Popüler web siteleri ve istatistikleri
Genel

Popüler web siteleri ve istatistikleri

Ülkemizdeki web girişimlerinin ziyaretçi ve sayfa gösterim istatistikleri genelde çok merak edilir. Bu merakı bazı siteler için giderebilmek için elime ulaşan bir haberdeki istatistikleri paylaşmak istiyorum.

Listede anlaşılacağı üzere MySpace ve Goal.com için verilen istatistikler Türkiye trafikleri için geçerlidir. Ancak MySpace'in istatistiğinde bir problem olduğunu düşünüyorum. Kişi başına 180 sayfa görüntüleme bana çok anlamlı gelmedi. Bununla ilgili kısa sürede açıklama gelecektir diye tahmin ediyorum.

Şimdi gelelim habere. Yukarıda görmüş olduğunuz istatistikler bana bugün bir e-posta ile ReklamZ tarafından gönderildi. Elbette bana özel bir mesaj değildi, ReklamZ'nin ağına yeni katılan siteler ile ilgili bir bilgilendirme bülteniydi. ReklamZ bünyesine yeni katılan bu sitelerle birlikte şirketin yayıncı ağını 105 siteye çıkarttığı da gönderilen bültende belirtilmişti.

Pilli sitelerinin Logaritma'dan ve Ekşi Sözlük'ün MedyaNet'ten ayrılıp ReklamZ bünyesine geçtiğini biliyorduk. Hatta bu konuyla ilgili yaptığım küçük çaplı bir araştırma ile Logaritma ve MedyaNet tarafındaki bu kan kaybının sebeplerini de öğrendim. Kısaca özet geçmem gerekirse, ana sorun sitelerin zaman içinde ajansları tarafından yeterince el üstünde tutulmamasıymış.

Tekrar istatistiklere dönecek olursam. Burada benim gördüğüm özel bir durum var. Dikkat ederseniz aylık sayfa gösterimi çok da yüksek sayılmayacak birçok site ReklamZ yayıncısı olarak yerini almış. Bu duruma bakarak, artık reklam akışının içeriği ve kullanıcısı özel sitelere kaydığını söylemek sanırım doğru olacaktır.

ReklamZ'nin web sitesinde aslında şirketin ağında bulunan tüm yayıncılar ve bunların birçoğu ile ilgili trafik bilgileri bulunuyor. Ancak güncellikleri ile ilgili pek emin değilim. Eğer şirket, sitesindeki listeyi yakın zamanda güncellerse, yayın ağındaki 105 sitenin sayfa görüntüleme ve tekil ziyaretçi sayılarına ulaşılmış olunacak ve bana kalırsa çok değerli bir kaynak haline gelecek.

Hazır konu açılmışken web sitesi istatistikleri ile ilgili bir konuda daha son söz olarak merak gidermek istiyorum. Bana en çok sorulan Nokta A.Ş.'ye ait sitelerin istatistikleri oluyor. Benim de bu sorulara genelde cevabım bu istatistiklerin zaten açık olduğu oluyor. Şöyle ki; Nokta A.Ş.'nin tüm sitelerinin istatistiklerine ve sitelerin demografik detaylarına şirketin reklam servisi Virgül üzerinden yayın ağı sayfalarını inceleyerek ulaşabilirsiniz.

NOT: Yayın ağındaki sitelerin istatistiklerini paylaşan başka reklam ajansları biliyorsanız yorumlarda paylaşırsanız memnun olurum.

Yorumlar (35)
 1. Fazli Yardım Fazli Yardım

  dünyada Türkiye dışında internet trafiği ölçümlemede hiç itibar edilmeyen Alexa bizde tek baz alınan analitic rapaorlama sitesi kabul ediliyor. oysa alexa tıpkı radyo ve tv.lerin reyting raporlaması gibi bir yöntemle çalışır. tv. reytingini ölcen şirketler çeşitli gelir düzeylerinden ve bölgelerden seçtikleri 2-3 bin kullanıcıya cihaz bağlar. onları izleyerek genelleme yapar ve raporlar. alexa ise tollbar proğramını bilgisayarına kuran internet kullenıcılarını takip eder ve raporlar. hiçbir bilinçli internet kullenıcısı böyle işine yaramayan proğramı bilgisayarına yüklemez. üstelik internet reklamcılığının tv.radyo ve gazeteden farkı tam veriler elde edebilmesidir. bir gazete, radyo, tv. kendilerini kaç kişinin dinlediğini, okuduğunu, izlediğini kesin bilemez ama internette bu mümkün. o yüzden hala alexa verilerine itibar edenlere sadece gülünür.

