İnternet televizyonları için çatı oluştu: TeleVidyon.com
Video

İnternet televizyonları için çatı oluştu: TeleVidyon.com

TeleVidyon.comSerdar Kuzuloğlu ve Timur Sırt'ın TeknoSohbet.tv'sini seyredenlerdenseniz MYK Medya'yı bilirsiniz. Şirket TeknoSohbet.tv ve Yahoyt.com'u bünyesinde barındıyor ve daha birçok benzer yayını bünyesine katmak için de TeleVidyon.com'u bugün hayata geçiriyor.

TeleVidyon.com yazımın başlığında da bahsettiğim gibi TeknoSohbet.tv dahil olmak üzere birçok internet televizyonunu tek bir çatı altında toplamak için kurulmuş yeni bir girişim. Tahmin edeceğiniz gibi Webrazzi.TV de bu çatı altında çalışan TeknoSohbet'ten sonraki ilk yayın olacak.

Webrazzi.TV'nin TeknoSohbet.tv yani MYK Medya ile ortak bir çalışma olduğunu TechCrunch & Webrazzi MeetUp'da belirtmiştim. Bugün (Cuma) hem TeleVidyon.com hem de Webrazzi.TV yayına başlıyor. Webrazzi.TV konusuna ayrıca bir yazıda değineceğim için şu anda TeleVidyon.com'la devam etmek istiyorum.

Dediğim gibi TeleVidyon.com ben bu yazıyı yazdığım dakikalarda yoğun bir çalışma ile yayına hazırlanıyor. Yayına girmeden önce ilk ekran görüntülerini de Webrazzi'den paylaşıyoruz.

TeleVidyon.com

Servisin genel özellikleri kısaca şöyle. Ana site TeleVidyon.com ve altında internet televizyonları yer alıyor. TeknoSohbet.tv, Webrazzi.TV gibi... İsteyen kişiler TeleVidyon.com'la iletişime geçip kendi kanallarını yayına alabiliyorlar. Kanal sahipleri daha doğrusu program yapımcıları TeleVidyon.com üzerinde kendi alt alan adlarına sahip oluyorlar (isterlerse Webrazzi.tv'de olduğu gibi kendi alan adlarını da kullanabilirler) ve kendi şablonları, logoları hatta haberleri ile kanal sayfalarını yönetebiliyorlar.

Bunların yanında her kanalın kendi yorum sistemi ve arşivi bulunuyor. Ayrıca yorumların moderasyonu da yine kanal sahipleri tarafından yapılabiliyor.

Bugün TeleVidyon.com'un yayınının başlaması ile Webrazzi.TV gibi TeknoSohbet.tv'de bu çatının altına giriyor olacak. Aşağıda servisin bir kanalı olarak modellenmiş TeknoSohbet.tv'nin ekran görüntüsünü görebilirsiniz. Webrazzi.TV de bu modelde olacak ama bizimki sürpriz olsun ;)

TeleVidyon.com

TeleVidyon.com'da önümüzdeki dönemlerde farklı konularda da kanallar açılıyor olacak ve umarım ülkemizdeki bu önemli içerik açığını da sektördeki yerini alarak kapatacak.

Sözü uzatmadan zaten bugün tanışacağınız TeleVidyon.com'la ilgili daha fazla detaya girmiyorum. MYK Medya'yı yeni girişimi için tebrik ediyor, ve Webrazzi.TV için de geri saymaya başlıyorum... ;)

Yorumlar (24)
 1. "Sevgili yusuf güzel, seni görmek ne güzel? " dedi bana.

  hımm kafiye, güzel :)

 2. Vedat Erol (Pasha) Vedat Erol (Pasha)

  İnterneti bilen, ne yapılması gerektiğini gören insanların yatırımları sevindirici. Gerçekten iyi bir proje tebrikler

 3. Mafiamax Mafiamax

  İlk bakışta bir site altında farklı farklı kanalların olması bana itici geldi. Fakat kısa bir deneyimden sonra bu işe girişmek isteyen insanlar için çok büyük bir kolaylığın getirildiğini farkettim. Yani teknik desteğin sağlanıp, stüdyoların kurulması gerçekten etkileyici.

  İnşallah Webrazzi.tv'deki Serdar Kuzuloğlu ile yaptığınız röportajda bahsi geçen yeni kanallar da bir önce devreye girer.

  İyi çalışmalar.

 4. Meriç Kara Meriç Kara

  Televidyon'u bir "video paylasim sitesi" olarak algilamak tamamen yanlis, Televidyon ayni zamanda user generated content de sunmayacak, ne amacla kuruldugu ile ilgili birkac kelime soylemeden once kendisini nasil tanimladigini bir daha okumak lazim:

  Bir grup kafası bozuk insan televizyonda görmek istediklerini bulamayınca, nöronlarına yıldırım düşer ve olaylar gelişir.

