Dergiler için YouTube: Mygazines.com
Arama
Yeni Girişimler

Dergiler için YouTube: Mygazines.com

Başlık biraz anlamsız gelebilir başta ama bu servisi en iyi tanımlayan cümle bu gibi geldi. Evet, Mygazines.com dergilerin, broşürlerin ve katalogların kullanıcılar tarafından sisteme gönderildiği ve sonra herkes tarafından okunabildiği yeni bir servis.

İlk görüşte aklıma emecmua.com geldi ama arada büyük bir fark var. Mygazines.com‘da içeriğin tamamına serbest ve ücretsiz olarak ulaşılabiliyor ve dediğim gibi içeriği kullanıcılar gönderiyor.

Dergilerde geçen makaleleri arama imkanı da sunan Mygazines.com‘da, mesela “TechCrunch” gibi bir arama yaparsanız BusinessWeek‘den Wired‘a, Forbes‘dan TIME‘a kadar TechCrunch’ın adının geçtiği tüm sayılara ve makalelerin taranmış görüntülerine ulaşabiliyorsunuz. Zaten benim en bayıldığım özelliklerden biri bu oldu diyebilirim.

İstediğiniz dergiyi ya da makaleyi sistem dahilinde favorilerinize ekleme imkanı sunuluyor olması da ayrıca güzel olmuş. Okuduğunuz makalelerle ilgili yorum yapabildiğinizi ve sistemde bir tür arkadaş ağı oluşturulduğunu belirtmeme gerek yok herhalde.

Henüz çok yeni olmasına karşılık içerik olarak doyurucu gözüken Mygazines.com‘un popülaritesinin artması ve kullanıcılar tarafından tutulması durumunda nasıl bir zenginlik sunacağını tahmin edebiliyor musunuz?

İnternette içerik paylaşımı adına modellenen ve dökümanlar için YouTube şeklinde tanımladığımız SlideShare ve DocStoc gibi servislerin yanına dergiler için hayata geçmiş olan Mygazines.com‘un dahil olmasına şahsen sevindim.

Sürekli okunan yabancı dergilerin neredeyse hepsi zaten içeriklerini online paylaşıyorlar ancak bu şekilde farklı dergilerin de keşfedilmesinin kolaylaştırılması bence bu tür bir üründe değer yaratan taraf oluyor.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (9)
 1. Yucel Eroglu dedi ki:

  bence de gayet başarılıi geniş bir yelpaze sunmuşlar kategorilendirmeler ve alt kategoriler vs.. gayet kullanışlı

 2. Ersin KOÇ dedi ki:

  Güzel bir flipbook uygulaması. Eğer telif hakları sorunu yoksa, yükleyenler yayıncılar ise çok tutacaktır bu site. emecmua.com a paralı üye olup 1 sene oradan dergi takip etmiş birisiyim. 🙂 Arada beğendiklerimi de yazdırıyordum.

  Unutmayın her basılmış dergi ormanlarımızdan kesilecek ağaç sayısını belirler. 🙂

 3. Mehmet Canikli dedi ki:

  web 2.0 olmasa da ilgili sitenin benzeri ücretsiz dergilerin yayınlandığı siteler oldu. Fakat basılı yayın dünyası daha dişlidir telif hakları konusunda diğer sektörlere göre. Bu yüzden çoğu site kapanmıştır daha 1.yılını doldurmadan. Bir de video, resim gibi görsel içeriklere göre daha rahat kontrolü yapılabilmektedir txt tabanlı içeriklerin. Benim bildiğim Zinio ve eMecmua.com gibi paralı aboneliklerde güvenlikli bir alt yapı vardır ve dergiler max 3 kişi tarafından okunabilir. Kısacası Ersin Koç’un dediği gibi öncelikli olarak telif haklarını halletmeleri gerekecektir. Belki yayıncılar arşiv sayılarını yayınlamak isteyebilirler bir pazarlama stratejisi olarak.

 4. Onder EREN dedi ki:

  Zinio bu işi paralı olarak yıllardır yapıyordu ve açıkçası tablet pc için harika bir çözüm sunuyordu. (neredeyse basılı dergi ile aynı deneyim)

  Mygazines.com çok güzel bir servis ama ben de akibetinin iyi olmayacağını düşünenlerdenim. Bu tarz servislerin yükselişi, o servisi oluşturan içeriklerin düşüşünü yanında getirdiği için zaten başlı başına bir paradox ve yayıncıların buna müsade etmeyeceklerine de eminim. Kaldı ki etik te bulmuyorum bu durumu. (ne kadar güzel bir rüya olsa da)
  Çözüm dergilere, korsanın önünü alamayacaklarını, bir gün mutlaka yenik düşeceklerini anlatıp, dijitale geçişte cuzi ücret ama daha geniş kitle ile birlikte daha çok kazancı anlatmaktan geçiyor bence. Bir dergi 1 dolar olsa kimse bundan sakınmazdı sanırım.
  Umarım bu telif konusuna doğru çözümü bulurlar ve bu güzel servisin ömrü uzun olur.

 5. H. Cihan Salim dedi ki:

  Siteye bugün itibarıyla giremiyor, 2-3 arkadaşımın da denemesini rica ettim giremediler. Engellenen web siteleri kervanına bu kadar çabuk eklendiğine inanmak istemiyorum ama OpenDNS’e dönünce girilebiliyor(!)

 6. Hasan Yavaş dedi ki:

  Site şuan satışa çıkarılmış durumda.

  1. amarat dedi ki:

   Merhaba,

   site tekrar kullanımdadır.

   İlgilenenler için bilgi vermek istedim.

   Yaklaşık 1 sene kapalı durduktan sonra tekrar açılmış.

 7. amarat dedi ki:

  merhaba,

  site tekrar açılmış durumdadır.

Bir Yorum Yazın