  diğer yandan bu ülkede 3.5 milyon kadrolu ve sözleşmeli memur var. bir o kadarda memur adayı. e-devlet uygulamasına geçildiğinden beri hemen hemen tüm memurların işyerinde kurumsal internet bağlantısı olduğu gibi, evlerinde en fazla internet bağlı olan kitlede memurlardır. o yüzden ben memurlar.net rakamlarına şaşıranlara şaşırıyorum. üstelik birçok kurumda bilgisayarlara izinsiz proğram yükleyemezsiniz. en yakın memur arkadaşınıza, hısım akrabanıza sorun. dolayısı ile Türkiyedeki memur ve kurumsal abonelik üzerinden internete bağlı olan memurların ekserisi alexa verileri dışındadır. KEY ödemeleri sırasında devletin resmi sitesi yoğunluktan çöktü. tüm memurlar KEY haklarını bu site üzerinden öğrendi. şimdi baktım 514 bin üyeyi geçmişler.

  ERTUĞRUL isimli yorumcunun bahsettiği ve Ankara ODTÜ Kampüsünde düzenlenen İnternet Fyarına bende katıldım. hatta arada memurlar.net genel yayın yönetmeni Cenk Sarıgöl ile tanışma fırsatı buldum. adam burnundan soluyordu. ki dinleyince bende hak verdim. hatta Türkiye google temsilcisine çıkışırken yanındaydım. söylediği aynen şuydu, "Türkiyede internetin gelişimi konusunda konuşma yapıyorsunuz ve GOOGLE tarafından DÜNYANIN EN İYİ 4. GOOGLE ADDSENSE SİTESİ SEÇTİĞİNİZ memurlar.net ve bundan bahsetmiyorsunuz" google temsilcisinin "ama daha dil çevirisini yapıp, yayına almadık" dediğini hatırlıyorum.

  kartını alıp, bir arkadaşımın sitesinin reklamını verebileceğimizi söylediğimde "kardeşim ne bana nede başka sitelerin verilerine inanmayın! isteyin Google analitic rakamlarını. hatta eklesinler sizi bir iki günlüğüne izleyin trafiği.. "2 yıl önce Türkiyede sitelerin güvenilir trafik rakamlarını ölçüp, yayınlamak üzere birçok haber sitesiyle biraraya geldik. hep havada kaldı. maalesef Türkiyede internet ajansları hem ajans hizmeti veriyor hemde yayıncılık yapıyor, kendi siteleri var. biz ReklamZ ile çalışıyoruz. sorun bakalım LinkZ reklamlarının Türkiyede %12-14 arasında tıklama kimden gidiyor" elbette bunu ben soramazdım. sadece bir iddia olarak kaldı ama merak edşiyorum. burada LİNZ reklam trafik ve raporlarınıda görmek isteriz.

  ben Şuan sözleşmeli memurum. kadrolu olabilmek için hem KPSS'ye hazırlanıyorum. hemde daha önceki puanımla yerleşebilirmiyim diye ilan.memurlar.net'i düzenli takip ediyorum. sitenin forum bölümündede çok vakit geçirdiğim oluyor. memurların eğitim seviyesi ve sosyal düzeyi düşünüldüğünde burada aldığım hazzı hiçbir forumda bulamıyorum. FURKAN isimli yorumcu birşey bulamadım demiş. ne aradığını merak ediyorum.

  sonuçta memurlar.net tematik bir site. genele hitap eden bir yapısı yok. ama bence iyiki var. inanmayan google analitic rakamlarını izlemek için siteden reklam bölümünden arasın.

  bu arada Cenk Bey benim site rumuzum "sahandayumurta" bir editörlük verirseniz sevinirim.

