılan yarışmada bu gelişimi yakalayan bir ekip yok hala.

  Yarışmanın sitesi: http://www.netflixprize.com

  Konuyla ilgili çok güzel bir yazı:
  http://www.wired.com/techbiz/media/magazine/16-03/mf_netflix

  Ersan Bey projede umduğu başarıyı yakalarsa tüm Long Tail şirketlerine yepyeni bir katma değer de yaratmış olacak. Zira uzun kuyrukta filtreleme/öneri mekanizmaları büyük önem taşıyor ve hala gelişme aşamasındalar.

 13. Özgün Atacan dedi ki:

  Öncelikle arkadaşlara yeni projede başarılar ve bol şanslar diliyorum. Bu tarz projeler çok genel bir tanımlamayla “recommendation system” olarak adlandırılmakta yurtdışında. Collaborative Filtering algoritmalarını yoğun olarak kullanmaktalar. Amerikada bu iş için ciddi bir pazar oluştuğunu açılan yarışmalar ve doktoral düzeydeki araştırmaların yoğunluğundan anlayabiliriz. Örnek vermek gerekirse netflix adlı dvd kiralama şirketi tavsiye sistemindeki %10 luk bir improvement için 1 milyon doları gözden çıkarmış durumda. Bu tarz “niş” projelerin dünyada nüfusa oranla en yüksek doktora seviyesine sahip İsrail’den çıktığına şaşırmamak gerek 🙂

 14. Y.Emre GÜZER dedi ki:

  Fikir çok iyi, fikrin düzgün uygulanabiliritesi önemli… Ersan işin içinde olduğuna göre bu tarafını düşünmeye gerek yok sanırım 🙂

  http://www.jinni.com çok iyi bir iş çıkarmış. Bilgilendiren arkadaşa teşekkür ediyorum

 15. Kerem dedi ki:

  Jinni.com’dan ilk olarak Nisan ayinda TechCrunch ve CrunchBase’e basın bildirisi gonderdiklerinde haberdar olmustum. O gunden beri takip ediyorum. Startup Factory tarafindan destekleniyorlar. Oldukca basarili bir girisim.
  Dunyada bu konuda onemli bir pazar var. Daha yapilacak bir cok sey var. Jinni kimsenin hevesini kacirmamalı bence…

 16. Eren Bali dedi ki:

  Ersan’dan global bir proje gormek keyif verici.

  Jinni’yi dusunmek icin cok erken ama bana gore asil buyuk rakipler Netflix ve Flixter. Su anda farkli bir nisle yola ciksa da proje eninde sonunda monetizasyon icin dvd kiralatmaya baslyarak Netflix’le ya da viral marketing kullanmaya baslayarak Flixter’la dogrudan rakip olacak. Netflix satislarinin 2/3’unu film onerileriyle yapiyor ve flixter’da gelismis onerilerle viral cemberini optimize ediyor.

  Yani rekabet mutlaka var ama rekabet (google’la metin aram konusunda rekabet etmek disinda) cekinilecek bir sey degil. Yurutmede basarili olan yine is yapar. Flixter basladiginda da bu pazar doyuma ulasti deniyordu ama 10M uyeye sahipken hala 5 kisilerdi. Hatta rekabetin PR icin avantaji bile oluyor. Biri flixter’la ilgili bir yazi yazdiginda altina bakiniz: sosyo.com yazacaklar.

  Simdiden kolay gelsin;)

  Bir de kucuk bir not, netflix’in %10 bariyeri disaridan bakinca cok aldatici.
  1. firmanin basarisi onerilerin basarisina gore exponansiyel olarak bagli, o yuzden %5 bir gelistirmenin bile etkisi cok buyuk
  2. Yarismadaki olasiliksal problem domaini zaten fazla bir gelistirmeye izin vermiyor (bunu matematiksel olarak acmak mumkun)

 17. murat dedi ki:

  Ersan Bey zaten olan birşeyi bir de türkçe yapmak niyetinde sanırım. Yeni bir girişim yok ortada.
  bkz:
  http://www.criticker.com http://www.rottentomatoes.com/

 18. Kenan Alpogan dedi ki:

  Gerçekten işe yarar ve yaratıcı bir fikir daha.Bu fikir çok işe yarar bence.

 19. video dedi ki:

  Ersan Beye basarilar diliyorum. Fikir hic fena durmuyor. imdb.com puanlarinin kisisel zevklerle ortusmedigi muhakkak. Onemli bir nis yakalanmis umarim netice de tatmin edici olur.

 20. video dedi ki:

  Türkçe içerikli bir sitenin geliriyle yabancı içerikli bir sitenin gelirini görünce eminim bu olaya dahada ısınacaktır ve ardından daha birçok proje gelecektir.

Bir Yorum Yazın