FriendFeed severler için en beğenilen içerikler
Araçlar

FriendFeed severler için en beğenilen içerikler

Açıklama: Yazıda konu olan FFholic.com benim ortağı olduğum bir girişimdir. Çağlar Erol'un blogunda konuyu paylaşmasından sonra bir bilgilendirme yapmak istedim.

Açık beta olarak yayına alınmasını takiben önemli global bloglarda konu olan FFholic.com FriendFeed'de en çok beğenilen, en çok yorum yapılan içerik ve videoları sunmasının yanında, FriendFeed'in en popüler kullanıcılarını da listeliyor.

Şu anda tasarımla ilgili detaylı bir çalışmanın yapılmadığı FFholic beta sürecinde yoğun olarak yazılım tarafına ağırlık veriliyor ve paylaştığı içerikleri çeşitlendirmek ve altyapıyı güçlendirmek için geliştirmeler yapılıyor.

Hali hazırda 114.130 farklı aktif kullanıcıyı takip eden FFholic, bu kullanıcıların FriendFeeed üzerinden paylaştıkları içeriklerin yorum ve beğenilme (like) sayılarını da alarak mevcut listelerini oluşturuyor.

Bilindiği üzere FriendFeed'de herhangi bir en çok beğenilenler ya da en çok yorum alanlar bölümü bulunmamaktadır. Diğer taraftan kullanıcıların sadece takip ettikleri kişilerin sayıları bilinmekte, ancak onları takip edenlerin sayıları sunulmamaktadır. FFholic bu açıktan yola çıkarak oluşan içeriği filtrelemek ve sosyal medya alanında öne çıkmış olan konuları kullanıcılarına en kolay yoldan sunmaktadır.

Tüm içerikleri beğenilme ve yorum sayılarına göre listelemenin yanında, sadece videolar için de bir filtreleme geliştirilmiştir. Önümüzdeki günlerde sisteme müzik ve fotoğraflar için en beğenilen ve en çok yorumlananlar listeleri de eklenecektir.

Şu anda FriendFeed'den sonra FriendFeed hakkında en güçlü veriye sahip olan FFholic'e önümüzdeki günlerde şu anda üzerinde çalışılan lisan filtresi de eklenecektir. Bu sayede kullanıcılar isterlerse seçtikleri bir lisandaki en popüler içeriğe kolaylıkla ulaşabileceklerdir.

Sosyal medyanın günlük ve haftalık olarak en dikkat çeken içeriklerine ulaşmak sadece kullanıcıların değil, birçok pazarlama, araştırma, PR ve reklam şirketinin de gündemindedir. Bu sebeple FFholic'i yayına almamızı takip eden saatlerde daha biz yoğunluğu karşılamaya çalışırken, görüşme ve servisle ilgili bilgi talebinde bulunan e-postalar aldık. Ayrıca global bir proje hayata geçirmenin de entresan duygularını yaşadık. Amerika merkezli İngilizce bloglar ve sosyal imleme sitelerinin yanında İran, İtalya, Almanya gibi birçok ülkedeki çeşitli bloglarda da kendi dillerinde FFholic hakkında yazılar yayınlandı. Bu sebeple Google Translate servisinin nimetlerinden fazlasıyla faydalandık diyebilirim.

FFholic ortağı olduğum bir proje olduğu için elimden geldiğince tarafsız olarak yazmaya çalışsamda, servisi daha kapalı testlerini bile gerçekleştirirken sürekli kullandığımı söylemeden edemeyeceğim.

FFholic'in tüm kategorilerindeki popüler içeriklerini RSS üzerinden de takip edebileceğinizi ve kolaylıkla FriendFeed'in öne çıkmış içeriklerine ulaşabileceğinizi de özellikle belirtmek isterim.

Tasarımla ilgili henüz çok başarılı olmadığımızı biliyorum. Ayrıca YouTube'un engelli olmasından dolayı sitedeki YouTube görsel ve videolarını da görememeniz mümkündür. Bunların dışında öneri ve görüşlerinizi bildirirseniz çok memnun olurum.

