Erişim engellemelere karşı tek ses!
Genel

Erişim engellemelere karşı tek ses!

ElmaAltShift.com'un sahibi Fırat Yıldız'ın girişimi ile başlayan sonrasında Anafikir.com'un sahibi Selim Yörük'ün desteğiyle büyüyen "Geleceğin İnternet'inin Önizlemesini Yapıyoruz!" kampanyası, Türkiye'de internetteki erişim engelleme kararlarına karşı tek ses olmak için son sürat devam ediyor.

20 Ağustos 2008 tarihine kadar sürecek olan kampanya ülkemizin bu konudaki karar noktalarını çok ilgilendirir ya da harekete geçirir mi derseniz, kişisel görüşüm hiçbir şekilde etkisi olmaz. Birkaç gün televizyonda konuşuruz, gazetelere çıkarız, bir iki yetkili demeç verir, sonra geçer gider. Ama Webrazzi olarak yine de bu sosyal sivil protestoyu destekliyor ve tüm site sahiplerini kampanyaya destek olmaya davet ediyoruz. Sadece blogları değil, tüm site sahiplerini...

Şu ana kadar 206 site kendi kendini engelleyerek kampanyaya destek olmuş. Bana kalırsa inanılmaz düşük bir sayı. 20 Ağustos'a kadar bu sayı 10.000'lere gelmezse bence üzüntü verici bir durum var.

Bu arada bir hatırlatma. 20 Ağustos 2008 tarihine kadar Webrazzi ana sayfasında göreceğiniz erişim engelleme ekranını ilgili linke tıklayarak geçebilir ve içeriğimize ulaşabilirsiniz.

Kampanya tanıtım filmi aşağıdadır. Ayrıca sitenize erişimi kendi kararınızla engellemek isterseniz, kullanmanız gereken kodlara buradan ulaşabilirsiniz.

https://vimeo.com/video/1533868
internetinkarariyor.com tanıtım filmi from Webiki.tv on Vimeo.

Yorumlar (38)
 1. @Errorin (yorum 37)

  Bu yazı için tüm yorumlar arasında en diyalektik olanı. Söylememiz gereken şeyin ta kendisi. TechCrunch'ta yazılanlara kayıtsız şartsız destek vermek yerine, aslında sansürleme olayında mahkeme kararları dışında bazı şeylerin de yanlış olduğunu göstermemiz gerekiyor. Belki bu işi yapmanın en kolay ve etkili yollarından biri, TechCrunch'ın Türkiye'yle alay edercesine basitleştirerek yazdığı "Türkiye'de bir sitenin kapatılması için pek de fazla birşey yapmaya gerek yok. Bir site herhangi bir sebeple, her an kapatılabiliyor" yorumuna karşılık olgun ve doğru bir hareket olurdu erronin'in önerdiği yöntem.

 2. Bu kampanya 20 Ağustos akşamına kadar değil miydi? Webrazzi biraz erken kapatmış sanıyorum?

 3. Hepimiz aynı şeyi istiyorsak BİRBİRİMİZİ TAŞLAMANIN NE MANTIĞI VAR?

  .

  Ben de bu yolun elle tutulur bir sonuç vereceğine inanmasam da sonuna kadar destekliyorum. Ayrıca "farkındalık yaratmak" sözüne edecek tek bir sözüm yok.

  .

  Yazılarından takip ettiğim tanıdığım kadarıyla bu konuda yapılacak pek çok girişimde Ahmet Kırtok'un en önlerde bulunacağını düşünüyorum. Ve agresif tartışmalara girişen arkadaşları doğru bulmuyorum.

  .

  Yıllarca alıştırıldık "taraf olamaya" (yani sağcı/solcu, edi/büdü, öcü/bücü, şucu/bucu) illa ki bir tarafta olmamız lazım. Yoksa ciddiye alınmayız sanki...

  .

  Hem bu kampanyaları desteklesek, hem de diğer çözüm yollarına başvursak NE ÇIKAR?

  .

  "Sizin fikriniz güzel değil benimki güzel. O zaman YUH SİZE!" demenin mantığı ne?

  .

  Bu işlerin üstesinden gelebilmemiz için birlik olmamız gerekiyorsa, birlik olup gücümüzü dile getirmemiz gerekiyorsa, bu kendi içimizde ayrılıklara sürüklenmeye çalışarak mı olacak? (hem de daha birşeşemeden...)

  .