 2. Adnet’in verilerine göre hürriyet, milliyet gibi duyduğumuz 72 sitenin aylık görüntüleme sayılarına buradan ulaşabilirsiniz. Buradaki bazı sitelerin görüntülenme sayısı milyarlar seviyesinde. Çok iyi bir şey.

  Bu arada webrazzinin istatistiklerini paylaşacak mısın?

 3. Burak Gulbahce Burak Gulbahce

  Gercekten de memurlar.netin listede yer almasi cok ilginc. En yakin rakibinin ziyaretci sayisini neredeyse ikiye katlamis durumda. Ancak sayfa/kisi oranina bakarsak cok da iyi bir rakam degil bence elde ettikleri rakam. Myspace`de yazida da belirtildigi uzere bir hata olmali, cunku 180 bence de cok inandirici degil.

 4. Güzel bir bilgi cidden teşekkürler,

  bu sitelerdeki gidişe bakınca ülkemizin acı gerçekleride ortaya cıkıyor :) memurlar.net bu durumun bir işareti cünkü işssizlik had saffada ve herkesin umudu memurluk, sporde ise malum futbol aşkı ile yaniyoruz, haberler.com ise google serp çalışmalarıyla oldukça yüksek hitler alıyor sanırım. Yoksa pek bir marka degil sektörde bildigim kadarıyla

 5. Hakan Tasdemir Hakan Tasdemir

  Bazı siteler fena şişirilmiş, özellikle sosyomatın gösterimini cok iyi biliyorum 2-3 milyon aylık PW civarıydı gösterimi.

  Alexa verilerinde sosyomatın verileride cok sağlıklı değil cünkü tüm kullanıcılara alexa toolbar yüklettiler.

 6. Cem Özkaynak Cem Özkaynak

  Memurlar.net ile ilgili olarak bir hata yapılmış. Sadece Farklı Ziyaretçiler (Absolute Unique Visitors), Ziyaretler değerlendirilmiş. Memurlar'ın yaklaşık farklı ziyaretçi sayısı 4.62 milyon / ay.

 7. Cem Özkaynak Cem Özkaynak

  @15. Eser Çelepçıkay

  Bu listeleri reklamverenler için hazırladıkları için ellerindeki datayı daha farklı şekilde hazırlamış arkadaşlar muhtemelen.

  Fakat veriler %90'ı için kaynak:Google Analytics kaynaklı. Aylık ziyaretçiler Absolute Unique Visitors (Sadece Farklı Ziyaretçiler) verilerine dayanıyor. Bunun tam olarak nasıl hesaplandığını ise

 8. Ertuğrul Ertuğrul

  Ankara da düzenlenen Ticari Teknolojiler Kongresi'ndeki panelde kendisini memurlar.net in genel müdürü olarak tanıtan kişi, reklam konusunda yukarıdakine benzer bazı rakamlar açılanırken nokta yetkilisi ile yaşadığı diyalogda Türkiye'nin en çok ziyaret edilen sitesi olduklarını belirtip alexa verilene isyan etmişti :-)

 9. Yucel Eroglu Yucel Eroglu

  Memurlar.net için aslında son aylarda rakam tam olarak böyle olmasada buna yakın olabilir şöyle ki herkez bilir bu zamanlarda öğretmen atamaları filan var. 400 bin'e yakın öğretmen sınava girdi ve ablamda bunların içerisindeydi :) günde en az 30 kere giriyordu...

 10. Honor Gunday Honor Gunday

  Arda, post'ta belirtmek lazim buradaki rakkamlar muhtemelen site sahiplerinin Reklamz'a bildirmis olduklari rakkamlar, haliyle rakkamlarin accurate olmamasinda bir self-interest var. Bunun bildirilmesi dogru olurdu.

