YouTube’dan açıklama yapıldı
Arama
Genel

YouTube’dan açıklama yapıldı

YouTube aylardır sürmekte olan erişim engelleme kararı ve devamında gelişen konularla ilgili bir açıklama yaptı. Şirketin yaptığı açıklama şöyle:

“YouTube olarak söylenti ve spekülasyonlar üzerine yorum yapmamayı tercih ediyoruz. Türkiye’den YouTube’a erişim halen sağlanamamaktadır. Fakat Türkiye’deki kullanıcılarımıza erişimin sağlanması için çalışmalarımız devam etmektedir. YouTube geniş, küresel bir izleyici kitlesine ulaşmakta, tüm dünyadan insanlara güvenli ve yasal düzenlemelere uygun bir şekilde, videolar paylaşarak kendilerini ifade edebilecekleri bir platform sunmaktadır.”

Bildiğiniz üzere YouTube ile ilgili her kafadan bir ses çıkıyor ve en yetkililer bile durum ile ilgili kesin cevaplar veremiyor. Yılan hikayesine dönen YouTube erişim engelleme konusunun ne kadar garantili olarak ne zaman çözüleceğini de haliyle şu anda kimse bilmiyor. Ancak bu durumun Türkiye’nin global internet pazarındaki imajı için yarattığı negatif etkiyi tahmin edebiliyoruz.

Problemin özünde ne yatıyor ve bu kadar çözülemez olan nedir sorusunun cevabı ise yine bir muamma. Umarım yakın zamanda bilen birileri varsa herkesi aydınlatır. Ama sanıyorum ki bunu YouTube bile bilmiyor ya da anlatamıyor…

Yorumları GösterYorumlar Gizle (18)
 1. Senel dedi ki:

  Acildi sanırım ben giriyorum 3-4 gündür.

 2. Arda Kutsal dedi ki:

  @Senel
  IP yasağı kalktı (ya da yanlışlıkla kaldırıldı) sanırım, OpenDNS üzerinden girilebiliyor. Doğru mu?

 3. Mehmet ALP dedi ki:

  Youtube açıldı 3-4 gündür proxy’siz erişim sağlayabiliyorum
  Ancak Youtube’nin halen umursamaz tavır takınması , bu tür videoların gene yayınlanacağının göstergesidir.

 4. Tailan dedi ki:

  Bende herhangi bir araç kullanmadan girebiliyorum. Ama yakındır tekrar kapanması.

 5. Senel dedi ki:

  Evet Arda,

  Telekom Dns kullanmıyorum IP yasağı kalktığı icin diğer dnsler giriyor, Ancak açıldı haberleri cok yaygın yayınlandığından Telekom dnsi denemedim acildi sanırım diye düşünmüştüm.

 6. Alihan Çetin dedi ki:

  You Tube ‘a proxysiz girilemiyor ?! Açık değil yani resmi olarak. Siz nasıl giriyorsunuz? Yurtdışından mı?

 7. Mehmet ALP dedi ki:

  @alihan
  Hayır Türkiyede proxy kullanmadan girebiliyorum…
  Daha önce proxy ile veyahut diğer programlar ile giriyordum ancak açıldığını duyunca kaldırdım şu an sorunsuz girebiliyorum..

 8. Eren dedi ki:

  youtube’ub bu tavrına anlam veremiyorum.. bu yavaşlığın sebebi tib yetkilileriyse söylerdi sanırım… tuhaf bi durum gerçekten…

 9. Barış dedi ki:

  vallahi bu konuda youtubeyi haksız buluyorum.
  kusra bakmayın arkadaşlar arda dahil hepinizi yanlış buluyorum.
  Youtube türkiyeyi adamdan saymayıp halen türkiyede bir ofis açmış değil.

  Sizi takmayan bir sistemi neden kullanıyorsunuz ?

 10. Uğur Samsa dedi ki:

  Herhangi bir yöntem denemeden iş yerinden girebilmeme rağmen evden giremiyorum. Çok karışık bir durum. Bakan bile komik açıklamalar yapıyor 🙂 “Aslında yok ama var gibi, ama yok” 🙂

 11. Youtube önceki kapatmalarda Türk yetkililerle işbirliğine her zaman açık olduklarını defalarca belirtmişti. Ama bu kapatmaların boku çıktığındandır herhalde, artık onlar da işin ucunu bırakmışlar anladığım kadarıyla. Zihniyet değişmedikçe bu olayın sonu gelmez. Bugün Youtube, yarın Google.

 12. Can Karatoprak dedi ki:

  Yotube’a erişim aralıklı olarak ve tek şeritten sağlanmaktadır. Zaman zaman sebepsiz ortadan kalkan ip yasağı, zaman zaman yüzümüze bir tokat gibi yapışmakta, hevesimiz kursağımızda kalmaktadır.

 13. ahmet alp balkan dedi ki:

  youtubevarmi, VAR diyorsa vardır 🙂

 14. Uğur Çelenk dedi ki:

  Youtube.com, videolara altyazı ekleyebilme özelliğini de eklenmişken, bizlerin halen girememesi çok kötü.!

 15. ali dedi ki:

  youtube’a opendns kullanarak girebiliyoruz, bu arada youtube’u görmeyeli yeni özellikler eklenmiş, örneğin arama yaparken “Suggestions” özelliği.

 16. Yasin IŞIK dedi ki:

  Geçen gün TGRT haberlerde alt yazı olarak “Youtube kalktı” gibi birşey gördüm sanki fakat yine de giremiyoruz …

 17. Vedat Erol dedi ki:

  Çok enteresan paylaşmak istedim.

  BAŞBAKAN: BEN YOUTUBE’A GİRİYORUM SİZ DE GİRİN’
  21.11.2008 10:31:00

  Türkiye’nin gündemini değerlendiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın YouTube ile ilgili sözleri, dikkat çekti.

  Sayfalarımıza sık sık taşıdığımız YouTube yasağı hakkında, belki de bugüne kadarki en şaşırtıcı gelişmelerden biri dün yaşandı. Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın, resmi ziyaret için Hindistan’a giderken uçakta gazetecilerin sorularını cevaplandırdığından bahsediliyor. Ancak haberin içerisinde bir kısım var ki, yorum yapmaya bile gerek bırakmayacak kadar anlamlı…

  Türkiye’nin gündemini değerlendiren Başbakan Erdoğan, sorulan siyasi bir soruya YouTube’da izlediğini söylediği bazı videolara vurgu yaparak cevap veriyor. Bir gazetecinin bunun üzerine “YouTube’a girilmiyor” demesinin ardından başbakan şu ilginç sözleri söylüyor: “Ben giriyorum, siz de girin.”

  İşte bu sözler, Türkiye’nin internet politikasının nerelerde olduğunu net bir biçimde gözler önüne seriyor. Başbakan Erdoğan bile erişim yasaklı bir siteye girdiğini söylerken, hatta “siz de girin” diyerek herkese tavsiyede bulunurken, yetkililer site yasaklamaya devam etsinler… Nasılsa herkes bu sitelere giriyor; öyle değil mi?

  http://www.hurriyet.com.tr

Bir Yorum Yazın