  Böyle bukle bukle, kıpır kıpır...

 5. Macromania Macromania

  televidyon.com aslında web 2.0 ruhunda user-generated content temasından biraz sapmış. En azından hedefledikleri içerik oluşturan kitle inanılmaz daralmış durumda. Türkiye'de stüdyosu olan, profesyonel ya da semi-profesyonel video çekebilen ve paylaşmak isteyen ne kadar insan olabilir ki :)) ???

  Ulaşabilecekleri maximum kullanıcı sayısı,gösterim sayısı ve mecraları şimdiden görür gibiyim ve kısıtlı bir alana da kapatılmış olmasından dolayı heveslerinin kursaklarında kalabileceğini belirtmeliyim...

  Ayrıca site player'ında ses açıp kapama tuşunun dahi olmaması da üzücü bir başka gelişme. Agile development çok gördük ama bu da biraz komik olmuş :)))))

 6. Video izlerken "bu bölümü arkadaşına gönder" alanına e-mail yazılarak Submit edildiğinde; sayfanın tamamını refresh ederek videoyu baştan başlatıyor. Burası kullanıcıları kızdırabilir.

  Ayrıca; gönderilen e-mail'in subjectine "Arkadaşın TELEVIDYON.COM'dan aşağıdaki videoyu izlemeni önerdi." mesajındaki Arkadaşın ibaresine yerine isim soyisim basılırsa daha dikkat çekici olur.

 7. Onder Eren Onder Eren

  İlk programda Arda Kutsal konuk, Serdar Kuzuloğlu sunucu gibi olmuş ama doğaldır. Serdar Kuzuloğlu'nun çenesi karşısında Arda'nın daha ilk dakikadan baskın gelmesi mucize olurdu :)

  Gerçekten türk web sektöründe güzel şeyler oluyor. Webrazzi.TV de bunlardan biri ve ben sektöre büyük faydaları olacağına, duyduğum ilk günden beri inanıyorum. Yolunuz, yolumuz açık olsun.

 8. Tebrik ederim çok güzel bir fikir. Birkaç eksik dışında oldukça da başarılı bir şekilde hayata geçirilmiş.

  Lakin yorum gönderme gibi basit bir uygulamada ki bug kaçırılmış sanırım. Google'ın bile bugları bize ayıklattığı düşünüldüğünde; kendi içimizden projelere de elimizden geldiğince destek olacağız.

 9. Hüseyin Taşdemir Hüseyin Taşdemir

  Arda bey öncellikle bu güzel girişiminizinde hayata geçiyor olmasına çok sevindim. Geleceğin internetini temsil edecek türden yatırımlar bunlar. Özellikle yurtdışında güçlü bir akım olan podcast yayıncılıgının ülkemizdede gelişiyor olması güzel.

  Ancak şöyle bir sorun var :) ülkemiz buna hazırmı ?

  Öncelikle evdeki internetimde kota sorunu var. internetimi sadece haftasonları kullanmama akşamlarıda bir iki saat kullanmama karşın ayın ilk 10 gününde 2.5 GB oluyor. Gelde buradan Podcast izle

  Gelelim İş yerimdeki sınırsız internete :) 2 GB baglantı var ama hiç hissedemiyorum. Bir video izlerken sık sık donuyor.

  Sonuç olarak TTNET çok yavaş gelişiyor ama Türk interneti çok hızlı gelişiyor.Umarım bu hızı yakalayabilir

 10. valla güzel bi fikir.. online video yayıncılığı üzerine kurulmuş farklı bir web 2.0 community platformu diyebiliriz heralde.. youtube dan farkı videoların süre sınırı olmaksızın ve belirli bir marka altında yayınlanacak olması sanırım..

 11. Arda, Erhan tebrik ederim sizi. Türkiye'deki video uygulamaları arasında en heyecan verici gelişime diyorum ben bu işe...

 12. M. Hakan Deryal M. Hakan Deryal

  Türk internet dünyasından ilgi çekici yeni bir proje daha.

  İnternet ile ilgili bir çok kişinin de belirttiği gibi, internet giderek gelişiyor, paylaşım artıyor, ve hayatın yoğunluğu arasında kendimizi kaybediyoruz. Bu tür çalışmalar ise, bu kalabalıkta kaybolmadan, tek bir çatı altından, istediklerimize daha kolay ulaşmamızı sağlayarak, oldukça faydalı bir hizmette bulunuyorlar. Binlerce ayrı siteden onlarca farklı bilgiyi aramak yerine, tek bir noktadan istediğimiz bilgiye erişebiliyoruz. Böyle bir çalışmanın internet televizyonları üzerine yapılması ise, bu alanda oldukça eksik olduğumuz için, heyecan veriyor.