  Hem bu kampanyayı desteklesek, hem yukarıda bahsedilen diğer çözüm yollarına başvursak, hem de TechCrunch'taki o Milletimiz ve Atatürk hakkındaki "haddini aşan", "laubali" sözlerden hoşlanmadığımızı belirtmek için bir yorum bıraksak, elimize mi yapışır? İlla ki körü körüne taraf mı olmamız lazım bir fikre?

  .

  Bu yazıyı okuyan her Webrazzi ziyaretçisi TechCrunch'taki o yazının altına "Milli değerlerimizle alay edilen bu yazıyı ve yorumları kınıyoruz" şeklinde birer mesaj atsa, bu yüzlere ulaşsa... Sanıyor musunuz kayıtsız kalınacak?

  .

  Sanıyor musunuz boşa çıkacak?

  .

  Birlik olamadan ayrıldığımızda/ayrıştığımızda, buna mahal verdiğimizde bence asıl sorun...

  .

  Yalnızca seyrederek, hiçbir zaman söz sahibi olamayız!

 4. Çağatay Çağatay

  Techcrunch'taki şu yorum dikkat çekici:

  The ban and the according law HAS NOTHING TO DO with ATATURK

  The CENSORSHIP law is BROUGHT BY THE CURRENT GOVERNMENT, who actually has no good feelings towards the founder of Turkey Ataturk.

  They just wanted to control all the information coming into the country.

  They’re just faking. Censoring any web sites they want, using Ataturk content when it’s something important like Youtube.

  This is the only way you guys here (anyone outside Turkey) and most of the Turkish people just think that Ataturk videos are the reason !!!

  Political enough?

 5. Çağatay Çağatay

  @notneeded: tek kelime ile saçmalıyorsun, konu hakkındaki fikirlerin tamamen politik... gerçeklerden o kadar uzaksın ki!

  @Ergün Özyurt: Google ya da büyük siteler hakkında var olan ama uygulanmayan bir çok kapatma kararları var! Siz bu işlerle uğraşanları salak mı zannediyorsunuz?

  @Çağatay: ne bekliyordunuz ki? Kampanya tam anlamıyla ses getiriyor, ihtiyaç olan şey de bu zaten!

  Farkındalık!

 6. Ergün Özyurt Ergün Özyurt

  @Çağatay

  yok öyle kararlar.

  baya bir kişiyi salak sandığım kesin.

 7. Banu Soysal Banu Soysal

  Tanıtım filmi çok güzel olmuş. Özellikle de müzik seçimi çok iyi. Yapanları kutlarım.

 8. Proje güzel ama ortada projeye katılan ve destekleyen site sahipleri mağdur olmakta. Bunun yerine daha ileri bir tarihe kadar. Projeye katılan tüm site sahipleri bannerlar koyarak günlerce değilde sadece 1 gün kapatsa sizcede daha muhteşem olmazmı. Mesela şu an 250 site kapattı değilmi? Diyelim bu 250 site kendisini gçici kapatacağına 4 ay banner yayınlasa üyelik sistemi getirile örneğin 1000 siteye ulaşsa o zaman daha etkili olmaz mıydı. Sanki çok hızlı karar alınmış ve uygulanmış gibi geliyor. O yüzden www.eylos.com 'a şimdilik kampanyaya sokmadım. Çünkü amacına ulaşaağına şu an için inanmıyorum. Belki bir sonraki kampanya aylar önce progrmalanırsa ve yeterli sayıya ulaşırsa değil bir gün kendi adıma söylüyorum 1 hafta bile sitemde bu eklentiyi kullanırım.

  Sevgi ve saygılarımla.

 9. Burada bence en faydalı yorum yapan kişi notneeded olmuş. Onun sayesinde bu sansürleri hayatımıza sokan zihniyetin düşünme şeklini görebiliyoruz: Obsesyon ("ama youtube'de Atatürk'e hakeret edildi" - evet biz engelleyince youtube'de Atatürk'e hakeret edilmiyor, tebrikler-), güce tapma ("sen nasıl Türk mahkemelerine karşı çıkarsın" - evet çıkarım, yasalarda sorun varsa değiştirmek için yasamaya da, yargıya da yaptırım uygulamak vatandaşlık görevimiz-), alıklık ("ama sen youtube'a mail attın mı hiç"- hayır atmadım ama atana da niye atıyosun demedim, ben o videoları kaile almadım, Atatürk'e eşcinsel demeleri bana birşey ifade etmiyor, benim için sadece bu videoları hazırayanların kafalarının boş olduğunu gösterir, beni Atatürk'ün devrimlerine yapılan saldırılar çok daha fazla ilgilendiriyor ve endişelendiriyor-"

 10. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  @Uğur Yorulmaz

  Helal olsun ne diyim.