  Ama esas gordugum discrepency, tekil kullanici sayilarinda. Aylik tekil kullanici sayisini hesaplamak gercekten zor bir hesap, cunku sitenin o zaman disariya kapali olmasi ve login gerektirmesi lazim ki ancak dogru sekilde hesaplanabilsin. Disariya acik olan sitelerde, birden fazla kere sayim yapilmasi olasiligi yuksek oluyor, cunku ayni kullanici birden fazla kere siteye girip cikiyor ama cesitli sebeplerden dolayi bu dogru loglanmiyor. Gunluk tekil kullanici daha accurate bir rakkam olabilir mesela, cunku gun icinde tekil sayiyi tutmak cookie-expiration, session expiration vs.. ile daha dogru tutulabilir.

  Kendi deneyimimimle ifade edeyim. Mesela, Zurna.com'un 8 ile 9 milyon arasi aylik sayfa gosterimi var (google analytics ile track ettigimiz sayfalar). Gunluk ortalama 20.000 tekil kisi giriyor. Aylik hesap yapmak istersek, 20.000X30= 600.000 tekil eder duz hesap yaparsak. Ama bu rakkam dogru olmaz cunku hergun giris yapan kisiler neredeyse ayni (en azindan her gun giris yapan kisiler trafigin 50%sini olusturuyor).

  Gercek hesap soyle olmali: 10.000 kisi geri donen kullanici, 10.000 kisi yeni kullanici veya SEO ile siteye random bir sekilde dusmus kullanici ise; Her gun geri donen ve track ettigimiz kullanicilari ayri, random siteye gelen kullanicilari ayri track edip toplam aylik tekil kullanici sayisini bulmaliyiz. Zurna'nin durumunda "durust" rakkam soyle hesaplanabilir.

  10.000 geri donen kullanici sayisi, her gun baska baska insanlarin da giris yapmasi ile toplam 50.000 kisiye ciksa. Her gun yeni siteye dusen kullanici sayisinin da unique oldugu dusunulurse, 10.000X30 =300.000'dir. 50.000 + 300.000 = 350.000 tekil kullanicisi vardir yani.

  Sayfa gosterimleriyle de bir saglama yaparsak, 8 milyon / 350.000 22 sayfa /kisibasina gozukuyor ki normal bir rakkam. Tabii ki siteye yeni dusen kisiler bazen birkac sayfa dolasip siteye bir daha gelmiyor, her gun giren kisiler ise 60-100 sayfa dolasiyorlar. Bu 22 kisibasina sayfa dolasimi rakkami bir ortalama.

  Bu tur istatistiki bilgiler verildiginde, hesaplanis sekillerinin verilmesi ve de "bildirilmis" rakkamlar ile "kanitlanmis" rakkamlar arasinda cizginin cekilmesinin dogru oldugunu dusunuyorum.

  Turk Internet reklam endustrisinin en buyuk sorunu, hesaplanabilir, geri donusumu rakkamlarla ifade edilebilir olmaktan uzak bir sekilde is yapiyorlar. Reklam satin alan kisiler sadece sitenin ismine, bildirilmis trafigine, ve de reklam platformunun tavsiyelerine gore karar veriyorlar, ve sonucta sisirilmis siteler reklam aliyorlar, gercekten belirli istatistiklere sahip olan siteler reklam alamiyorlar. Burada sorun Reklamz veya Logaritma'da degil, endustri capinda bir sorun var. Umarim ki duzeltilmesi icin calismalar yapiliyordur, veya piyasaya cikacak daha iyi bir reklam cozumu, piyasayi alt ust edecektir :)

 11. Onur Taner Onur Taner

  YouTube Türkiye'nin de MySpace gibi listeye katılması dileği ile...

 12. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Reklamz kısa sürede büyük bir başarı yakaladı evet ancak eğer bu istatistik doğru ise , Şirketler areasında en başarıları gene pilli , birçok projeleri istatistikte sıralanmış durumda.

  ReklamZ , farklı olanı yaptı çünkü yıllardır insanlar adsense gibi saçmalıklar yüzünden çok vakit ve zaman kaybetti,artık global projeler için ReklamZ ve benzeri firmaların türemesi gerekiyor.