Umarım FFholic, FriendFeed severler için değerli bir kaynak haline gelecektir.

Yorumlar (11)
 1. Berker Peksağ Berker Peksağ

  Fikir mükemmel, uygulamada zamanla daha da iyileşecektir.

  Başarılar dilerim.

 2. Önder Eren Önder Eren

  Tebrikler. ffholic.com'u ilk kullandığımda arkasındakiler hakkında hiçbir fikrim yoktu. Bu haberi duyunca hem sevindim hem gurur duydum. Umarım summize - twitter satın alması sürecinin aynısı, ffholic - friendfeed arasında da olur. Global pazardaki tecrübelerle ilgili paylaşımları da merakla bekliyoruz.

 3. Mehmet Alp Mehmet Alp

  friend feed i pek sevmeyen biri olarak ffkolik sitesinide sevmedim ancak yapmak istediğim yorum şu ;

  Arda bey bir kaç gün önce çağlar beyin projesini paylaşmıştı , Çağlar beyde misilleme olarak 1 hafta önce yayına giren projeyi paylaşmış:)

 4. Metin Kahraman Metin Kahraman

  Gerçekten güzel bir proje, özellikle global ve pratik bir servis olması ben en sevindiren noktaları. Global bloglarda yayınlanması da ciddi bir trafik ve kullanım sağlamıştır diye tahmin ediyorum. FFholic artık bir "killerstartup". Arda'nın ve projenin diğer ortaklarının keyfine diyecek yoktur sanırım ;) Aldıkları bu tadı doyasıya yaşamaları dileklerimle.

 5. Muammer Muammer

  Çok başarılı bir iş olmuş. Tebrik ederim

 6. Çağlar Erol Çağlar Erol

  Arda, hep haberleri aldığımız seninle ilgili bir haberi yapabilmek beni mutlu etti. Projeyi gerçekten çok beğendim; eminim kısa sürede tüm dünyada ciddi bir kitleye erişeceksiniz.

 7. Ahmet Bulent Ahmet Bulent

  Tebrikler Arda ve başarılar. Global proje deneyimi ile yazılarını okumak daha da zevkli olacak.

 8. Hasan Toprakkaya Hasan Toprakkaya

  Projenin çok iyi bir açığı yakaladığını düşünüyorum. Tebrikler

 9. Volkan Celik Volkan Celik

  Arda global pazarda başarılar dilerim.

  Güzel bir proje olmasına ragmen gerekli olan kimlik tasarımı yapılmamış, ilk girdiğim an eksik yükleme yapıldı diye düşündüm.

  Webrazzi'de de böyle bir problem var. Şuan Webrazzi bir marka ve bu markanın en kısa sürede kimlik tasarımının yapılması gerektiğini düşünüyorum.

  Tekrar başarılar dilerim Arda...

 10. Şekip Can Gökalp Şekip Can Gökalp

  Nokta atışı çok iyi bir girişim olmuş. Bunca gözlem ve analiz böyle bir çıkışı getirdi diyebiliriz belki de. =) Tebrikler. Twitter'ın summize hamlesine benzer bir olay gerçekleşir mi dersiniz Arda Bey? Teknoloji konusunda çok sıkı çalışılması gerekir herhalde bunun için, ama böyle bir şey olmasa da, elinizde global olarak piyasanın merkezine yakın bir mecra olmuş oldu. Bu da yeterince önemli bence...

 11. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Tebrikler, tebrikler, tebrikler. Şahsen FriendFeed

  odaklı bir proje bekliyordum sizden ama ne yönden geleceğini tahmin edememiştim. Popülerlik olayı gibi ego'nun can damarından yakalamışsınız friendfeed kullanıcılarını. Başarılar. FFholic sizin oğlunuzsa, biz de amcaları sayılırız :)