  Ama istisnalar kaideyi bozmuyor işte.

  Topyekün bir harekete dönüşemiyor. Sonu insanların sadece kendilerine zarar verdikleri açlık grevlerine benzemez umarım.

 11. Bütün yorumları okudum, kampanya da gerçekten çok iyi düşünülmüş. Bir çok yerde konuşuluyor hatta ntvmsnbc.com 'da haber yapılmış. notneeded arkadaşımız da takmış bir youtube.com 'daki Atatürk videolarına gidiyor. Sanki kampanya youtube.com kapatılmasın kampanyası. Bir araştırırmısın notneeded arkadaşım kaç site sudan sebeplerle kapatılmış? www.sadecemp3.com adresi isminde mp3 geçiyor diye engellendi, sitede mp3'ün m harfi bile yokken!. İsim alındığı gün Yakında yazısı eklenmişti siteye ve engelli olmasına rağmen hala o yazı duruyor. Bırak şimdi sen Youtube.com'u bir kenara konumuz youtube.com değil. Mahkeme kararının engellediği bütün siteler.!

 12. Ergün,

  Kaos adaleti doğurur diyorsun. Ben de katılıyorum sana. Bir de daha gerilla uygulamalar gelmeli. Sadece ses çıkarmış olmak için eylem yapılmaz.

 13. Ahmet Kırtok Ahmet Kırtok

  @notneeded, öncelikle şunu belirteyim ki ben uzun yıllardır Türkiye'de yaşamıyorum. Emin ol sitelerin kapanması direk olarak beni etkilemiyor. Ancak yurtdışında elinden geldiğince ülkesini temsil etmeye çalışan bir Türk olarak çok üzüyor beni.

  Ülkemizin imajını ne kadar kötü yönde etkilediğini belki yurtdışından daha iyi görebiliyorum. Bir de Selim Yörük şunu yaptın mı, Ahmet Kırtok bunu yaptın mı gibi eleştirilerde bulunmuşsun. Emin ol bizler gibi duyarlı herkes üstüne düşeni yapıyor. Önemli olan bu bireysel çabaları toplu hareketler haline dönüştürebilmek.

  @Ergün Özyurt, fikirlerine saygı duyuyorum. Söylediğim gibi belki bu kampanya hiçbir sonuca ulaşmasa bile ben destek veriyorum. Dava açıp daha büyük siteleri kapatmanın çözüm olacağı konusunda emin değilim. Çok yavaş işleyen adalet sistemimizde 6 ay google'suz kalmak ister misiniz? Bu arada yolladığın linki inceliyorum şimdi, teşekkürler.

  Sevgili dostlar benim nacizane fikrim biz doğru lobi yapmayı bilmeyen bir ülkenin vatandaşlarıyız. Birçok konu bireysel çabalarla çözülüyor ve bu da zaman kaybına neden oluyor.

  Belki genç arkadaşlarımız böyle masumane, hiçbir maddi getiri beklemeyen bir kampanyaya katılmamızı bile acımasızca eleştirebilirler ancak emin olun ben ve benim gibi birçok arkadaşımız Türkiye'nin internetinin gelişimi için çok çaba sarfediyoruz.

  Çok kısa bir örnekle, konuyu daha uzatmadan kapatacağım:

  Geçen hafta manhattan'da facebook'ta üst düzey yönetici çok samimi bir arkadaşımla yemekte buluştuk. Yaklaşık 2 saatlik sohbetimizin neredeyse yarısında Türkiye stratejileri, Türkiye'nin potansiyeli ve Türkiye'ye yatırım yapmaları üzerine konuşmuşum, farkında bile değilim. Yemeğin sonuna doğru arkadaşım bana ya sen Türk devletinden para mı alıyorsun lobicilik için dedi :)

  Uzun lafın kısası Amerika'da çok önemli konferanslarda, toplantılarda, network olaylarında Türkiye'de internet sansür konusu çok daha fazla sorulur oldu bana bu günlerde. Her seferinde savunmaya geçip (neyi savunduğumu tam olarak bilmeden) ülkemin imajını düzeltmek için birşeyler yapmaya çalışıyorum.