 13. @Eser,

  Burada tabi goz onunde tutmamiz gereken birsey var. Tekil ziyaretciler hesaplanirken 24 saatlik dilimler gozonune aliniyor. Dolayisiyla 14M olan aylik ziyaretci, tahminen aslinda 1.000.000 - 1.400.000 arasinda "gercek aylik tekil ziyaretci" ye denk gelir. Siteyi hergun ziyaret edenler, hergun yeni bir tekil olarak sayiliyor.

  ReklamZ' nin bu datalarda yuvarlama yaptigi acik ancak cok fazla abarttiklarini veya abartmaya cesaret edebileceklerini sanmiyorum.

 14. Eser Çelepçıkay Eser Çelepçıkay

  @Ertan,

  Zaten "alexa gerçekçi sonuçlar üretmesede" demiştim yazımda. Alexa'nın çok güvenilmeyecek bir kaynak olması 26 milyonun 14 milyonu memurlar.net'e giriyor verisinin garipliğini değiştirmiyor benim açımdan.

  Sonuçta bildirgeç benim olsaydı ve 14M tekil ziyaretçim var deseydim ReklamZ bu veriyi yayınlayacaktı ve burada buna helal olsun diyecektik. Bütün liste hakkında fikrim yok ama benim yorumum ekşisözlük ve pilli siteleri için normal, memurlar.net ve haberler.com için abartılmış tekil ziyaretçi rakamları görüyorum.

 15. liste gerçekten faydalı oldu. Özellikle pilli servislerinin istatistiklerine bakarken bildirgeç ile sosyomatın aylık tekil ziyaretçi sayılarının birbirine çok yakın olmasını bekliyordum ve öylede olmuş.. liste tutarlılık göstermesi açısından reklam verenler tarafından bence dikkate alınabilir.

 16. @Eser,

  Alexa, alexa toolbar ve ondan daha az kullanilan birtakim baska toolbarlardan data toplayan ve bu datalardan yola cikarak tahminleme yapan bir algoritmaya sahip.

  Alexa; toolbarinin yuklu oldugu browser sayisinin son derece az olmasi yuzunden oldukca sagliksiz datalar uretiyor. Ornegin; 100.000.000 kisiden olusan bir grubun sadece 10.000 kisisinden data aliyor, ve bu 10.000 kisi bu siteleri geziyorsa digerleri de bunlari geziyor olmali seklinde bir tahmin yurutuyor.

  Istatistikte buna orneklem buyuklugunun yanlis secilmesi deniyor.

  Dolayisiyla Alexa datalarina gore sitelerin trafiklerini karsilastirmak son derece guvenilmez bir yontem. Gunluk tekili 10.000 lerde impressionı 100.000 lerde olan bircok site alexada ilk yuzbinde yer almadigi halde, gunluk tekili 5.000 lerde impressionı 15.000 lerde olan siteler ilk 50.000 de yer alabiliyor.

  Alexa sadece cok kabaca fikir edinmek icin kullanilmasi gereken bir oyuncak..

 17. En çok şaşırdığım site de memurlar.net oldu. Yani o kadar görüntüleme ve tekil ziyaretçi? Gerçekten şaşırdım. Sitenin sahibini merak ettim. Girdim bir şey bulamadım :( Ama 99'dan beridir varmış. Yani öyle yazıyor. Bilmem doğru mu?

 18. Eser Çelepçıkay Eser Çelepçıkay

  Veriler çok mantıklı gelmiyor bana malesef, Google Analytics veya Webtrends gibi aynı algoritmayı kullanan bir ölçüm istatistiği yerine sitelerin kendi bildirmiş olduğu yuvarlama rakamlardan oluşuyor gibi gözüküyor. Çok gerçekçi sonuçlar üretmesede alexa verileri ile de alakasız sonuçlar var ortada. Memurlar.net'in rakamları ise komik gerçekten, Türkiye'de her 30 kişiden 1'inin memur olduğu ile toplam 26 milyon internet kullanıcısı olduğu verisini birleştirince 14 milyon aylık tekil ziyaretçi abartılı gözüküyor, hele ki alexa'ya göre hürriyet'in 7 de biri ziyaretçisi gözükürken.