  Umuyorum ki, bu girişim başarılı bir noktaya ulaşır, ve bizlere sağladığı hizmet ile hayatımızı kolaylaştırma konusunda yardımcı olur.

  Webrazzi TV için zaten heyecanla bekliyorduk, bu haber daha da arttırdı heyecanımızı.

  Fazla beklemeyiz umarım.

 13. myk nın sitesinde birde ayakustu.tv diye birşey gördüm. bu da başka bir tv galiba

 14. MYK Medya, tasarım konusunda biraz daha titiz davranmış gibi görünüyor, iyi de olmuş.

  Webrazzi.TV'ye şimdiden başarılar diliyorum ;)

 15. M. Hakan Deryal M. Hakan Deryal

  Teknik açıdan hala bir takım eksiklikler var sanırım, zira ne kadar çabalasam da, videolara yorum yapmayı başarabilmiş değilim.

 16. Taylanov Taylanov

  Tebrikler. Girişimlerinizin başarı ile sonuçlandığını görmeniz dileği ile..

 17. Meriç Kara Meriç Kara

  @ macromania,

  player'in ses acip kapama fonksiyonu site yayina girdigi gunden beri zaten vardi, ancak herkesin player uzerinde asagi yukari ok tuslarini deneyecegini (hatta vlc player kullananlarin space bar aliskanligini falan da) dusunerek bu tip kontroller fare tiklamasi yerine klavye kisayollarina atanmisti, ancak anlasilan o ki (gelen feedbackler oyle gosteriyor) Turk halki klavye kisayolu kullanmak yerine fare kullanmayi tercih ediyor.

  bu yuzden ozlemle beklediginiz ses acma kapama kontrolu playerimizda yerini almistir. Internet camiasina hayirli ugurlu olsun (?)

 18. Cem Gencer Cem Gencer

  Farklı ne kattığını düşünecek olursak bu proje, bana çok da birşey verebilmiş değil, kişilerin bloglarında yapabilecekleri video-blogging'i distributed yerine bir sitede toplamak çok da parlak bir fikir olmasa gerek. Hatta kişilerin kendi blog'larında video olarak koyduklarını derleyen ve bir araya getiren bir hub-site olsaydı, daha bile başarılı olurdu... Kaldı ki hub-site olsa web2.0'ın ağ temelli yaklaşımına daha uygun olurdu, P2P'ye benzer bir yapıda... Bu haliyle daha çok, kendine toplayıcı bir yapı çiziyor ki, bu da ağ mantığının, hiyerarşik olmayan distributed content mantığının biraz zıddı. Ama sanırım SK'nın bu işe girişmesinin sebebinin biraz da kendi borusunu öttürebileceği bir platform olması ihtiyacı var; kim bilir belki de bir süre sonra ses getiren bir proje olabilir ve daha bir süre sonra da satılan siteler kervanına katılır. Tasarım olarak da çok süper, çok üstün diyemeyeceğim, çok daha başarılı ve verimli çalışmalar gördüm. Video içeriği için ne tür araçlar varsa konmuş sayfaya, o kadar...

 19. Webrazzi.tv, duyurduğunuz andan itibaren merak ettiğim bir projeydi. Hayata geçtiğine sevindim. Birçok kişi için yararlı programlar yapacağınıza inanıyorum. Yayın hayatınızda başarılar dilerim. ;)

 20. Dinçer Dinçer

  Şu anda ülkemiz "Web" i adına o kadar mutluyum ki anlatamam. Çok önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Size teşekkür ederim.

 21. M. Hakan Deryal M. Hakan Deryal

  Webrazzi Tv yayında. Meetup'a çeşitli sebeplerden katılamayan bizler için Meetup röportajları oldukça güzel olmuş başlangıç amacıyla.

  Tekrardan hayırlı olsun.

 22. Güzel bir girişim olmuş, kanalların ve içeriğin artmasını dilerim. Webrazzi.tv ye de teşekkürler, meetupa katılmış gibi oldum. Başarılar.

 23. Yucel Eroglu Yucel Eroglu

  hayırlı olsun, başarılar.

 24. Arzu Kuzu Arzu Kuzu

  http://www.frmtv.com/

  İnternet hızını kendine göre ayarlayıp kesintisiz yayın yapan bir yer. İlginç ama hoşumada gitti. Her geçen gün internet haaytımızda daha çok yer alıyor. Yakındır uydular sadece net için çalışacak ve kanalların hepsi nete geçecek.