  Çok şey istemiyorum, hepimizin amacı aynı, bir sitenin sadece Türkiye erişimini engelleyerek ancak ve ancak kendimizi kandırırız arkadaşlar.

  Tekrar söylüyorum, masumane başlayıp, Atatürk'e hakaret vardı vs gibi kimsenin karşı koyamayacağı toplumsal değerleri öne atan konularla bahaneler bularak sansüre alıştırılıyoruz.

  Aman DİKKAT diyorum.

  Hepinize sevgiler, saygılar.

  Ahmet KIRTOK

 14. Selam. Kampanyadan biraz geç haberim oldu. Bence hiçbir şey yapmadan durma alternatifine kıyasla daha iyi bir seçenek. Türlü sebeplerle ben kendi blogum aracılığıyla katılmıyorum, fakat yaratacağı sonuçları merakla izliyor olacağım. Benim de söyleyecek birkaç noktam var:

  1) notneeded'ın agresif bir tarz kullanarak sorduğu bir soru var. Belki soruş şeklinden dolayı kimseden bir cevap gelmemiş, Selim dışında. Selim bence bu kampanyayı başlatanlar arasında doğru yolu izlemiş olanlardan birisi, çünkü bu sansüre karşı hareketi desteklerken daha öncesinde bu sansür hareketini doğuran sebeplere karşı da aksiyon almış durumda. Şahsen ben bunu yapmış değilim ve sansür protestosuna katılmadan önce, en azından Türk halkına hakaretten dolayı erişimi kapatılan sitelere bu içeriği kaldırmaları için kişisel görüşümü yollamayı planlıyorum. 26nolu yorumda Ercan'ın bahsettiği sadecemp3.com'un kapatılma sebebi sanırım çok farklı ve farklı değerlendirilmeli. Fakat bildiğim kadarıyla Slide ve YouTube erişimlerinin engellenmesi bu aşağılanma problemine dayanıyor.

  2) Sansür konusuna bu yazı sayesinde kafa yorarken aklıma önemli bir konu takıldı. Kendi yazdığım blogdaki yorumlara bakıp onaylıyor ya da siliyordum ve bir an şunu farkettim. Aslında sansürü hepimiz uyguluyoruz sanki. Örneğin gelen yorumlar arasında bariz spam olanları direk siliyoruz fakat spam olmamasına rağmen aşağılama içeren yorumları da çöpe gönderiyoruz. Peki aşağılama içermemesine rağmen sildiğimiz yorumlar var mı? Bu yazıyı okuyup da bir yandan okuyucu tarafından yorum/yazı yaratılan site sahibi olanlara soruyorum. Sizin yorum politikanız ne durumda? Sizinle ters düşen yorumlara karşı tavrınız nedir? Eğer bu tür yorumları siliyorsanız (benim yaptığım gibi), bir şekilde mahkemenin yaptığına benzer şekilde bu yorumlara erişimi "engellemiş" olmuyor muyuz?

 15. Ergün Özyurt Ergün Özyurt

  @Ahmet Kırtok

  pasif direniş ile bir yere varılamayacağı görüşündeyim. pasifin sonrası gerilladır.

  etkili bir fikir mi istiyorsunuz?

  kısa yoldan yapabilen google'ı, yahoo'yu gmail'i, microsoft'u, msn'i, facebook'u dava etsin. kapatılsın bunlar diye..

  hepsi kapatılır da.

  ama 1 hafta sonra da yeni bir taslakla birlikte hepsi bir bir açılır.

  (teknik olarak emin olmasam da doğru şekilde davranıldığında bir çok gazete sitesi bile kapatılabilir gibi geliyor bana)

  kaos adaleti doğuracaktır.

  o yüzden sayın kırtok, böyle kontrollü eylemler için kar topu benzetmesi çok anlamlı olmuyor. çünkü o kar topu en fazla bir kaç sitenin daha kendi isteğiyle ana sayfaya kırmızı renkli yazı yazmasına neden olacaktır... o kadar...

  diğer yandan, zaten söz hakkı olan, gücü olan derneklerle birlikte yürütülen bir hareket vardı. oldukça kontrollü ve planlı bir yolda ilerleme gayreti gösteren bir şekilde... aynı destekle doğru kanalize edebileceğimiz bir gücümüz var ama tercih etmemeyi tercih etmiş gibi görünüyoruz.

  kendi dünyamızda yaşamayı bırakırsak hedeflerimiz için yapabileceğimiz şeyleri daha iyi belirleyebiliriz diye düşünüyorum.

  herkes versin 100 lira avukat masrafı diyelim dava edelim google'ı?