  Google alexa'nın işine de el atsada daha sağlıklı bir şekilde görsek şu verileri artık.

 19. Ilyas Teker Ilyas Teker

  Merak ettiğim bir başka istatistik ise bu sitelerin günlük tekil ziyaretçileri..

 20. Yucel Eroglu Yucel Eroglu

  memurlar.net'e brova valla, 1-2 yıl kadar önce bi reklam olayı için istatistiklerini istemiştim MRTG raporlarını faxlamışlardı 35-50 mbit arasında gidip gelen bir çizelge vardı. Kendini baya bi aşmış görünüyor :)

 21. Sivri Dil Sivri Dil
 22. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  @Arda

  Myspace’in garip gözükme sebebi aylık sayfa gösteriminin aylık tekil ziyaretçiye bölünmesi gibi garip bir hesaptan kaynaklanıyor. Tahminen günde 100bin ziyaretçi 30′ar sayfa dolaşıyor aslında. Mesela ekşi sözlük için de günlük tekil 700bin ise, sayfa dolaşımı 5-6. Reklamz amacı gereği biraz ilginç yaklaşmış rakamlara.

  Doğan grubu sitelerinin aylık sayfa dolaşımı 2 milyarı geçiyor ve bu trafiğe yeterli reklam alamazken başka sitelere yeterince değer vermemeleri çok normal.

 23. Blogların sayfa/kişi sayısı hep 2 olmak zorunda mı? Ben de uğraştım, tam 2 bile yapamadım. 1,7 de kalıyorum.

 24. Enes Acar Enes Acar

  pilli ilan'da pilli sitelerinin ne kadar sayfa gösterimi yaptığını görebiliyoruz ancak yukarıdaki istatistikler ile pilli ilandakiler arasında bir farklılık var gibi.

 25. Hüseyin Taşdemir Hüseyin Taşdemir

  Öncelikle istatistikler için sagol. Çok degerli veriler bunlar aslında degerini bilene tabi. İstasitiklere bakınca şu aklıma geldi. Bu siteler Türkiye ortalamasına göre baya yüksek ziyaretçi sayısına sahipler ama acaba bu ziyaretçi sayılarına oranla hakettikleri reklam gelirini alabiliyorlar mı ? Bence hayır alamıyorlar.

  Pilli ve Eksisozlugun medyanet'ten ayrılması çok iyi olmuş hatta geç bile kalmışlar. Daha önce pilli için bunu yazmıştım. Pilli grubunun sahip oldugu ziyaretçi sayısı medyanet yani Dogan Online sitelerinin bir çogundan daha fazla. Ama gelin görün ki gösterimi çok düşük olmasına karşın medyanet bu sitelere reklam kaynagı bulurken Pilli grubuna ayda bir banner reklam saglıyor. Üstelik bildigim kadarıyla pilli grubu fiyatları çok daha uygun. umarım reklamz ile başarılı olurlar

 26. @Emre Dirağ

  Teşekkürler, dalgınlığa gelmiş. Düzeltildi.

 27. Mehmet Tabur Mehmet Tabur

  ReklamZ nin sitesindeki rakamların güncel olduğunu düşünmüyorum. O rakamlar ile şu anki ziyaretçi sayısı ve sayfa gösterimleri arasında büyük fark olduğunu düşünüyorum. ReklamZ nin bütün yayıncı ağına ulaşabilemenin bir yolu olsaydı keşke.

  Adnet ziyaretçi sayılarını değil ama sayfa gösterim sayılarını açıklıyor. Hürriyet gibi tek sayfalık haberi 8-10 tane slayt halinde gösteren siteler olduğundan gerçek anlamda birşey ifade etmeyebilir. Gene de trafiği hesaplamak için bazı sitelerde ortalama sayfa gösterimine bölmek işe yarayabilir.

  Adnet reklamları

 28. Gerçekten oldukça ilgi çekici bilgiler. Pilli Network'ün daha yüksek bir ziyaretçi kitlesine hitap ettiğini düşünüyordum. Bu değerli bilgiler için teşekkürler Arda Bey :)

  Webrazzi'nin istatistikilerini paylaşmayı düşünüyor musunuz ?