 16. Önder Eren Önder Eren

  Her ortamda bu negatif insanların çokluğu ne kadar yorucu oluyor farkında mısınız? Daima senin yaptığın A küçüktür B şeklinde bir formülle veya senin yaptığın A clonedur B gibi bir eleştiri ile karşınıza dikiliyorlar. Bunların mantığı ile düşünürseniz dünyada tek bir kanal, tek bir araba markası, tek bir tuvalet kağıdı üretici, tek bir ..... olacaktı veya bir olaya tepki verilecekse tek bir yöntemden başka yöntem kabul olmayacaktı.

  Destek veriyorsan ver, vermiyorsan bir sus ta insanlar enerjilerini eylemlerine harcasınlar. Hele şu "techcrunch'a gönderdiniz utandık biz burada ailecek" mantığını hiç anlamıyorum. Zaten "bu zihniyet" eşittir "atatürke hakaret var kapatalım biz görmeyelim o içeriği üretenlerin hedeflediği kitle görmeye devam etsin"

  Bu insanların sosyal hayatlarını hep merak etmişimdir. Bu internet aslanları acaba insan içinde de başkalarının fikirlerine böyle ateşli bir şekilde karşı çıkıyorlar mı? Yoksa "beni tanırsanız sizi yalarım, size aferin demek zorunda kalırım" cümlesi (bakınız aldımelimesazı isimli blog ve friendfeed uzantısı sivridil) tüm bu isimsiz, kimliksiz, anonimler için de geçerli mi?

  Aslında en güzeli isim - site linki yoksa sanki o yorum yazılmamış gibi görüp geçmek. İsterse dünyanın en güzel yorumu olsun, o yorumun arkasında duracak kadar kişilik sahibi değilse yazan, değeri yok.

 17. Closing any web site is a human/information access rights violation and the EU has already put that in a report for Turkey, believe me very soon the EU will bring this on the table and force Turkey Regement to solve this issue. I personally find it very inmature, this shows only that the Regement has no confident in its people their are representing, China would be the second example and mhmm oh ya China is a Communist Regement. So I hope that very soon Tayip and his gang will realize that he is doing more damage than good.

 18. Notneeded Notneeded

  @Selim Yörük, yazdığın yazıdan senin Türkiye'ye yapılan aşağılamaları bulunduran sitelere protesto yazısı gönderdiğin sonucu çıkmıyor. Bana şu cevabı ver.

  Sivil hareket konusunda duyarlıysan, bu yabancı sitelere aşağılayıcı içeriği silmeleri için protesto yazısı gönderdin mi? Eğer sivil duyarlılık gereğini yapıp bu protestoyu yaptıysan, o zaman doğru hedeflere sahip bir sivil etkinlik yaptığına inanılabilir. Yabancı sitelere gösterilmesi gereken tepki olmadan sadece Türkiye mahkemelerine karşı bu hareketi yaptıysan, seni takip eden kitlelerin bu uyumsuz davranışından haberdar olması gerekir.

 19. Selim Yörük Selim Yörük

  @notneeded Ne yapmaya çalıştığını anlayamadığım için daha fazla atışma içerisinde bulunmak istemiyorum.

  Tek bir sorunu cevaplayayım; Pek tabi, gerek e-posta gerekse site içerisinde uygunsuz içerik belirtme modülleri ile Youtube için bu bahsettiğin şikayeti yapmıştım. Herhangi bir yararı olmamıştı.

  Teşekkür ediyorum sorgulayıcı tavrın için.

 20. Selim Yörük Selim Yörük

  Konu ile ilgili şöyle bir yazı yazmıştım. Bazı sorulara cevaplar getirebilir sanırım.

  Hepimizin istediği şey, yapmaya çalıştığı şey ortada iken neden çok kötü bir şeyler yapıyormuşuz gibi yorumlar geliyor onu da anlayamıyorum.

  Başarısız ya da etkisiz diye düşünülebilir bu çabalar ama en azından, bu tarz düşünen arkadaşları bu konuda düşünmeye ve belki daha iyisini, daha etkilisini bulmaya yöneltmiş olması açısından bile yararlı olduğunu düşünüyorum.

 21. Notneeded Notneeded

  Burada önemli bir sivil toplum hareketi yaptığına inanan hayalcilerden kaçı, mahkeme kararıyla engellenen sitelerin kapatılma sebeplerinin başında gelen "Atatürk'e yapılan terbiyesizlikleri" protesto etmek için bu websitelerine bir e-posta yolladı ya da hakkını aradı acaba? Aramış olan gelsin bu protestoyu yapsın, hakkıdır. Eğer bu protestoyu Youtube gibi sitelere yapmadan gelip bu trende kendine pazarlama penceresi açmaya çalışıyorsa, işte ondan korkulmalıdır. Katılan sitelerden görebilir miyiz yabancı sitelere yolladıkları "Türkleri ve milli değerlerini haksız yere aşağılayan içeriği lütfen silin" yazılarını?..

  Webrazzi de dahil olmak üzere hiçkimsenin bunu yaptığını sanmıyorum. Türk mahkemelerine karşı geliştirdiğiniz bu yöntem tamamiyle yanlış olmasa da, yurtdışındaki sitelere protestonuzu göstermeden yurtiçinde böyle bir hareket başlatmak ya da harekete katılmak, göstermelik bir duyarlılık çabasından ileri gitmiyor...

 22. Ahmet Kırtok Ahmet Kırtok

  @Çağatay: Her fikre saygım sonsuz. Bize bu kampanyadan daha etkili olabilecek bir yöntem tavsiye et lütfen, elimden ne geliyorsa sonuna kadar destek olmak isterim. Ancak benim daha iyi bir fikrim olmadığı için bu fikre destek oluyorum.

  Dünyada bu tarz durumlarda sivil toplum hareketlerinin tepkisi kadar önemli hiçbirşey yoktur. Bence bu da ufak da olsa, kendi çapında da olsa, belki hiçbir sonuca ulaşmayacak da olsa bir sivil toplum hareketidir ve köstek yerine destek olunmalıdır.

  Bu bir kartopu misalı başlar ve bir çığa dönüşürse ulusal medyanın da gözüne çarpabilir ve belki o zaman internet ve teknolojiden bihaber siyasilerimizin dikkatini çekebilir. Kimbilir bir yasa da bizim için geçirirler.

  Sansürü seven ve uygulayan ülkeler de önce ufak ve masum gibi gözüken site kapamalarla başlamışlardı ve olayın boyutu siyasilere karşı en ufak yazı yazan blog yazarlarının hapse girmesine kadar ilerledi. Bizler tepkimizi henüz bu aşamada göstermezsek ilerde korkarım webrazzi.wpengine.com'da sırf yazdığı yazılar yüzen hapse giren blog yazarı arkadaşlarımızın haberlerini okumaya başlarız.

  Belki çok abartıyoruz, çok büyütüyoruz diyebilirsin ancak hatırlatmak isterim ki en tehlikeli olan sansür yöntemi yavaş yavaş, çok tepki toplamadan başlayan yöntemdir. Ve ne yazıkki şu anda Türkiye'de internet ortamında gözlemlediğim uygulama bu yöntemdir.

  Bugün tepkisiz olursanız ilerde tepki verme hakkınız çoktan elinizden alınmış olur.

  P.S. Belki çok önemsiz, çok saçma geliyor birçoğunuza ancak google bize logo yapsana kampanyası Türk internet kullanıcılarının bir araya gelerek neler yapabileceğine ufak da olsa bir örnek değil mi?

  Sevgiler, Saygılar

  Ahmet

 23. Hasan Fırtına Hasan Fırtına

  Bence harika bir kampanya.Webrazzi`ye girmeye çalışınca çıkan mesaj karşısında resmen dondum.Dedim yuh artık eleştiriyi bile kaldıramıyor Türktelekom derken olayın iç yüzü anlaşıldı.Bence etkisi çok iyi olur.Ayrıca bence sitelerin kapanma konusu her insanın potansiyel engelli bir birey olabilme durumuna benziyor her an siteniz hiç ummadığınız bir sebeple sansurlenebilir.Herkes tek olmalı.Sesini duyurmalı.Düşünen ve düşündüren herkesi tebrik ediyorum...

 24. Çağatay Çağatay

  Olay gövde gösterisine dönmüş durumda. Kesinlikle iyi niyetlerle akla gelen bir fikirden yola çıkıldığına emin olsam da; kampanyaya katılan sitelerin çoğunun "İçerde ben de olmalıyım." nidalarıyla katıldığını tahmin ediyor ve duyuyorum.