 29. Önder Eren Önder Eren

  Son derece değerli bir data paylaşımı. Teşekkürler. Eksisozluk'un inanılmaz gücünü bu listede de görmüş olduk.

 30. Aylık tekil 5.000.000 gerçekten güzel rakam.

  güzel bilgilendirme için teşekkürler.

 31. Emre Dirağ Emre Dirağ

  Öncelikle küçük bir hata var sanıyorum yazıda:

  "Pilli sitelerinin ve Ekşi Sözlük‘ün MedyaNet‘ten ayrılıp ReklamZ bünyesine geçtiğini biliyorduk."

  Pilli siteleri çok çok büyük bir yanlışım yoksa eğer medyanet değil logaritma'dalardı reklamz' ye geçmeden önce.

  Bunu geçersek eğer kafamızı çevirip internet gurusuna, elimizi sallayıp internet girişimcisine çarptığımız sevgili güzel ülkemizin sınırlı bir kaç sitesinin verilerini paylaşmak; daha da doğrusu bir ajans bültenini paylaşmak bir web 2.0 blogu için ne derece doğru bir davranıştır tartışılır.

  Bu arada küçük bir bilgi, listenin açıklanması rakamlarını çok daha yüksek gösterdiğini bildiğim gözüme ilişen bir kaç site için dramatik olmuş.

 32. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  Diğer ülkeleri bilmiyorum ama Türkiye'de reklam verilecekse muhakkak ama muhakkak bu sitelerin ziyaretçi profilleri çok çok iyi değerlendirilmeli. İstatistikler bu şekilde tekil ziyaretçiler üzerinden reklamcı için anlamlı fikirler vermesi açısından hiçte verimli değil. Sözgelimi ekşisözlük ve pilli servislerini eğer reklam vereceksem myspace'e tercih ederim. Özellikle teknolojik ürün ve markanın ön planda olduğu reklamlarda. Ama bir kısa süreli indirimler, kampanyalar içinde myspace daha mantıklı olabilirde.

  Böyle bakınca tekil ziyaretçi, sayfa görüntülenme, sitede kalma süresi falan benim için önemi az etkenler. Ne kadar istatistik olursa olsun üretici, satıcı açısındanda bunların iyi bilinmesi önemli.

  Tabi bu benim düşüncemdir.

 33. Can Yılmaz Can Yılmaz

  sosyomat tekil ziyaretçide bildirgeç'i geçmiş ilginç, en çok ziyaretçi alan sitenin memurlar.net olmasıda bir hayli enteresan. her gün ne buluyor ilgili sitede 14 milyon kişi hakikaten şaşırdım. :)

 34. Myspace: ortalama 180 sayfa kisi basi (1 ay icinde). Bilmem, olabilirde. Birisi arkadaslarin fotoraflarina baktikdan sonra...?

  Genel olarak. Bir ziyaretcinin bir sitede ortalama sayfa bakisin artisi (pageviews per visit), mutlaka iyi/positief bir gelisme demek degildir. Belki bu ziyaretci sitenizde ihtiyaci olan konuyu bulamiyor ve ariyor baska sayfalarda?

  Aynisi Zaman konusunada, daha fazla "time spent on page" mutlaka positif demek degildir (Bu sayfaya gore degisir)

  Bir sayfanin performansini gormek istiyosaniz: Bounceratio (girissayfalara yonelik) ve Exitratio (herhangi sayfaya yonelik). Bunun yaninda baska yontemlerde var tabi, mesala, iz analiz imkanlari (Omniture'de mesala) (Google Analytics'de yok/limitli).

  Size bir soru. Turkiyede, Web analiz'ile ilgile bloglar varmi acaba?

  (Turkcem okadar iyi, kusura bakmayin)

 35. Ismail Arsal Ismail Arsal

  Tabi bu istatistkler günün sosyal hayatına göre değişiyor.. bir zmanlarda ICQ vardı! şimdi hepiniz unutmuşsunuzdur.. id numbeları satarlardı..iyide para ederdi.. güncel olanlar kazanır.. site açmak mesele değil..