  Bu kampanyanın etkili olmayacağını da biliyorum. Viral etki yarattığı doğru; kısa vadede gazetelerde, televizyonlarda da yer bulabilir fakat sonuç?

  Sadece ve sadece gelecek İnternet'inin önizlemesini yapmaktan başka ne işe yarıyor bu protesto? Açıklayabilirseniz sevinirim.

  Bir de protesto, yerel medyada yer bulmaya başladıktan sonra 'anafikir.com/sansur' sayfasındaki kullanılan dilde inanılmaz bir değişiklik oldu. Mesela önizleme kelimesi gitti, yerine canlandırma kelimesi geldi. Gülücükler de vardı (1-2 tane), onlar da gitmiş.

  Pozcu muyuz ne?

 25. Uğur Yorulmaz Uğur Yorulmaz

  Merhaba Dilaver,

  Büyük siteler bu kampanyaya katılmaz demişsin ama, Zargan'ı kapattık :)

  Uğur

 26. Ahmet Kırtok Ahmet Kırtok

  http://www.kirtok.com olarak ben de bu kampanyayı destekliyorum. Webrazzi'yi de desteğinden dolayı tebrik ediyorum.

 27. Ergün Özyurt Ergün Özyurt

  bu tek ses olmak içindiyse şu neydi?

  http://kampanya.org.tr/sansur/

 28. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Aslında şimdilik 220 çok küçük bir sayı, doğru ama. Bir nevi Türkiye'deki bilişim çevresindeki birkaç blog dışında hatırı sayılır bir kısmı buna katılıyor. Elbette ki ferruh mavituna, nahnu, wolcanca belki bir webrazzi katılırsa oldukça duyulur. Dün Techcrunch'ta yazılır bugün TV ye çıkar, yarın belki global bi mesele haline gelir social bookmarking platformlarında. Sonra Türkiye bilişiminden sorumlu bu insanlar üzerinde bir baskı oluşur. Yani olmayacak şeyler değil. Türkiye'de alexa top 200'ünden 100'ü bu kampanyaya katılsa gerçekten hissedilir. Ama elbette hiçbir gazete ve web servisi bunu kabul etmeyecektir. Eh ucunda elbette bir gelir yok. Ama yarın bir izlesene.com'u da çok rahat kapatabilirler. Tabi onların avukatları var burada, açtırırlar. Ama bir twitter, bir friendfeed uçarsa unutun gitsin.

 29. Kadir Doğan Kadir Doğan

  @notneeded

  Bu hareketi başlatan ya da devamında destek veren hiçkimsenin Türk mahkemelerine karşı tavrı yoktur. Senin o çok iyi bildiğini söylediğin “kullanıcı-tarafından-üretilmiş-içerik” konusundaki doğru adli yaklaşımı biz webrazzi techcrunch etkinliğinde hukukçulardan dinledik. Merak etme! Bu kampanyaya destek veren herkesin istediği, yasaklamalar yerine başka bir çözüm yolunun bulunmasıdır. Techcrunch linkini eklerken düşündüğüm tek şey bu eylemi Techcrunch in da haber yaptığını bildirmek. Ama sen herkesi kafandaki düşüncelere göre biryerlere sığdırmaya çalıştığın için sana başka birşey demeye gerek yok : notneeded

 30. Onder Eren Onder Eren

  Kampanyanın viral etkisini, anlık olarak friendfeedde yaşamış ve o an itibarı ile destek vermeye başlamış biri olarak bir kaç şey söylemek istiyorum. Çok güzel bir söz vardır: "Karanlığa küfredeceğine bir mum da sen yak"

  Bu kampanya 20sinde bitecek belki ama herkese daha büyük adımlar attıracak çoşkuyu da ateşlemiş olacak.

  Güzel bir hikaye ile yorumumu bitireyim:

  Yazı yazmak için okyanus sahillerine giden

  bir yazar, sabaha karşı kumsalda dans eder gibi hareketler yapan birini görür.

  Biraz yaklaşınca , bu kişinin sahile vuran denizyıldızlarını, okyanusa atan genç bir adam olduğunu fark eder. Genç adama yaklaşır:

  - Neden denizyıldızlarını okyanusa atıyorsun?

  Genç adam yanıtlar;

  - Birazdan güneş yükselip, sular çekilecek. Onları suya atmazsam ölecekler. Yazar sorar;

  - Kilometrelerce sahil , binlerce denizyıldızı var. Ne fark eder ki?

  Genç adam eğilir, yerden bir denizyıldızı daha alır, okyanusa fırlatır.

  - Onun için fark etti ama.

 31. Murat Turan Murat Turan

  200 küsür site aslında az değil çünkü bu kampanya bir banner veya reklam ile yapılmıyor site direkt kapatılıyor(benim siteye giriş linkini bulmam beni bile uğraştırdı normal bir kullanıcının bu ne diyip başka bir siteye geçmesi olası) hit düşüşünün ne kadar fazla olacağını tahmin edebilirsiniz. Kampanyaya destek verenleri kutluyorum.

 32. www.sinema.com geçen perşembeden beri kampanyaya destek veriyor. Sanıyorum destek veren tek ticari site

 33. Dilaver beyin dediğine katılıyorum. Büyük sitelerin alacağı bir risk değil. Ben bile ilk gördüğümde gerçekten o site kapnmış sandım :)

  Blog sitelerinin katılması daha doğru olacaktır diye düşünüyorum.

  Özgür internet için destek veren herkese teşekkürler.

 34. Notneeded Notneeded

  Bu kadar anlamsız bir harekete katılan blogların sayısının 206'yi geçmemesine şaşmamalı. Beni sevindiren bir sonuç olmuş. Neden diye soracak olursanız, yasaklanan sitelerin Türk mahkemelerini hiçe sayarak "içeriği kullanıcı yaratmıştır, bizi bağlamaz" yaklaşımını kullanıp "user-generated-content" arkasına saklanması karşısında bu sitedeki yeni-jenerasyon gençliğin tavrını Türk mahkemelerine karşı alması gerçekten üzücü. TechCrunch'ta çıkan yazıyı da burada "İşte bu eylemimizle TechCrunch'a bile çıktık" gururuyla buraya ekleyen arkadaşlar gidip iyi İngilizce bilen birine çevirtsin bakalım ne demek istiyor. Açıkça Türk adli sistemiyle dalga geçen bu yorumu gururla linkleyen arkadaşlardan kaçı "kullanıcı-tarafından-üretilmiş-içerik" konusundaki doğru adli yaklaşım konusunda fikir sahibi acaba? Aranızda Cumhuriyet Tarihi üzerine okumuş olanınız var mı bilemiyorum ama çoğunuzu o zamanlardaki Kapitülasyon aşıklarına benzetiyorum. Bu 206 websitesi sahibi ve websitesi olmayıp da projeye gönülden destek verenler şunu cevaplasın. Kaçınız YouTube'a ve Türkiye milli varlığını aşağılayan içerik bulunduran diğer sitelere protesto yazısı gönderdiniz?..

 35. Can Eğridere Can Eğridere

  Bence başarılı bir etki yaratmak için kampanyanın süresi uzatılmalı, büyük siteler de Webrazzi ana sayfası gibi bir düzenlemeye gidebilirler.

 36. Ozgur Poyrazoglu Ozgur Poyrazoglu

  Sinema.com olarak kampanyaya perşembe akşamı destek vermeye başladık ki bir sinema sitesinin trafiklerinin tavan yaptığı günler malum cuma, cumartesi ve pazar... Sinema.com ana sayfasına link vermiş olsak da trafiğimiz ciddi miktarda düştü.

  Öte yandan bunu göze almıştık elbette. Bu yasakçı zihniyetle yaşamaya devam ettiğimizde; yarın bir gün sitemiz gerçekten kapatılmış olsa elbette ki çok daha ciddi oranda zarar göreceğiz.

  Dolayısıyla bu "simulasyon" konseptli kampanyaya hiç düşünmeden destek olmaya başladık ve değişik formatlarda da destek vermeye devaqm edeceğiz.

 37. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  Bu uygulama güzel ama büyük sitelerin göze alabileceği bir risk değil. O yazıyı tam okuyup da anlamayan ziyaretçileri kaybetmek, reklam gelirlerini kaybetmek vb. Günde 100 kişinin girdiği ve kazancı olmayan bir blog bunu yapabilir ama günde 100bin kişinin girdiği ve para kazanmak zorunda olan siteler buna kalkışamaz. Bu sebeple aynı protestonun yapılabileceği bannerların da hazırlanması gerekiyor.Böylece daha büyük siteler de bir şekilde buna destek verebilir. Süre sınırı da olmaz. Yasaklar kalkıncaya kadar bu bannerlar internette dönmeye devam eder.